Afscheid, bevestiging intrede Ds. Julius en PUZZELHOEK RODA '46 OP WIATERRECES UITNODIGING Machtsvertoon bij Impala- handbalteams Oud- op nieuwjaar- schieten 100 jaar terug Veel activiteiten van: VOOR DE BALIE: GROOT LICHT - ZES MAANDEN Ons kryptogram voor de liefhebbers DONDERDAG 8 JANUARI 1970 HAMERSVELD Dinsdag 30 december '69 organiseerde de v.v. RODA '46 een oliebollendropping. De bijna zestig deel nemers werden per auto vanaf Ha- mersveld vervoerd naar de grens van Vee- nendaal, nabij De Klomp. Hier werden de deelnemers in groepjes van drie man gelost. Vanaf dit vertrekpunt kreeg elke groep de volgende opdracht uit te voe ren: Ga vanaf dit punt via Achterberg naar het clubhuis van Candia in Rhenen; en in welk jaar is de eerste steen gelegd van de openbare school in Achterberg. Ondanks het winterse weer, gingen alle deelnemers bizonder enthousiast van start in dit voor hen onbekende achter land. Dat het bizonder snel ging moge blijken uit het feit, dat de snelste tijd voor dit bijna 10 km lange parcours ruim 50 minuten was. De uitslag was resp,: 1. K. de Kruiijff, R. v. Buuren, J. Pouw 50 min. 30 sec. 2. J. de Smalen, H. v. Ruler, A. v. Roomen 52 min. 30 sec. 3. F. de Smalen, W. de Kruif, A. de Haan, 58 min. 30 sec. 4. A. Veenendaal, W. Ooskam H. v. 't KFlooster 60 min. 5. W. v. Berg, J. Vaarkamp, P. v. Daatselaar 60 min. 30 sec. Ploeg 10, bestaande uit G. v. d. Belt, H. in 't Veld, J. Tonneman werden als laatste geklasseerd. De tijd van deze ploeg was namelijk: 2 uur en 31 minuten en werden dan ook terecht onder een daverend applaus in het Candia's club huis binnengehaald. Jammer was dat enkele ploegen zich niet konden houden aan de sportiviteit om alleen gebruik te maken van de „be nenwagen" en niet van andere vervoers middelen. Deze werden later dan ook zeer terecht buiten de prijzen gehouden, maar ten opzichte van hun medestrijders en de organisatie was het toch niet leuk. Aan het slot van de avond 1 onden alle deel nemers zich te goed doen aan de oliebol len, die dan ook smakelijk naar binnen gingen terwijl men aandachtig luisterde naar de woordvoerder van ploeg 10, G. v, d. Belt, die uiteraard veel over zijn 25 km lange tocht kon vertellen. Al met al was het een bizonder geslaagde avond, mede dankzij de gastvrijheid van het bestuur van Candida en de uitstekende organisatie. ERWTENSOEP-BOSLOOP Op zaterdag 10 januari a.s. organiseert men in de Treek een bosloop voor alle senio renspelers, alsmede voor de junioren A en B. Om ook de mindere lopers een mogelijkheid te geven zich goed te kun nen klasseren, zullen er in het te belopen olrcult verschillende opdrachten uitge voerd moeten worden. Het vertrek is vastgesteld op 2 uur vanaf het Burg. Bui- ningpark. PUPILLEN IN DE AMERSFOORTSE SPORTHAL Op dezelfde zaterdag zullen de RODA- puplllen aanwezig zijn in de Amersfoortse sporthal, ,'s Middags zal het tweede ge deelte, het eerste gedeelte is afgewerkt op 20 dec, '69, plaatsvinden van het groot ste pupillen2aalvoetbaltoernooi, dat geor ganiseerd wordt door de Amersfoortse vereniging Cobu Boys. De Rodajeugd zal zeker trachten zich als winnaar van hun poule te klasseren, maar 't belangrijkste is toch wel dat deze Jongens op hun ma nier een steentje bijdragen voor het po liofonds, het Prinses Beatrix Fonds. KAARTKAMPIOENSCIIAPPEN 1969/1970 Op vrijdag 16 januari a.s. zal in het Ros Beyaart de vijfde ronde van het Roda- kaartkampioenschappen '69/'70 gespeeld worden. De organisatoren, de heren P. Wendel en J. v. d. Berg, hebben tot heden in totaal 109 deelnemers aan di' grootse kaartevenement kunnen inschrijven. Ook aan deze vijfde ronde kan een ieder deel nemen, daar er elke keer ook individueel gespeeld wordt om aantrekkelijke prijzen. De laatste, dit wordt dan de zesde avond, zal gespeeld worden op vrijdag 13 fe bruari en de grote slotavond is vastge steld op vrijdag 6 maart. Alle avonden beginnen om 8.00 uur precies. Wie zich na deze tijd laat inschrijven, beloopt de kans niet mee te kunnen doen, want de organisatoren stoppen met inschrijven zo dra om die tijd de koppels rond zijn. ACHTERVELD D© enige Achtervel- der die in 1869 het oude Jaar uit- en in 1870 het nieuwe jaar inschoot was de boer van „Zeldenrust", de onstuimige Klaas Blank. Hij had een geweer gekocht in Het Rode Hert" in Utrecht en toonde dit met trots aan de drinkebroeders in het café achter de Kerk van Gerrit Eshof en Aaltje Prins. De dienstmeid, de 20-jarige Maria van Minsenburg, moest ook schie ten, maar ze durfde niet. „Als je twee in de lucht 6chiet," zed Klaas, „krijg Je een zilveren rijksdaalder." Dat was gelijk aan twee weken loon en dat vatte Maria, zij hot angstvallig, dan ook. Daarna trok de geweereigenaar naar het café „De Sparreboom", want kastelein Wouter van Lokhorst was niet zo angst vallig. In 1831 had hij zwaar gevochten in de 10 daagse veldtocht ln België, het soldatenbloed kleefde aan zijn handen en na vijf jaar gevangenschap in de Zui delijke Nederlanden was zijn doorzettings vermogen nimmer verminderd geworden. Wouter kon ook een rijksdaalder verdie nen als hij een duif van de toren schoot. Maar dat ging niet door, want als boere- soldaat-pastoor Petrus Wittebol erachter kwam waren de rapen gaar en Wouter wil de zijn vrouw Engeltje van den Eshof geen verdriet doen: als niet de duif maar een kerkdakpan geraakt stond dit gelijk met heiligschennis. De vrije Klaas Blank had geen vergun ning voor het houden van een geweer De boerderij stond nog net onder de ge meente Barneveld en in die verre uithoek kwamen de Barneveldlse veldwachters nimmer een kijkje nemen. En als Klaas zijn geweerkunsten toonde in „De Ros kam" kwam veldwachter-keuterboer op „Nieuw Honthorst" Peter Kuyt heus niet uit het Musschendorp naar Achterveld ge lopen. Trouwens Klaas zou er echt niet voor hebben teruggeschrokken om drei gend het geweer op Peter te richten. Bo vendien, de veldwachter kon amper een letter schrijven om proces-verbaal te ma ken en een gummiknuppel hielp in dit ge. val toch niet. Het carbidbusschleten was er toen nog niet. En de lamp werd niet met carbid gevuld maar met olie, die voor een stui ver de liter en dat was toch wel duur werd gekocht achterin het Jannendorp links bij de weduwe van Loysius Feber; Maria van den Heijde. Ze leidde er een armtierig bestaan met haar twee zeer zwakke kinderen Grietje van 28 en Barba ra van 25 jaren. Carbid kon men van deze kant af alléén kopen bij de smid op de Kamp nabij rechts het pesthuis aan de Hogeweg in Amersfoort. Het carbidbusschleten be gon aanvang 1900. Bij Bonnier in de La vendelstraat, vlakbij De Hof kocht men een stevig carbldbusje voor vijf stuivers. Van oud op nieuw 19101911 werd er voor het eerst geschoten met een melk bus. Aan het lit (deksel) word een tak van de kerstboom vastgebonden. In de bus werd een paar fikse handen vol car bid gegooid en daarna wat water erop, Het carbid begon meteen te gassen. In de bodem was een spijkergat geslagen. Aan een lange stok werd een stuk bran dend tot (doek) gebonden en tegen de bodem gedrukt. Met een hevige klap vloog het deksel enkele tientallen meters de hei in. Het zware carbidbusschleten gebeurde vaak op het heiland van „Groot Achter veld", want ook landbouwnestor en eige naar van genoemde boerderij Ruurt Vis ser hield wel van het oud op nieuw schieten. Wegens carbldgebrek tijdens de eerste wereldoorlog 1914-1918 kwam het schie ten niet voor en raakte nadien lange tijd buiten gebruik. Begin 1930 brandde men er weer rustig op los, aanvankelijk met kleine stroop- busjes. Ongevaarlijk was het niet altijd, soms een fikse steekvlam achteruit, maar daarop waren de schutter meestal al voor bereid. Wilde de knal niet komen dan het deksel eraf, maar floep, meteen een grote vlam omhoog, gevolg dat de meeste kna pen met fiks verschroeide wenkbrauwen en stinkende haren thuiskwamen. Tijdens de oorlog 1940-1945 werd het carbidbusschieten door de Duitse bezet ting verboden. Niettemin kwam het toch wel voor, maar minder dan voorheen. Nog slechts een paar jaar nadien werd er met een melkbus oud-nieuw geschoten. De jongens van Ruesink, Schouten en Vos stelde de bus op naast het kerkhof in een stuk welland. Maar weldra hadden de Jon gelui het aan de stok met de 72-jarige oud Zanderkoster Wouter Verhoef. Hij vond het maar een schande naast het kerkhof carbidbusschieten. Aanvankelijk trokken de schutter zich weinig aan van de brom mende kerkhofbuurman. Maar toen deze dreigde met: „Ik ga naar veldwachter Hu- ting!" trokken de jongelui weg. Niet dat ze bang waren voor veldwachter Gerrit i Huting, die als het heel bar was alléén streng kon kijken, maar het kon misschien wel een biechtpunt zijn: je moest de do-1 den toch met rust laten. De laatste schieterij ging door in een wal van Mastenbroek waar onbelemmerd heel hard en actief het oudejaar 1947 werd weggeschoten. Het oude gassende stinken, de avontuurlijke carbidbusschieten van oud op nieuw is geheel verdwenen. Ook dat heeft plaats moeten maken voor de nieuwe tijd met haar „mechanische" zeven klappers, sterren, rotjes en wat dies meer zij, aldus onze historische medewerker. voor onze SHOW van de moderne RENAULT TREKKERS EN WERKTUIGEN - o.a. HAGENDORN - MENTOR - RASPE - B0GBALLE enz. 28 - 80 PK U bent van harte welkom op onze (verwarmde) show - met verrassing welke wordt gehouden van 10 januari -16 uur t/m 19 januari 21 uu- ('s zondags gesloten) DAAN VAN DER KOOY N. V. HESSENWEG 984 ACHTER VELD - TEL. 03425-438 RENAULTDEALER DE 28-JARIGE AGRARISCH ASSISTENT d. B. moest gisteren terecht staan, omdat hij met een "hoestbui op wielen" in een mistbui terecht was gekomen en volgens de wettelijke voorschriften zijn grote lichten liet branden. „Dus ik had maar zonder licht door moeten rijdenschamperde hij nu. „U had in die omstandigheden helemaal niet moeten rijden" begon de politierechter. „Ik kon hem niet in de mist op de weg laten staan zonder verlichting. Ik moest volgens de wet verlichting voeren „Maar er staat nergens in de wet, dat u verplicht bent andermans accu te stelen en er staat ook nergens, dat u verplicht bent in een auto te rijden!" „Ik reed al vóór het ging mistten en wie weet, hoeveel mensen ik het leven heb gered met die accu. Anders hadden ze zich te pletter gereden op een onverlichte auto." „Het had anders niet veel gescheeld, of u had uzelf te pletter gereden met dat wrak. Er deugde maar heel weinig van die auto. Waar had u dat oude beestje opgeduikeld?" Het bleek, dat deze landarbeider een mooi uitziend wagentje voor een prikje op de kop had getikt bij een autosloperij. Zelf had hij er weken lang aan geprutst om er weer enige beweging in te krijgen, maar toen de politie het karkas na de diefstal van de accu eens wat nader bekeek, ver toonde do stuurinrichting een grote speling, werkten richtingaanwijzers en claxon helemaal niet, bleken de banden te glad te zijn en spoot alleen de ruitensproeier een krachtige straal water uit, maar dan in het gezicht van de verbalisant omdat de voorruit ontbrak. „U vormde samen een groot gevaar op de weg" oordeelde de rechter, „de auto omdat die elk ogenblik een ongeluk kon veroorzaken en u, omdat u links en rechte de onderdelen uit andere wagens pikte." „Ik heb alleen een accu opgezocht en die wilde ik lenen en de volgende dag terugbrengen," „Jawel, maar die nieuwe auto waar u die accu uithaalde, was die zelfde dag ook beroofd van vier wielen met nieuwe banden, van een imperiaal, van een buitenspiegel, van een claxon en van een bermlamp." „Daar heb ik niks mee te maken!" stoof de agrarisch assistent op. „Jawel", wees de politierechter hem terecht, „u behoort nu juist tot dat gilde autoslopers, dat er op uit is om stilstaande wagens langs de weg maar eens to ontdoen van allerlei accessoires die zij zélf goed menen te kunnen gebruiken. Die nieuwe auto was daar de zelfde dag even neergezet door een notaris, die in verband met de mist liever de bus genomen had en de volgende dag zijn auto weer op kwam halen. Toen was er letterlijk niets meer over van de onderdelen die nu eenmaal noodzakelijk zijn om een auto te kunnen laten rijden." De officier van justitie hield een vlijmscherp requisitoir, waarin hij de mentaliteit hekelde van het soort, lieden, dat boven zijn stand wil leven en geen genoegen wenst te nemen met flets of bromfiets. Om zelf met hun luie lichaam in een slee te kunnen rondtuffen, brengen zij de verkeers veiligheid opzettelijk in groot gevaar door allerlei wrakken op te kale fateren en opnieuw op de weg te brengen. Bovendien rijden zij op kosten van anderen, door de benodigde onderdelen niet te kopen, maar uit andere auto's te stelen. Hoe die kostbare automobielen van anderen dan achter blijven, interesseert hen helemaal niet. De officier meende, dat zulke fi guren maar enige tijd uit onze samenleving moeten worden verwijderd, dat hun de rijbevoegdheid voor lange tijd moet worden ontnomen en dat zo'n gevaarlijk rijdende doodkist voor altijd van de weg dient te worden verwijderd. Daarom vorderde hij een gevangenisstraf van zes maanden onvoorwaardelijk, ontzegging van de rijbevoegdheid voor drie jaar en in beslagneming en vernietiging van het voertuig. „Ik heb de accu toch terug gegeven!" riep de boerenknecht uit. „Dat was geen diefstal. Ik had 'm eerlijk geléénd." „Oneerlijk geleend" verbeterde de rechter, „want de eigenaar vond het niet goed. En dat is ook diefstal." En hij vonniste conform de eis. „Mag ik dan nog wat onderdelen uit de auto halen, voor dat die „En dan zeker voor een ander wrak gebruikenGeen sprake van." ,Dan gaan ik in hoger beroep", zei de verdachte en draalde zich boos om. d'ARGENTY. LEUSDEN Impala bleef het afgelo pen zondag dicht bij huls. Beide handbal teams speelden in de Sporthal te Amers foort. Als eerste speelden de herensento- ren tegen Llmvo 2. Ondanks de lichte te genstand, wat bij Impala soms wel eens kan ontaarden in een te licht opvatten van de strijd, bleef het nu een zeer goe de wedstrijd. Dat men de strijd serieus aanpakte is een goede morele verbetering wat ln de eerst volgende wedstrijden ze ker tot uiting zal komen. In wedstrijden tegen sterkere tegenstandenr laat men zich natuurlijk onwillkeurig optrekken aan het spelpeil. Maar ook tegen de min der sterke moet men kunnen doelpunten. En dat was in deze wedstrijd zeer zeker het geval. Na een ruststand van 8-2 werd een eindslag van 16-6 voor Impala be reikt. Prachtige doelpunten uit de onmo gelijkste hoeken vergoeden het gemis aan spanning. Zondag 18 januari wacht er een van de belangrijkste wedstrijden in de Bernard- hal te Utrecht. De strijd wordt dan aan gebonden tegen Achilles 4. Wordt deze wedstrijd tot een goed einde gebracht, dan is de weg naar het kampioenschap een stuk korter geworden. Het ls haast van zelf, dat een grote schare van supporters hun herenteam zal vergezellen naar Utrecht. Dit om te zorgen voor de zo hoog nodige stimulans. De doelpunten tegen Limvo werden ge scoord door Hen Uneken 6; Henk Snij ders 5; Gerard Voskuilen 3; G. de Kruyff 1 en Henk Brouwer 1. Vooral voor de laat ste drie een beloning voor hun hun grote inzet en conditie. De damesjunioren speelden tegen RHC uit Rhenen het werd een strijd, waarin zich alleen maar de vraag voor deed hoe groot de overwinning van Impala zou worden.Waren de tegenstanders al niet van een grote klasse, bovendien was bet team niet compleet. Het werd een prijs» schietwedstrijd, met de elnduislag van 22- 2 voor Impala. Na zeven wedstrijden staat dit team ongeslagen aan de kop en niets lijkt een kampioen in de weg te staan. We kunnen haast wel aannemen dat Impala van een kampioen is verzekerd. De maak sters van de doelpunten waren Regina Eyden 6, Bep Sschoonderbeek 6; Nol <L Boom 5; Truus v. d. Geer 3; Ins v, Roomen 1 en Ina Valkengoed 1. Van beide kecpsters mag gezegd worden dat zij hun doel op zeer goede wijze hebben verdedigd W69M Een puzzel met op mysterieuze wijze in de zinnen verborgen woorden Wie ziet kans de woorden die in de puzzel moeten worden ingevuld^] uit de zinnetjes te halen Ze zijn er echt goed in verstopt Zo'n kryp- togram is echt wel iets voor de ware puzzelliefhebbers. Hier volgt de opgave. Horizontaal^: Verticaal t L De schep met een stofmeat, maakt de inhoud uit f 4. De Po lag er omgekeerd ach ter. Wat een gang l j'flL In de kamer kwam het geluid f van een ezel uit een ver land. I De stootte mijn teen aan die lat in het verborgene. 9L Ga je met die sik gorten! Wat een lol op die omgekeerde heuvel. Wat doet boom bb fa aofa fl& Het hete teal ging Hoe je bet ook draait, je moet er zeer voorzichtig mee am- LEUSDEN Ds S. Julius zal zondag, avond 11 januari 1970 om half zeven af- scheid nemen van de hervormde gemeente van Leusden in de classis Amersfoort. De week daarna, n.l. zondagmorgen 18 janu ari 1970 zal hij om tien uur, na vooraf in dezelfde dienst te zUn bevestigd door zijn jongere broer, ds G. Julius uit Rot terdam, intrede doen als predikant van de hervormde gemeente van Midsland op Terschelling, waar hij beroepen is in de vakature van ds J. W. Alberts, die op 3 augustus van het vorige jaar (1969) naar Zcddam in de classis Doetichem is ver- trokken en die daar een week later intrede heeft gedaan. Slesko Julius werd op 28 april 1908 te Harlingen geboren, Hij bezocht eerst de rijks hbs in zijn geboortestad, daarna het gereformeerd gymnasium te Huizum bij Leeuwarden en studeerde vervolgens aan de rijks universiteit te Groningen, waar hij op 5 februari 1937 zijn kandidaatsexa men theologie en bijna twee en een half Jaar later op 3 juli 1939 zijn kerkelijk voorbereidend examen aflegde. De heer Julius werd op 7 mei 1940 door het pro vinciaal kerkbestuur van Friesland toege laten tot de evangeliebediening in de Ne derlandse Hervormde kerk en is in de jaren 1937-1938 eerst ongeveer anderhalf Jaar werkzaam geweest als evangelist voorganger van do toenmalige rechtzinnig hervormde evangelisatie te Dokkum. Daar na was hij tot, april 1942 nog ongeveer vier Jaar geestelijk verzorger van het rijks op voedingsgesticht „De Kruisberg" te Doeti chem en tevens hulpprediker te Dieren en te Arnhem geweest. Tijdens zijn verblijf te Dieron werd de heer Julius, omdat hij door een kerkganger was aangeklaagd in verband met de voorbede voor het Ko ninklijk Huls in april 1942 door de Sicher- heltspollzel te Arnhem verhoord. Met het oog op andere aanklachten moest hij toen Dieren verlaten en vertrok hij naar Mak- kum in Friesland, waar hij tot aan de be vrijding van Friesland in april 1945 nog ongeveer drie jaar werkzaam is geweest als hulpprediker. Na de bevrijding werd de heer Julius op 27 mei 1945 door ds Jac. de Vries uit Scheveningen en toen nog predikant van d© hervormde gemeen, te van Wouterswoude.b evestigd als pre dikant van de hervormde gemeente van Driesum in de clasis Dokkum. Op 2 no vember 1947 verwisselde ds Julius deze gemeente met die van Streefkerk in de classis Gorinchom en op 7 juli 1957 is hij door zijn Jongere broer, ds G. Julius uit Rotterdam bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Leusden in de classis Amersfoort. Tijdens zijn ambtsbediening als pre dikant van de hervormde gemeente van Driesum was ds Julius o.a. scriba van het breed ministerie van de ring Dokkum. Te Steefkerk was hij scriba van het breed ministerie van de ring Sliedrecht en te Leusden was hij lid van de commissie van Toezicht op de plaatselijke Stichting Jeugdbelang. Ds Julius is verschillende keren als re- serve-legerpredikant in militaire dienst ge weest en heeft indertijd als boordpredi- kant reizen gemaakt naqj ^tistralië, Ame rika on naar Canada, Een deel der wet ln een he mellichaam T Zoiets zoek je in een auto. Het geel is nog nat, maar het is wel gratieus. Vind je zo'n beest gewoonlijk in de dalen T Dat die non van een grol houdt, geeft een heldere kjjk qp de dingen. K. 18. 19. 2a Ik maak al een tas van deze stol Ho, deze Europeaan doet ate- of hij verkouden is. Al is An wat iel, toch trouw de zij met een koning. Is mijn rug zo vreselijk korrelig 7 Vernis dat ei voor die bediende. Iet loopt door het park nwst een vogel op haar hoofd. Kun je neten ook veredelen f Trek die kabel uit de rots. Dat die uk zo'n rel kan ma ken, daar zou je een bk* van krijgen. Als je meat omgooit geeft dat een vlek. Lien gaf Rap wat van haar lekkernij. Geef je dat een rat te drin ken, dan zal hij wel schoon worden. Als je mij de wet voorschrijft, dan kan ik een mooie jas laten maken. Als je dat letsel bijna 70 cen timeter korter maakt, kun ye het beter vasthouden. De ra is nat van het visprodukt Er zitten in dat net veel Openingen, VERLOREN EN GEVONDEN LEUSDEN Gevonden: Bankbiljet van vijf gulden. Verloren: Wieldop met sierrand van Volkswagen en een slof, donker mot goud kleurige randjes. Iniiohtingem Rijkspolitie te Leusden. MEDISCHE DIENSTEN WEEKEND 10-11 JANUARI 1969 LEUSDEN: Voor de praktijken van dr Boersema, Lantink en Den Toom: Arts: dr. den Toom, Maria Stuartlaan 9, Leusden, tel. 03490-18881. ZONDAG 11 JANUARI 1969 HAMERSVELD: N.H.K, 10 u.: ds Julius uit Leusden, bed. H. Doop en bev. kerkelijk raadsleden; 19 u.: geen dienst. R.K. Kerk za 7 u.:; zo 7.30 en 9 u.: Hoogmis; 11 en 6.30 u.: H. Lof. LEUSBROEK N.H.K. 10 u. ds Willemse uit Doornspijk 18.30 u ds Julius, afscheiddienst. AMERSFOORT: G.K. Nieuwe Lousderkerk: 10 u.; ds Scholten bed. H. A.; 5 u.: ds Scholten bed H. A. en nabetr. Opstandingskerk: 9.15 u. ds Pedde- mors, bed, H. A.; 5 u,: ds Peddemors, bed. H. A. en nabetr.

Leusder Krant | 1970 | | pagina 3