Het gezin dat uiteindelijk 16 kinderen zou gaan tellen raakte nogal krap gehuisvest in het huisje "De Ouwe Keut". Helaas waren er nog geen reserves om een ruimer nieuw huis te bouwen zodat "De Boom" alsnog haar fout kon herstellen en de bedoening kocht Architect Pothoven ontwierp het nieuwe huis dat er nu nog staat, en Osnabrugge huurde het voor het gereduceerde bedrag van een rijksdaalder per week. Nog steeds geen ruim onderkomen voor zo'n groot gezin. Op foto 2 is de markante werkplaats te zien die to t 2003 als zodanig dienst deed en het nieuwe huis ernaast. Treekerweg. Osnabrugge poseert trots voor de deur met (de le?) 5 kinderen. Het zal de lezer niet verbazen dat hij in de volksmond "Gart Snor" werd genoemd want die was inderdaad van een imposante afmeting zoals de foto toont. Hij deed het goed! Enkele zoons hielpen in de zaak en moeder Osnabrugge "bakerde" door heel Leusbroek en Hamersveld. Mede door haar inzet in de kraamkamers van Leusden kon Osnabrugge als protestant ook een groot deel van de rooms-katholieke bevolking tot zijn klantenkring rekenen. Heel bijzonder voor die tijd waarin de verschillende gelovigen hun eigen middenstand in het zadel hielden. In 44 jaar bracht hij de zaak tot een goed draaiende onderneming. De laatste 3 jaar samen metzoon Gert. NA DE OORLOG In 1947 nam zijn zoon Arend de zaak over. Na de oorlog waren de fietsen op de bon en derhalve een schaars artikel. Voor Arend was het toch niet echt zijn stiel zodat het er in 1954 even op leek dat er een einde zou komen aan de zaak. Dat kon zoon Rien niet over zijn hart verkrijgen. Hij liet zijn betrekking bij fietsenmaker Ploeg in Amersfoort voor wat deze was en stortte zich met hart en ziel op de voortzetting van de zaak van zijn vader. Hij bleef in het ouderlijke huis en vader en moeder verhuisden naar de. Deze stap baarde opzien in Leusden! Niet voor niets was zijn bijnaam in die tijd al "De Kriel" Inderdaad vanwege zijn kleine gestalte tot hij op zijn 20ceen 859 indrukwekkende groeispurt inzette. Al was de grond onder de bijnaam na verloop van tijd vervallen; de volksmond wijzigt geen namen maar kreeg wel bewondering voor de stap die de "kleine man" zette. Want zo makkelijk als in de tijd dat zijn vader begon was het niet meer. Er dienden middenstands- en vakdiploma's te worden overlegd. Voor de vakpapieren werd een oogje dichtgeknepen omdat hij inmiddels al meervakbekwaamheid had dan zijn docenten en via de boekhouding kon aantonen dat de fietsenhandel draaide als een tierelier. In 1957 werden al 150 fietsen verkocht! Een kleine renovatie van de fiets van de examinator volstond om het vereiste diploma te K' WTVH 'W! bemachtigen. Lange werkweken waren het die eerste jaren. Als vrijgezel kon dat ook nog wel en bracht hij al gauw zijn grote specialiteit tot wasdom; het halen en brengen van respectievelijk kapotte en gerepareerde fietsen.Met deze service breidde hij zijn actieradius uit tot Woudenberg, Scherpenzeel en Amersfoort. Voor eerstgenoemde dorpen was er de prettige bijkomstigheid dat hun schoolkinderen dagelijks de zaak passeerden op weg naar school in Amersfoort. Klantenbinding in optima forma! Adverteren hoefde verder nagenoeg niet. Rien smeedde een hechte band met zijn klanten via de avondlijke rondes door Leusdens dreven. Dat hij op een willekeurige avond pakweg 20 koppen koffie (en een enkel biertje) wegklokte hoorde erbij. De eerste woensdag van de maand was er nog een ronde op de motor om de geleverde diensten in geld om te zetten. Voordat zo'n betaling tot stand kwam aan de keukentafel 860 Foto I Archief Frans van Loenen HisUtri\he Kring Leusden 2 (HM Foto'. Archief F. van Loenen Historishe Kring Lensden 2(M)6

Historische Kring Leusden | 2006 | | pagina 10