TOUR DE JUNIOR nvi JAAR l VOORBIJ'S BETON TOURGAST- INTERNATIONAAL Jeugdwielarfestijn 20-25 juli WIELRENSTERS ALLEEN OP SLOTDAG EEN RAAD VOOR DE TOUR '70 Pedaalridder Gouke van Veenschoten Zij begonnen in de tour... GEZINNEN GEVRAAGD LENNY BRAND: „EEN MACHTIGE SPORT!" In de kreukels HET GAAT WEL SAMEN „Achterveld-rensters" naar de Olympische Spelen SPORTIEVE JONGENS EN MEISJES GEVRAAGD (Van onze redactie) De Koninklijke Nederlandse Wiel* ren Unie en de Nederlands^ Dames Wielren Club proberen de dameswiel- rensport meer op de weg te krijgen. Daarom doet het zo vreemd aan dat er geen renstertjes mogen deelnemen aan de gehele Tour de Junior 1970. Het is namelijk zo dat in K.N.W.U. verband renners en rensters wel te gelijk in jeugdwedstrijden uitkomen, en niet apart behoeven te rijden! Daarom blijft de vraag of de tegen stemmers echt wel goed overwogen hebben waarover zij stemden. We dachten voorts dat de Tour de Junior die haar wielersporen op organisato risch gebied goed heeft aangetoond, zeker vijf renstertjes niet te veel be hoeft te zijn, want de beweegreden dat de Tour de Junior alléén voor jongens is gaat in de w ielersport juist niet op. Of zouden ze het bij de Tour de Junior toch beter weten dan bij de K.N.W.U.? De Tourtijdopnameklok werd er nu jammer genoeg mee terug gezet. DONDERDAG 19 FEBRUARI 1970 ACHTERVELD 15 februari 1970 is een klein jubileum ongemerkt voorbij ge gaan, want op die dag bestond de „Tour de Junior Achterveld" 12 V2 jaar. De Ach- terveldse jeugdvoetballeider van toen vroeg medewerking aan o.m. Ton van Da len en Wim Smink om van 25 tot 30 augustus 1958 een jeugdwielerwedstrijd te organiseren en waaraan zou worden deel genomen door veertien ploegen van vier renners uit Achterveld, Barneveld en de Rudolphstichting. VOORBIJS BETON WILNIS Dank zij bemiddeling van de Mijdrechtse wieleranimator Bert Griffioen kwam er enige jaren geleden een ploeg van Voorbij's Beton in de strijd. De fir ma Voorbij uit Wilnis draagt de Tour Ju nior een goed hart toe hetgeen o.m. ook moge blijken uit het feit dat de directie leden van Voorbij's Beton meermalen een kijkje kwamen nemen in de afgelopen Tourweken. In het Tourarchief ontdekten we nog een leuke foto van twee Voorbij's Beton renners. Voor de de heer Voorbij staat de kleine 14-jarige Sjefke van Dijk uit Mijdrecht. Rechts op de voorgrond de bijna 2 meter lange (13)! jarige Udo Alck uit Duitsland die zelfs nog groter is dan zijn wielerdirecteur. Sjef wielrent niet meer maar Udo geldt nog steeds als een zeer sterke bijzonder serieus levende wielrenner, een echte dankbare wilskrach tige knaap. ZEIST Op de selectie wielrenners- training in Zeist spraken we nog even met Mattie de Koning uit Scherpenzeel, TOURDORP De wielrenstertjes die zo graag mee wilden doen aan de Tour de unior mogen alléén de slotdag mee rijden. Aanvankelijk hadden zij. overigens vier dagen ie vroeg, bericht ontvangen dat ze aan de Tour mochten deelnemen en ze waren zeer verheugd over deze uit verkiezing. Op voorstel van een bestuurs lid werd toch stemming in liet bestuur gehouden en met 43 kwam het besluit: renstertjes mogen niet meedoen. Maar de leden H. v. Marwijk en W. Meinten kwa men in de ledenvergadering met het voorstel: wel deelname van de renstertjes. hetgeen met 17-10 stemmen werd afgewc- zen.Toen werd stemming gevraagd 0111 de renstertjes alléén de slotmiddag mee te laten rijden, hetgeen met 20-7 stemmen werd aangenomen. In de prachtige nieuwe zaal var „Bui- tenlust" kwamen bijna alle actieve Tour de Junior leden onder voorzitterschap van de heer J. v. Burgsteden in vergadering bijeen. Ter sprake kwamen achtereenvol gens de organisatie op 19 april a.s. van hel clubkampioenschap van de Nederlandse Dames Wielren Club. zo mogelijk een jeugdwielermiddag daags ervoor, de sa menstellingen van de verschillende com missies en het programma in de Tour week De heer H. v. Marwijk wilde graag weten waarom de renstertjes niet aan de I Tour mogen deelnemen. Vier van de ze ven bestuursleden vonden dat de Tour alléén was voor deelname door renners, hetgeen de heer Van Marwijk maar een zeer zwak standpunt vond. De heer W. Meinten \ulde aan: Waar staat geschre ven dat het alléén een jongenstour moet zijn, dit is de dameswielersport in op komst boycotten en jullie denkt niet eens aan de enorme teleurstelling, die de ren stertjes nu moeten venverken. Op democratische wijze vonden de stemmingen plaats en de uitstekend ge leide vergadering had een goed en prettig verloop. Besle Tour Directeur, WATERGANG Even een klein berich tje over het ingezonden stukje van Bob Cohen 14 jaar. Als je 's avonds hard en serieus wil fietsen (en niet aardappels schillen onderweg) moet je als goed wielrenner zeker niet gaan voetballen of zwemmen, maar geconcentreerd aan de meet verschijnen. Het pubiek wil strijd zien, en je vecht toch voor de eer. Wel ben ik voorstander van amusement waar in je al je spannigen kwijt kan raken, in de vorm van film of zo. Afzender André Aupers (nog steeds groeiende in lengte AMERSFOORT De 12-jarige Gouke van Veenschoten had het goed voor el kaar. Met de Foto Fortgenskoerstrui aan meldde hij zich in de Foto Fortgenswinkel atn de Langestraat in Amersfoort De heer Weggeman van genoemde fotozaak wees zijn allerbeste fotograaf aan om Gouke voor de prachtige eeuwenoude Kamperbinnenpoort in de Keistad te foto graferen voor onze Leusder Tourkrant. Wij vernamen dat Gouke lid is van de Pe daalridders die over een grote jeugdaf deling beschikt. In juni van het vorig jaar werd Gouke begeesterd van wielren nen toen hij verschillende jongens in zijn straat met racekarretjes zag rijden. Papa Veenschoten zag wel. dat zijn zoon hard kon fietsen en kocht voor hem een twee dehands racefiets, die echter wel wat aan de te grote kant was. Omdat Gouke goed doorzette en in de clubwedstrijden vaak voorin zat, kreeg hij een nieuwe racefiets, beter afgestemd op zijn lengte In de zo mercompetitie van de vrij grote jeugdaf deling van de Pedaalridders werd hij re servekampioen, in de najaarscompetitie werd hij jeugdkampioen. Door zijn sterke rijden werd hij gese lecteerd voor jeugdwedstrijden elders, in Apeldoorn en Utrecht twee keer over acht- Naast het hoofdbestuur met voorzit ter J. van Burgsteden zijn er verschillen de hardwerkende comissies die mede zor- ger. voor een zo sterk mogelijke organi satie. Na veel daadwerkelijk werk te heb ben verricht werd de heer G P. J. Wijn tjes benoemd tot erelid. De Tour de Ju nior heeft middels jaarlijkse dispensatie de goedkeuring van de Koninklijke Ne derlandse Wielren Unie. De 13e internatio nale Tour de Junior zal worden gehouden van 20—25 juli 1970. ste plaats e i in Hilversum eindigde hij al op de derde plaats! Iedere zondagmorgen om half tien trainen bij de Pedaalridders en vaak extra ritjes samen rijdend met zijn 9-jarig broertje André. Behalve vrijdaga\onds ga ik altijd prompt om 8 uur naar bed want ik wil proberen goed te leren op school en in de Tour de Junior natuurlijk iedere avond voorin te zitten," aldus de 12-jarige Foto Fortgens-renner Gouke. ZEIST „Jullie hebben grandioos werk geleverd en soms nog sterker getraind dan de jongens," zo waren de lovende woorden, tot de wielrensters gericht, van trainer Frans Malin. Het hoofdbestuurs lid van de KNWU, de heer Van Dullum sprak over een prachtige groep, die door goed gedrag en keurig voorkomen mooie propaganda levert voor de damcswielren- sport in ons land. Een kort dankwoord aan trainer en'de KNWU namens de N.D.W.C. door mevr. I. Heusinkveld-van Yken onderstreepte dat het werk der KNWU zeer werd gewaardeerd. Het bestuur van de Nederlandse Dames •Wielren Club richtte zich vorig jaar tot de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie om in aanmerking te komen voor een goe de training en dit verzoek werd ingewil ligd. Vorig jaar herfst werd met de trai ning begonnen in het K.N.V.B centrum te Zeist onder leuke, vlotte maar ook sterke leiding van de kundige trainer Frans Mahn. Van Den Helder tot diep uit Zeeland kwamen wekelijks vijftien sterke rensters naar Zeist om er twee uur onafgebroken hard te trainen. Afgelopen zaterdag was het de slottrai- ning en attractief, maar toch wel in spannend, door partijtjes rugby, voetbal en handbal. Een persfotograaf van het grootste Nederlandse sportblad was druk doende met de beste opnamen te kieken. Of uit een kluwen van de rugby-wielren- sters Corrie Boon, Erna Meskers, Joke Kakebeen, Lenny Brand, Nellie ^Streef, de drie zusjes Hage, Janny Jonkers, Eef Helder. Ineke Heusinkveld. Arke v. d Laar, Truus v. d. Plaat, Anneke Lute op de foto alle wielerkopjes zijn te ontdekken zal wel een onmogelijkheid blijken. Een Veronica-verslaggever was druk doende met vraaggesprekjes op te nemen van de verheugde, maar vermoeide rensters. Trainer Frans Mahn, de heer Van Dul lum van de KNWU en de heer Kerdel van het Nederlands Olympisch Comité en een trouwe supporter (met presentjes voor iedere rensters) spraken lovende en zeker welverdiende woorden tot de wielrensters die de verheugende mededeling van hun trainer mochten vernemen dat de moge lijkheid niet is uitgesloten dat een selec tie van Nederlandse dames wielrensters zal kunnen deelnemen aan de eerstvolgen de Olympische Spelen. En als er een we reldtitel komt in dit jaar, ontvangt de Ne derlandse Dames Wielren Club honderd gulden van een supporter! De kleine oran- jegroep is er zeker goed voor. kijken. Behalve een keer toen hij achter een bromfiets „reesde" maar dat liep dan ook minder goed af toen hij tegen de bromfiets botste, zijn racekarretje goed in de kreukels en zelf een gewetste arm. Pa boos, maar moe was al lang blij dat John er nog was. Voor hij aan de wtdstrijd begint, zijn de zenuwen hem soms de baas, maar als het startschot heeft geklonken is dat voorbij en probeert hij zich goed voorin te handhaven. De kleine renner John had er heus geen bezwaar tegen om even naar de camera te kijken en vanzelfsprekend kwam de Utrechtse Dom ook meteen op de foto. TOURDORP De heer W. Meinten voorzitter van de wielerclub de Valleiren ners te Scherpenzeel. die nu ook werd be noemd tot hoofd van de technische com missie van de Tour de Junior zou (en met hem velen) zo gaarne meer jongens uit Achterveld, Hamersveld, Leusden en Stoutenburg in de Tour de Jnior zien uit komen. Flinke sportieve knapen kunnen zich met hem in verbinding stellen: de Verjaegde Ruyterweg 46, Achterveld. Iedere zaterdagmiddag is er jeugdwie lertraining in de buurtschap Moorst tussen Achterveld-Scherpenzeel en daar weet de heer Meinten ook alles van. Daar mogen ook wielrenstertjes aan de meet verschijnen. Alles staat onder uitstekende leiding, zodat jongens en meisjes op heer lijke verantwoorde wijze wel volkomen samen in de wielersport kunnen opgaan! DORDRECHT „Ik wilde altijd grap wielrenster worden, maar ik mocht nltf zoals zoveel meisjes, omdat het „onvro*, ivelijk" zou zijn. Maar nu zijn mijn oudeji juist felle supporters geworden en ml vader is zelfs zo in de wielersport v< zeild geraakt, dat hij nu voorzitter is vjj een plaatselijke wielervereniging/' We maken een babbeltje met het jarige renstertje L. G. Brand in het gj zellige huis aan de Brouwersdijk in Do) drecht. Een vlot keurig charmant meis dat op echt prettige wijze haar Sportbel venissen weet te vertellen. De studente in de fysiotherapie aan c? Academie voor lichamelijke opvoeding Den Haag, en ook nog sportmassageli sen volgend bij de Nederlandse Sport- Fj deratie in Utrecht, is een doorzettertji De zo fel begeerde racefiets kreeg zij, t< zij nog in de 5e klas zat van de HBS, is eerlijk en nuchter genoeg om te zegg< „Ik ben geen ster, zit niet vaak vool aan maar val wel op doordat ik zo kled ben en daarom is het racekarretje hie] aan aangepast. Ik word niet rijk v mijn sport, maar gelukkig springen mij| ouders vaak bij, ze zijn een echte stei voor mij. En dat missen de meeste mei jes jammer genoeg, want vooral in hi begin heb je zoiets echt wel nodig. Oo| de jongens op de club zijn hulpvaardij Het wielrennen is een wereldje apai maar het is echt de sport van mijn hart.] Dat ze niet kan stil zitten blijkt wel ulj de verscheidenheid van haar liefhebb* rijen. Want naast studeren houdt zij val gezelligheid, muziek, tekenen, lezen, autcj rijden en het voetballen van de eerst| divisieclub D.F.C. Het kleine Brandje zal er heel best koj men want koppie koppie heeft ze gelul kig wel. winnaar van de Ronde van Oostenrijk en nu opgenomen in de Nederlandse mili taire ploeg. Zijn wielerloopbaan ving aan in de Tour de Junior Achterveld. „Wiel rennen komt voor mij op de eerste plaats Correspondentie voor en over deze rubriek te richten aan het Tourkan toor te Achterveld. maar niet in vorm). Antwoord. Bob heeft het niet over zwemmen gehad en noemde voetballen en dat zal echt niet hinderen voor één keer. Over geconcentreerd aan de meet verschijnen kan ik wel een boek schrij ven. Wat ik heel jammer vind is (geluk kig niet in jouw geval hoor André) dat het vaak voorkomt dat vaders, begeleiders supporters enz. de zaak wel eens echt te zwaar geconcentreerd gaan stellen. Dat ook een rennertje zijn spanningen kwijt wil door b.v. een filmvertoning bij te wonen, ben ik volkomen met je eens. Dat je groeit is me bekend. In Tour '69 was je met 131 meter de allerkleinste renner en toen je als „eregast" op de Zesdaagse was bleek je al 1.34 meter lang te zijn. Dus in 5Vi maand tijd 3 cen timeter groter geworden. De „koerstruien' met lapjesreclame wa ren voetbalshirts van Achterveld (oranje) en de Glind (blauw). Enige jongens had den een krom stuur op de fiets gemon teerd, maar de meesten reden op hun gewone eigen schoolfietsen. De eerste tour leverde 'n verlies op van ruim 300,nu is er een verliesloze omzet van meer dan tienduizend gulden. De Tour de Junior kreeg steeds meer belangstelling en krijgt jaarlijks ereprijzen toegewezen van ko ning Boudewijn, Prins Bernhard, Kardi-1 naai Alfrink, de Duitse Bondsambassa- deur en werd ook de Koninklijke Goed keuring verkregen. In de Tour zetten nu vele vooraanstaande KNWU wielrenners hun eerste doelbewuste racepedaaltrappen in een open wedstrijd o.m. Leo Üuyndam. Mattie de Koning, Hennie Kuiper, Gerard Leferink, Herman Snoeyink (bij de „Zeistselectie") enz. De belangstelling van rennertjes is zo enorm groot dat er jaarlijks 150 moeten worden afgewezen. In de loop de? jaren werd heel wat aangekocht o m. wedstrijd- podium, vele eigen ontwerp kleurrijke vlaggen, tijdopnemers enz. Ieder jaar pro beert men weer iets aantrekkelijks aan het toch al leuke „wielermenue" toe te voegen. aldus de Koning en misschien hierdoor zal ik wel gewoon soldaat blijven, want echt het korporaalschap hoef ik niet te halen," zo zegt Mattie. De zeer sterke jonge wielrenners Her man Snoeyink uit Denekamp denkt altijd met eerlijke en goede dankbaarheid te rug aan de Tour de Junior „waar ik voor het eerst met wielrennen in aanrakmg kwam, ik reed maar twee dagen voorin," aldus Snoeyink ACHTERVELD Het doorgaan van de 13e internationale Tour cle Junior hangt elk jaar ook af van cle medewerking der bevolking. Meer dan 100 rennertjes 7.11I- len in de Tourweek van 2025 juli 1970 gastvrijheid genieten in de Tourgastgezin nen. Het hoofd van de liuisvestingscom- missic de heer H. C. van Dijk, Pater Stormstraat 6 te Achterveld verzoekt be leeft indien mogelijk hem te willen mede delen of U bereid bent opnieuw een Tourrennertje als gast te wille opnemen. Heel hartelijk clank ende Tour kan doorgaan! UTRECHT De Heugafelt-wielrenner John Osenbruggen ls 17 februari j l. net twaalf jaar geworden. Hij vindt wielren nen een heerlijke zware sport en zijn ouders gaan altijd naar zijn verrichtingen

Leusder Krant | 1970 | | pagina 8