837 boeren en burgers aan het gemeentebestuur aangeboden. Het waren er maar liefst 3500 en zoals gezegd dus beslist niet één bezwaar schrift met 3500 handtekeningen zoals de burgemeester in een eerste reactie ten onrech- moment de werkgroep bestemmingsplannen wel de belangrijkste was. Het initiatief werd door Knalgroen positief ontvangen, maar de actiegroep zag nog geen reden om zichzelf op te heffen. Integendeel. Terwijl de raadsfrac- te beweerde. Knalgroen berekende dat 63% van de stemgerechtigde Leusdense bevolking tegen was, een ongekend groot aantal. Knal groen gaf ook landelijke bekendheid aan de actie middels een persbericht dat aan het ANP werd aangeboden. Op het gemeentehuis kwam men eindelijk tot het besef dat men inspraak bij zo iets belang rijks als het massaal bouwen in agrarisch en landschappelijk belangrijk gebied niet zonder inspraak van de plaatselijke bevolking tot stand zou kunnen komen en men initieerde een inspraakorgaan, het Comité Milieuzorg Leusden. Daarbinnen zouden enkele werk groepen gaan functioneren waaronder op dat ties óf afwachtend zijn óf al terugtrekkende bewegingen maken, gaat Knalgroen beginnen aan een tweede rapport met de gedachte datje niet alleen maar ergens tegen moet zijn, maar ook een duidelijk standpunt moet hebben hoe het dan volgens jou wel zou moeten. Dit tweede rapport wordt: "Mogelijkheden voor Leusdens Groei". Het was een "ontwerp van doelstellingen die gehanteerd kunnen worden bij de uitbreiding van Leusden". Uit die tijd herinner ik mij talloze vergaderingen waar bleek dat er in Leusden onder de bevolking een geweldig kennispotentieel aanwezig was, op het gebied van ruimtelijke ordening, ste denbouw, milieu, biologie etc. Het rapport vermeldt dan ook in de inleiding: "De gefor muleerde doelstellingen zijn niet waardevrij. maar beschouwen de problematiek vanuit de opvattingen van een aantal Leusdenaren die zich door hun beroep of interessesfeer zeer bij de problematiek betrokken voelen".Het is niet de bedoeling van dit artikel om de inhoud van beide Knalgroen-rapporten samen te vatten, maar het is beslist interessant om de ontwik kelingen in Leusden tot nu toe nog eens te be zien in het licht van de stellingen die toen ge formuleerd werden. Het streekplan Utrechtse Vallei en Eemland uit die tijd ging uit van 28.500 inwoners in Leusden Centrum en Stoutenburg in 1985. Knalgroen wilde dit als een maximumprognose zien en ging ervan uit dat er in Centrum in 1985 maximaal 21.500 inwoners zouden zijn. Ter vergelijking: het aantal inwoners van Leusden- Centrum is nu, eind maart 2005, dus twintig jaar later, 22.665. De gehele gemeente Leusden heeft thans maar circa 600 inwoners meer dan in het Streekplan was voorzien voor Centrum en Stoutenburg in 1985! Stelling 5 van hoofdstuk 3 luidt: "Bij uitbreiding van de bebouwing zal ernaar worden gestreefd, dat het voortbestaan van de agrarische bedrijven in het aangren zend landelijk gebeid wordt gewaarborgd. Hierdoor kunnen deze bedrijven hun beteke nis voor de voedselvoorziening handhaven en tevens de instandhouding en de restauratie van het landschap behartigen". Tegenwoordig komt de bedreiging van het voortbestaan van agrarische bedrijven vaak eerder voort uit bepaalde interne ontwikkelin gen dan uit oprukkende bebouwing. Maar je kunt ook vaststellen dat er zaken zijn gerealiseerd zoals "de verkavelingen c.q. de vormgeving van de woonomgeving zullen functioneel worden ingepast in de aanwezige natuurlijke gegevenheden van het te bebou wen gebied (houtopstanden, waterlopen, hoogteverschillen enz.)". Het kabaal in Leusden kreeg landelijke be kendheid. De Tijd/Maasbode van 24 novem ber 1973 wijdde twee volle pagina's aan de perikelen rond de uitbreidingsplannen. 838 Daarvoor had de journalist Kees van der Hoe ven ondermeer een gesprek met Pieter Pad mos en schrijver dezes en Vic Langenhoff, die veel over natuur en milieu publiceerde, met een strijdlustige pastoor Kitselaar. Uit de mond van de pastoor tekende hij onder meer op: "Nou hebben we hier een heel actieve groep voor milieubeheer. Knalgroen; je zou zeggen dat het een kwajongensbeweging was, maar er zitten toch heel deskundige mensen bij, doctorandus zus en zo". Als secretaris kreeg ik later verschillende aan vragen voor een exemplaar van de rapporten ten behoeve van universitaire instituten. Maar het grootste succes voor de actievoer ders was natuurlijk dat het gemeentebestuur op 12 december 1973 meedeelde dat de plan nen voor de tweede fase werden ingetrokken en dat de bouw ten oosten van het Valleika naal definitief werd geschrapt. Het scheelde ambtenaren op het gemeentehuis, die formeel 3500 bezwaarschriften apart moesten behan delen, een heleboel werk. Begon Knalgroen als actiecomité tegen de aanleg van een nieuwe weg, de laatste grote activiteit had ook weer met het verkeer te ma ken. In oktober 1974 verscheen het rapport: "Vervoer en Verkeer in 't licht van Leusdens Groei". Naar aanleiding hiervan schrijft de Leusder Krant van 17 oktober 1974 dat "de actiegroep Knalgroen en het gemeentebestuur wat de ideeën over Leusden's toekomst be treft naar elkaar toe zijn gegroeid, wellicht onder de druk van de ontwikkeling". Het rap port stelde onder meer dat Leusden tamelijk geïsoleerd is door het tijdrovende openbaar vervoer met de bus via het centrum van Amersfoort naar het NS-station en het ontbre ken van goede aansluitingswegen naar het rijkswegennet. Je ging toen nog via de Lock- horsterweg naar de snelweg als je richting Utrecht moestDe aansluiting op de A28 zoals wij die thans kennen wordt in het rap port op pagina 10 als één van twee mogelijk heden geschetst. Interessant is wat er gezegd Koninginnedag 1967; "Van dorp tot parkstad". Knalgroen bepleitte begrenzing hiervan. Foto archief Historische Kring Leusden Inspraak Landelijke interesse Terug naar de oorsprong

Historische Kring Leusden | 2006 | | pagina 12