833 834 deelte op de begane grond van het gebouw. De drie of vier (vrijgezelle) korporaals 'woonden' in kamertjes op de eerste etage. We laten Jan van Beerschoten weer aan het woord. Alleen hoven de rang van wachtmeester mocht er ge trouwd worden. Gebeurde er een 'ongelukje dan was het einde oefening en kon je vertrek ken! Hoewel er in het gebouw een keuken was voor het ongehuwde personeel waren de meeste toch elders in de kost voor wat betreft het eten en de bewassing. neel en stelde natuurlijk de wekelijkse dienst roosters op. Over de diensten weet Van Beer schoten zich ook heel wat te herinneren. Als er patrouilles gereden werden binnen de bewa kingskring Musschendorp, Asschat, Stouten- burg, Leusbroek. Hamersveld en Leusden werd er afgetekend in het zogenaamde dienst- blad bij wethouders, burgemeesters, hoofden der school enzovoorts. Er werd ook assistentie verleend aan de politie van Amersfoort. En als er Lunapark of circus in Hoogland was (in De brigadecommandant was niet alleen de spin in het web met betrekking tot politieza ken maar hij bestierde ook de logistiek en de inwendige dienst van de brigade. Patrouilles te paard, te voet of op de fiets. Bekeuringen en Processen verbaal. Het doen van onderzoeken, het houden van schietoefeningen en theorie lessen verzorgen zoals het werken met de 'dactyloscopische kist'. Handhaving van de arbeidswet, de drankwet en de ijkwet. Maar ook zorgde hij voor voldoende hooi en stro en had contacten met de dierenarts in Amers foort. Hij zag toe op het onderhoud aan de ka rabijnen. pistolen en klewangs van het perso- Ondanks de subcultuur op de brigade en een zekere afstand naar de lokale bevolking, heers te er toch een prettige sfeer in Bavoort. Het wonen op die plek was prettig voor een jeug dige Jan van Beerschoten. Hij kent dan ook nog steeds de meeste gezinnen uit de buurt schap bij naam: Ipenburg de wagenmaker, Veenendaal de smid, boer Donselaar, Geertse- ma, Van Loenen en Meiling, architect Potho ven, Van Reenen met z 'n bakkerij en kroeg, Renes van de buurtwinkel, Timmermans, Stru- ve, Van [Vieringen en Gude een kapitein van het KNIL (Koninklijk Nederlands-Indisch Le ger), die later bij de NSB zou gaan. Hij ver volgt: Kinderen speelden met elkaar. Er werd gezwommen in de Luntersche beek. Ook hielp ik de boeren op het land. Ik zat op de 'harkof de 'hooischudderen reed zelfs voeren hooi. Mijn lagere school stond aan het Schoolpad. s Het had twee lokalen en toen het zevende leer jaar erbij kwam werd er een lokaal bijge bouwd. Als ik van school naar huis terugfietste kwam er altijd een tamme kraai op m 'n stuur zitten. Leuke tijd was dat. Lang heb ik echter niet op die school gezeten, want na twee jaar ging ik naar een lagere school in Amersfoort Bronnen: Archief van het Museum der Ko ninklijke Marechaussee te Buren De geschiedenis van het wapen der Koninklijke Marechaussee, mr. W. van den Hoek De Marechaussee grijpt in. Jonkheer D.J.H.N. den Beer Poortugael De politiegeschiedenis op hoofdlij nen, Jos Breukers Met dank aan: De heer Van Beerschoten Museum der Koninklijke Marechaussee te Buren Krijn van Otterloo Archivaris Historische Kring Leusden Inleiding artikel Knalgroen. In het vorige nummer van dit blad was het eerste deel te lezen van de opkomst en neer gang van actiebeweging "Knalgroen". Hierin werden met name de omstandigheden rond het ontstaan belicht, namelijk de onge breidelde uitbreidingsplannen van de gemeen te die ten koste dreigden te gaan van de Schoolsteegbosjes en het groene gebied óver- het Valleikanaal. In dit tweede en laatste deel volgt een be schrijving van het actievoeren tegen die plan nen en de resultaten daarvan. Overigens is het dossier over Knalgroen dat de bron vormt van beide artikelen, door de auteur geschonken aan onze vereniging. Waarvoor onze dank!. Amersfoort mocht dat kennelijk nietwerd er ook wel eens geassisteerd. Af en toe ging 's nachts de telefoon: dan had er een aanrijding plaats gevonden. Spannender was het als pa in opdracht van de Centrale Inlichtingendienst in burger op het terrein van de Internationale School voor wijsbegeerte aan de Dodeweg moest 'spioneren als daar congres sen waren. En ook moest hij wel bijeenkom sten bijwonen van de SDAP - bijvoorbeeld in het Bos Birkhoven. Dat deed hij gewoon geü niformeerd. Verder had je nog de VVSU - Vereniging Vrienden Sovjet Unie- die in de vond pa beter voor mijoverigens niet Gaten gehouden moest worden. Hij hield ook Van Zijst van het - fascistische - Zwart Front in de gaten. En dan was er nog de assistentie aan de WH - Vertrouwens Veehandel. Hoe jong ik ook was,mijn vader vertelde veel over zijn werk. meer op klompen - want dat vond pa ook be ter voor mij. Als ik nog wel eens een reünie van de veteranen van het UT Regiment Infan terie bezoek, rijd ik vanuit rn 'n woonplaats altijd via de Arnhemseweg langs de brigade, maar ja, daar is alles verdwenen. Jammer! En zo is het ook. Want mensen overlijden, landschappen veranderen, gebouwen raken in verval en culturen verdwijnen. Maar wat blijfi is de historie. En die is bij deze verteld! 7 Nu de Heiligenbergerbeek. 8 Nu Ooievaarshorsterweg.

Historische Kring Leusden | 2006 | | pagina 10