Dodenboek geeft familiegeschiedenis Op de draaitafel jaarvergadering LISIDUNA: Majorettes treden nog deze maand op! 'wie doet er ook mee? u kunt niet alles weten WILMEN WERD 106 JAAR ZEEGER DOOR STIER GEDOOD José Feliciaiio grandioos Hair goes Latin Edmundo Hos The Flock op Grand Gala ÏOOO Balalaika's Russische folk Og» dc korte toer Raffia wordt schoongemaakt met tetra, nooit met water, want dan krimpt de stof. Varkensleren handschoenen kan men «.Juist, ja met dokter Meier, ik kom schoonmaken met doodgewone vlak- even naar uw vrouw kijken als u mijn t.v. komt repareren. Ik spreek tooh met Vetvlekken uit een suède jasje kunt u ver- de electrlciën die anders nooit thuis is!" wijderen door magnesiumpoeder op de vlek te leggen. Dit laat u enige tijd intrekken, daarna afborstelen met een schoon borsteltje van schuimrubber of schuimplastic of met een schone zachte borstel. Dit herhalen tot de vlekken verdwijnen. Uw zeemleren lap kunt u weer vetvrij krijgen door een stopje te maken van een synthetisch wasmiddel en de lap daar een nacht in te laten staan. Daar na doet u haar in wat azijnwater, dan goed uitspoelen en nat opgerold weg leggen. De zeemleren lap is dan weer zo goed als nieuw. Abonnementsprijs ƒ1,80 per 3 maanden Avertentletarleven: losse plaatsingen ƒ0,15 p. mm over 1 kolom: Ingezonden mededelingen 2%x het normale tarief: contracttarieven van 12-7% ot per mm. (deel: 4) ACHTERVELD Voor het samenstellen van een familiegeschiedenis Is de onder zoeker meestal aangewezen op de oude doop-, trouw- en dodenboeken die haar oorsprong vonden door de kerkelijke aan tekeningen. De burgerlijke standaanteke ningen vingen voor het eerst aan in Frank rijk en wel op 20 september 1792. In Ne derland begon ze pas goed aan te van gen tijdens de Napoleonse bezetting na 1800. Vóór die tijd nam men als achter naam aan de voornaam van de vader, hetgeen het onderzoek naar de geschie denis van een familie danig bemoeilijkt De oudste doop en huwelljksregisters van de Parochie Achterveld genoemd wordt Stoutenburg die van 1647 berusten bij het Rijksarchief te Utrecht. Ook de hu welijksaantekeningen van de officiële Ge rechten Asschat en Snorrenhoef berusten daar. Het overlijdensreglster van Achter- veld-Stouteoburg in genoemd archief be helst alléén de jaren 17131748. Veilig opgeborgen in de brandkast vaan de R.K. Pastorie van Achterveld berust echter het dodenboek vanaf 1745. Pater Gregorius Koch heeft in niet te sterk Latijns het dodenboek bijgehouden, en mede hierdoor en het soms zwakke handschrift was het dan een vrij moeilijk iets om alles goed uitgerafeld te krijgen. Een groot voordeel is zeker te noemen dat hij vaak de boerderijnaam aanteken de en ook enkele bijzonderheden niet ach terwege liet. Het kostbare geschriftje opent met: Namen van overleden volwassenen van de Barneveldse en Achterveldse gemeen schap, vanaf de 13e November 1745, waar op ik P. Gregorius Koch de Eeerwaarde P. Gregoris Storm ben opgevolgd in deze Missie. Het overlijden van kinderen of van zuigelingen is niet altijd aangetekend, omdat men dat zelden doet. Tot zover de hoofdaantekening van het dodenboek. Wel kom ik tot de conclusie dat van de tien geboren kinderen zeker vijf spoedig overleden. De eerste aantekening van een overlijden is van 17 November 1745. Op ..Koorelaar" is Albertinjen Pieters, tot nog toe vrijgezel, 80 Jaar geworden. Pater Koch was van de Benedictijnder- orde (Abdinghof). De Duitse taal komt dan nog wel eens in de namen voor. Zo tekende hij aan dat op 2 November 1745 op „het Klaare Water" na bediend te zijn geweest op 83 Jarige leeftijd overleed Geerdjen Rötgers (dus met Duits lees teken). 3 Januari d.a.v. stierf onverwacht in Callenbroek Hendrich Claesser 70 jaar oud. Hij werd in de H. Olie gelegd. Dat hield dan in dat hij niet meer bij bewust zijn was. Het was niet altijd eenvoudig om de Pastoor te vinden daar alles te voet moest, over en door de zeer slechte mod derige wegen. Was iemand in Stoutenburg stervende, dan ging men op zoek naar de Pastoor en die was misschien bij een stervende in Harskamp. Zo groot was het zielzorggebied van de Missionaris: zeker ruim 25 km van het ene einde naar het andere einde! Op „Hukkenhorst" overleed zeer onver wacht het 15-jarige meisje Rentjertje Zee- gersz. Toch stierven er nog veel mensen op hoge leeftijd. Op 28 maart 1746 over leed aan de Leemsteeg (waarschijnlijk in het Zwartebroek) Wilmjen Gaertz weduwe Koller. Zij is 106 jaar geworden! Telken male staat ook aangegeven: overleden een zuigeling 14 dagen oud. Van Joannes Ben them staat aangetekend dat hij op 86 jarige leeftijd nog soldij trekkend was. Gezien zijn achternaam kwam hij waar schijnlijk uit Duitsland. Heel duidelijk blijkt uit het oude trouw boek dat veel Duitsers uit het Munster land hier woonden. Vrij nauwgezet zijn de aantekeningen weergegever in het door Pater Koch bijgehouden dodenboek De 68 jarige Zeeger Eversen var „Huk kenhorst" werd door zijn stier angevallen, is geruime tijd bewusteloos geweest en gestorven. Op de hoeve „Westerveld" In de Terschuurse buurtschap Kallenbroek woonde de rijke boek Hendrich Wouter zen. Als aantekening staat: „Ik heb deze christen een plechtige begrafenis in de Kerk met een Requiem en klaagzang ge geven. Hij gaf een luchter aan onze ka pel." Bij deze begrafenis diende op ver zoek van de 78-jarige overledene geen Misdienaars. In het „Garderensc Broek" werd Jan Teunisz door zijn eigen paard doodgetrapt. Telkenmale wordt genoemd Klettersteeg, ook wel Kleiderstege waar kennelijk rijke boeren woonden. Jan Tis- sen gaf dertig florenos (guldens) aan de Kapel. Een zekere Daemers uit het Dio cees Münster overleed onder Barneveld. De dysentrie hield zeer droevig huis in „Den Aart" onder Achterveld want op 14 en 23 en 24 October 1747 stierven er de drie broertjes Wouter, Hendrich en Jan Gisbertzen. Tot slot de aantekening van een „rijke" begrafenis. Op 12 April 1748 overleed op 65 jarige leeftijd in Barne veld Heribertus Hagen. Hij huwde in 1714 met Pauselijke toestemming met zijn 14 jaar oudere nicht Anna van Estveld. Zij was zeer rijk. Het echtpaar dat veel geld gaf aan de Pater woonde in het tweede huis Oostzijde van de Nicuwstraat in Barneveld. Daar droeg Pater Koch, soms de H. Mis op. Heribertus van Hagen en zijn vrouw, die overleed op 1 maart 1751, werden begraven in de Grote Kerk van Barneveld. De macht van de rijke Estvel- den was zo groot dat de „gemeentenaren van de nieuwe leer" die niet konden ke ren! J. M. S. (Deel 5: dood door messteken - vermor zeld door paarden.) De macht van de Roonis Katholieke fa milie Van Estveld was zo groot dat velen van hen werden begraven in de Grote Kerk van Barneveld die aan de Protes tanten behoorde! (Foto B.C.) HAMERSVELD Op dinsdag 27 ja nuari hield de muziekvereniging „Lisi- duna" haar jaarvergadering in het repe titielokaal, gebouw speeltuinvereniging „Blijhof" te Hamersveld. Dat er op deze vergadering 33 personen aanwezig waren, bewijst toch wel dat „Lisiduna" zich in 1 WÊ8C&. een steeds groeiende belangstelling mag verheugen. De vergadering die onder leiding stond van de voorzitter, de heer B. Hofland, had een zeer vlot verloop. De contributie werd voor personen tot en met 16 jaar 1—terwijl dit voor de ouderen op 2,werd vastgesteld. Toch kent ook „Lisiduna" haar zorgen. De Es- en de Bes-bas zullen binnenkort bezet dienen te worden. Hopenlijk zijn er nog mensen in onze uemeente of zelfs daarbuiten die deze in strumenten kunnen en willen bezetten. De jonge tamboers gaan steeds door met de papieraktie voor het „Majoretten- Korps". Al heerst er dan ook een mening dat het wat stil geworden is om de plan nen van dit korps, niets is minder waar. Er wordt momenteel heel hard geoe fend voor het eerste optreden van het Majorettenkorps, wat op zaterdag 28 fe bruari zal plaatsvinden in „De Mof". El- j ke dinsdag 's avonds om 19 uur in het re- petitielokaal worden de meisjes onder leiding van de heer Verhoef tot echte ma- rettes gevormd. Uw Lekgeraakte rabbenak (bedkrulk kunt u bet beste laten vulcanlsereaj ge woon plakken op de wijze waarop een fietsband geplakt wordt ls niet aan te bevelen, dit laat door de warmte los. Witte teddyvoering van een Jaa e.d. kunt u schoonmaken met meel, vermengd met tetra. Na behandeling goed uit kloppen. Werken liefst bulten of voor een open raam. Een ballpointvlek uit een katoenen wind jack verwijdert u door afwisselend te betten en weken met spiritus. Werken van buitenkant vlek naar binnen om kringen te voorkomen. Hebt u puddig met rozijnen, rol deze laatste dan eerst door meel, ze zullen dan niet zakken. Zitten uw bier- en waterglazen vast in el kaar, zet dan even het onderste glas in warm water, terwijl u in het bo venste koud water giet. Een gebruikt scheermesje, gestoken in een kurk is zeer goed te gebruiken voor het lostornen van naden. Druiven blijven langer goed, als u ze niet op de fruitschaal lege, maar ophangt. Tafelzeiltjes verslijten erg vlug op de hoe ken. Plak daarom aan de onderkant van het zeiltje een stukje van een oude regenjas of badmuts. Rood en wit leer kunt u schoonmaken met een in tetra gedrenkt en goed uit geknepen watje. Daarna weer glan zend maken met rode of witte was. Fijn gemalen eierdoppen kunt u zeer goed gebruiken als meststof voor potplan ten. Inktvlekken uit pluche verwijdert u door ze te wassen in heet zout water. Daarna behandelt u ze met spiritus en wast ze uit in warm water. Deze oefenstof vergt natuurlijk tijd. Men kan zich nog aanmelden als lid van dit korps. Meisjes vanaf twaalf jaar zijn van harte welkom .Steunt financieel ons nieuwe korps, en u zult te zijner tijd een fleurige groep meisjes door de straten van de gemeente Leusden zien marche ren!", aldus het bestuur van Lisiduna. Een zwakke plek in uw stofzuigerzak kunt u weer dicht maken door dat plekje aan de binnenkant goed in te wrijven met paraffine. Niet de hele zak behandelen, want dan kan er geen lucht meer door. NIEUWE PLATEN, BELUISTERD EN BESPROKEN ALIVE, ALFVEO! José Feliclano schijnt wel bijzonder In de smaak te vallen bij de jury van de Edisons, want evenals vorig jaar, ont vangt José Feliclano een Edison. Was dat vorig jaar voor zijn LP "Feliclano", nu is het voor de plaat "Feliciano/10 to 23". Ter gelegenheid van het optre den van Feliclano op het komende Grand Gala brengt de Nederlandse pla tenmaatschappij Inelco op het RCA- label een grandioos dubbel-album uit. waarop vrijwel het complete concert van Feliciano, zoals hij die onlangs gaf in het Londense Palladium, te beluiste ren valt. (Twee LP's voor ƒ29,Deze blinde artiest zorgde daar voor de ene verrassing na de andere met zijn virtu ose gitaarspel, zijn humor en zijn uit stekend gezongen liedjes. Voeg daarbij nog de leuke imitaties, die hij beslist verdienstelijk ten beste gaf van verschil lende zangers en hun 'style' in het num mer "The Comedy Bit", en u weet, dat "Alive, Alive-O!" voor een uitstekend ogenblik amusement kan zorgen. Dat 'ogenblik' betekent dan maar liefst ruim anderhalf uur lang! Naast bekende nummers als Hi Heel Sneakers. Malaguena en Guantanamera brengt José onder meer enkele virtuose nummers, samen met Brian Bockle- burst, Peter Ahcrn en Paulino Magal- haes, die uitblinken door voortreffelijk samenspel. Een hoogtepunt is dan wel het eigen nummer: La Entrada de Bil bao, waarin Feliciano en zijn musici de slag bij Bilbao tussen Spanjaarden en Engelsen op een imponerende wijze mu zikaal vertolkt compleet met marche rende soldaten, geweer- en kanonscho ten en hoefgetrappel van voorbijtrek kende cavalerie. Een instrumentaal hoogstandje! Maar verder staan er ook nog num mers op te beluisteren, die eveneens niet te versmaden zijn, zoals de Len- non/McCartney songs: Day Tripper en A Day in the Life, waarbij opvalt hoe funktioneel Feliciano met zijn gitaar de sound van een heel orkest vervangt. Kortom: José Feliciano verdient de Edison. Ook dit jaar en misschien vol gend jaar wel weer. Mocht u het er niet helemaal mee eens zijn, luister dan eens naar deze voortreffelijke dubbel- LP. naar deze allround vakman. Gewel dig! (RCA - stereo SR 6021/1-2). Van de rock-musical "Hair" zijn al verschillende muzikale Interpretaties, zowel vocaal als instrumentaal op de plaat verschenen, bovendien kent men nog onderscheid tussen de complete soundtrack van de Broadway-bezetting en bijvoorbeeld de Engelse (Londense) cast. Verder verschenen talrijke singles van binnen- en buitenlandse zangers en zangeressen, die ook wel een graantje mee wilden pikken uit de grote Hair- trog. Kortgeleden verscheen er een Hair- versie (instrumentaal), gebaseerd op de het Latijns-Amerikaanse ritme. En wie kan daar beter borg voor staan dan Edmundo Ros? Juist. Hij en zijn formi dabele orkest brengen op arrangemen ten van Roland Shaw "Hair" op zijn Latijns-Amerikaans. Ik heb al talrijke Hair-platen beluisterd, zowel goede als slechte, maar nu, bij het luisteren naar Edmundo Ros, ben ik opnieuw over rompeld door de kracht die van deze muziek uitgaat. Ros heeft er overigens een geheel nieuwe dimensie aan toege voegd: en dat zijn de fascinerende klan ken van het pittige temperamentvolle Latijns-Amerika. Dat alles, met de su per-stereo (Phase 4-systeem van Decca) maakt "Hair goes Latin" tot een juweel tje van een plaat. Er is maar één aan beveling mogelijk: kopen! (Decca Phase 4 stereo/PFS 4178). Op het komei.de Grand Gala du Dis- que Populaire 1970 (waarom eigenlijk een Franse benaming voor dit Hollandse festival der popmuziek?) komt onder meer de Amerikaanse pop-band „The Flock". The Flock is een kruising tussen iedere groep die ooit gespeeld heeft en een groep die men nog niet eerder heeft gehoord, een band met een geheel eigen geluid. De zeven muzikanten die er deel van uitmaken komen alle uit Chicago, uit wat men gelijkgestemde milllcu's zou kunnen noemen. „Diegenen onder ons. die niet van Joodse afkomst zijn hebben op z'u minst ,n Joodse moeder", zegt de Flock. Toch hbben zij zich op muzikaal gebied verschillende georiën teerd. Zo is bassist- vocalist Jerry Smith van huis uit een violist, die gedurende 'n jaar of tien klassieke muziek studeerde. Lead-vocalist en gitarist Fred Glick- stein's muziekleraren moet men zoeken in de aan blues zo rijke Chicago scene- bij mensen als Junior Wells, Big Walter, als ook B.B. King. Saxofonist Frank Po. sa speelde in dixieland-bands, maar werd later, evenals Tom Webb, volledig be keerd door John Coltrane. Ron Karp- man's favoriet ouder de drummers is Elvin Jones. In de huidige bezetting spe len zij pas sedert 1968, ook al bestaat de Flock al meer dan vijf jaar. In een be trekkelijke korte tijd zijn ze er in ge slaagd de verschillende bekwaamheden der afzonderlijke leden en de verschei denheid aan persoonlijke inbreng tot één geheel te maken en om te zetten in een intrigerende vorm van muziek, die moei lijk valt in te delen. Middelpunt van de band is Jerry Goodman met zijn electri- sche viool... Frank Posa zegt over hem: „Op het moment dat we Jerry viool hoor den spelen wisten we, dat we daar iets heel bijzonders mee konden doen." Goodman, een uitzonderlijke virtuoos op zijn instrument, die waarschijnlijk ook met succes de kant van klassiek, recitals op had kunnen gaan, is bezig het viool spel te bevrijden van een reeds eeuwen bestaande bekrompen, recht-toe. recht aan opvatting. De vaak verbazingwek kende geluiden die hij het instrument weet at' te dwingen brengen deze bevrij ding van conventies over op het publiek. De blazers, die voeling houden met dc ontwikkeling van de „free form" in de hedendaagse jazz. vullen Goodman's on dernemende terzijdes prachtig aan. en Glickstein's emotionele zang en blues- gitaarspel vormen daarbij een uitgangs punt waarop men kan terugvallen. Het uiteindelijke resultaat is een totaal-ef fect. John Mayall, die de gToep hoorde tijdens zijn recente Amerikaanse op treden, noemde de Flock de beste band in Amerika en een betere aanbeveling kan men zich nauwelijks wensen. Uiteraard komt de Flock niet naar Nederland, zonder dat de platenmaat schappij het geachte platendraaiend pu bliek rijp heeft gemaakt voor deze vol komen nieuwe sound. CBS die The Flock in Nederland uitbrengt, kwam kortgeleden dan ook met een langspeel plaat, waarop in zes nummers de band zich waar moet maken. En dat gaat hen uitstekend af, want zoals gezegd: de vi oolsound van Jerry Goodman overrom pelt. Ook is het heslist even wennen aan deze niet-traditionele samenstelling. Vooral in twee van dc in totaal zes num mers kan men de sound van Goodman op z'n best bewonderen: I am the tall Tree en Tired of waiting. Op sommige momenten zal men het idee hebben naar een verklassiekt blues/popconcert te luisteren of naar een gepopulariseerd klassiek concert. Tocli overheerst wel de jazz/blues-stijl en dat is wellicht voor de talrijke aanhangers van dit genre een reden om nu snel naar de platenhande- laar te hollen om dit fenomeen eens te beluisteren. The FIock-CBS uitste kend stereo S. 63733. Wie eens iets anders wil dan de heden daagse popmuziek, of nog beter eens wat andere kost wil zonder direkt in de klassieke sector te belanden is er niet zo heel veel keus. Goed, er zijn dan talrijke populair-klassieke platen (operette vooral), maar ook dat genre vereist een bepaalde mentale instelling. Wij willen het nu eens hebben over een plaat, die wellicht bij zowel de liefheb ber van de lichte muziek als bij de iet wat zwaarder georiënteerde platendraai- cr zal aanslaan. Het is en dat moet er wel duidelijk bij gezegd worden zui vere folk-muziek. En niet zoals men dan verwacht Amerikaanse folk, maar dc veel minder gedraaide Russische volksmuziek en -zang. Ik zie geen enkele reden, waarom de Russische folk minder goed zou zijn dan de Amerikaanse, want zelfs een ideologie heeft hier niets mee te maken. Folk-muziek (gewoon gezegd: volksmuziek) is eigenlijk een weergave van het dagelijkse leven van een volk. Ze spreekt over de liefde, het leed, de problemen en de gelukkige tijden. In volksmuziek kan men de weemoed be luisteren en het verlangen naar huis, met kan er de aanprijzing van de landstreek in horen, of het fluisteren van de beek in 't dal tussen de bergen. Volksmuziek is eigelijk universeel. Deze sound is over al en dit soort muziek kent honderden variëteiten. Zoveel volkeren, zoveel soor. ten muziek. Neem nu 'n land als de Sow- jet-Unie. Het bestaat uit een ontzagge lijke hoeveelheid landen, die zijn samen gebundeld tot één staat, maar waar icde. re landstreek, ieder volk de eigen tradi ties heeft behouden en in eer houdt, inedc door haai* volksmuziek. Een uit stekende verzameling Russische folk vindt men in de Melodia-cassette" 1000 Balalaika's" in de Concertserie. En dat bevat de cassette inderdaad: twee lang speelplaten waarop een prachtig Rus sisch volksconcert, waarin alle variëtei ten aan bod komen. Gebracht door zeven ensemble's. Dit zijn: Het Ossipov Ensemble; Oleg Gluchov Balalaika; Sel- verny Orkest Balalaika; Alexandrov En semble; Boris Feoktistow; Russisch Volksmuziek Ensemble; en Micbail Rochkov Balalaika. Samen brengen ze maar liefst 24 songs! Voor hen. die iets anders willen 1000 Balalaika's, twee langspeelplaten in één cassette: Melodia Consertseric, originele opnamen: OSD 3021/3022. Aanbevolen. Deze week aandacht voor Kleine Arthur. Hij zingt "Vadertje lief" met op dc achterkant: Mammie ik zie In je ogen. Kleine Arthur is een Belgisch jon getje. dat in zijn eigen land al opmer kelijk succes heeft en zelfs de nieuwe Adamo wordt genoemd. Of deze Belgi sche Heintje ook zijn Nederlandse ri vaal zal kunnen verdrijven? Afwachten maar. Voor de liefhebbers van ontroe rende door kinderen gezongen "smart lap jes": (Elf Provinciën - 6536). David Alexandre Winter, de Neder landse Fransman, die ook in Nederland al wat bekendheid heeft verkregen, ojn. door TV-optredens, heeft een nieuw plaatje gemaakt. In fijn stereo (nog steeds een uitzondering in Nederland: stereo op single), brengt David Alexan dre met volle stem: Vrij als een vogel (Vole s'envole) met op de achterkant "Amsterdam". (Rivièra stereo HB3 008). Karin Young, die met haar vorige plaatje: Nobody's Child vorige maand zelfs de hoogste regionen van de top- veertig haalde, wil haar succes graag prolongeren met haar nieuwste plaatje "AllentowTi Jail". Het is een aardige song met een aantrekkelijke melodie. Of het haar daarmee zal lukken? Af wachten. (Major Minor MAM 540). Het orkest van Brian Fahey heeft enkele pittige nummers in de groeven geplant, namelijk "Countdown" met op de achterkant een BBC-tune "Open House". Lekker plaatje! (Major Minor MAM 542-Y). Soft-music, lekker dromerig zingt Malcolm Roberts over "Love is all". Op de achterkant: Eva Magdalena. Voor hen, die Tom Jones goed vinden, maar niet weten hoe Malcolm Roberts zingt, een reden om dat eens te gaan onder zoeken. Wedden, dat u hem goed vindt? (Major Minor MAM 533). Fran Warren met All American Sports op de C W-toer. Een pittig stukje muziek en zang voor alle lief hebbers van dit genre. Op de achterkant het veel langzamer gezongen: You don't need me for anything anymore. Op Audio Fidelity 45.001. The Guess Who: No Time, met op de achterkant: Proper Stranger. "No time" maakt volgens mij een goede kans voor de hitlijsten. Het Is een prachtig nummer met niet alleen uitste kende Instrumentale, maar ook vocaal goede harmonische perfektle. Overigens: ook de achterkant mag er zijn! (RCA stereo 74-0300). O Grapefruit is er weer. Met een nieuwe single: Lady Godlva, met op de achterkant: Can't find me. Lady Godiva mag er zijn! Het is een sterk nummer, dat fors wordt gebracht door de Grape- fruitaiusicl. Of het ook een succes zal wordener zit een kansje in! (RCA stereo - 74-16-021). Melting Pot van de Blue Mink is stijgend op de hitlijsten van ons kleine vaderlandje. En terecht, ook al gaat het dan nog niet zo snel, als sommigen had den verwacht. Melting Pot heeft volgens mij méér roem verdiend, maar dat zal een kwestie van smaak zijn. Fijne soul/ beat van een groep, die binnenkort nog van zich zal laten horen, want Blue Mink is bezig met een langspeler. Op de achterkant van Melting Pot: Blue Mink, een instrumentaal nummer. (Philips 334 701 BF). SINGELIER.

Leusder Krant | 1970 | | pagina 5