Weer geen voetbal oliebollen Haaien bakten ze bruin: ruim 7000 Begint vanuit Lensden „victorie" voor Utrechtse werkende jongeren*? Officiële opening van „De Woelige Hoek" „The Steps" in „de Mof op PJGU-avond HET GROENE KRUISGEBOUW Haaien doen mee aan de kringwedstrijden BEN LEFERINK NIET LANGER PASSIEF „KADOOTJES MAKEN" IN JAARLIJKSE KAARTAVOND VAN OVL DONDERDAG 8 JANUARI 1970 LEUSDEN Maandag 29 december 1969 was het op de boerderij van de fam. Roest aan de Lepeerseweg een drukte van belang. Er werd gesjouwd met zakken bloem, krenten en rozijnen werden afgewogen. Drie Vrouwen waren constant aan het werk om het beslag ln orde te krijgen. En dan te bedenken dat dit allemaal ge beurde om een uur of zes in de ochtend. Wie waren deze enthousiaste mensen, die dit voor hun vereniging opbrachten? Het staat vast dat een iedereen, die hieraan meehielp, er van overtuigd was, dat dit zijn of haar vrije tijd. voor sommigen zelfs een snipperdag, dik waard was. Een ploegendienst was ingeschakeld om voor de nodige continuïteit te zorgen. In een zeer goede stemming kwam de een na de andere oliebol de pan uil vliegen. De avond was reeds lang begonnen toen het vereiste aantal oliebollen was bereikt. Door het belangeloos beschikbaar stellen van hun vrije tijd en daarbij hun eigen oliebollen op de koop toe nog te betalen, hebben de medewerkers aan deze actie ge zorgd, dat de Haaien weer wat beter bij kas zitten en hierdoor in dc gelegenheid zijn hun leden en dat zijn vooral jongeren een in deze tijd zo belangt*1, e gezonde ontspanning te geven. LEUSBROEK Dinsdag 6 januari 1970 begon om kwart voor acht de eerste les (van een serie van zes) in het „kadootjes maken" in het Groene Kruisgebouw aan de Ron Alderwereltlaan te Lcusbroek. De organisat "ce van deze cursus, waarvan de kosten 10,— zullen bedragen, is de wijk verpleegster van het Groene Kruis, zuster L. van Kalkert. In deze cursus wordt onder andere aan dacht besteed aan het vervaardigen van poppen, wandlappen, schemerlampjes, sierraden en dergelijke. De onderwerpen van de cursus zijn niet alleen heel ge schikt om als als geschenk te geven, ook als men van het idee uitgaat alles zelf te houden, zal men veel plezier aan deze cursus kunnen beleven. Het onderwerp van dc eerste kadootjes-les was het ma ken van een clown. Diezelfde dinsdag 6 januari ging men in Groene Kruisgebouw tevens weer van start met het houden van Hoogtezon uurtjes. Om half 12 dinsdagmorgen kan men onder het toeziend oog van de heer L Visser, heilgymnast/masseur. voor het eerst van deze mogelijkheid gebruik ma ken. Voor nadere inlichtingen kan men te recht bij het Grone Kruis, de Roo van Alderwereltlaan 13, Leusbroek Telefoon 03490 15818. LEUSDEN In café-restaurant ,,De Mof" aan de Arnhemseweg te Leusden zal er zaterdagavond, 10 januari 1970 wederom een dansavond gehouden worden. Aan deze avond, die door de P.J.G.U., afdeling Leusden gerganiscerd wordt, zal medewerking worden verleend door „The Steps" uit Vianen. „The Steps", die zich een beat-rythm cn bluesgroep noemt, heeft een bezetting van vijf man. Deze dansavond, die voor iedereen, dus ook met-leden van de PJGU, toegankelijk is, zal om acht uur beginnen en om half twaalf beëindigd worden. ACHTERVELD Vorige week maan dag 29 december 1969 overleed op 76-jari- ge leeftijd de heer Thomas van den Hoef die alléén woonde op zijn boerderij vlak bij de buurtschap Kallenbroek, onder de post van Terschuur. Ik dook eens in mijn archief en haalde er bovenstaande zestig jaar oude foto uit. Hierop staat afgebeeld de 16-jarige Thomas van den Hoef met zijn nieuwe fiets met carbidlantaarn er op. Carbid bracht toen licht in de duisternis. Begin 1900 dienden kaarsen in de lamp als ver lichting. De laatst bekende in het donker rijden de carbidlantaarnfietser was Hendrik van Beek afkomstig van Welvaar* onder Hooglanderveen Zijn laatste levensjaren bracht hij door bij zijn oomzegger Tho mas van den Hoef. Toch is de carbidlantaarn nog niet ver dwenen In Achterveld rijdt maar niet meer in het donker nog één inwoner op zijn oude fiets met touwtjesjasbescher- mer. handrem, toeter (als oudste signaal geefster) en een prachtige carbidlantaarn. De oude lichtglorie kan nog niet worden vergeten, aldus onze historische mede werker. In Den Hommel LEUSDEN Zondag 11 januari a s. zullen de Haaien hun eerste wedstrijd zwemmen in het het nieuwe jaar. Dit geeft in de opstelling nog al wat wijzigin gen, want een aantal van de zwemmers en zwemsters is overgegaan naar een nieuwe leeftijdsgroep. De volgende zwemsters en zwemmers zullen de rit naar Utrecht mee maken: Hanneke den Herder en Doner. Spoel (beide voor het eerst in de leeftijd groep onder de twaalf jaar). Sjaak Rijn ders (hij blijft dit jaar nog uitkomen on der de twaalf jaar) Coby Duinsbergen Jeanette den Herder en Maria v. d. Heiden zullen net als vorig jaar in de groep onder de veertien jaar uitkomen Hans Pasker Jan Wanrooy en Harry Abbing (deze laat ste komt onder de veertien vanwege zijn goede prestatie in de laatste wedstrijd) Jan Wanrooy zwemt dit jaar voor het eerst onder de veertien jaar Nicolette v d Heiden en Helma van Leuveren zullen dit jaar ook in een hogere leeftijdsgroep gaan zwemmen én wel onder de veertien iaar Ries Pasker en Wouter Vrolijk zullen de jongens onder de zestien jaar vertegen- woQrdigeu, GerdaJRoest zal jaar uitkomen bij de dames. De wedstrijden beginnen om 118.45 uur. Vertrek naar den Hommel zal zijn om 17.30 uur vanaf Dietrich. (Van de redaktie) LEUSBROEK Vanavond zal in het handarbeidlokaal van de Christelijke Ba sisschool aan de prinses Beatrixlaan te Leusbroek de officiële opening plaatsvin den van de nieuwe kleuterschool „De Woelige Hoek" aan de prinses Irenelaan. Op de foto; het nieuwe schoolgebouw. (Foto Leusder Courant) LEUSDEN Ook de werkende jonge ren willen een stem in het kapittel heb ben. In het afgelopen jaar al hebben zdj hun grieven tegen het huidige maatschap- pljbestel geuit en hun wensen kenbaar ge maakt. Het is nog maar een bescheiden begin geweest. In dit jaar zullen zij een veel krachtige geluitl laten behoren. Al dus werd vorige maand besloten tijdens een in Leusden gehouden bestuursraad en kadervergadering van de werkende jonge ren in de provincie Utrecht. Zij gaven teen een manifest uit, „gericht aan de re gering en alle andere krachten, die de groei van een kritische, bewuste werk nemersklasse verhinderen, door nu aan de werkende jongeren doelbewust scho ling en vorming te onthouden". Al in de zomer waren zij actief geweest. Op vele plaatsen in de provincie Utrecht hebben zij in de nacht van 20 op 21 juni door middel van een „plak-actie" hun be zwaren en doelstellingen kenbaar ge maakt. Uiteraard kwamen zij daardoor Ijl aanraking met de politie, wegens over treding van het. „plakverbod". Daaruit probeerden zij munt te slaan in die zin, dat zij poogden door middel van een pro ces in de belangstelling te komen, gelijk dok de studenten deden met hun vele ac ties, die zaken werden van de justitie. Maar de werkende jongeren slaagden in eerste opzet nog niet, wantzij waren nog niet helemaal op de hoogte van de iregels van het justitiële spel. Eind december verschenen drie hun ner voor de Utrechtse kantonrechter mr. C. W. Bakker, om zich te verantwoorden inzake hun tegen het plakverbond begane overtreding in juni. Bestuurslid Ben Le- ferink had zich opgeworpen als hun raadsman; in zijn pleitnota zou hij alle grieven uiteenzetten en tevens min of meer een propaganda maken voor de „zaak van de werkende jongeren". Maar hij wist niet, dat hij een advo caat in de arm had mogen nemen. Wel had hij zichzelf indien hij verdachte was geweest kunnen verdedigen, maar als raadsman optreden kon niet. Daarom werd het ook een uitermate korte behan deling voor de kantonrechter. De achttien jarige Robert G. en de even oude Theo B., twee „plakkers", hadden Leferink aan het woord willen laten, maar die vlieger ging niet op. Vanaf de publieke tribune riep een boze Leferink: „Ik protesteer te gen dit soort zittingen", waarop de kon- tonrechter onmiddellijk inviel; „Nee, U hebt hier niets te zeggen". Uiteraard ontkenden beide verdachten niet, dat zij in die nacht hadden deelge nomen aan de plak aktie. Zij werden con form de eis van de officier van justitie, mr. A. G. Bosch, veroordeeld tot een geld boete van 7,50 subs, één dag hechtenis Tevoren was ook al voor de kantonrech ter verschenen Peter van de H die juni nog geen achttien jaar was dus minder jarig en wies zaak dus achter „gesloten deuren" werd behandeld Ook hij kreeg geen kans zich te laten verdedigen door Ben Leferink en ook hij werd tot een boe te van ƒ7,50 veroordeeld De vijftien werkende jongeren, die met hun makker waren meegekomen, ston- den wat ontchoogeld, verbitterd en teleur gesteld kort daama weer op de gang. Zijn vonden het „geen stijl", maar zagen toch wel in. dat ze in elk geval weer wat had den geleerd. In februari moeten nog en kele jongeren voorkomen inzake het plakverbod. „We zijn nu 'n elk geval voor bereid." zei Ben Leferink, „de volgende keer komen we beter beslagen ten ijs. Wij Wij gaan door met. onze acties. Eigenlijk konden wij nooit iets beginnen, zoals de studenten, die hadden overal tijdvoor, maar wij moesten werken". Leferink vertelde nog hoe het was ge gaan met de bekeuringen. Tien jongens in diverse plaatsen kregen na de plak- nacht een bekeuring: de boetebedragen varieerden van 2,50 tot 25,Alle be keuringen werden gestuurd naar Minister Veringa. die alles retour zond met de raad; „Stuur ze maar door naar de Raad Werkende Jongeren „Dat hebben we niet gedaan." zei Ben Leferink, „we wilden die zaak zelf oplos sen. Daarom lieten we enkele jongens vóór komen. Het is nu wat anders uitge pakt dan we dachten, maar we krijgen onze kans nog wel. Wij gaan door met onze acties." Ben Leferink verwees nog eens naar het op 14 december in Leusden uitgegeven manifest. Daarin staat onder meer: „Het is ons duidelijk geworden, dat de bovenlaag van onze samenleving, die het kapitaal en de produktiemid- delen in handen heeft in onze strijd voor vorming en bewustworden, onze voornaamste tegenstander zal zijn. Groot is de invloed van het kapitaal op onze regering, waar wij als werken de jongeren van de provincie Utrecht dan ook niet veel van venvachten. Wij raken steeds verder af van een maatschappij, waarin jongeren afkom stig uit de werknemersklasse, dezelfde kansen zouden hebben als jongeren, afkomstig uit de kapitalistische boven laag van onze samenleving. De werkende jongeren van de pro vincie Utrecht zijn van mening, dat door de houding van de regering, de tijd van overleg en oraten voorbij is. Zij menen, gesterkt door de 1 no- vember-actie en in de zekerheid, dat duizenden werkende jongeren achter hen staan, dat zij andere middelen als overleg en demonstratie zullen moe ten aanwenden om tot hun doel- scho- ling en vorming, bewustwording van alle jonge werknemers(sters) te ko men." „Wij denken aan," aldus vertelde Le ferink, „infiltratie van vakbonden en on dernemingsraden, om tot een gezonde omzwaai te komen van vakbonden en on dernemingsraden. Voorts aan een boycot tijdens de komende verkeizingen van de partijen, die nu niets doen. Ook aan een boycot van produkten van bedrijven en instanties, die jonge werknemers (sters) geen kans geven voor vorming en ont wikkeling. Wij zullen, als het moet. overgaan tot langzaamaan-acties en stakingen," aldus besloot Ben Leferink, „deze zaken heb ben we uitgebreid besproken tijdens onze in Leusden gehouden vergadering." Kennelijk willen dc werkende jonge ren niet langer een afwachtende houding aannemen: zij willen in een zo snel mo gelijk tempo hun doelstellingen venvezen- lijken. Dat zij daarbij „forse" taal gebrui ken is niets nieuws en dat zij enkele acties zullen voeren, zal in de komende tijd ongetwijfeld blijken. „Vele duizenden staan achter ons," be sloot Leferink. ..zij willen niet langer een passieve houding aannemen. Men zal merken, dat wij er zijn." HAMERSVELD Op vrijdag 9 januari organiseert de Oranje Vereniging Leusden in „Het Ros Beyaard" te Hamersveld haar jaarlijkse kaartavond. Op deze avond zal er gelegenheid zijn tot. schutjassen en kla verjassen. Deelname staat open voor ie dere belangstellende uit geheel Leusden, dus o ok Stoutenburg en Achterveld. De aanvang is 19.30 uur. Het inleggeld is ƒ2 per persoon. Zoals vorige jaren zullen ook nu weer mooi prijzen beschikbaar worden gesteld. LEUSDEN Ook in het afgelopen weekeinde kon er opnieuw niet worden ge voetbald. Alle terreinen, ook die van Leus. den, werden afgekeurd. Op de Foto is dui delijk te zien waarom dit is gebeurd (Foto Leusder Courant) De carbid-lantaarn Oude herinnering aan Thomas v. d. Hoef Haaien in actie tijdens de oliebollen marathon v.l.n.r. mevr. v. Gils, de heer Duins bergen, mevr. Klompenburg, mevr. Hamers, net zichtbaar mevr. de Wild en mevr. Duinsbergen. Inpakken geblazen.

Leusder Krant | 1970 | | pagina 4