IBISIgISIEISIBISHIS s KETTING ZAAGMACHINES FIRMA VAN BEKKUM Kappie en het geheim van de schatkist K El IRSi IA E; KJ C. Th. SPAANS Hamersveld De keurslager heeft een uitgebreide sortering vers vlees 'n goeie slager A K Kd K 5 jaar garantie Alle ■moduia-tapijten zijn verkrijgbaar bij: G. P. J. WIJNTJES ADVERTEREN DOET VERKOPEN urgerlijkë Stand HET ASTMA FONDS Zwangerschaps- gymnastiek in Leusbroek DE OWEG DONDERDAG 19 FEBRUARI 1970 O KEURSLAGER Voor <le fijnproevers! GEMEST KALFS- EN LAMSVLEES JIALS RUNDVLEES Deze week: Zachte BIEFSTUK 200 gram 2,18 Varkensvlees: KARBONADE v.a. 3,28 p. 500 gr OSSESTAART 1,98 p. 500 gr. (voor een vorstelijke soep!) Een grote afdeling vlugklaar-artikelen w.o. BLINDE VINKEN voor 85 ct p. stuk Onze rookworst, leverworst en gekookte worst kent u! E m m K m Textielhuis Hessenweg 321 Tel. (03425) 390 AOHTERVELD HUSQVARNA (goedgekeurd door Staatsbosbeheer). Vraag eens vrijblijvend inlichtingen Dealer voor Gelderse Vallei en West-Veluwe. JAN VAN ARKELWEG 3 - ACHTERVELD - TELEFOON (03425) 239 MEDISCHE DIENST WEEKEND 21-22 FEBRUARI 1910 JSDEN: Voor de praktijken van dr Boersema, Lantink en Den Toom: Arts: dr Lantink, B. de Beaufortweg 61. Hamersveld, tel 03496-210. EUSDEN Geboren: Roy Antony, z.v. A. Lith en A. P. Apperlo, Wilgenlaan 14 isen Willem Theodoor, z.v G. Bronk- st en G. Niesing, Ansfriduslaan 9; Ed Johannes Maria, z.v. J. G. van Dijk en A. van Hamersveld, Hessenweg 145; old z.v. L. Noordhof en A. E. Ridder, nuslaan 4; Alexander, z.v. G van de id en W. Lokhorst, de Verjaegde Ruy- ,'eg 58; Benedictus Wilhelmus Albertus A. Th. P. Bolvers en P. J. van Houten, enweg 174. ehuwd: geen. Overleden: Nicolaas Adrianus Hendriks, oud 77 jaar, geh. geweest met A. van Doorn. DEN HAAG In schriftelijke vragen heeft het P.v.d.A.-kamerlid T. Vellenga bij minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) aangedrongen om zich alsnog met de zaak betreffende het Ne derlandse Astmafonds en de vereniging Astmabestrï.jding bezig te houden. Hij acht dit in het belang van dc betrokken organisatie cn dus in het belang van de Astma-patiënten en mogelijk ook van an dere organisaties op het terrein van de volksgezondheid. In deze vragen wijst de beert Vellenga op de nog steeds aanwe zige onrust cn de twijfel aan dc juistheid van het bestuursbeleid met betrekking tot de bouw van een nieuw pand in Lcusden cn de personeelsbezetting. KERKDIENSTEN ZONDAG 22 FEBRUARI 1970 ACHTERVELD R.K. Kerk maandag t.m. zaterdag 8 u.: zaterdag 19 u Avondmis; zondag 8 u.: Hoogmis; 10 u.; (Nederlandse tekst); 18 u.: Lof. HAMERSVELD: N.H.K. Ds Bodaan uit Amsterdam, uit Amsterdam, Open Deurdienst; 19 u.: ds van Roon uit Katwijk. R.K Kerk za 7 u.:, zo 3D en 9 u.: Hoogmis11 es 6,30 u H. Lof LEUSBROEK N.H.K. 10 ds van Glnkel uit Amersfoort; 18.30 u.: ds Meindert uit Woudenberg. R K. Kerk: Huize Don Bosco: 8.30 en 10 u Hoogmis; 11.30 u.: AMERSFOORT: G.K. Nieuwe Leusderkerk: 9.15 u.: ds Engelkens; 5u.: ds van Harme'.en. Opstandingskerk: 10 u.: ds Thomas; 5 u ds Peddemors. LEUSBROEK De Groene Kruis vereniging te Leusbroek stelt wederom vrouwen, die in verwachting zijn in dc gelegenheid zwangerschapsgynmastiek tc volgen. Deze gymnastiek-uren worden op woens- dagmorgen van 10 tot 11 uur gehouden. Alleen dames, die toestemming hebbers van hun arts, kunnen aan deze zwanger- schapgymnastiek meedoen. Aanmeldingen kunnen geschieden aan het Groene Kruis-gebouw aan de de Roo i van Aldenvereltlaan tc Lcusbroek. JILLETON DOOR MAART JE ZEGENRIJK Ben ik dat? Misschien wordt een mens Welke toekomstmogelijkheden heb ik? ena trok aan haar sigaret, ,,Zal veel jezelf afhangen." Denk je?" ij lachte een beetje. „Moet je horen, a dan begrijp je me misschien beter, hebben een veel te kleine boerderij s. Dat is één. M'n grootvader is inder- met een paar centen begonnen. Dat toen nog wel. Vader moest al vroeg helpen. Hij is tot zijn tiende jaar op doI geweest en kan nauwelyks zijn :n naam schrijven. Goed, dat kan hij helpen. Ik heb nog twee tantes, met ging het net eender. Ze zyn beiden rouwd, de een met een klein boertje in Betuwe, de ander met een caféhouder te Truus. Ze heeft het nog 't beste roffen. Goed vader nam de boerderij r en trouwde. We zijn nu met ons ten: vijf broers, drie zusters. Ik ben de delste. M'n oudste broer krijgt dus de rderij. Hij is al getrouwd en woont in broer is getrouwd en knecht, net als En een zuster is getrouwd Met een rieksarbeider. Maar hij verdient goed ïeeft een eigen wagentje. De rest heeft jongen of een meisje allemaal gewone ise Ik had indertijd ook 'n meisje een rendochter. Uit Dreumel. Het zou mis- ien nog wat geworden zijn tusen ons, was het bedrijf van haar vader veel ter dan het onze. Bovendien was ze l kind. Maar het geloof speelde een Marl is katholiek en wij zijn niks. Nu Hervormd, maar niemand doet er is wat aan. Ik wilde niet katholiek rden. Zeker niet om een vrouw en een rdery. Dat is naar mijn gevoel flauwe- Als je overgaat tot een ander ge- moet je het uit overtuiging doen. Niet het meisje of de centen of wat dan ook Dus jij maakte het uit." ,Ja. In die dingen kan en wil lk niet chelen." Hielden julle van elkaar?" lij keek haar met eigenaardige blik „Vraag niet naar de bekende weg. ia Natuurlijk, ik mocht haar graag, en We hebben het er goed kwaad mee ïad. Maar het is alweer drie jaar gele- Sindsdien maak ik me geen illusies er. Nu ja, zulke dngen zul jij wel t kunnen begrijpen." ,0. dank je wel. Zie ik er achterlijk 3e jongen grinnikte. „Hoe je er in wer- lijkheid uit ziet zal ik maar voor me uden. In elk geval niet achterlijk. Om drommel niet." „Nogmaals mijn dank. Je zei dat nu wel van dat niet begrijpen en zo Wat weet je van mij9" „Wat ik te weten ben gekomen, sinds ik bij jullie werk. En dat is niet veel. maar dat behoeft niet Ik ben niet nieuwsgierig. Ze dacht enige tijd na. „Ik zal jouw ook wat vertellen... over m'n vroegere vriendln Ik noem geen namen. Laten we haar... Annie noemen. Ze is net als ik: 'n boerendochter. Ze leert tijdens dansen een aardige jongen kennen, knap en vlot. Maar hij werkt in de stad, in Purmerend bedoel ik. Als radiomonteur in een win kel En tv's Een vakman. Bovendien zo ongeveer chef. Verdient goed. Ze gingen van elkaar houden. Heel veel zelfs Maar bij haar thuis kwamen ze er achter en verboden het, omdat hij geen boerenzoon was. Annie wilde de jongen desondanks niet opgeven, maar kon geen mogelijkheid vinden om met hem te trouwen. Tenslotte stelde ze de jongen voor er samen van door te gaan..." Ze zweeg, terwijl ze opeens een idee kreeg. Giep was haar niet in de rede ge vallen. Hij keek alleen maar voor zich uit naar het water van de ringvaart. Af en toe kwam er een vis naar boven cm lucht te happen. In het riet zwommen een paar waterhoentjes, zenuwachtig en met won derlijke wendingen. Hoog in de lucht klap wiekte een vogel. „Giep?" „Ja?" „Stel je eens tn zijn plaats. Je hebt ook zoiets meegemaakt, al ben jij dan wel boerenzoon. Maar gestel eens... JU bent die radiomonteur Je houdt van dat meisje en dat meisje van jou. Het meisje is ten einde raad, hoewel de jongen haar ad viseert geduld te hebben. Tenslotte meent het meisje een oplossing gevonden te heb ben. Annle rijdt naar hem toe. Ze zegt: We gaan er samen vandoor en zorgen er voor, dat we n.oeten trouwen, begrijp jC Zodoende stellen we mijn ouders zegt Annie voor een voldongen feit en zullen ze geen toestemming weigeren. Wat zou jij in dit geval doen?" Giep keek haar van terzijde aan. Hij zag de kleur op Lena's gezicht. Zenuwachtig zocht ze in haar tasje naar een sigaret. Hij gaf haar vuur waarna hij met zijn aansteker speelde. „Je hebt al teveel ge zegd, Lena." Ze keek hem geschrokken aan. „Wat be doel je?" „Ik kan nu wel raden wat 't antwoord van de jongen was. Hij zei natuurlijk nee. Tenminste als het een fatsoenlijke jongen was. Het ls, of Maria naast me zit Op dit eigenste ogenblik." Hij lachte breed uit. Het lijkt well, of je het slot van mijn geschiedenis raadt. Maria kwam met een zelfde plan. Een oom en een tante van haar in Brabant wilde me wel hebben. Om te komen werken. Er was zelfs een klein huisje. Maria stelde voor er samen van door te gaan. En samen er voor te zorgen, dat we moesten trouwen. Als er een ver- ziemng had plaats gevonden, zouden we terugkeren. Anders bleven we in Brabant „En je zei: nee „Natuurlijk zei ik: ik denk er niet aan. Afgezien nog van het kardinaie punt, dat daarmee het geloofprobleem niet opgelost zou zijn. Vroeg of laat zouden daardoor toch moeilijkheden ontstaan. Ook daarom wilde ik niet." „En als dat geloofsprobleem nu niet had bestaan?" „Dan had ik het evenmin gedaan. Ik ben heus niet beter als een ander, maar zoiets vind ik minderwaardig. Dat zal die jongen van Annie ook wel zo ongeveer gezegd hebben. Ik neem aan, dat Annie tenslotte nijdig werd en het uitmaakte." „Het is. of je er bij was „Ik deed net zo. In dit geval werden we beiden kwaad. Ze gooide me zowat de auto uit." „Ik deed hot werkelijk," flapte Lena er uit. Lena hield haar hand voor de mond en keek verschrikt naar de jongen Giep lachte. „Het hindert niet. Lena. Ik begreep al lang dat jij dat meisje was. Maak je geen zorgen, ik zal het vast niet doorvertellen. Zo ben ik niet. Neem me niet kwaiJk, al smeet jij die jongen uit de wagen... ik heb respect voor hem Er blijkt in ieder geval uit. dat jouw geld niet in staat was hem te doen bezwijken voor jouw voorstel." Ze rookte zenuwachtig. „Moeder vond het niet goed. Moeder is verschrikkelijk standsbewust. Vader niet. Vader is in vele opzichten erg gemakkelijk. Maar moeder wil, dat ik mei een boerenzoon van m'n eigen stand trouw." H\j knikte. „En dat doe je natuurlijk. Al houd je diep in je hart nog van die monteur." „Jullie., jullie zijn allemaal mannen zonder ruggegraat. Jaap. en jij eveneens Waarom vecht een man niet voor zijn ge luk? Waarom deed jij het niet voor jezelf en die Maria. Gisteravond had jij het over de riddertijd. Toen bestonden er tenminste nog kerels, die wat risico wilden nemen, maar tegenwoordig... allemaal slappelin gen." De jongen greep haar plotseling beet „Wat weet jij daarvan? Jij pakte het ver keerd aan. Maria trouwde eveneens. Dit is niet de methode, de weg van de minste weerstand. Er is geen kunst aan om met vooropgezette bedoelingen een paar keer samen naar bed te gaan. Afgezien nog daarvan, dat je elkanders zelfrespect op deze wijze vernietigd. Voor jou en die jongen waren wel andere wegen geweest. „Welke dan?" „Hoe oud ben je dan?" „Een en twintig „Kijk eens aan, dus meerderjarig. Als jullie verstandige mensen waren geweest dan was jij Lena Keesom, om te beginnen het ouderlijk huls uit gegaan. Die 'ongen zit in Pui-merend? Daar had je een baan gezocht. Bijvoorbeeld in een winkel. En je zoudt je huwelijk hebben laten aantekenen Geven je ouders nog geen toestemming, dan is er altijd nog de kantonrechter. Weigering van ouders vanwege het zoge naamde standsverschil is voor de kanton rechter geen motief. Let eens op: ik durf er wat om te verwedden, dat Je vader en moeder tenslotte toch toestemming had den gegeven. „Dan was er misschien voor altijd een breuk tussen ons ontstaan." „O ja? En zou dat soms niet het geval geweest zijn, als jullie je ouders voor een voldongen feit hadden gesteld we moeten trouwen Mij dunkt, dat zou veel eerder een breuk tengevolge hebben. En de rest van Je leven een nare smaak. Zoiets blijft op de een of andere manier altijd hangen. En wat Maria en mezelf betreft... daar was de onoverbrugbare kloof: het geloof. Waar schijnlijk waren erbij jullie in dit opzicht geen moeiijkheden." „We hebben 't er zelfs nooit over ge had „Zie je hem nog wel eens?" Lena schudde haar hoofd en maakte haar sigarettenpeuk uit. „Ik ben in lange tijd niet in de stad geweest. Wel erdoor... naar Amsterdam. Ik hoor ook nooit meer wat van hem." „Een hele brutale vraag. Houd je nog van hem? Het meisje dacht enige tijd na „Ik weet het niet. Soms denk ik van wel en soms... als ik hem zou weerzien, onder gunstige omstandigheden... misschien dat ik bezweek. Of ook niet. Ik weet het wer kelijk niet. Wat geeft het ook Ik moet te zijner tijd met een boer naar bed. Of ik van hem houd is bijzaak. Als-ie maar op gelijke niveau staat met ons. Geld plus geld is nog meer geld. Daar draait immers alles om in het leven?" ,,Je ben cynisch." „O, jij zeker niet? Soms wenste ik de dochter te zijn van een boerenarbeider." Hij knikte. „Ik ook." Lena schrok en zette grote ogen op. Ze keek de jongen enige tijd aan. „Je bent gek. Waarom?" „Dan kon ik me meer permiteren als nu. Of niet soms?" Hij keek haar lachend aan. Hun blikken boorden in elkaar. Ze voelden, dat ze een kleur kreeg. Vooruit, zei ze, waarom zal ik vandaag niet met hem amuseren. Ik ben nu maar eenmaal jong. En hij is knap. Misschien is hij ook lief Ik wil het weten. Ik ben al zo lang niet gezoend..." Met een ruk kwam ze overeind, haar rok afslaand „Kom op. jong. We gaan er samen vandoor Vandaag Niet voorgoed, want dat doe jij toch niet. Ik wil uit. Ik wil schik hebben. Kan me niet schelen waar." De jongen leunde op zijn elleboog. Hoe, we zijn hier belden met een auto." Lena stond op de dijk. Vlakbij stond zijn eendje, grijs, maar tamelijk goed on derhouden. Ginds haar Fiatje. Haar blik dwaalde rond. Ginds was De Rijp, waar ze gisteravond met Giep had gedanst. Waar had ze haar wagen toen gezet? was het r.iet vooraan in het dorp? Ze antwoordde: „Zet je wagen ginds ze wees naar De Rijp een eindje voorbij de brug. Daar is parkeergelegenheid. En ga je met ny mee." Hij sprong kwiek omhoog. „Zoals je wilt Wat daarna?" Lena fronste haar wenkbrauwen. Vraag niet naar de bekende weg. Ik wil me amu seren. Met jou. Tenzy je bezwaren hebt." Giep lachte vrolijk. „Zie je me voor zo'n sufferd aan! Allright, ik ben van de partij. Maar ik rijd. Het laatste zei hij veelbe- tekend haar strak aankijkend. Een half uur later stak de Fiat het Moltjesveel over bij knollendam en zette koers naar de Rijksweg by Krommenie. In A'dam zullen we ons wel vermaken Lena," had hy bes'ist. „Als het moet kon Giep gewoon meedoen. Ik hoop dat hy me vanavond kust, dacht ze. Ik hunker gewoon naar een zoen van hem. Het mankeert er nog maar aan, dat ik verliefd op hem wordt. (wordt vervolgd) door Martin Toonde» 31 De kleine chef en zijn snode makkers beschikten niet, zoals Kappie en de zijnen, over de Jodelahiti - diepzee uitrusting, compleet met ingebouwde zenderontvan ger; onderlinge conversatie was er dus niet bij. Maar in een jarenlage samen werking op velerlei gebied had het drie tal de ploeggeest gebracht op een peil waar men zich ook zonder woorden ver staanbaar weet te maken. Toen de leider dan ook de schatkist had ontdekt begon hij zijn maats in niet mis te verstane ge baren te vertellen wat er diende te gebeu ren: de krachtig-gebouwde Wimpie en de tanige gestalte van de schrale moesten met de kist naar de oppervlakte zwem men; de chef zou onderwijl een oogje in het zeil houden en bij eventuele onraad waarschuwen. Nu, die onraad liet zich lang op zich wachten. Wimpie en de Schrale hadden de schatkist nauwelijk opgelicht, toen hun baas met haastige gebaren op hen kwam toezwemmen. Gejaagd kreek hij om zich heen: in een der wanden van het ver trek bevond zich een deur, met. een gren del afgesloten. Haastig stapt- het drietal erop af en verdween. De deur was nog maar net achter hen dicht gegaan, of kappie verscheen in de deuropening van de hut. Verrast staarde de kleine gezagvoerder naar de kist, die daar midden op de vloer stond. „Professor!" riep hij verheugd. „Profes sor! Kom eens gauw hier! Ik heb de schat kist ön£dekfcJ" ,r (wordt vervolgd)

Leusder Krant | 1970 | | pagina 7