840 reizigersverkeer van een deel van de lijn Amersfoort - Rh enen, en de aanleg van een korte zijtak naar Leusden-Centrum". De belangrijkste doelstelling van de actievoer ders van het eerste uur was bereikt. De plan nen voor de tweede fase werden herzien en voortaan zouden de burgers inspraak krijgen. De werkgroep Bestemmingsplannen van het Comité Milieuzorg Leusden kreeg daarin een belangrijke functie. Diverse Leusdenaren die actief betrokken waren geweest bij de opstel ling van het tweede en derde rapport van Knal groen werden actief in een van de werkgroe pen van het CML. Zo zien we verschillende namen terug bij de redactie van het Milieu journaal dat door de werkgroep Voorlichting vanaf donderdag 14 maart 1974, aanvankelijk eens per drie maanden en later maandelijks werd samengesteld en huis-aan-huis werd be zorgd. Vanaf 30 september 1976 sloot schrij ver dezes zich bij de redactie aan. Het Milieu- journaal zou later voortgezet worden onder de titel "Milieu Inspraak". Bij gebrek aan vol doende mankracht voor de redactie verscheen het laatste nummer in juni 1979. De werkgroe pen Milieu-educatie en Bestemmingsplannen bleven actief. Getuige regelmatig terugkerende kritische commentaren in de Leusder Krant miste laatstgenoemde werk groep toch de strijdbaarheid van het oude Knalgroen. Maar daarvoor hebben wij dan nu Nieuw Knalgroen. Genealogie en internet De Historische Kring is op zaterdagmiddag 7 januari jl. in de bibliotheek het nieuwe jaar uit stekend gestart met een volle zaal aandachtige toehoorders die zich in grote getale hadden aangemeld voor de lezing door de heer F. van Kan directeur van het Archief Eemland over het onderwerp Genealogie en Internet. Met be hulp van een internet verbinding, beamer en een groot scherm, liet de spreker alle Bran vermelding 1Vooral voor het begin van deze geschiede nis heb ik een en ander ontleend aan een ge sprek met Pieter Padmos. 2. Voor deze korte geschiedschrijving heb ik verder veel plezier gehad van de Leusder Krant van 12 april 1979, die een terugblik gaf op de berichtgeving van de eerste tien jaar van die krant. 3. Grenzen van Leusdens Groei. Maart 1973. Uitgave: Aktiekomité Knalgroen te Leusden 4. Mogelijkheden van Leusdens Groei. Januari 1974. Uitgave: Aktiekomité Knalgroen te Leusden 5. Vervoer en Verkeer in 't licht van Leusdens Groei. Oktober 1974. Uitgave: Aktiekomité Knalgroen te Leusden 6. De afbeeldingen van de structuurplannen zijn door de heer J. Roggenkamp op 8 septem ber 2001 gebruikt tijdens een forum in de bi bliotheek in het kader van de Maand van de Leusdense Architectuur. Kopieën daarvan zijn beschikbaar gesteld voor het archief van Knal groen. 7. De huidige inwoneraantallen zijn afkomstig van het Bevolkingsregister Leusden. Voor de geïnteresseerde lezer liggen de rap porten van Knalgroen nu ter inzage in het ar chief van de Historische Kring. mogelijkheden zien die internet ons biedt. Onderzoek naar de voorouders kan bestaan uit het maken van een stamreeks (voorouders in rechte mannelijke lijn), een genealogie (personen die in mannelijke lijn afstammen van een bepaalde mannelijke voorvader) of een parenteel (alle mannelijke en vrouwelijke afstammelingen van een bepaald echtpaar). Het is ook mogelijk om onderzoek te doen naar alle voorouders van een persoon, (kwartierstaat). Spreker raadde ons aan om als we met voorouderonderzoek willen be ginnen eerst zoveel mogelijk gegevens te verzamelen via vooral de oudere familiele den. Daarbij is het aardig om niet alleen maar data te noteren over geboorte/ doop, huwelijk en overlijden maar zo ook informa tie of verhalen over voorouders te vergaren. Verder is het verstandig om te kijken of er al mensen onderzoek verricht hebben op de fa milienaam. Dat kan soms een heleboel speur werk besparen. Via de website het Centraal Bureau voor Genealogie (CBG)te 's-Gravenhage, kan je vanuitje eigen stoel al veel nuttige informa tie verzamelen voor je onderzoek. In de cata logus van het CBG kun je bijvoorbeeld kij ken of er al wat over de familie is gepubli ceerd. Het CBG beheert vanaf ongeveer 1949 de door de gemeenten sinds 1939 opge maakte persoonslijsten van overleden perso nen. Een uittreksel uit deze lijsten is tegen betaling bij het CBG te bestellen. Een aan trekkelijke site is die van TOP (Toegang op Personen). Via deze site is het mogelijk om tegelijkertijd in een groot aantal genealogi sche databases te zoeken zoals de digitale stamboom en GenLias. In GenLias zijn op dit moment, voor zover de privacy dit toe laat, al een zeer groot aantal gegevens van de Burgerlijke Stand van diverse Nederlandse gemeenten vanaf 1811 digitaal beschikbaar. Vóór de invoering van de Burgerlijke Stand vond de persoonsregistratie door de diverse kerkgenootschappen plaats. De gegevens uit de doop-, trouw- en begraatboeken beginnen inmiddels ook op internet beschikbaar te ko men. Een goed voorbeeld hiervan is de site van het regionale archief West-Brabant. Een andere veel door stamboomonderzoekers geraadpleegde site is die van de Mormonen uit Salt Lake City. Vanwege hun geloofs- overtuiging zijn zij wereldwijd op zoek naar mogelijke voorouders. Dit betekent dat men voor de zekerheid maar alle genealogische gegevens verzamelt. Deze zijn via hun site te raadplegen. Voor onderzoek naar voorouders uit Amersfoort en een aantal regiogemeenten waaronder ook Leusden biedt de site van het Archief Eemland de nodige zoekmogelijk heden. Een belangrijk advies was dat men voorzich tig moet zijn met het overnemen van gege vens. Er kunnen altijd fouten in zitten. Zorg er voor dat alle ingevoerde gegevens voor zien zijn van een bronvermelding, zodat veri ficatie achteraf altijd mogelijk is. Het is verstandig om reeds in een vroeg sta dium alle gegevens in een speciaal genealo gisch computerprogramma op te slaan. Goe de programma's zijn bijvoorbeeld: PRO-GEN, een demoversie is gratis te downloaden van de site www.pro-gen.nl GensDataPro, ook hiervan is het downloa den van een demoversie mogelijk van de site www.gensdatapro. nl Aldfaer, dit programma is gratis te down loaden van de site www.aldfaer.nl De in één van deze programma's ingevoerde gegevens zijn op eenvoudige wijze naar een ander genealogieprogramma over te zetten of via e-mail te verzenden. En tenslotte: Op de site van de Historische Kring Leusden (www.historieleusden.nl) treft u onder de link C'ommissies> Genealo gie de internetadressen van alle tijdens deze lezing getoonde websites aan. Knalgroen sterft zachte Jood Jr. W.A.G. Veen is thans 66 jaar en gepensio neerd. Hij was ten tijde van de Knalgroen acti viteiten onderzoeker diervoeding hij het Insti tuut voor de Veevoeding "de Schothorst", des tijds gevestigd in Hoogland. Jan Roggenkamp

Historische Kring Leusden | 2006 | | pagina 13