dan konden ze met elkaar schaatsen en leuk optrekken. Dan slaan de jongens vanzelf ook niet met takken. Gelukkig heeft de heer Banting (de ijsmeester) bemiddeld. Toen onze kinderen s middags weer op het ijs kwamen, hebben de anderen hun verontschuldigen aangeboden. En zo hoort het! "Maar vroeger hadden de mensen het prettiger samen. En weetje waarom? Er was geen geld! Je verkocht de varkens voor 3-4 5 centen de kilo. Dan beurde je 7-8 gulden voor een vet varken als je naar de markt ging. Je ging met 8 biggen en het kwam voor dat je er met 10 thuis kwam. Dan kon men de biggen niet kwijt en dan gooiden ze er zo een paar in jouw kooi, omdat ze de beesten kwijt moesten. Een boer in Leusden verdronk ze. Later waren ze weer 4 gulden en had hij spijt dat hij dat gedaan had. Anderzijds: omdat er geen geld was in de gemeenschap, waren de mensen zo tevreden. Maar o wee, als de mensen nu een stapje terug moeten." Maar vóór zijn tijd was het nog erger, zegt Jan. Is Jan Reemst een gelukkig mens? Het antwoord komt heel zeker uit zijn mond: "Ja, wel zeker! En ik ben nooit jaloers op een ander". Feest in 1975: Leusden wordt 1200 Alles in Leusden werd versierd en er was een geweldige optocht. Er was ieder avond iets bijzonders. Zelfheeft Jan Reemst met de dokter gereden in een koetsje met paard, zoals men vroeger de patiënten bezocht. Tijdens het hele feest zouden ze het op dezelfde w ijze doen. Op één van de dagen zei dokter Lanting bij de laatste patiënt: "De koetsier heeft kou geleden, heeft u een borreltje voor hem?" De mevrouw had maar twee glaasjes, een klein en een groot. Nadat Jan een borrel op had zei hij dat hij wel het kleine glaasje had gehad. Lanting vond dat er dan nog maar een borreltje moest komen, waarbij Jan het grote glas en hij het kleine zou nemen. Toen het half één was gingen ze naar de stadsherberg aan de Hamersveldseweg, tegenover Cor Horst van de Rozendaal en daar werd nog even gevierd. De dokters (Lanting en Verhagen) deden ook mee. Om 10 uur moest hij weer naar patiënten. Jan met een koetsierspak aan en de dokter verkleed als monnik. (Er is een film van gemaakt door de heer Dupont van Latent Talent.) Er was een leuke sfeer in Leusden. Echter er kwam een kink in de kabel: de burgermeester overleed. Ineens was alle feestvreugde weg. Jammer voor de familie Van der Post en het dorp dat het feest zo afliep. Een ander kostelijk verhaal betreft dokter Verhagen, die pas als arts was begonnen. Op zijn eerste dag zei dokter Lanting: "Jan, daar moeten we wat aan doen." Er moest een kar met wat kippen en keuen en een jonge koe als patiënt naar toe. En zo werd dat gedaan. Luid toeterend kwam Jan aanrijden met een kar. De koe werd vastgebonden, de kippen uitgeladen en een big in een kinderwagen naar binnen gereden. Kunt u zich het gezicht van Verhagen voorstellen en dat hij niet goed w ist wat hij ermee aan moest? "Ja, ze moesten toch wel allemaal in de wachtkamer, en moesten ook bekeken worden. Het waren immers zijn patiënten." Zo was Leusden toen, en nu nog wel een beetje. 877 Een bijzondere excursie. C. de Geus Vergelijking Buren is een stad, sinds 1395, maar wordt al vermeld in een oorkonde van 772. Iets eerder dus dan Lisiduna (775). Kasteel Wandelen door Buren is geschiedenis inademen. Er heeft in de bloeitijd van het stadje, omstreeks 1500, een enorm kasteel gestaan. De graven van Buren waren rijk en ontvingen hier aanzienlijke gasten. Er gaat een verhaal dat keizer Karei V, vorst over zowat heel West-Europa - Engeland uitgezonderd - er gelogeerd heeft. Hij zou met graaf Maximiliaan van Buren Egmond gesproken hebben over diens dochtertje Anna. "Ik heb een heel begaafde, sympathieke jonge prins bij mij. Hij is sinds zijn elfde jaar onder mijn hoede Deze Willem en Anna moeten elkaar toen als kinderen gezien hebben. Op hun achttiende zijn zij gehuwd. Het kasteel is er niet meer; de glorierijke verhalen over de bruiloft nog wel. En er zijn in het stadje zgn. kasteelhuizen: woningen, gebouwd met stenen van het vervallen slot. Dit ver/huil is een bewerking van het interview wat Wim Bos (HKL) had met Jan Reemst op maandag middag 9 maart 19b 7. Bewerking door Ery van Schalkwijk. Lid Historische Kring Lensden Historische kring LcusJen 2006 met een Bus van Besseling naar Buren in de Betuwe... De Bus was een touringcar, de Betuwe is een prachtgebied. Buren een parel. Dat alles ervoeren veertig Leusdense mensen op 20 mei 2006. op initiatief van de Historische Kring. Foto: Henk Slotboom Bezoek aan het oranje museum in Buren Historische Kring Leusden 2006

Historische Kring Leusden | 2006 | | pagina 7