Jaarverslag 2005 In het afgelopen verenigingsjaar waren op nieuw veel leden actief voor de vereniging. Zo hebben ook zij er voor gezorgd dat de Histo risch Kring meer gezicht en bekendheid kreeg onder de Leusdenaren. Daarom heeft het be stuur veel waardering voor het werk van deze leden, want zonder hun medewerking zouden veel werkzaamheden niet zijn uitgevoerd. Een lang gekoesterde wens van de onze Kring om een "eigen" plek op een centrale plaats in Leusden. waar veel publiek komt. ging aan het einde van dit jaar in vervulling. Vanaf januari 2006 zijn we gevestigd op de eerste verdieping van de Openbare Bibliotheek aan de Hamers- veldseweg 77 te Leusden Centrum. Hieronder vindt u informatie over onze activi teiten gedurende het afgelopen jaar. Ons verenigingsblad "Leusden Toen" kwam vier keer uit, hierin werd een keur aan historische artikelen gepubliceerd. De lay out is wat aangepast zodat de leesbaar heid verbeterde. Het blad mag dan ook met recht het visitekaartje van onze vere niging worden genoemd. Het aanbod van kopij is dit jaar tlink gestegen. De redactie hoopt dan ook dat deze stijging voortgang vindt. Want dat maakt het blad alleen maar nog aantrekkelijker. Behalve de his torische artikelen kent het blad ook vaste rubrieken waarin we onze leden op de hoogte houden van de gang van zaken in de vereniging. Dit jaar werd ter gelegen heid van het 20 jarige bestaan van onze Kring een speciaal jubileumnummer uit gebracht met artikelen uit bladen van de afgelopen 20 jaar. Het "Monumentendag nummer" stond geheel in het teken van de Heiligenberg en haar geschiedenis. On ze leden hebben, zoals regel matig blijkt, veel waardering voor het blad. De redactie bestaat uit de volgende personen: de heren Fr. van Loenen. J. Mispellblom. H.J. Ver burg. K.G. Vlaanderen en R. ter Wal. De heer van Laar heeft dit jaar een groot deel van onze fotocollectie gedigitaliseerd en geïndexeerd. Samen met de heer Rog- genkamp zorgde hij er voor dat onze dia collectie nu ook digitaal beschikbaar is. De HKL beschikt over zeer veel kranten knipsels. Door de heer van Bekkum wordt nog steeds gewerkt aan het rubriceren en het toegankelijk maken van deze informa tie via een database. Ook dit jaar heeft de Kring weer diverse nieuwe aanwinsten ontvangen. De presentatie van onze krantenknipsels in de bibliotheek Nieuw Langenbeek wordt als vanouds door ons lid de heer G. van Raaij met veel inzet uitstekend verzorgd. Er komt veel schooljeugd om deze knipsels in te zien. Ze liggen ook ter inzage in onze eigen bibliotheek. De voorjaarslezing vond dit jaar in april in Leusden Zuid plaats en werd verzorgd door de heer A. Schuurman. Hij schetste de sociale geschiedenis in de periode 1850 -1900 in Amersfoort en omgeving. Zo kregen we een heel interessant beeld van het dagelijkse leven van 100 jaar te rug, met onderwerpen als: voeding, open bare hygiëne, woningnood, gezondheids zorg en epidemieën, waaronder cholera. 45 personen woonden de lezing bij. Na de pauze van onze 20c jaarvergadering heeft de heer W. Bos aan de hand van een aantal wisselende onderwerpen over het "Leusden van toen"...een bijzonder inte ressant en informatief verhaal gehouden. De excursie naar de Armen de Poth in Amersfoort was een groot succes. De 67 deelnemers kwamen allemaal op eigen gelegenheid naar de Pothstraat, Onder het genot van een kopje koffie werd uitleg gegeven over het ontstaan van de z.g. "Pothbroeders" en de huidige werkwijze van de Stichting de Armen de Poth. Hier 822 na vond, verdeeld in twee groepen, onder leiding van een gids een rondleiding plaats door het hotje. De najaarslezing werd verzorgd door dhr. Joh. Lagerweij uit Scherpenzeel in De Roskam in Achterveld. De lezing had als onderwerp "De Grebbe- linie". Met gebruikmaking van overvloei ende dia's werd een prachtig beeld gege ven van de vestingbouw en de krijgsge schiedenis maar ook van de flora en fauna van de Grebbelinie, van de Rijn tot aan Spakenburg. De opkomst overtrof al onze verwachtingen. We moesten veel moeite doen om alle 150 personen een plaatsje in "de Peerdestal" te geven. Mede door het enthousiaste verhaal en de mooie dia's vergat menigeen de soms wat ongemak kelijke plaats. Onze Kring deed opnieuw mee aan de Culturade. Ook dit jaar werd de Culturade tegelijk met de jaarmarkt gehouden. We stonden op onze vaste plaats in de Passa ge en voor de inrichting van de stand maakten we weer gebruik van een grote achterwand, waarop promotiemateriaal, met als thema 25 jaar Hamershof, kon worden bevestigd. Onze Kring kon maar liefst 12 nieuwe leden inschrijven. Ook hebben we weer veel informatie aan de bezoekers kunnen geven over doel en ac tiviteiten van onze Kring en over diverse historische zaken in Leusden. Dit jaar waren we voor het eerst bij de Tour week aanwezig op de Braderie in Achterveld. Het was een goede gelegen heid om meer naamsbekendheid te krij gen. Het leverde dan ook 10 leden op. De Monumentendag bij huize de Heili genberg was een enorm succes. 22 HKL leden werkten die dag als vrijwilligers mee. Het grote aantal bezoekers heeft die dag veel over de geschiedenis van de Hei ligenberg kunnen zien en horen. Met na me de combinatie van de tentoonstelling in het Koetshuis met de historische figu ren in de tuin werd bijzonder gewaar deerd. Aan het eind van de dag konden 821 Publicaties: H. Slotboom Het beheer van onze eigendommen: Evenementen en exposities Najaarslezing in Achterveld Foto Frans van Loenen

Historische Kring Leusden | 2006 | | pagina 4