Lambertuskerk Op het pleintje voor de Lambertuskerk staat een bekoorlijk beeld van het jonge vorstenpaar met de bruidskinderen. Hun geluk heeft maar zeven jaar geduurd. Anna is overleden in 1558, twee jonge kinderen nalatende: Filips Willem en Maria. De Lambertuskerk staat midden in de stad. Zij is in fasen gebouwd: Romaans en Gotisch. De toren dateert uit de Renaissance en is rood geverfd, naar Italiaanse trant. Het is een kleine, gave kerk, met een mooie akoestiek. In het koor wijst een grote steen naar de grafkelder van Maria. Anna's dochter. Weeshuis Maria van Oranje heeft de stad een Weeshuis geschonken. Zelf had zij geen kinderen. In "haar" weeshuis zijn veel aanzienlijke meisjes en jongens opgegroeid. Het gebouw, dat tot 1950 als weeshuis heeft gefungeerd, staat er puntgaaf bij. Toen het in 1612 klaar was, een ommuurd huis bij de wal van het stadje, met een grote moestuin en grasland voor w at vee, voorzag het niet alleen in onderdak maar ook in de voeding van de jonge bewoners. Momenteel dient het Weeshuis als huisvesting van het Museum der Koninklijke Marechaussee. Raadhuis Buren telt meer dan één museum. Het vroegere Raadhuis herbergt nu het Museum Buren en Oranje. Je kunt er een grote maquette zien van het oude kasteel, maar ook bijvoorbeeld foto's en dingetjes uit de kindertijd van Koningin Beatrix. Het museum is "bijgewerkt" tot op vandaag. Gravin Graaf van Buren is nog altijd een wettige titel van de Oranjevorsten. Historisch De excursie van 20.5.2006 w as voortreffelijk georganiseerd, een fijn initiatief van de Historische Kring. Ook voor Buren zelfwas het een historische dag: Het had er nog nooit zo geregend. Daarmee blijft de Betuwe groen, moetje maar denken. 879 Jos en Eefje de Lange vertellen Hun kindertijd Eefje de Lange-Pater is 11 maart 1938 in Steenbeek (Asschat) geboren.Toen ze circa 5 jaar was is ze met haar familie naar Hagenau (een boerderij in Asschat) verhuisd, waar ze haar jeugd heeft doorgebracht. Na de oorlog heeft zij "op llamersveld" zeven jaar (de klompen) school bezocht. In die tijd waren er 7 klassen. Omdat Eefje de oudste van de zes kinderen was, moest ze vaak van school thuisblijven om te helpen, b.v. bij de was. De oudste kinderen moesten dikw ijls hard werken en schoolmeester Keizer en juffrouw Kroes vonden het goed dat ze een dagje thuis kon blijven. In die tijd liepen de kinderen naar school, waar je op klompen circa 1 uur over deed. Gefietst werd er nauwelijks, dat kwam pas na de oorlog. Na de lagere school ging Eefje naar de "naai- en breischool". Aansluitend is ze één jaar "in betrekking gegaan". Na "de betrekking" heeft ze weer thuis op de boerderij gewerkt, hetgeen altijd zo is gebleven. Ze was eigenlijk meer knecht dan kind. Jos de Lange is 3 januari 1935 geboren. Hij had twee oudere zusjes. In 1937 stierf zijn vader. Daarom moest zijn moeder er een knecht bij nemen. Ze had toen twee knechts en een meid. Dat kon toen, voor 6V2 gulden per week had je een knecht. Tijdens zijn schooltijd begon de oorlog, waardoor hij één schooljaar heeft gemist. Bij het uitbreken van de oorlog is de familie naar Limmering in Noord-Holland gevlucht. 880 Wandeling door Buren Foto: Henk Slotboom Historisch* kring Leus Jen 2006 De Boerderij van de familie de Lange aan de Leusbroekerw eg. Foto 's archieffam.de Lange Historische kring Leus Jen 2006

Historische Kring Leusden | 2006 | | pagina 8