Gouden huwelijksfeesten in Achterveld Plannen voor instelling van commissie naamgeving straten ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN VAN PAARD GEVALLEN VANAVOND JAARVERGADERING ORANJE VERENIGING Oudste inwoner van Achterveld overleden VOORSTEL NA DISKUSSIE VOORLOPIG INGETROKKEN TENSLOTTE. Kamerplanten Tuinplanten Snijbloemen „Het Viaduct" AD WISMA donderdag 29 jan. '70 LEUSDER COURANT Uitgave N.V. Barneveldse Drukkerij en Uitgeverij, directie H. J. Heine en D. Rebel. Verschijnt eenmaal per week In Achterveld, Hamersveld, Leusbroek en Stoutenburg. Eerste Jaargans nr. 35 VOOR AL UW KWEKERIJ Driftakkerweg 4A Tel U349U-22712 HAMERSVELD LEUSDEN Zaterdag werd op de Leusder hei een gezadeld paard aangetrof fen. Later bleek dat de ruiter, de heer H. uit Amersfoort, eraf was gevallen en zich onder behandeling van een dokter had ge steld. HAMERSVELD Donderdag (van avond) 29 januari houdt de Oranjever eniging Leusden (de O.V.L.) haar jaar vergadering in het Ros Beyaart te Ha mersveld. Deze bijeenkomst begint om half acht. De belangrijkste agendapun ten zijn: dc vaststelling van de contri butie over 1970. bestuursverkiezing we gens periodiek aftreden van de heren G. Th. v. d. Hengel en P. H. Valkenet (her kiesbaar). verkiezing bestuurslid wegens vertrek van dc heer D. Dekker (kandidaat is de heer G. Noorlander) en natuurlijk een bespreking van de feestelijkheden in 1970. Indien de tijd het toelaat zullen na de vergadering dia's worden vertoond van de door de O.V.L. georganiseerde feeste lijkheden in 1969. Het bestuur vindt het bijzonder belang rijk, dat ieder lid vanavond acte de pre sence geeft, vooral ook omdat de feeste lijkheden voor dit jaar besproken wor den en men graag zoveel mogelijk me ningen hierover wil horen. Ook leder niet- lid, die belangstelling heeft is van harte welkom! (Van de redaktie) ACHTERVELD De oudste inwoner van Achterveld, de heer Hendrik van de Wetering is op 20 januari op 99-jarige leef tijd overleden. OOK VOOR Nog enkele dagen ECHTE KOOPJES Het gouden echtpaar De Jong. ACHTERVELD Het was dinsdag een grote dag voor het echtpaar W. de Jong- M. C. Routers. Zij herdachten toen het feit dat zij 50 jaar geleden in het huwelijk traden. De heer De Jong (74) en mevrouw De Jong (70) beiden geboren Achten el ders, wonen nog altijd in het huis enige jaren geleden echter bijna geheel ver bouwd aan dc Jannendorpenveg, dat zij na hun huwelijk betrokken. Na 3'; jaar militaire dienst in de mobilisatie 19141918 en een paar jaar als boe renknecht op de hoeve „Groot Zandbrink" werkzaam te zijn geweest, trad de heer De Jong in dienst van de inmiddels opgeheven zuilvelfabriek „Juliana". Hier heeft hij ruim 26 jaar gewerkt. Tevens was hij toen controleur van de Fok- en Controle vereni ging „Achterveld en Omstreken". In 1946 trad hij volledig in dienst van genoemde Controle vereniging. Dit werk bleef hij doen tot 1958. Zij grote accutarcsse bij deze belangrijke vereniging op het terrein van de verbetering van dc rundveestapel, is ook nu nog spreekwoordelijk. Ook op sociaal terrein heeft de heer De Jong zijn sporen verdiend. Vanaf de oprichting van de plaatselijke K.A.B. in 1946 tot 1965 toen N.K.V. was hij resp. secretaris en voorzitter. Tevens was hij kassier van de Centrale Volksbank een functie die hij nu nog bekleed en lid van de Sociale Commissie van het Landbouwschap. In die jaren heeft de heer De Jong enorm veel werk verzet. Zeer veel hiervan moest in de avonduren geschieden. Mevrouw De Jong stond altijd geheel achter het werk van haar man. Zij toonde altijd veel begrip voor het vele afwezig zijn. dat het werk nu eenmaal meebracht. Na dit verdienstelijke leven is de heer De Jong echter nog niet op zijn lauweren gaan rusten. Ook nu nog maakt hij zich verdienstelijk, o.a. op het gebied van de bejaardenzorg. Hij is pen ningmeester van de onlangs opgerichte bejaardensoos in Achterveld. Helaas heeft mevrouw De Jong haar aktiviteiten aan banden moeten leggen vanwege gedeelte lijke invaliditeit welke haar 10 jaar geleden heeft getroffen. In „Buitenlust" heeft het gouden paar, tezamen met hun kinderen en kleinkinderen, en familie, in dankbaarheid deze grote dag gevierd. ACHTERVELD In Huize „St. Jozef" vierde dinsdag het echtpaar G. van Esveld- M. J. Majoor hun gouden huwelijksfeest. De heer Van Esveld (75) en mevrouw Van Esveld (83) resp. geboren in Achterveld en Laren genieten hier van hun verdiende rust na jarenlange arbeid op de boerderij. Enige jaren na hun huwelijk betrokken zij de hoeve „Groot Vinselaar". Kort voor de oorlog verhuisden zij van hier naar de boerderij „Groot-Erf" aan de Aarderweg. Hier hebben zij vele jaren de akkers be werkt en het vee vezorgd. Naast het drukke bestaan als boer was de heer Van Esveld vele jaren aktief lid van het Parochieel kerkkoor. Ook was hij aktief op het terrein van het agrarische verenigingsleven. Hij bekleedde diverse bestuursfuncties, onder andere in de A.B.T.B. In de oorlogsjaren toonde de familie zich van het goede hout gesneden door aan Joodse medeburgers onderdak te verschaffen. Helaas werd deze riskante onderneming niet tot een goed einde gebracht. De onderduikers werden door de Duitsers rntdekt en naar elders overgebracht. Ook de heer Van Esveld werd gcarresteed en naar Utrecht overgebracht waar liij een week lang werd verhoord. Wonder boven wonder kon hi.j echter weer naar „Groot-Erf" terugkeren. Slechts weinigeu, die aan Joden onderdak verleenden was in die jaren dat geluk beschoren. De heer Van Esveld geniet nog steeds een uitstekende gezondheid. Hierdoor kan hij zijn vrouw, die gedeeltelijk invalide is, in haar wagentje nog laten meegenieten van de natuur, waaraan ieder rechtgeaard boerenhart zo verknocht is. In Huize „St. Jozef" kunnen beide zich uitstekend \ermaken met het leggen van een kaartje en mevrouw Van Esveld verricht ondanks haar hoge leeftijd nog gra-.g een hand werkje. Het gouden paar. hun kinderen en familie zullen ongetwijfeld met dank baarheid deze grote dag hebben meegevierd. De heer Van Maanen (AR): Ook nieuwe inwoners in de commissie opnemen (Van de redaktie) LEUSDEN B. en w. hebben van de mogelijkheid om niet-raadsleden in een commissie op te nemen, gebruik gemaakt, zoals bleek uit een voorstel van b. en w. tot de instelling van een commissie naam geving wegen enz. Burgemeester en wet houders stelden voor om twee raadsleden en drie-niet-raadsleden in deze commissie zitting te doen nemen. B. en W. stelden de volge 'de kandidaten: Raadsleden: de heren J. C. T. Kuijpers en J. M. van Dijk. Niet-raadsleden: de heren G. Th. van den Hengel. Hamersveld, A. P. G. M. Kerstens, I Achterveld en J. Renes, Leusbroek. Het gouden echtpaar Van Esveld. De heer Van Tiel (VVD) sprak er zijn waardering over uit, dat nu ook niet- raadsleden kandidaat waren gesteld voor een commissie. „Dit is een zeer positief punt," aldus de heer Van Tiel, „waar door de bevolking zelf meer wordt be trokken in deze toch wel belangrijke ma terie. Mijn vraag 'is nu nog of de commis sie straks een bepaalde opdracht krijgt, of vrij mandaat heeft bij haar werk." Burgemeester Schneiders. „Het is de bedoeling, dat uit het college van b. en w een voorzitter wordt gekozen Uiteraard is het zaak, dat een bepaal de structuur in de naamgevin - wordt gebracht. De historie kan aardige na men geven. We moeten wel van een bepaald uitgangspunt uitgaan. Nu ge beurt het nog te hooi en te gras. Dat blijkt vooral uit de improvisonsche na men die wij aan onze nieuwe wijken hebben gegeven. In de toekomst zal dit op een meer verantwoorde wijze moe ten geschieden. We laten dat niet meer aan het toeval over Het wordt een zaak van de commissie naamgeving De heer Mandemaker (PvdA) was even eens verheugd over het benoemen van niet raadsleden in de commissie Hij deed de suggestie om wethouder Bijleveld VVD) tot voorzitter te kiezen, „anders krijgt de commissie een te grote R.K -meerder heid Waarop de heer Van Tiel (VVD) „Misschien is mijn fraktiegenoot wel een stille R K er De heer Van Maanen (AR) was blij. dat de commissie, zoals hij zei „nu eindelijk \an de grond was gekomen." maar had bezwaren tegen de samenstelling. „Zoals het nu is, is de commissie samengesteld uit louter inwoners, die al jaren in Leus den woonachtig zijn. Ik heb daar begrip voor omdat die mensen veel van hun ge meente weten, maar toch zou ik graag ook wat nieuwe bewoners van de gemeen te in deze naamgeving betrokken zien." Burgemeester Schneiders had daar geen enkel bezwaar tegen „Dan moeten we de commissie uitbreiden tot zeven perso nen." Wethouder van Zandbrink (KVP) En dan uieraard niet met R .K. ers Voorzitter Schneiders vond het belang rijk. dat deze nieuwe leden van de com missie wel belangstelling voor het des betreffende werk dienen te hebben Hij stelde voor om een oproep te richten tot iedereen, die interesse heeft. Een brief kaartje naar de afdeling Algemene Zaken van de gemeente Leusden is voldoende De heer Van Spaendonck (D'66) „Dit is uit mijn hart gegrepen. Ik steun het voorstel van de heer Van Maanen. In het voorstel wordt echter gesteld, dat er geen behoefte zou zijn aan openbare vergade ringen van de commissie. Ik dacht dat dit juist we' het geval zal zijn. Het is een lollig onderwerp voor belangstellenden." Burgemeester. „Er wordt mee bedoeld, dat er geen verantwoording afgelegd be hoeft te worden. Als u zegt. dat het voor het publiek aardig is om van nabij de tot standkomeing van straatnamen bij te kunnen maken, dan ben ik dat met u eens." Wethouder Bijleveld (VVD) was het daar niet mee eens Hij vond. dat de commissie eerst-de gelegenheid moet hebben zich volledig op de materie in te werken voordat er in het open baar over kan worden gepraat. „Ik ben van mening, dat de commissie gemakkelijker praat als de bijeen komst besloten is. Als er wat con cretere resultaten zijn bereikt, is het beginstadium, zodat het publiek de ge hele ontwikkeling van een dergelijk pro ces zal kunnen volgen. Burgemeester Schneiders besloot hierna het voorstel terug te nemen en er in het college van b. en w. nog nader over te gaan praten. Er zal dan tevens gewacht worden op de aanmeldingen uit de bevol king voor het lidmaatschap van de com missie. De heer Mandemaker (PvdA): Niet te groot R.K. element in commissie volgens mij niet bezwaarlijk, wanneer publiek bij de beraadslagingen wordt toegelaten Dan zullen de aanvanke lijk wellicht wilde ideeën ook wel wat minder zijn." Burgemeester Schneiders: „Als u denkt dat het een wilde boel gaat worden, waar bij allerlei gekke voorstellen zullen wor den gedaan, dan geloof ik. dat u zich ver gist. We mogen al blij zijn wanneer de diskussie iets levendig is. Ik ben ervan overtuigd, dat een gewone burger er ple zier in kan hebben om zo maar eens een avondje te komen luisteren. Het is dan niet belangrijk of dat nu al de eerste avond is of de laatste." Wethouder Van Zandbrink was het wel grotendeels met wethouder Bijleveld eens. Ook hij voelde er meer voor om in een later stadium publiek toe te laten bij de beraadslagingen. De heer Van Woudenberg (CHU) vond het nuttig, wanneer op de publieke tri- bije een ideeënbus zou komen te hangen, waannn het publiek nuttige suggesties zouden kunnen doen voordat de commis sie tot definitieve beslniten zou komen. De heer Van Spaenndonck (D' 66) bleef er bij, dat het beter is alle bijeenkom sten openbaar te laten zijn. Ook in het Wethouder Bijleveld (VVD): Vergade ringen besloten houden in het begin. Tijdens de raadsvergadering van vo rige week woensdag genoteerd: Bij een diskussie over een bepaald onderwerp werd het woord gevraagd door de D'66-er de heer Van Spaendonck. Burgemeester Schneiders: „Het woord is aan de heer Van Mierloo Tijdens de begrotingsvergadering, eind vorig jaar, was besloten, dat iedere raads-fraktie extra raads-stukken zou ontvangen om de behandeling van de voorstellen in eigen kring wat vlotter te laten geschieden. De heer Van Spaen donck (D'66). zoals bekend een vurig voorstander van zoveel mogelijk open baarheid en een zo groot mogelijke mede werking van de gemeente, vroeg wanneer deze maatregel in zou gaan. Burgemees ter Schneiders stelde voor, de frakties het aantal extra exemplaren op te laten ge ven, zodat er de volgende keer rekening mee gehouden kon worden. „Alle frakties één extra exemplaar?" vroeg hij in het al gemeen. Waarop de heer Van Spaendonck haastig: „Nee. meneer de voorzitter, graag twee stuks." Burgemeester, ad rem: „Nou dat valt me toch nog mee. meneer Van Spaendonck In de raadsvergadering van vorige week woensdag vond het raadslid de heer Van Maanen (AR), dat in de nieuwe com missie naamgeving straten e.d. ook één of meer nieuwe inwoners zitting raan ne men. Burgemeester Schneiders ging hier mee akkoord. Hij deed een beroep op de inwoners van Leusden om hieraan hun medewerking te verlenen. Wij sluiten ons hier graag bij aan. Nieuwe inwoners van Lensden, die in hun vrije tijd graag mee willen praten over de naamgeving van het nieuwe Leusden en daarvoor belangstel ling hebben, kunnen zich opgeven als kan didaat voor dc commissie. Naam, adres en eventuele bijzonderheden die bij de keus een rol kunnen spelen op een brief kaart zetten en deze zenden naar de Afde ling Algemene Zaken, Gemeentehuis te Hamersveld. Dit geldt dus alleen voor nieuwe inwoners van de gemeente Leus den. Doe het meteen, dan kan in de vol gende raadsvergadering definitief beslist worden o\er de samenstelling van deze voor het snelgroeiende Leusden toch be langrijke commissie! De Oranjevereniging Leusden houdt vanavond haar jaarvergadering. Het is een belangrijke vergadering, want van avond zal worden besproken hoe Leusden dit jaar haar feestelijkheden zal vieren. Komt u allemaal? Ook uw stem is be langrijk! Dinsdag vierden twee echtparen in Acbterveld hun Gouden Huwelijksfeest, Het is het echtpaar De Jong en het echtpaar Van Esveld (zie ook elders in dit nummer). Vanaf deze olaats onze harte lijke felicitaties! ft En tenslotte: Beter één jaar lang op krakende stoelen zitten, dan honger te laten lijden in Biafra. Als de overheid niet het goede voorbeeld moet geven, wie dan wel? KOPSPIJKER

Leusder Krant | 1970 | | pagina 1