Geheim landschap Nan de Bestuurstafel Henk Slotboom, secretaris HKL Na de ledenvergadering van maart heeft er een bestuurswisseling plaats gevonden. Dhr. J. Mispelblom heeft de plaats ingenomen van mevr. E. van Schalkwijk. Het bestuur is blij dat de opengevallen plaats weer is opgevuld. Dhr. Mispelblom blijft gelukkig ook nog lid van de redactie van Leusden Toen. De redactie heeft de lay-out van Leusden Toen wat veranderd w aardoor de leesbaarheid wordt verbeterd. Ook zal de redactie meer aan de weg gaan timmeren voor artikelen in LT. Met het Archief Eemland zijn besprekingen gaande om de jaargangen van Leusden Toen te laten digitaliseren. Het grootste deel van de protocollen van Leusden en Stoutenburg van 1605 tot 1809 zijn door ons erelid Jan Verduin bewerkt tot leesbare taal. Wim Bos en Cor van de Hengel zullen het laatste deel bewerken. Een zeer grote klus maar ook een heel belangrijke ontsluiting van historische gegevens is hiermee bijna klaar. Ook de voorjaarslezing was een groot succes. De Kom zat weer overvol voor het verhaal over de Buurtschap Voskuilen door dhr. Henk Woudenberg. De excursie naar Buren was "nat". Maar een bus vol HKL leden heeft ondanks de regen genoten van het Oranje museum, het Marechaussee museum en natuurlijk het oude stadje Buren. Onze Kring is samen met andere historische verenigingen uit de regio onder leiding van Gerard Raven, conservator van het museum Flehite, vertegenwoordigd in een werkgroep die wil komen tot de uitgave van een boek over Eemland waarin de natuur- en cultuurgeschiedenis integraal zal worden beschreven. Het boekje "Achterveld 1764-1940, ontstaan en groei geschreven door onze eigen voorzitter dhr. J.van Burgsteden, is op de Braderie in Achterveld tijdens de Tour de Junior voor het eerst te koop aan geboden. Op 21 en 22 oktober zal de Kring in het kader van het Waterproject in samenwerking met de Schildersclub "De vrije kwasten"in de Moespot in Achterveld een expositie verzorgen over de Grebbelinie. De expositie over de Grebbelinie in het Cavalerie museum in Amersfoort, waaraan de Kring ook zijn steentje heeft bijgedragen, is inmiddels geopend. Voor de HKL leden is er op 14 september excursie naar die expositie gepland. De najaarslezing zal in november worden gehouden in het Trefpunt in Leusden Zuid. Het bestuur is erg blij dat dhr. G. de Hart zicht bereid heeft verklaard om zich bezig te gaan houden met de PR voor de Historische Kring. Naast onze eigen website, www.historieleusden.nl, waarop ook steeds onze activiteiten zijn te vinden, zijn deze nu ook te vinden op de website www.uitinleusden.nl. Op deze website, wat een initiatiefis van de Openbare Bibliotheek Leusden zullen zo veel mogelijk alle activiteiten die binnen Leusden worden georganiseerd overzichtelijk worden vermeld. Nieuwe aanwinsten van mevr. M. Weijland-Bos uit Leusden van de De Passage, afd. Leusden Centrum, i.v.m. de opheffing van de vereniging; het 40 jarig archief van 40 jaar Ned. Christelijke Vrouwen Bond in Leusden. van de heer van Dijk; een boek over de flora en fauna rond kasteel Stoutenburg. van de heer J. Upperman; een door A. de Kruijff in 1966 aan de Koningin verzonden kaart t.b.v een vluchtelingen project en een aantal dia's van een Rommelmarkt in Leusden Zuid, van het afscheid van hem als brandw eercommandant en van een carnavalsoptocht in Leusden. Aanwinsten van het boekenbestand Krijn van Otterloo, bibliotheek HKL Sinds Leusden een samenwerkingsverband heeft met de Sectie Archeologie van de gemeente Amersfoort verschijnen er regelmatig rapporten over onderzoeksgebieden in Leusden. De volgende archeologische inventarisaties zijn in ons bezit gekomen: 't Spieghel. Begraafplaats Oud Leusden, Nieuw Princenhof, plusstrook A-28 en De Schammer. Ook verworven is het Historisch jaarboek voor Amersfoort en omstreken (2005) en het Jaarboek Oud Utrecht (2005). Voor wie het oud Hollandse schrift beheerst beschikken wij sinds kort over de zogenaamde Protocollen van Leusden. Voorts zijn de historisch belangrijke gebieden Stoutenburg en de Juliusput door de KNNV, naar aanleiding van de herinrichting van genoemde gebieden, uitgebreid geïnventariseerd. Het rapport heet Flora en fauna van het landgoed Stoutenburg in 2004 en 2005. Tenslotte vindt u in de onderstaande rubriek "Voor U gelezen" het boek "Geheim landschap' dat door ons werd aangekocht. Voor U gelezen Krijn van Otterloo, bibliotheek HKL Een publicatie die een samenhangend overzicht van de cultuurhistorische elementen van twee eeuwen militaire aanwezigheid in het centrale deel van de Heuvelrug schetst. Anno 2006, nu door heroriëntatie van onze defensie op nieuwe taken, een boeiend stuk militair verleden wordt afgesloten, staat deze publicatie ten dienste van een lobby die het militaire verleden in het landschap zichtbaar wil maken en houden. We kunnen lezen dat er, door de jaren heen, heel wat militaire infrastructuur op o.a. Leusdens grondgebied bestaan heeft. Belangrijkste en grootste object is natuurlijk de Leusderheide, die ontstaan is uit de 'Marke van Leusden' en nu nog steeds in bezit van het ministerie van defensie is. Maar er waren ook grote delen van het landgoed Den Treek Henschoten die, in onderhuur aan Defensie, diende als oefenterrein. Opmerkelijk veel barakkenkampen waren er op Leusdens grondgebied. Denk hierbij aan het mobilisatiekamp Amsvorde, Kamp Waterloo (eigenlijk kamp Lisiduna) en De Boskamp. Deze laatste zou in de Tweede Wereldoorlog uitgroeien tot de meest bekende, maar ook de meest beruchte. Dan wordt uiteraard de Grebbelinie - in 1939 Valleistelling genaamd - nog besproken. En tenslotte passeren nog een verdwenen schijnvliegveld, een barakkenkamp in de buurt van de Treekerpunt, twee fusilladeplaatsen (één in het Jannetjesdal en één bij het concentratiekamp Amersfoort) en de Tankwerkplaats (MCW) de revue. Kortom een bijzonder interessant, goed leesbaar en fraai geïllustreerd boek. Historische Kring Leusden 2006 869 "Geheim landschap 200jaar militairen op de Heuvelrug, door Kees Volkers i.o.v. de provincie Utrecht. Historische Kring Leusden 2006 870 pf »r**« a UMtki

Historische Kring Leusden | 2006 | | pagina 3