BETERE AFWATERING LIET OP ZICH WACHTEN In deze maandelijkse rubriek verhaalt de Amersfoortse stadsarchivaris Fred van Kan over de stedelijke geschiedenis. Hij baseert zich daarbij op oude en nieuwe vondsten uit de Stadskist, waarin de ge meente vroeger historische papieren be waarde. Vandaag de 65ste aflevering: de aanleg van het Valleikanaal. Veel Amersfoorters kennen het Valleikanaal als het water waarlangs je een mooie Fiets tocht kunt maken. Toch waren toerisme en recreatie niet het uitgangspunt bij de aanleg, liet ging in de jaren dertig van de vorige eeuw om het oplossen van steeds terugkeren de wateroverlast. De oorsprong van die over last ligt in de zestiende eeuw. Ooit lag het ge bied rond Veenendaal beduidend hoger dan tegenwoordig. Deze streek bestond uit veen- land, dat toen werd afgegraven om als turf te dienen tot brandstof. Veenendaal ontstond dan ook als een nederzetting van verveners. Tot de tijd van deze turfwinning waterde dit deel van de Gelderse Vallei af op de Rijn. Maar door de vervening daalde het maaiveld met enkele meters en daarmee kwam er een wijziging in dit patroon. Het overtollige water zocht voortaan zijn weg door het noorden van de Vallei naar de Zuiderzee in plaats van naar de Rijn. Bovendien had een doorbraak van de Grebbedijk langs de Rijn nu direct gevolgen voor het noorden. Zo liepen als gevolg van hoog Rijnwater regelmatig delen van Amers foort onder. Om dit water te weren liet de provincie Utrecht in 1652 ter hoogte van de oude waterscheiding een 'slaperdijk' aanleg gen op haar eigen grondgebied. Die dijk kon 'slapen' zolang de Grebbedijk in tact was. Maar hij belemmerde vooral de normale af watering van het grotendeels Gelderse gebied tussen Veenendaal en de Grebbedijk. Die dijk brak in 1711 weer eens door en daarna dreig den de Geldersen hem af te graven als niet werd toegestaan om water door de Slaperdijk heen te lozen. Driejaar later sloot men een overeenkomst en konden duikers in de dijk worden aangelegd voor de afvoer van het wa ter. Maar die duikers mochten alleen open staan als de Lunterse beek weinig water aan voerde, anders zou teveel water Amersfoort bereiken en overstroming dreigen. In de prak tijk ging hoog water ten zuiden van de Sla perdijk en in de Lunterse beek meestal sa men, zodat op een moment dat waterafvoer naar het noorden het meest nodig was, de dui kers gesloten moesten worden. Daar kwam nog eens bij, dat de afvoer naar het noorden regelmatig stokte door een hoge waterstand in de Zuiderzee. In de loop van de tijd werden verschillende plannen gemaakt voor een betere afwatering, maar uitgevoerd werden ze nooit. In 1919 be sloot de provincie dat moest worden afgere kend met de problemen in het Valleigebied en een tweede waterstaatingenieur werd be noemd, die zich vooral met de Gelderse Val lei moest bezighouden. De nieuwe man was Anton Mussert (1894-1946). Die leeft in onze herinnering voort als de voorman van de NSB, maar zijn naam had in die tijd geen ne gatieve klank, hij werd beschouwd als een veelbelovend ingenieur. Mussert werkte tot in 1924 vanuit zijn dienstwoning in Baam aan plannen voor de Vallei, die echter niet wer den uitgevoerd, omdat men uiteindelijk eerst de Zuiderzeewerken wilde afwachten; die zouden immers een einde maken aan de overlast van de zijde van de Zuiderzee. De aanleg van de Afsluitdijk maakte het inderdaad mogelijk om zonder problemen de Gelderse Vallei te laten afwateren op het noorden omdat het waterpeil in het nieuwe IJsselmeer meestal lager was dan in de Gelderse Vallei. In 1931 pakte men de draad weer op: nog voor de Afsluitdijk voltooid was, stelde het rijk een commis sie voor de Gelderse Vallei in. Daarin had onder meer de Amersfoortse burgemees ter van Randwijck zitting maar ook Anton Mussert. Op grond van een rapport van de 828 Valleicommissie uit 1933 werd uiteinde lijk besloten tot de aanleg van het Vallei kanaal; daar werd na lange voorbereidin gen in 1937 mee begonnen. Hoewel Mus sert een grote rol had gespeeld in de ont wikkeling van de kanaalplannen, droeg hij geen verantwoordelijkheid voor de uitvoe ring, zoals soms wordt gesuggereerd. Hij was inmiddels eervol ontslagen uit de pro vinciale dienst, omdat hij weigerde zijn lidmaatschap van de NSB op te zeggen. Het Valleikanaal was als gevolg van on derbrekingen en vernielingen tijdens de oorlog pas eind december 1948 gereed, het nieuwe kanaal volgde voor het groot ste deel de bestaande waterlopen, alleen bij Amersfoort werd een volledig nieuw kanaal gegraven, dat ruim om de stad kwam te lopen, zodat Amersfoort zich tot in de verre toekomst nog tot aan het ka naal zou kunnen uitbreiden. De ontwikke lingen gingen alleen veel sneller dan de bestuurders van toen hadden voorzien en het kanaal ligt nu temidden van de bebou wing. Jaarvergadering van de Historische Kring Leusden. Houdt u dinsdag de 14e maart 2006 even vrij voor onze jaarlijkse leden vergadering in de Bibliotheek te Leusden, aanvang 20.00 Na de pauze zat dhr. W. Veltheer uit Leusden een lezing houden over "Aldegonde, het eerste ziekenhuis in Amersfoort" Fred van Kan Het Valleikanaal met de sluis aan de Asschatlerweg tijdens de harre winter in de jaren '60. Foto: archief Frans van Loenen

Historische Kring Leusden | 2006 | | pagina 7