835 KNALGROEN, een korte maar be (Vervolg drenzen van Leusdens Groei In 1973 werd de uitslag van de enquête be kend en het bleek dat 50% van de Lcusdena- ren vóór het structuurplan Hamersveld was. Dat de helft van de inwoners het er dus niet mee eens was, was voor Burgemeester Van der Post geen beletsel om in een gemeente raadsvergadering nadrukkelijk te verklaren dat Leusden zou blijven groeien en een stad zou worden als in het structuurplan was aan gegeven. Knalgroen was het daar duidelijk niet mee eens. De actiegroep profileerde zich duidelijk met een goed doortimmerd rapport: "Grenzen van Leusdens Groei", dat in maart 1973 uitkwam. Het rapport was samengesteld door M. 't Hart, L.Loth, F. ter Wolbeek en P.Padmos, met medewerking van F. Berendse van de Milieuwerkgroep Gelderse Vallei en W.F. Alleijn van de Stichting Natuur en Milieu. Hoewel een van de stellingen in het rapport verwees naar de oorsprong van de actiegroep, namelijk de zorg omtrent het uitbreiden van het wegennet en te weinig aandacht voor het openbaar vervoer, was de belangrijkste stel ling nu: "De uitbreiding van Leusden- Centrum moet zich beperken in het oosten tot het Valleikanaal, en in het zuiden tot de Schoolsteegbosjes en het bestaande industrie terrein". In het rapport werd gewezen op het feit dat in het in 1970 gereedgekomen Streekplan Utrechtse Vallei en Eemland gesproken wordt over maximaal 40.000 inwoners in Hamers veld met de duidelijke kanttekening dat het aantal inwoners van Leusden-Centrum en - Zuid in 1985 in de buurt van 25.000 zou moe ten liggen. Daarna zou moeten worden bezien of de woningbehoefte in dit gebied nog steeds zo groot zou zijn. Een belangrijke conclusie van het rapport was dan ook dat de plannen ogen geschiedenis Wim Veen van het gemeentebestuur vooruit liepen op die van de hogere overheden. In de zomer van 1973 voegde ik mij bij de actievoerders van het eerste uur. De kern groep van Knalgroen bestond toen uit Pieter Padmos, Wim Loth en Gerard Voskuilen. Ik heb toen het secretariaat op mij genomen. Er kwam werk genoeg. In september legde de gemeente de ontwerp bestemmingsplannen voor de tweede fase van de uitbreiding van Leusden ter visie. In aansluiting daarop werd op 13 september een informatieavond georga niseerd in het Hervormd Centrum (nu Mar- cuskerk). Als inleiding daarop had de ge meente huis-aan-huis een fraaie brochure la ten verspreiden over de uitbreidingsplannen. Knalgroen, dat op dezelfde datum in de Leus der Krant al gereageerd had met een ingezon den brief onder de titel "De waanzin van Leusdens groei", verspreidde posters om de Blijf met je fikken van Moeder Natuur af! Moet Leusden echt zo nodig uitbteiden aan de oostkant van het Valleikanaal? Donderdagavond 13 sept. a.s. kunt U Moeder Natuur te hulp komen in het Herv. Centrum, Leusden C., aanv. 8 uur. burgers op te roepen massaal naar de infor matieavond te komen. Het werd een luidruchtige avond. Inmiddels kwam er ook steun van autochtone Hamers- velders. De agrariërs die hun bedrijf aan de oostkant van het Valleikanaal hadden zagen in dat het niet alleen maar ging om het be houd van landelijke gebieden ten behoeve van recreërende stedelingen, maar ook om hun eigen bestaansmogelijkheden. Knalgroen startte na de informatieavond direct een grote protestactie. Men kon een kopie van een stan daardbezwaarschrift krijgen of een tekst met voorbeelden van bezwaren die men kon in brengen tegen de globale ontwerp bestem mingsplannen tweede fase. "Het sterke punt van deze protestactie was dat iedereen die mee wilde doen uitgenodigd werd zelf zijn bezwaarschrift in te sturen. Dat werkt veel effectiever dan één bezwaarschrift met veel ondertekeningen.", aldus Pieter Padmos. Alle benodigde informatie en eventuele hulp bij EERSTE HULP POST BEZWAARSCHRIFTEN het opstellen van een bezwaarschrift kon men krijgen bij één van de "Eerste Hulpposten Be zwaarschriften", herkenbaar aan een desbe treffend affiche achter het raam Enkele belangrijke punten die men in zijn be zwaarschrift kon opvoeren wil ik hier noe men. De plannen van de gemeente voorzien in een snellere groei dan was aangegeven in het structuurplan van 1969 en het Streekplan. De volgorde van uitbreiding is zodanig gewijzigd dat reeds vóór 1980 een aanzienlijke bebou wing ten oosten van het Valleikanaal zal plaatsvinden. Daarom was het vooral belang rijk om te ageren tegen de plannen voor de wijken Brinkenstijn en Lapeers ten oosten van het Valleikanaal (later zou nog vaak de term "sprong over het Valleikanaal" vallen). Deze wijken zouden in het advies van Knal groen in de tweede fase kunnen vervallen ge zien het voorziene aantal woningen in de ove rige plannen en de verwachte bevolkingsgroei tot 1985. Bovendien voorzien deze plannen in veel extensieve bebouwing (bungalows) en dat lost de woningnood niet op. Het verzet tegen laatstgenoemde plannen was natuurlijk voor de boeren het belangrijkste. Maar terwijl de inzameling van de bezwaar schriften nog in volle gang was verklaarde de fractieleider van de KVP in de raadsvergade ring: "Het kabaal, het staiikje en boompje, dat is voor de tegenstanders van de tweede fase belangrijker dan de boeren". Dat maakte de boeren van over het Valleikanaal nu juist heel boos. In verband met de geplande wo ningbouw zouden waarschijnlijk 14 bedrijven moeten verdwijnen. Zaterdags na die raads vergadering waren we in Leusden getuige van een boerenopstand. Een hele stoet van agrari sche voertuigen, zoals tractoren en hooiwa gens trok naar het gemeentehuis en daarna naar de woning van de burgemeester om hun protest tegen de tweede fase kracht bij te zet ten. Op vrijdag 5 oktober, een week na de op tocht van de boeren, werden de bezwaar schriften met paard en wagen naar het ge meentehuis gereden en door een delegatie van Met affiches werden de burgers van Leusden door Knalgroen opgeroepen naar de informatie avond van de gemeente te komen irniii Bij de Eerste Hulp Posten wil men graag de bezwaarschriften tegen de bestemmingsplannen inzamelen U kunt er ook informatie krijgen over bezwaarschriften en zelfs hulp bij het maken ervan De dichtstbijzijnde Posten: Op diverse adressen, kenbaar aan deze pos ter. kon men informatie inwinnen over de wij ze waarop me een bezwaarschrift kon formu leren.

Historische Kring Leusden | 2006 | | pagina 11