En onze bibliothecaris. Dhr. van Otterloo, heeft versterking gekregen van Dhr. Van der Glas. Naast de lezing die Fred van Kan over Genealogie en Internet in januari in de Bibliotheek gaf zal er dit jaar weer een voor- en najaarslezing worden georganiseerd voor iedereen die belangstelling heeft. Ook zal er dit jaar weer een excursie voor de leden zijn. Dit jaar zal er in het Cavaleriemuseum in Amersfoort een expositie over de oorlogsdagen in onze omgeving zijn. Het meerjaren-beleidsplan behoeft volgens het Bestuur geen wijziging. Geprobeerd zal worden om de p.r.-commissie weer van de grond te krijgen. Hiervoor hebben we nog wel enkele leden nodig. Voorde Boerderijencommissie hebben zieh een aantal leden aangemeld. Als proefis er al het een en ander verzameld over diverse boerderijen.. Ter gelegenheid van 30 jaar Bibliotheek in boerderij Nieuw Langenbeek en de intrek van onze Kring in de Bibliotheek is door ons in de maand februari een tentoonstelling ingericht over de geschiedenis van Nieuw Langenbeek en zijn bewoners. Onze Kring heeft zitting genomen in de gemeentelijke commissie Naamgeving, die zal zich o.a. bezig gaan houden met de straatnamen in de nieuw te bouwen wijk Tabaksteeg. Tevens is de Kring betrokken bij de door de Provincie Utrecht te schrijven Gebiedsvisie over De Grebbelinie. Het digitaliseren van foto's vordert gestaag. Met de Gemeente hebben we afgesproken dat wij de foto's van en over de Gemeente Leusden zullen digitaliseren. Als tegenprestatie mag de Kring de foto's gebruiken bij publicaties en voor tentoonstellingen e.d. Het boekje over Achterveld is bijna klaar om gedrukt te worden. Het omzetten, in leesbare taal. van de in de jaren negentig gemaakte cassettebandjes waarop interviews staan met geboren en getogen Leusdenaren is bijna klaar. Waar mogelijk zullen ze worden gepubliceerd in Leusden Toen. In memoriam Ons lid Peter Noorland is begin maart overleden. Hij was niet alleen lid van onze club, maar maakte ook deel uit van onze boekencommissie. In die functie heeft hij meegewerkt aan de uitgave van drie boeken voor onze historische kring. Ook verzorgde hij de berichtjes in de krant over onze lezingen en andere aktiviteiten. We hebben Peter leren kennen als een rustige man. die weloverwogen reageerde, maar pas nadat hij naar iedereen goed geluisterd had. Toen het qua gezondheid steeds slechter met hem ging, nam hij in een brief afscheid van onze vereniging. Peter was een aardige man en door zijn werkzaamheden voor onze vereniging een gewaardeerd lid. Zo blijven wij ons hem herinneren. 845 NIEUWE AANWINSTEN - van de Fam. Jansen uit Stoutenburg kregen we een plaat uit de 2e wereldoorlog. - van Mevr. T. Noorlander uit Leusden Zuid kregen we een klepbroek (een damesslip uit 1900), een plankje met diverse soorten gesmede spijkers, een aantal oude krantenartikelen en een kalender. - De Fam. R. van Eijden uit Arnhem maakte ons blij met een prachtig schilderij van Nieuw Langenbeek en diverse oude foto's, krantenknipsels en actes over en van Nieuw Langenbeek. Zij zijn gelijk gebruikt voor de tentoonstelling die in februari jl., ter gelegenheid van het 30 jarig jubileum van de Bibliotheek in boerderij Nieuw Langenbeek - van dhr. J. Renes uit Leusden ontvingen we een aantal dia's van de viering van Leusden 1200 - van dhr.de IJ. v.d. Schaaf uit Leusden kregen we een foto van de boerderij Klein Heiligenberg. - van Bob Andriessen een DVD van de Inundatie in 1939 -1940 met een bijbehorend boekwerk. - van de fam. Van de Brug enkele foto's van boerderij Het Kleine Vliet en haar bewoners - van Peter Noorland diverse artikelen en rapportages m.b.t. de oprichting van CAI in Leusden. Nieuwe aanwinsten van de biblotheek Titel: Woudenberg, vijftig jaar in beeld - 1955-2005 Auteur samensteller: Ody Honders en Piet de Kruif Inhoud: De Stichting Oud Woudenberg bestond in 2005 een halve eeuw. Dit werd onder meer gevierd met de uitgave van een kijk- en leesboek over vijftig jaar Woudenberg 1955-2005). In beeld is gebracht wat er zoal in vijftig jaar is veranderd in onze buurgemeente. Triest om te zien en te lezen hoe een pandje uit 1651 plaats heeft moeten maken voor twaalf appartementen. Een molen moest wijken voor een woonhuis, een boerderij moesteen tabaksschuur moest wijken voor een parkeerterrein, het laatste stukje van kasteel Lichtenberg moest wijken voor een rotonde Titel: Grote Historische Atlas Utrecht Samensteller: Uitgeverij Nieuwland Inhoud: Verzameling van alle topografische kaarten van Utrecht uit 1905 met een inleiding over de metamorfose van de provincie in 100 jaar. De schaal is 1:25.000 en de kaarten zijn in kleur afgedrukt. Kaart no. 428 laat een groot deel van het huidige Leusden-Centrum en Stoutenburg zien, no. 429 een groot deel van Achterveld, no. 447 Leusden Zuid en no. 448 het oude - en voormalig Leusdens - gerecht Donkelaar. Door bestudering van de kaarten kun je veel leren over verdwenen tracés en bebouwing. Een goed voorbeeld is de schaapskooi (SK volgens de legenda). Bij een vluchtige bestudering kom je er al gauw een 15-tal tegen in de omgeving van Leusden! 846 Henk Slotboom, secretaris HKL J. J. van Burgsteden, voorzitter HKL Hislorishe Kring Leustien 2006 Henk Slotboom secretaris HKL Historishe Kring Lensden 2006

Historische Kring Leusden | 2006 | | pagina 3