Leusbroek verrijkt met prachtige kleuterschool Leusder schooljeugd zet zich in voor Biafra-kind ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN Leusder Courant: EN TENSLOTTE... UITBREIDING SCHOOLBESTUUR DON BOSCO GEREALISEERD LEUSOEN EN HET ASTMA-FONDS ,,De Woelige Hoek"... Uitslagen schutjassen Commentaren/meningen Uitgave N.V. Bameveldse Drukkerij en Uitgeverij, directie H J. Heine en D Rebel Verschijnt eenmaal per week In Achterveld, Hamersveld, Leusbroek en Stoutenburg. Eerste jaargang nr. 33 LEUSDER C0URAI1T woensdag 14 jan. 1970 Reakties op de redaktionelc LEUSBROEK „Op donderdag 8 ja- nuari 1970, 's avonds 8.00 uur, zal in het handenarbeidlokaal van de Chr. Basis school aan de prinses Beatrixlaan te Leus broek de officiële opening plaats vinden van het nieuwe kleuterschoolgebouw „De woelige hoek" aan de Prinses Irenelaan te Leusden. Daarna zal er gelegenheid wor den geboden het nieuwe schoolgebouw te bezichtigen." Deze bovenstaande tekst stond onder andere op de uitnodigingskaart naar aan leiding van de opening van „De woelige hoek". Dat zoveel mensen zouden reage ren op deze uitnodiging, hadden de orga nisatoren nooit verwacht. Men had ge hoopt op zo'n 60 belangstellenden, dit was ongeveer de helft van het werkelijk aan tal aanwezigen. En al deze mensen zaten of stonden in het veel te kleine handenarbeidlokaal van de chr. basisschool aan de Prinser Bea trixlaan, toen de voorzitter van de ver eniging tot stichting en instandhouding van scholen met de bijbel te Leusden, de heer J. Schneider, de avond opende. Na een woord van welkom gaf de heer Schneiders een uitvoerige schets van de voorspoedige totstandkoming van de nieu we kleuterschool. Op 15 augustus 1966 ging men van start, waarna het bestuur in 1967 grond toegewezen kreeg Reeds na anderhalf jaar, in januari 1968, kreeg men een urgentieverklaring. In maart van het vorig jaar werd een begin gemaakt met de bouw, nadat het werk op 11 februari 1969 was aanbesteed en door aannemer J, Bloemendaal uit Leusden uitgevoerd. Het ontwerp van deze uitzonderlijk mooie kleuterschool was van architect P. Wassink, werkzaam bij architectenbureau Hoogevest. In december van het vorige jaar werd de kleuterschool, die een capaciteit van 78 kleuters heeft, opgeleverd. Na deze uitleg gaf de heer Schneiders het woord aan verscheidene sprekers. Als eer ste trad de architect, de heer P. Wassink, paar voren, die zei, dat hij met veel ple zier aan de kleuterschool had gewerkt en graag nog eens voor de stichting wilde v;erken. Hij dacht hierbij aan het ont werpen van een aardige aula. Afwezig was de inspecteur voor kleu terscholen. die in verband met griep ver stek had moeten laten gaan. Wel aanwezig was de heer De Jong. die inspecteur voor het Christelijk Nationaal Onderwijs, die het schoolgebouw bijzonder fraai vond. Pastoor H. A. M. Kitselaar uit Hamers veld, verbonden aan het katholieke on derwijs aldaar, informeerde voorzichtig, wanneer Hamersveld aan de beurt was. Te vens spraken nog dominee S. Julius en de heer J. Veenendaal, beiden uit Leusboek. Na het overhandigen van enige kadoos ter meerdere verfraaiing van „De woelige hoek" werd de sleutel van het nieuwe schoolgebouw overhandigd aan burge meester mr. F. J. H. Schneiders, opdat deze zijn taak kon vervullen. Hierna toog iedereen naar het nieuwe werkterrein van de beide kleuterleidsters, hoofdleidster mejuffrouw G. W. van der Neut en leidster mejuffrouw M. G. Wil- dekamp. Mejuffrouw Van der Neut, die voor heen hoofdleidster is geweest aan een kleuterschool in Bennebroek, is degene geweest, die de naam van de kleuterschool heeft bedacht: „Omdat hij op een hoek ligt en omdat er bij het. ontwerp zoveel met hoeken is gewerkt," aldus mejuf frouw Van der Neut, die in Amsterdam een cursus M.O. Peadagogiek volgt. De kleuterschool is een soort visitekaar tje voor Leusbroek. Bezoekers rijden er als het ware bijna tegen op. Mede daarom is zoveel aandacht besteed aan het uiter lijk van „De woelige hoek". Samen met het winkelcentrum, dat binnenkort zal worden geopend, vormt de school een afronding van de kern Leusbroek, in te genstelling tot de kern Hamersveld, waar nog veel en lang gebouwd zal worden. De heer J Schneiders vertelde, dat de school zodanig is gebouwd, dat de twee kleuterleidsters elkaar voortdurend kun nen zien. Dit heeft men als voorzorgsmaat regel zo gedaan. Opmerkelijk is ook, dat alle dienstvertrekken zo veel mogelijk een plaats aan de kant hebben gekregen, zo dat een grote ruimte is verkregen, waarin de kleuters zich kunnen uitleven. Boven dien is de grote hal niet betegeld, waar voor dit vertrek een nevenfunctie krijgt als gymnastieklokaal. De geest verrijkt zich met wat hij ont vangt. het hart door wat het geeft. Denk aan Biafra! KOPSPIJKER LEUSDEN Hoewel liet al geruime tijd in de bedoeling lag van he1 bestaande schoolbestuur om hun aantal uit te brei den met nog enkele inwoners uit de ge meente Leusden, bleek het een moeilijke opgave 'om mensen te vinden die be kwaam en tevens bereid waren om zich in te zetten voor dit werk. Het huidige schoolbestuur meent nu de oplossing ge vonden te hebben, doordat de heren J. M. A. Snel, hoofd van de Ariënsschool in Amersfoort en W, A. J. Pienk. hoofd van de lagere school in Hamersveld, zich be reid verklaard hebben om deze taak op zich te nemen. Beide zijn onderwijsdeskun digen, die zowel met schooltechnisclie, als ook met pedagogische problemen een zeer ruime ervaring hebben, wat aan het geheel van de technische schftgl fcgjjör ten goede zal komen. Het schoolbestuur vond de uitbreiding vooral noodz^eUjk omdat het aantal leerlingen uit""-te geïneente Leusden ge staag toeneemt en ook in de toekomst zal dit aantal ook zeker nog sterk uitbreiden. Op dit ogenblik zijn er zelfs al bijna net zoveel leerlingen die de school als exter nen bezoeken, dan leerlingen die vanuit het internaat naar de technische school gaan. Het is dan ook begrijpelijk dat het schoolbestuur zeer verheugd is met de toezegging van de heren J. Snel en W. Pierik, waardoor het mogelijk is een ver antwoorde beleidslijn bij h^-'be^tuur van de school te volgen. Dames: le pr. Mevr. de Bruyn-Koller 68 pnt; 2e pr Riki v. Eyden 64 pnt; 3e pr. Mevr. v. Daatselaar-Horst 61 punt; 4e pr Truus Bokkers, 60 pnt.; 5e pr. Mevr. T Herder- v. d Mast 52 pnt.; 6e pr. Mevr. Vrijhoef- v. d. Hengel. Heren: le pr. P. J A. de Bruyn 76 pnt; 2e pr. Ton Vrijhoef 72 pnt; 3e pr. H. v. d. Tweel 68 punt. 4e en 5e pr. H. v. d. Grotevheen en A. A. v. Daatselaar 65 pnt; 6e pr. J, v. d. Wolfshaar 64 pnt; 7. en 8e pr. N. W. Brouwer en Andre Smal 63 pnt, 9e en 10e pr. Th. v. Daatselaar en C. Stalenhoef 62 pnt. Om de kinderen te trainen voor l^ter. gebruiken de twee leidsters uitsluitend twee kleuren: oranje voor de meisjes ep groen voor het mannelijke gedeelte van de kleuters. Ook oefent men met allerlei èpelletjes, d'ie 'de'kinderen voorbereiden op het grotere werk: de. lagere school. commentaren en meningen in deze rubriek zijn altijd welkom. Het adres is Leusder Courant, Postbus 67, Barnevcld. V Burgemeester Schneiders opent officieel de "Woelige Hoek". HAMERSVELD De leerlingen van de acht basisscholen uit Achterveld, Hamers veld, Leusbroek en Stoutenburg, gaan zich in zetten om tenminste één kind uit Biafra te redden van de hogersdood Dit door middel van de mogelijkheid om een kind wat al in Gabon is, of riog komt. een jaar te laten verzorgen. Kosten hieraan verbon den ƒ2800,per kind. Deze actie die door de heer Frijlink uit Amsterdam is geop perd en door de Stichting „Terre des Hommes" wordt gerealiseerd vond weer klank bij de schoolhoofden van de gemeen te Leusden, na het zien van de televisie uitzending van de AVRO in het program ma Televisier. De actie is 12 januari begonnen De ba- sischolen worden bevolkt door 1200 leer- Een beeld van het interieur der school. (Foto LC.l. lingen van alle gezindten, die door hun eigen leerkrachten geinformeerd worden over het doel van de actie. „De bedoeling is" zo. vejtelde ons de heer B. Gerritsen, hoofd van de christelij ke basisschool te Hamersveld, „dat de kinderen er ook echt iets zelf ❖oor doen." Bijvoorbeeld hun zakgeld te' ^even, of werkjes thuis of bij kennissen doen, of zoals vorig jaar bij een Biafra actie kijk dozen maken en de opbrengst van het verkregen geld te- geven. Het gaat er ook om. de kinderen te interesseren voor het geen er in de wereld gebeurt en dan niet passief toe te kijken. Deze actie zal de kinderen zeker aanspreken, temeer omdat als het vereiste bedrag is bereikt, we een foto en levensbeschrijving van het- toege wezen kind krijgen. Belangstellenden of ouders die liever geen geld aan de kinderen mee willen geven als het om grotere bedragen gaat, kun nen dit ook storten op de postgiro van de Raiffeisenbank, Leusden, postgiro 278135 met vermelding: „actie Biafra". We hopen dat de actie weerklank zal vinden bij de gehele bevolking van de ge meente Leusden. Aanstaande vrijdag 16 januari tussen 7 en 9 uur zijn alle lagere scholen geopend om iedereen de gelegenheid te bieden een gift te brengen. Alleen de Ned. Herv. school in Achterveld is gesloten. Inwoners van Stoutenburg kunnen hun gift bezor gen bij het hoofd der school, de heer J. van Beusekom, Hessenweg 181, Stouten burg. Voorts zal men een beroep doen op de plaatselijke kerkeraden, om aanstaande zondag een speciale collecte te houden voor Biafra. HAMERSVELD In „Het Ros Be- yaart" werd door de ABTB samen met de KPJ en de jeugd het jaarlijkse schutjas- concours gehouden Hiervoor bestond een grote belangstelling. 60 deelnemers heb ben een bijzonder prettige avond gehad die sportief en gezellig verliep. De gehele avond bleef de spanning erin wie het hoogste puntenaantal zou behalen. De or ganisatie en verzorging was goed verzorgd door de secretaris van de ABTB de heer G. Th. v d. Hengel. De uitslagen voor deze avond waren: Een deel van de inkomsten van het Astma Fonds wordt belegd. „Deze reserve wordt nu niet, zoals inen zou mogen aannemen in de stichting van een Ast macentrum gestoken, maar wordt ge bruikt ter financiering van een pand, blijkbaar nodig om het bestuursapparaat nog verder uit te bouwen. De vraag moet gesteld worden of een en ander wel te rijmen is met de doelstelling van het Ast- ina Fonds en met de propaganda, die zo zeer benadrukt dat er nog zoveel gedaan moet worden voor de mens, die aan Ast ma lijdt," aldus dr Bleumink in zijn ar tikel in „De Nederlander". Zijn conclusie is tenslotte, dat slechts een klein gedeel te van de gelden van het Astma Fonds doelmatig wordt besteed. Opgemerkt dient te worden, dat het inzamelen van geld voor het Astmafonds door middel van akties en collectes niet geschiedt door het personeel van de Stichting, maar door een relatief kleine Vereniging tot Steun aan het Astma Fonds. Wat betekent dit alles voor de gemeen te Leusden, die voor de bouw van het nieuwe Astma Fonds-hoofdkantoor een stuk grond heeft gereserveerd? Het is best mogelijk, dat de hele bouw van het kantoor niet doorgaat, omdat er voordien ingrijpende veranderingen in de organi satie zullen plaatsvinden. In dat geval is 'er niets aan de hand, ook al zal de gemeente Leusden cr niet blij mee zijn, omdat de start van het zogenaamde werkgelegenheidsgebied dan zal worden vertraagd. Gaat de bouw ondanks alle kritiek toch door, dan loopt het gemeentebe stuur echter een risico, want de kans blijft dan toch nog groot, dat later als nog een reorganisatie in het bestuur en de werkwijze van het Astma Fonds plaats vindt In dat geval is het mogelijk, dat de gemeente Leusden niet een kantoor gebouw opgescheept blijft zitten, tenzij de belangstelling voor het Leusder werk- gelegenlieidsgebied groot genoeg zal blij ken te zijn waardoor oók dit gebouw snel door het Astmafonds zal kunnen worden verkocht aan een andere gegadigde. Al met al geen optimistische ge len in het nog zo jonge jaar 1970. Burgemeester Schneiders overhandigde de hoofdleidster een schilderij ter verfraaiing van het Interieur. Dr E. Bleumink (bioloog - en weten schappelijk medewerker van het Acade misch Ziekenhuis te Utrecht) heeft vrij dag in het Christelijk Historisch week blad „De Nederlander" scherpe kritiek geuit op het financiële beleid van het Ne derlandse Astma Fonds. Dat gebeurde, na dat twee hoofdbestuursleden reeds eer der het fonds in het nieuws brachten door als lid van dit bestuur te bedan ken mede op grond van de ook door dr Bleumink gesignaleerde misstanden. Leus den is als gemeente nauw bij deze ont wikkeling betrokken, omdat één der voor naamste ergeniswekkkende oorzaken de bouw van een bijna een miljoen kostend nieuw gebouw in Leusden is. Het blijkt, volgens het artikel van dr. Bleumink, dat het Astma-fonds (26 man personeel plus bureau direklcur mr A. Katan) per jaar ongeveer een half miljoen gulden nodig heeft voor apparaatkosten (350.000 gul den voor het bureau en 150.000 gulden voor afdelingskosten, bestuurs- en verga? derkosten). Van het totale budget is dat veertig procent.

Leusder Krant | 1970 | | pagina 1