810 809 klaar gemaakt, want als de Duitsers kwamen en een inval zouden doen, moest er inundatie plaats vinden, m.a.w. het kanaal moest klaar want dan kon het water erdoor en het gebied moest dan onder water gezet kunnen worden. Heidemij kon niet sneller, er mochten immers geen machines worden gebruikt en draglines, scrapers of graafmachines waren er toch niet. Ing Nieuwenhuyzen heeft een vergadering belegd. Daarin heeft hij gezegd dat men met smalspoor wel veel sneller kon werken en dat hij daarvoor een vergunning wilde hebben. Er is besloten dat dit dan maar moest gebeuren. Spoor-IJzer Delft werd ingeschakeld, die tientallen kilometers smalspoor met locomo bielen en kipkarren hier naar toe gebracht. Dit zijn driehoekige kantelbare wagens, die schuin gezet werden en met de schop werden volgegooid. Aansluitend werden ze met tien wagens tegelijk naar de dijk gereden en leeg gegooid. Dit ging natuurlijk veel sneller en daarmee werden de kruiwagens uitgescha keld. Men heeft het echter niet op tijd klaar gekregen. In 1940 kwam de invasie en men heeft hals over kop een inundatie gesteld. Mi litairen bouwden in de dijk (die provisorisch klaar was) geschutskoepels. En ook daarbij is weer geholpen door werkelozen. Er was een nauwe en prettige samenwerking met allerlei officieren van het Nederlandse leger van het onderdeel genie (die in Amersfoort gelegerd waren), omdat eigenlijk iedereen bezig was de oorlog tegen te houden. De officieren had den de opdracht de verdedigingslinie in orde te maken, dwz het plaatsen van bunkers, ka zematten en alles wat met verdediging te ma ken had. Daarmee kwam ook weer de vraag naar veel grondwerk, maar ook nu waren er geen machines, dus er was veel handwerk. Heidemij heeft geholpen bij het plaatsen van de verdediging en moest tevens zorgen voor de camouflage met grond, planten etc. De inundatie is gesteld en alles is onder gelo pen. Dit was alleen te bereiken door de water afvoer af te sluiten en dus bij de Eem alles af te zetten. Het water zet dan vanzelf op. Inhg- Nieuwenhuyzen is van mening dat de boeren uit de omgeving dat beter kunnen vertellen dan hij. Immers zij hebben het aan de lijve ervaren dat hun boerderijen tegen de grond gingen. Nu moet u zich niet voorstellen dat het een soort IJselmeer werd. Nee, het was een laagje en hier en daar staken dan de strui ken er bovenuit, maar ook fundamenten van huizen waren zichtbaar. Het was een nat moerasgebied geworden. Het gevolg was wel dat het afgelopen was met de graverij. Na de oorlog is de boel 4 a 5 jaar lang blijven lig gen. Het kanaal was wel voor circa 90% klaar. De aansluiting bij de Hogeweg werd pas na de oorlog klaar gemaakt. Dit gebeurde vrij snel, omdat de werkeloosheid er niet meer was en er intussen machines waren ge komen. Van het begin tot het eind zijn er circa 1200 - 1500 mensen bezig geweest met gra ven. Na de oorlog zijn er een paar honderd mensen meer geplaatst, omdat het werk ver sneld moest worden afgerond. Alles is echter altijd in pais en vree ge gaan. Niet dat er nooit harde noten zijn ge vallen. Ing Nieuwenhuyzen zegt dat de men sen, mede door de werkeloosheid, meer be grip voor elkaar hadden en waardoor men de noodzaak zag. Hij zou met het huidige mens dom deze affaire niet nog eens graag willen doen, de kans zou groot zijn dat het op moord en doodslag zou uitdraaien. Later, bij de wederopbouw, zijn in de om geving de boerderijen gebouwd die er nu allemaal nog staan. Het kasteel, de boerderij en de deur Kasteel Stoutenburg. Zo heet het in de volks mond. En de gemiddelde Leusdenaar denkt dan ogenblikkelijk aan het hedendaagse land huis aan de Stoutenburgerlaan. Hier vindt het 'Franciscaans Milieu project' onderdak met als middelpunt het foei lelijke Huis Stoutenburg. Het oorspronkelijke middeleeuwse kasteel stond echter zo'n 700 meter ten noordoosten van dit huis. Van dit vrijwel geheel verdwenen kasteel res teert nog slechts een stukje slotgracht. bankier. Luden schreef in 1861 een prijsvraag uit tot het ontwerpen van een modern huis. De keuze viel op het ontwerp van architect H.J. van den Brink uit DricBergen. Deze ontwierp een neogotisch gebouw dat met z'n twee to rens en quasi weergangen met kantelen moest lijken op een middeleeuwse burcht. In de kel derverdieping van dit landhuis waren de dienstvertrekken zoals keukens, provisieka mers, poetskamers, wijnkelders enzovoorts. Daarboven lag de bel-etage met onder andere Maar daarmee is de geschiedenis van deze plek niet volledig. Het eerste - nu verdwenen - slot kreeg namelijk nog twee opvolgers! In de 1T eeuw verrees er op de plaats van het in middels gesloopte middeleeuwse kasteel een vierkant herenhuis. Dit huis werd afgebroken in de zestigerjaren van de 19e eeuw. Vervol gens verrees op dezelfde plaats omstreeks 1864 een nieuw huis. Bouwheer was Johannes Luden, de zoon van een rijke Amsterdamse Krijn van Otterloo h Het was in die tijd de gewoonte dat, alvorens de bouw van een openbaar gebouw werd aanbesteed, een prijsvraag werd uitgeschreven. De binnengekomen ontwerpen en het bekroonde ontwerp werden meestal in een tijdschrift gepubliceerd, zodat vakgenoten en overige belangstellenden van de op dat moment geldende ideeën op de hoogte konden worden gesteld. Luden heeft kennelijk deze gewoonte overgenomen.

Historische Kring Leusden | 2005 | | pagina 9