Leusden toen en nu. In de wijk '"t Ruige Veld" ligt oud en nieuw wel heel letterlijk naast elkaar. Boerderij "Nieuw-Krakhorst" wordt immers geheel door de nieuwe w ijk omsloten. Helaas is de ooit zo trotse hoeve in verval en zal ze binnen afzienbare tijd worden gesloopt. Op de foto (op pagina XXX) uit de jaren '70 ligt de boerderij nog door weiland omgeven te soezen in de stilte. De foto uit 19X9 op pagina X90) laat de oprukkende nieuwbouw al zien maar het weiland ervóór mag nog écn lente een geel blocmentapijt leveren. Wie heeft daar eigenlijk geboerd? Wel, allereerst Bartolomeus van Daatselaar. geboren in 1X65. Hij kocht dit "Ruige Veld" als bosgrond en ontgon het vervolgens om er op te gaan boeren. Hij liet de boerderij in 1929 bouwen. In 1936 werd het voorhuis door brand verwoest. Wellicht is na de herbouw het woord "Nicuw"aan de naam toegevoegd? Uiteindelijk verdeelde hij het land in drie parten en bouw de voor twee van zijn zoons nog een boerderij; Zoon Manus op "Midden-Krakhorst" dat niet meer bestaat maar gesitueerd dient te worden op de plek waar de tennisbanen zijn aangelegd. Zoon Toon kreeg zijn eigen stek op "Groot- Krakhorst" dat in de w ijk "De Wetering" als sociaal-cultureel centrum een nieuwe bestemming kreeg. Onze leden vinden jaarlijks de weg naar de naastgelegen schaapskooi voor de jaarvergadering van onze kring. Bartolomeus kreeg met Martina v.d. Hengel X kinderen en stierfin 1932 Hun jongste zoon Evert was toen 21 jaar oud en bleef met moeder op de boerderij w onen en werken tot ook zij stierf op zijn verjaardag in 1956. 24 jaar hadden zij er samen een markant man en ook wel wat apart. Van volk over de vloer moest hij niet veel hebben. Meestal kwam men niet verder dan de keuken waar hij eieren verkocht van zijn kippen. Koeien of ander vee had hij de laatste 20 jaar niet meer. Van de bescheiden eierhandel aan huis leefde hij. Heel sober. Een touw van een meelzak diende als broekriem waarmee zijn 889 zuinigheid voldoende lijkt geïllustreerd. Zich verzekeren achtte hij niet nodig. Van de AOW die hij vanaf zijn 65c tot zijn overlijden op 84jarige leeftijd kreeg overgemaakt heeft hij nimmer een cent uitgegeven omdat hij deze voorziening maar onzin vond. "Je eigen broek ophouden"(met een touw) nam hij aldus heel letterlijk! In 1995 overleed hij na een verblijf van één jaar in St. Joseph in Achterveld. De AOW gelden vloeiden terug naar de gemeenschap toen bleek dat de R.K. kerk en zendingsorganisatie "De Wilde Ganzen" de belangrijkste begunstigden waren van de nalatenschap. De laatste bestemming stuitte op enige verbazing bij de vermeende erfgenamen; Waren er dan zoveel van die beesten? Nadat dit misverstand was opgehelderd restte slechts het respekteren van zijn beslissing. Op bijgaande foto zit Evert voor zijn boerderij met de spade tussen de benen. Even uitblazend van de werkzaamheden. Nu is het doek bijna gevallen voor de boerderij van Evert van Daatselaar. Op de volgende pagina is te zien hoe "Nieuw-Krakhorst" er tegenwoordig bijstaat. Naar verluidt zijn de omwonenden toch gehecht geraakt aan dit baken uit de agrarische periode van hun woonplek. De bungalows die ervoor in de plaats komen zullen deze emotie voorlopig niet oproepen! 890 Frans van Loenen. Foto: archief G. van Daatselaar Historische Kring LcusJcn 2006 Foto: Frans van Loenen Historische Kring Leus Jen 2006

Historische Kring Leusden | 2006 | | pagina 13