Jan Reemst, landbouwer De tijd van zijn jeugd. Jan Reemst kan zich nog goed herinneren dat hij rond zijn 6de naar school moest. Zijn zussen en broers waren al op de christelijke school in Amersfoort. Echter, toen Jan 6 jaar werd kwam er ook een openbare school in Hamersveld. De hoofdmeester van deze school heeft gelobbyd om kinderen op zijn school te krijgen en zo deed hij dat ook bij Vader Reemst. Vader stemde daarin toe. Zo gingen de oudere zussen en broers naar Amersfoort en de laatste vier kinderen naar de openbare school van meester Reinsma en juffrouw Kroes in Hamersveld. Jan bleek al snel geen echte liefhebber van school te zijn en moest dan nogal eens door zijn oudere broer om de tuin worden geleid om hem naar school te krijgen. Uiteindelijk vond Jan het bij juffrouw Kroes in de klas wel gezellig. Zij was een aardige vrouw, maar als de kinderen w at ondeugend waren gaf zij ze met de punt van de schoen een schop onder hun achterste. De streken werden uitgehaald met Piet Kraai en Wim Scheuter; meestal betrof dit het gappen van appeltjes bij de boeren. Eén maal bij het gappen zat meester Reinsma in het prieel. Meester schopte met de platte voet en dat deed niet zo veel pijn. Omdat Jan niet zo best kon leren mocht hij het jaar, samen met Antoon van de Berg en Nico Wallet, nog eens overdoen. Sommen keek hij stiekem bij andere jongens af, maar daar kwam meester Reinsma gauw achter. In die tijd werd er ook strijd gevoerd tussen de kinderen van de openbare school en van de katholieke school. Ze gingen elkaar met stokken te lijf die ze in een hooimijt bij een van de boeren bewaarden. Het ging dan hard tegen hard. Een van de zusters van de school, nam de knuppels van de kinderen af en wilde dan dat de kinderen het met elkaar bijlegden. Na de vierde klas vond Vader Reemst dat Jan maar thuis moest komen werken op de boerderij. Maar 's avonds moest hij dan naar de avondschool, waar o.a. boekhouden étS? v werd gegeven. Op zaterdagavond kregen zij les in houtsnijden bij mejuffrouw de Beaufort (mejuffrouw Annie de Beaufort van De Boom, zij was één van de diaconessen). Jan herinnert zich deze avonden als de gezelligste van de week. Buiten houtsnijden werd er ook gesjoeld en de jongens kregen chocolade. "Juffrouw Annie" leidde ook de zondagsschool. Deze was in Asschat bij Gerrit Schreuder, die bewaarder was. Juffrouw Annie werd dan door Jan Daas in de auto Een gesprek met de heer Jan Reemstlandbouwergebaren te Leusden 2 oktober 1919, op de boerderij 'Klein Heiligenberg Ursulineweg 1Hij is op school geweest op de openbare school aan de Schoolsteeg in Leusden. Op het moment van het interview is Jan Reemst 67jaar. Jan Reemst is nu 86 jaar en verblijft in Verpleeghuis Lisidunahof De Openbare school aan de Schoolsteeg in 1928. Op de 22 rij van onderen in het midden met de zw arte kiel zit Jan Reemst met rechts naast hem broer Marinus. Foto: archief Frans van Loenen Historische Knnjf Leusden 2006 871 Boerenleven in optima forma: geheel rechts Jan Reemst met daarnaast opnieuw broer Marinus Geheel links buurman Job Rijnders van boerderij De Princenhof. Gedrieen slaan zij de hand aan de ploeg in 1964 Foto: archief Anja van Loenen Historische Kring Leus Jen 2006 872

Historische Kring Leusden | 2006 | | pagina 4