LEUSDEN IN DE RAAD EUROPESE GEMEENTEN Gemeente Leusden: geen bijdrage voor Biafra ZEER GESLAAGDE AVOND VAN DE LEESDER MUZIEKSCHOOL Dames KPO hoorden veel over edelstenen VIERHONDERD GULDEN BIJEEN GEBRACHT VOOR INSTRUMENTEN reservering van gelden RAADSLID VAN DIJK (KVP): DEEL COLLEGE TEGEN OVER HAAST LID MAATSCHAP Van Spaendonck (D'66): Geld voor nieuwe stoelen ervoor gebruiken BOTSING MET TEGENLIGGER DONDERDAG 29 JANUARI 1970 LEUSDEN „Geweldige avond." „We hebben er echt van genoten." „Dat jeugd orkest is uitstekend." Dit waren maar en kele complimenten, die heer J. W. Noor denbos zaterdagavond na afloop van de zeer geslaagde muziekavond van de Stich ting Muziekschool Leusden. in ontvangst kon nemen. Als vc -zitter van deze Muziekschool, opende de heer Noordenbos even over half acht de jaarlijkse muziekavond met een welkomstwoord aan alle aanwezigen in het bijzondei burgemeester mr F. J. H. Schneiders en echtgenote en het Amersfoorts Jeugdorkest. Spreker deelde mede dat de Leusdense Muziekschool thans een Stichting was ge worden en nu vijf vaste leerkrachten ln dienst heeft .Er wordt nu les gegeven in Algemeen Vormend Muziekonderwijs, door mevr. A. J. Colpaart die helaas we gens ziekte niet aanwezig kon zijn, terwijl de andere vier leerkrachten les geven op blokfluit, gitaar en piano. Het Amersfoorts Jeugdorkest, onder leiding van de heer Qui van Woerdekom gaf daama een uitvoering, die door mid- del van een instrumentenparade, de aan wezigen en vooral de vele kinderen on der de toehoorders, kennis liet maken met die instrumenten die in dit orkest werden gebruikt. Mevr. M Evertse, muziekpedagoge aan het Corderius Lyceum, liet telkens een van de spelers met zijn, of haar instru ment naar voren komen en gaf dan aan de kinderen in de zaal uitleg van die in strumenten en liet ze dan horen en zien, op welke wijze de muziek ten gehore werd gebracht. Dat zij hierbij een gretig toeluisterend en opmerkzaam publiek had, bleek wel uit de vele vragen en op merkingen zij van haar kleine toehoorders kreeg te beantwoorden Aan het einde van deze instrumenten-parade werd haar een grote bos bloemen aangeboden. Hierna nam de heer J. Wisse van de Muziekschool het woord en deelde mede dat er ook een Stichting Aanschaffing Muziekinstrumenten was opgericht. Er was reeds een bedrag van ongeveer vier honderd gulden hiervoor binnengekomen en, gedurende de pauze, konden de aanwe zigen, indien zij dat wensten, hun finan- oieel steentje bijdrage. Burgemeester mr F. J. H. Schneiders sprak daarna zijn vreugde uit over de grote belangstelling voor deze avond, vooral waar het de jeugd betrof. Muziek is immers een internationale taal, die overal op de wereld wordt verstaan en begrepen. Spreker sprak de wens uit dat de interesse voor muziek in onze ge meente zal groeien en wenste de Leusden se Muziekschool veel succes toe. Vervol gens vroeg hij de hoornspeler naar vo ren te komen en verzocht hem, met zijn Het Amersfoorts Jeugdorkest onder lei ding van Qui van Woerdekom. hoorn rond te gaan om geld op te halen voor de Stichting Aanschaffing Muziekin strumenten „Moge Uw hoorn dan inder- daad een „Hoorn der Overvloeds worden". Gedurende de daarop volgende pauze waren op diverse plaatsen in de zaal en op het balcon, leden van het orkest met hun instrumenten opgesteld, die aan de ouders en kinderen uitleg van gebruik en toepassing van hun instrumenten gaven Van deze unieke gelegenheid werd een werkelijk overstelpend gebruik gemaakt en het was. gedurende de gehele pauze een ware kakefonie van geluiden. Na de pauze kwam de heer J. Wisse nog even vertellen dat er nog eens vierhon derd gulden was ontvangen, verder zestig gulden aan donaties was toegezegd, ter wijl er twee violen en een dwarsfluit in bruikleen waren aangeboden. Een mede deling die met een daverend applaus werd ontvangen. Vervolgens gaf het Amersfoorts Jeugd orkest een uitvoering van: Een jeugd- symphonie van Mozart, vijf walsen van Schubert, vier melodiën van Arthur Sul livan. Verder nog een fantasie op Green Lea ves van Williams, waarbij we de prach tige klanken van een harp konden beluis teren. Het concert werd beëindigd met (Foto's Leusder Courant) drie preludes van Gerswin, waarna de heer Qui van Woerdekom en zijn Amers foorts Jeugdorkest een langdurig, staand gebracht applaus in ontvangst mocht ne men van een uiterst tevreden publiek. De voorzitter dankte daarna allen die tot het welslagen van deze muziekavond had den bijgedragen. (Van de redaktie) LEUSDEN In de vorige week woens dag gehouden raadsvergadering van Leus den bracht de heer Van Dijk (KVP) een eventueel lidmaatschap van Leusden in de Raad van Europese Gemeenten ter sprake. Hij vond, dat het tijd werd dat Leusden zich bij deze gemeenschap aan sloot. vooral met het oog op de zeer snelle groei van Leusden en de daarbij gepaard gaande revolutionaire bouw, wat ook voor andere gemeenten in en buiten Ne derland van belang kan zijn. Burgemeester Schneiders voelde er ook bijzonder veel voor. „Ik heb het reeds in het college van b en w. voor gesteld, maar de wethouders willen er nog niet aan," zei hij. De wethouders zijn van mening, dat Leusden eerst verder ge groeid dient te zijn. De schalenbouw-plan ner dienen om een voorbeeld te noe men eerst gerealiseerd te worden, is hun mening." Het leek hem daarom het beste, dat er in het volgende begrotings jaar opnieuw over wordt gepraat Wethouder Bijleveld (VVD). „Ik vraag me af. of het geld. wat een lidmaatschap met zich meebrengt, nu reeds de moeite waard zal blijken te zijn." De heer Schneiders: Met dit argument ga ik niet akkoord. Als u stelt, dat we eerst wat verder moeten zijn, dan kan ik daarin nog met u meegaan, maar geld is hierbij geen doorslaand argument. Het is gewoon nuttig om eens te zien hoe in binnen- en buitenland problemen, zoals ook wij die kennen, worden aangepakt. Wij doen daar veel te weinig aan. Men denkt gauw. dat een bezoek aan één van de bekende zogenaamde „new towns" in het buitenland een snoepreisje is, maar dat is het beslist niet. Het geld dat we daaraan besteden is beslist een goede in vestering. We kunnen ontzettend veel le ren van het werk, de problemen en fouten (die daarbij ongetwijfeld aan het licht zullen treden) van anderen." De heer Van Tlel (WD) was het daar mee volldig eens. „De kost gaat nu een maal voor de baat. Ik heb wat dat be treft een ander standpunt dan mijn fraktiegenoot de heer Bijleveld. Een der gelijke uitwisseling zoals in de Raad van Europese gemeenten geschiedt, kan al leen maar positief werken." Wethouder Bijleveld „Laten we dan eerst zonder lid te worden van de R.v.E.G. in Nederland zélf eens ver schillende projekten gaan bekijken. Vol gend jaar kunnen we dan over de R.E.G. gaan praten, als we zelf ook verder zijn met de ontwikkeling van de gemeente." Burgemeester Schneiders vond dit geen gek idee. Hij beloofde, dat onderzocht zal worden welke projekten hiervoor in het komende jaar in aanmerking komen. Mevrouw M. Evertse kreeg na afloop e en grote bos bloemen aangeboden. De heer Van Dijk (KVP): Wanneer lid maatschap Lcusden van de Raad van Europese Gemeenten? ACHTERVELD De dames van de KPO afdeling Achterveld hebben op hun gehouden bijeenkomst veel kennis kunnen opdoen o\er edelstenen. Het bestuur had namcnlijk de hr. I). Stol uit A'foort, een deskundige op dit gebied, uitgenodigd om \oor haar leden een uiteenzetting te geven over het ontstaan van en de verwerking van edelstenen tot sierraden. De heer Stol lichtte zijn uiteenzetting toe met kleuren dia's. Deze vergrootte het effect van het boeiende betoog nog in ruime mate. De edelstenen omvatten een groep mi neralen meestal kristallijnen, die door hun schoonheid, hardheid en zeldzaam heid, na een speciale bewerking te heb ben ondergaan, een lust voor net oog worden. Deze stenen komen door de wer king van de aardlagen op een dusdanige hoogte in de aardkost, dat zij door de mens kunnen worden gevonden Het ge bruik van edelstenen is al van zeer oude datum. In de graven van de oude Egypte- naren werden edelstenen, fraai bewerkt en gegraveerd, aangetroffen. Ook de Grie ken en Romeinen kenden reeds de dia mant. Door alle eeuwen heen heeft de ju welierskunst een grote rol gespeeld in de behoefte van de mens. sieraden te bezitten In onze tijd vervult, speciaal de diamant, een belangrijke rol in de industrie. Van alle ontgonnen stenen wordt 75°. 'o gebruikt voor technische doeleinden zoals snijap- paratuur en slijpschijven De rest wordt verwerkt tot sieraden. De goudsmeedkunst bereikte haar hoogtepunt nadat ook zij de meest hoogwaardige stenen g-ing venver ken in haar sieraden. Na afloop konden de dames de fraaie collectie edelstenen, grotendeels verwerkt in colliers en ringen, bewonderen. De aanblik van de vele diamanten, smaragden safieren, opalen, aquamarijnen, topazen en robijnen zullen misschien wel de slui merende verlangens van de dames, zulke sieraden te bezitten, hebben aangewak kerd. Maar het is nu eenmaal onmogelijk, op avonden als deze. de commerciële ge heel weg te denken Zonder deze zou een dergelijke, zeer interessante uiteenzetting, moeilijk gegeven kunnen worden. LEUSDEN De bestuurder van een personenauto, dc militair J. B. uit Soes- torberg reeds dinsdag 20 januari 's mor gens om 7.30 uur over de Doomseweg, richting Amersfoort en raakte door on bekende oorzaak op de rijbaan voor tege moetkomend verkeer, waar hij in bot sing kwam met een personenauto, be stuurd door J. W. uit Amersfoort. Beide voertuigen werden zwaar be schadigd. De bestuurders van de perso nenauto's werden met verwondingen op genomen in De Lichtenberg te Amers foort. (Van de redaktie) LEUSDEN Naar aanleiding van een brief van de gemeente Asten, waarin de raad werd voorgesteld hun presentiegeld van één raadsvergadering ter beschikking j te stellen aan Biafra, ontstond in de Leus- I der raad woensdagavond een principiële diskussie. Burgemeester Schneiders: „Het is uiteraard con zeer sympathieke geste, I maar toch geloof ik niet, dat dc raad op I deze wijze zal moeten bijdragen aan Biafra. Ik ben van mening, dat iedereen zelf wel de verantwoordelijkheid heeft om te beslissen wat hij of zij voor dit doel over heeft. Er zijn verschillende akties in de gemeente Leusden ten bate van Biafra gehouden en daardoor heeft men genoeg kansen gehad om iets te geven. Het zou wat anders zijn geweest, als wij als raad het voorbeeld zouden moeten geven, maar er is al een respectabel bedrag bijeen gebracht en daarbij komen dan nog de opbrengsten van dc kerkelijke collecties. Bovendien is er nog een aktie van school hoofd de heer Gerritsen, waardoor nog een bedrag bijeengebracht zal kunnen worden." De heer Kuijpers (PvdA) was het daar mee niet eens. Hij voelde veel voor de suggesties van de gemeente Asten. Hij vond, dat ondanks de vele akties, die ge meenteraad óók iets moet doen als een goed voorbeeld. Dc heer Van Maanen (AR) Het moet geen verplichting zijn dat we een gul ge baar maken. Ik ga van het standpunt uit. dat iedereen individueel moet. geven wat hij denkt dat hij geven moet Laat uw linkerhand niet weten wat uw rech terhand doet." Burgemeester Schneiders vond hei niet juist, dat gemeentegeld voor een goed doel als Biafra wordt gebruikt. „Dat geld is alleen bestemd voor de gemeentelijke doeleinden Als gemeente moet er een be paald beleidsmotief zijn. We moeten af van de bevoogding en het paternalisme van de ontwikkelingslanden Nigeria wil het allemaal zelf gaan doen. Volgens de berichten is geld nu niet de hoofdzaak, maar de transportmiddelen. Gaan we als gemeente toch geld geven, dan nemen we stelling tegen het standpunt vzan onze re gering en dat is m.i. niet juist. In Den Haag moet men bekijken wat nodig is en wat niet. Als de regering van oordeel is, dat een bedrag aan ontwikkelingshulp aan Nigeria moet worden gegeven, dan is daar niets op tegen. De heer Van Spaendonck (D'66): „We moeten dit toch echt met politiek gaan zien. Dit is een humanitaire zaak Voorzitter Schneiders: „Het is een an dere zaak als in officieel verband straks kinderen uit Nigeria hier heen komen voor herstel Daar kunnen we dan geld voor reserveren. Daar heb ik geer bezwaar I tegen. Aan de andere kant moeten we niet vergeten, dat Biafgra nu extra naar voren springt, maar dat daarbuiten nog tweederde van de wereld honger lijdt of ondervoed is. Het lijkt me verstandiger. I dat we eerst afwachten wat de overheid j in deze kwestie zegt We zullen de ont wikkelingen nauwlettend blijven volgen." De heer Van Spaendonck (D '66) was j het hier toch niet mee eens. Hij stelde I voor om het bedrag, dat op de begroting slaat voor de aanschaf van nieuwe raad- stoelen, tc bestemmen voor Biafra. „Het j maakt niets uit. of die stoelen nog een jaar blijven staan of niet." Burgemeester Schneiders was eveneens van mening, dat nieuwe stoelen nog niet direkt noodzakelijk zijn. „De raad heeft daar echter zelf op aangedrongen zei hij. Hij beloofde het betreffende bedrag toch voorlopig te reserveren, mocht de situatie zodanig veranderen, dat hulp aan Nigeria een verantwoorde zaak is gew or den. De heer Van Spaendonck (D'66): Geld voor nieuwe stoelen voor Biafra bestem men.

Leusder Krant | 1970 | | pagina 3