Landgoed Nimmerdor. Baronvan Boetzelaer was burgemeester van Amersfoort. Op Landgoed Den Treek woonde de familie De Beaufort. Leden van beide families hebben hoge posities bekleed in bestuurlijk Nederland, van burgemeester tot minister van buitenlandse zaken. Door hun gezamenlijke inspanning en het bijeenbrengen van de noodzakelijke financiën kwam dit gasthuis tot stand. Er was plaats voor 14 bedden en verder waren er een operatiekamer en allerlei andere dienstruimtes, waaronder een ontsmettingskamer. Het gebouw had een lift en werd centraal verwarmd. Een voor die tijd zeer modem en goed geoutilleerd gebouw dus Zo bleek uit de nog in de archieven aanwezige bouwtekeningen dat de operatiekamer geen scherpe, maar rondlopende hoeken had om het geheel goed schoon en stofvrij te kunnen houden. Langs de met mozaiektegeltjes beklede wanden kon men water laten lopen ter ontsmetting van deze ruimte.Destijds was Nederland nog erg verzuild. Dit ziekenhuis was gebaseerd op protestantse grondslag. Omdat de kosten behoorlijk hoog waren werd toenadering gezocht tot de katholieken om gezamenlijk een ziekenhuis te exploiteren, maar daar is niets van terecht gekomen. In plaats daarvan stichtten de katholieken hun eigen ziekenhuis, het St.-Elisabeth ziekenhuis, dat kwam te staan aan de St.- Andriesstraat in Amersfoort. Dit gebouw, waarvan alleen de voorgevel nog origineel is, is nu omgevormd tot een appartementengebouw. Het Aldegonde ziekenhuis heeft gefunctioneerd tot aan het eind van de jaren zestig. In de zeventigerjaren is het pand gekraakt en aan het onderhoud werd geen aandacht meer besteedt, wat in verval kwam en de restauratiekosten om het te behouden wel erg hoog waren geworden. Eind van de jaren tachtig is het gesloopt en kwam er een einde aan deze geschiedenis. Als er lezers zijn die dit artikel kunnen aanvullen met meer kennis en wetenswaardigheden over het functioneren van dit ziekenhuis, dan houdt de dhr. Veltheer zich hiervoor aanbevolen. Neemt U dan even contact op met de redactie of bestuur van de Historische Kring Leusden. 849 WEERBARSTIG VOORUITSTREVEND VIJF Hamersveld in de eerste helft van de vorige eeuw Dagelijks leven: het melken De dag begint altijd vroeg, want de melk moet vroeg aan de weg staan. Dan kan de fabriek nog een behoorlijke dagproductie draaien. Daarom loopt de wekker om half vijf af. Toen het dorp voor de oorlog nog niet aan de zomertijd meedeed om half vier, want de melkfabriek had wel zomertijd. Vader riep de jongens met het open zetten van de kitdeur en 'Gerard, ben je wakker?!' Het melkgerei werd van het emmerrek gehaald en op de kruiwagen of melkkar gezet. Als de koeien in Het Klooster* liepen werd het op de wagen gezet terwijl intussen het paard uit de stal of de wei werd gehaald en ingespannen. Liepen de koeien thuis dan dreef een van de jongens ze in het melkhok. Wanneer de koeien overdag op Lokhorst liepen, dan mochten de nog schoolgaande jongens ze 's avonds tevoren al naar de voorste hoek land halen. Dat koeien ophalen hield niet meer in dan ze overeind roepen, dan sjokten ze alle vijftien, twintig achter elkaar naar voren. Zo ontstond in ons land het licht slingerend koeienpaadje van de Griftbrug tot aan het hek van het melkhok. Op de langgerekte kavels van Hamersveld waren op elk bedrijf van die paadjes. Zo'n paadje van 20 cm breed werd keihard, je kon er goed over fietsen. Later, toen er bij ons geen schooljongens meer waren 'om de koeien op te halen', reed men met paard en wagen naar Lokhorst, zo ook 10 mei '40. Het paard kon tijdens het melken met de wagen achter zich grazen. Toen op die bewuste morgen het afweergeschut losbarstte, maakte het hevig geschrokken dier een rondje rond de wei (drie morgen!), maar toen het dier zag dat de mensen rustig doormolken, ging het ook maar weer grazen. De voeding van mens en dier In de winter op stal lustten de beesten wel een slokje. Er werd dan een zinken pijp die aan de balk hing uitgelegd van de waterpomp naar de zul (voergoot) aan de overkant van de deel en dan ..pompen maar en zuipen maar. De eerste golven water kwamen niet verder dan de vier, vijf koeien vooraan bij de mond van de pijp, zo gretig dronken zij, terwijl de anderen reikhalzend uitkeken totdat er ook een spiertje water bij hen kwam. Als de dorst van de elf koeien aan de lange kant gelest was, werd het putgaatje in de zul opengemaakt en kon de rest van het water via dat putje afvloeien naar de sloot. De vier vaarzen aan de korte kant werden geweterd door emmers water naar hun zul te slepen. Water pompen vonden de kleine jongens wel leuk, maar een emmer met vijftien liter water torsen was andere koffie, een enorme uitdaging, maar daar werden ze sterk van. In november december was het knollen voeren. Zware grepen vol knollen met loof en al, die buiten tegen de achtergevel aan op een hoop lagen, werden dan binnen naar de zul gesleept. De knollen mochten niet op de deel opgeslagen worden, want de scherpe lucht zou op de melk slaan en de smaak van de melk en de boter bederven. I L rr I I tot gevolg had dat het gebouw Het ziekenhuis aan de Arnhemsewee. Archief Eemland Rinze ter Wal. redacteur Leusden Toen, flislorL\he kring Lensden 2006 Persoonlijke herinneringen van Cor van den Hengel 1 *Het Klooster was een paar bunder land op de plaats waar nu de Karwei staat. Op afgelegen weilanden ging men 'met paard en wagen melken. Historishe Kring Leusden 2006 850

Historische Kring Leusden | 2006 | | pagina 4