823 824 we weer 6 nieuwe leden inschrijven De heer Bos heeft gedurende dit verslag jaar, samen met de heer van Laar. weer een aantal tentoonstellingen verzorgd in de vitrines in het gemeentehuis, de Krak- horst en in Achterveld. Dit jaar zijn we begonnen om de door de heer van Leeuwen gemaakte maquettes van het Oude Kerkje, de Heiligenberg en de Schaapskooi middels een wisselend schema bij diverse organisaties en bedrij ven in Leusden en Achterveld te expose ren. Hierdoor kan een nog groter publiek genieten van deze prachtige stukken huis vlijt. Bij alle maquettes liggen meeneem- folders met informatie. en de Culturele Raad is een scholenpro ject gestart waarbij aan de basisscholen in de gemeente Leusden een aanbod is ge daan om de kinderen meer kennis en inte resse bij te brengen over de geschiedenis van ons dorp. Hierbij zullen leden van de HKL de kinderen van de basisscholen vertellen hoe vroegere Leusdenaren leef den en werkten. De Culturele raad zal naar aanleiding hiervan een fotowedstrijd en tentoonstelling organiseren. De heer van Burgsteden heeft een lezing en een excursie verzorgd voor de Rotary Club Leusden over de geschiedenis van het dorp Achterveld. De heer van Burgsteden heeft samen met dhr van Dijk voor Landschapsbeheer Utrecht een rondleiding verzorgd rond de Voor het behoud van enkele monumenten werd, in overleg met onze vertegenwoor diger in de gemeentelijke monumenten commissie. Dhr. R. Polak, bij de gemeen te Leusden aandacht gevraagd. In samenwerking met het Gilde Leusden Klaveet en medewerking verleend aan een daarbij georganiseerd symposium over "Grote waarden van kleine landschapsele menten". De HKL volgt met belangstelling de ont wikkelingen van een Regionaal Historisch Centrum in Amersfoort. Ook de gemeen telijke archieven van Leusden zullen daar worden ondergebracht. De heer Van Kan, directeur van het Archief Eemland, kwam in onze bestuursvergadering vertellen welke historische informatie daar be schikbaar komt en hoe de Archiefdienst onze vereniging op verschillende manie ren kan helpen en ondersteunen. De heer Bos werd dit jaar.namens de His torische Kring, lid van de Gemeentelijke Commissie Naamgeving; deze commissie gaat zich bezig houden met de naamge ving van de nieuwe wegen in de wijk Ta- bakssteeg De heer van Burgsteden heeft alle groe pen van de Jozefschool in Achterveld rondgeleid door, en e.e.a. verteld over, de Jozefkerk in Achterveld. De HKL was v.w.b. de inbreng van cul tuurhistorie samen met andere organisa ties op het Gemeentehuis aanwezig bij de bespreking van het concept van een door de Gemeente vast te stellen Landschaps Ontwikkelingsplan voor Leusden. Twee leden van onze Kring hebben voor een onderwijsproject over Kamp Amers foort van het Erfgoedhuis Utrecht, de tekst van een tweetal gevangenen inge sproken. Het project over de historie van het Kamp zal als ondersteuning voor het onderwijs worden aangeboden aan het VMBO. De HKL verleent haar medewerking aan de in april 2006 geplande tentoonstelling in het Cavalerie-museum in Amersfoort met als onderwerp "De onbekende Greb- belinie. De Gelderse vallei in de meida gen van 1940". De vereniging telde aan het begin van het verenigingsjaar 340 leden en een het einde 376 leden. Een mooie vooruitgang. Het bestuur bestond dit verslagjaar uit: voorzitter: J. van Burgsteden; secretaris: H. Slotboom; penningmeester: J. van Laar; leden, W. Bos, J. Blom, J. Roggen- kamp, Th. de Haas, W. van Kooij en E. van Schalkwijk. Aan het eind van het jaar bleek dat onze website 1845 keer werd bezocht. De ge schiedenis van de wijken Rozendaal, Cla- verenblad-Wildenburg en Leusden-Zuid en het dorp Achterveld, geïllustreerd met foto's, kan per wijk via een hyperlink op de wijkkaart van Leusden worden beke ken. Het gastenboek is vervangen door een vragenpagina waarbij de bezoeker rechtstreeks met iemand van het bestuur kan mailen, üp de in de website opgeno men catalogus van onze bibliotheek vindt regelmatig een update plaats. De onder werpen en alle artikelen die in Leusden Toen zijn gepubliceerd zijn op de website te raadplegen en op te vragen. Ook het aantal foto's op de website is weer uitge breid. De actualiteit van de informatie wordt zeer accuraat bijgehouden. De heer van Otterloo beheert onze biblio theek met veel zorg. In de laatste week van 2004 is onze bibliotheek verhuisd naar de Openbare Bibliotheek in de Ha mershof. Voorlopig is onze bibliotheek elke lc en 3e vrijdagavond van de maand open. Naast het lenen van boeken kan er dan ook gewoon een praatje worden ge maakt. Er zijn ook dit jaar weer diverse nieuwe boeken aan onze collectie toege voegd. De bibliotheek was dit jaar elke maand, voorafgaand aan de bestuursver gadering, een uur open voor de inzage in en de uitleen van boeken. Nu ons boeken bezit met inhoudsinformatie op onze site is te raadplegen, kreeg onze bibliotheek bekendheid bij een breder publiek. Het aantal uitleningen en leners steeg en onze bibliothecaris kon veel mensen de ge wenste informatie geven. er ine acti\ i lei ten De HKL heeft het afgelopen jaar veel energie gestoken in het digitaliseren van het fotobestand. Bijgaand straatbeeld is binnenkort voltooid verleden tijd. Het St. Ansfridiisklooster viel in de jaren 'HO al ten prooi aan de slopershamer. Het naastgelegen Ros Bevaart treft binnen enkele weken (helaas) hetzelfde lot. Alle reden dus het beeldmateriaal voor volgende generaties veilig te stellen. Foto: T. Brouwer. Ledenmutaties: Website Bibliotheek

Historische Kring Leusden | 2006 | | pagina 5