ging eerst heel Hamersveld over de rekel en werden inliehtingen ingewonnen over Leusbroek of andersom. Alles in het nette natuurlijk, dat spreekt vanzelf. Juist dat kontact met de klanten is voor Rien altijd een groot plezier geweest. Ter illustratie van het aldus gewonnen vertrouwen mag dienen dat niet zelden via de telefoon nieuwe fietsen werden besteld en gekocht. DE JAREN 6» "BOOM" Gemoedelijkheid stond hoog in het vaandel. Toen de solexen en brommers hun intrede deden was de werkplaats een ware "hangplek" voor nozems en blitskikkers. Schrijver dezes kan zich dat ook nog goed herinneren, ook zonder deel uitgemaakt te hebben van bovengenoemde groeperingen. Vanaf die tijd middenjaren '60 begon de zaak nog beter te lopen. In de boekhouding tekende de groei en welvaart van Leusden zich af. Per straat kon de gezinsbloei gemeten worden in aantallen en typen fietsen die er w erden "weggezet" en met de bromfietsen verliep dat op gelijke wijze. In die jaren verscheen ook de Finapomp met tweetakt benzine aan de straat voor de werkplaats. Voor de bediening werd de gang van werkplaats naar pomp talloze keren per dag gemaakt. Niet altijd prettig als Rien voor 7 cent winst naar de pomp moest terwijl hij net een nieuwe fiets stond te verkopen. Gelukkig stonden de buurjongens te popelen om de helpende hand te bieden en via de fooien een zakcent te verdienen. Sparta en Batavus waren de huismerken, maar ook voor een Kreidler of Mosquito (wie kent ze nog?) kon men later bij Rien terecht. Dealers met "wurgkontracten" hadden een slechte aan hem. Soms werden hun vertegenwoordigers letterlijk de deur gewezen als zijn "vrije ondernemerschap" in het geding kwam. Een teken van de optimistische en gezellige sfeer in de zaak vormde de jaarlijkse bijdrage aan de Oranjeoptocht op 30 april. Hiervoor werden steeds ingenieuzere en vervaarlijke constructies bedacht en in elkaar gelast, (zie foto 3) Meestal leverde dat een terechte K-prijs op. Kopen op 861 atbetaling deed zijn intrede via verschillend gedateerde betaalcheques. Dat vereiste nog een hele boekhouding om deze op de juiste tijd te innen. Dankzij deze nieuwe betaalwijze kon het gebeuren dat er vanaf een verjaarspartijen aan de Juliëttestraat in Amersfoort een bestelling van 22 nieuwe fietsen werd geplaatst! Goeie handel! Die boekhouding was al die jaren bij echtgenote Cor in uitstekende handen, ook toen de computer haar intrede deed. Geen onverdeeld genoegen voor Rien, deze nieuwigheid. Vaak waren de fietsen via telefonische bestelling niet op voorraad maar via de computer wel en meer van dat soort ongemak. Het heeft het einde van zijn nering wel enigszins versneld. Het moet immers wel leuk blijven. Vanaf 1954 zijn motto! In 2000 stopte hij dan ook met de verkoop. Met reparaties maakt hij de 100 jaar fietsenhandel aan de Arnhemseweg vol tot 2002. Toen mocht het doek vallen. Tegenwoordig legt hij nauwkeurig aan basisschoolleerlingen uit hoe je een band moet plakken of het achterlichtje repareren. Verder restaureert hij antieke fietsen. De fietsenmaker die "in ruste" is dient dus niet al te letterlijk genomen te worden. Jammer blijft het natuurlijk dat ook deze branche met deze kleurrijke ondernemer uit Leusden-Zuid is verdwenen. Met al die klant kontacten in de werkplaats en aan de keukentafels heeft Rien bijge-dragen aan een dorps Leusden dat er niet meer is. ERRATUM: KNALGROEN Geachte redactie. Het doet mij uiteraard plezier het tweede deel van mijn pennenvrucht over Knalgroen nu ook gedrukt te zien Maar het is wel heel jammer dat er een essentieel - en juist nu weer actueel - deel van mijn tekst is weggevallen en wel in de passage die onderaan pagina 838 begint. Wat weggevallen is heb ik hieronder onderstreept aangegeven. Interessant is wat er gezegd wordt over de ontsluiting van Leusdcn-Zuid, die thans weeractuecl is in verband met het plan Tabaksteeg. Er wordt gesproken over "de Maamveg inwestelijke richting doortrekken tot de Arnhemseweg". Maar dit wordt als weinig aantrekkelijk gezien omdat die variant een "doorsnijding inhoudt van agrarisch en biologisch waardevol gebied". En natuurlijk werd er weer over het Pon-lijntje gefilosofeerd: "De meest ideale oplossing voor een goede verbinding van Leusden met de rest van Nederland zien wij in de heropening voor reizigersverkeer van een deel van de lijn Amersfoort - Rhenen, en de aanleg van een korte zijtak naar Leusden-Centrum" Maar fouten maken is menselijk, zoals ook blijkt uit een fout van mijzelf in de door mij aangeleverde tekst. Op pag. 837 onder het kopje "Inspraak" staan een aantal woorden te veel. Hieronder de tekst en de woorden die weggelaten hadden moeten worden: Ledenmutaties Nieuwe leden: Charlotte van Mourik-Stoutenburg Dhr.A.de Jong-Leusden Dhr.A.J. Kranenburg- Leusden Dhr.J.Seton-Leusden Dhr.A.J.van der Valk-Leusden Dhr.G. Ritter-Leusden Dhr.J.Hofman-Leusden Mevr.F.M.E.Nieuwenhuis- Amersfoort H. Smal-Achterveld Foto 3 Archief F. van Loenen Hisiortsht Kring Lens Jen 2006 Frans van Loenen, redacteur Lensden Toen Op het gemeentehuis kwam men eindelijk tot het besef dat inspraak van de hevolkinv hij zo iets belangrijks als het massaal bouwen in agrarisch en landschappelijk belangrijk gebied niet zonder inspraak van de plaatselijke bevolking tot stand zou kunnen komen. Met vriendelijke groet Wim Veen Historishe Kring Leus Jen 2006 862

Historische Kring Leusden | 2006 | | pagina 11