Tocht van Leusden naar Marokko per auto om hasjiesj te smokkelen laag #pt reden vasa grandioos ges! Eontakt-feestavond Achterveld werd succes «ie *d AD WISMAN HAANTJE PIK OP TEE SET 7 MEI IN ACHTERVELD Adviescommissie studietoelagen De grote zaal van „Ons Gebouw" was tot de laatste beschikbare plaats bezet toen de heer N Wessels van de Jeugd raad de heer R. van Zandbrink, de voorzitter was wegens familieomstandig heden verhinderd de aanwezigen wel kom heette Na in het kort het doel van de kontaktavonden te hebben uiteengezet vroeg hij van de aanwezigen zich ook even de aandacht voor de aktiviteiten van het Comité ter herdenking van de be vrijding. Dit comité doet een beroep op de bevolking om voorwerpen en derge lijke uit de jaren 1940-1945 welke in ver band met de oorlog historische waarde hebben, tijdelijk ter beschikking van het comité te stellen. Om de te houden ten toonstelling zo volledig mogelijk te doen zijn is nog veel nodig. De comitéleden zijn er van overtuigd dat er uit die jaren nog heel wat materiaal aanwezig is. Laat vooral niemand denken dat het geen hij bezit, met belangrijk is. De orga- I nisatoren zullen er dankbaar gebruik van B maken. Voor het gedenkteken dat tijdens D de viering van de bevrijdi.ig in Achter- veld zal worden onthuld, vroeg de heer Wessels namens het comité een symbo lische bijdrage. De kosten van het mo nument f 10.000 zijn door de gemeen te Leusden weliswaar beschikbaar gesteld maar een bijdrage van de bevolking als blijk van instemming met het plaatsen I van een gedenkteken als herinnering voor I het nageslacht van hetgeen in Achterveld heeft plaatsgevonden, zal zeer op prijs I worden gesteld. I De toneelvereniging „Culdoto" beet de spits af op de kontaktavond. Zij bracht de eenakte.- „Laura" van Dick van Maas land. De zich in een Italiaans hotel afspe lende verwikkelingen tussen de eigenaar J en zijn gasten, hoofdzakelijk financiële, W werden „Culdoto" heel aanvaardbaar ge J bracht. De ontknoping van de vele raad- selen, het oprollen van een valse mun- |j tersbende waarin de hotelier en een der y gasten een hoofdrol speelden, was verras- send. De rol verdeling was als volgt: Lau- y ra, rechercheur, mevr. Wessels; hotelier II Monti, Henk Smit; kamermeisje Kitty, Clara van de Span-Noot; rechercheur Cra mer, Henk Schouten; mevrouw van Gin- OOK VOOR Vanaf neden, elke dag vers, onze specialiteit 16 cent per stuk. BAKKERIJ v. d. HOVEN Hamersveld Tel. 238 Bij grote afname reduktie! Vraag: „Zou het dan niet schadelijk kunnen zijn?" LEUSDEN Op 7 december vorig jaar ontdekte de politie, dat een 23-jarige in woner van Leusden. Robbert W., in zijn woning aan de Dodeweg, een hoeveelheid gemalen hennep gedroogde, toppen of delen daarvan van de bloeiende of vrucht dragende planten van Cannabis Savita L. op diverse plaatsen had verstopt. Daar mee was hij in overtreding van de Opium wet, want de gemalen hennep een soort hasjiesj wordt gerangschikt onder de verdovende middelen in de categorie soft drugs. Tevens kwam de politie een smok- keiaffaire op het spoor, waarbij betrok ken waren de 25-jarige caféhouder Johan nes G. M. L. uit Nijkerkerveen en zij het in veel mindere mate de 26-jarige Amersfoortse groentenliandelaar Hendri- kus Th. A. van B. Robert W. en Johannes L. hadden in september 1969 per auto een rit naar Ma rokko gemaakt, waar zij voor een bedrag van 1400,ongeveer tien kilo „spul" (gemalen hennep) kochten. De Leusde- naar wilde het gedeeltelijk verkopen, ge deeltelijk zelf gebruiken; de caféhouder zou een deel van de drugs alleen maar bewaren in afwachting van een koper en de rol van de Amersfoorter was, dat hij de caféhouder toestemming gaf een hoe veelheid zolang te verbergen in een hem toebehorende schuur. Het drietal moest zich verantwoorden voor de Utrechtse rechtbank. Zonder om wegen bekenden zij de feiten. Per Mer cedes waren W. en L naar Marokko ge gaan; zij hadden gezorgd voor geheime schuilplaatsen in de auto, zodat hij on gehinderd over de grens kwam. W. had al een deel verkocht voor 1000,hij had ook wat weggegeven en zelf ge bruikt. Er was nog ongeveer één kilo over, toen de politie bij hem een inval deed op 7 december. In de oven var. het fomuis, in luciferdoosjes en in flesjes in bet medicijnkastje was het spul verstopt. Het spoor leidde toen naar Nijkerker veen. waarin de schuur op het erf van de boerderij van Doppenberg, de helft van de toetale hoeveelheid, die uit Marokko was meegenomen, werd aantroffen. Er was nog niets weg. De schuur bleek te zijn gehuurd door Van B een goede vriend van de caféhouder. De caféhouder ver telde. dat er indertijd voor de reis naar Marokko contact was geweest met een Amsterdammer, die bereid was een aantal kilo's of desnoods alles te kopen, maar hij had zich naderhand teruggetrok ken. Het v/achten was dus op een nieuwe afnemer. Van B. had er geen kwaad in gezien om de tas met de soft, drugs zolang onder een werkbank te zetten. Hij wist wel wat er in zat. Er was trouwens niets afgespro ken, dat eventueel een deel van de op brengst voor hem zou zijn; hij wilde alleen een vriendendienst bewijzen. „Ik zag er helemaal geen kwaad in," verklaarde hij, „ik had die schuur al vijf jaar. Mijn vriend had er ook een sleutel van." „Wist U?" vroeg de president van de rechtbank, mr J. W. van Eek,,, dat uw vriend die reis naar Marokko ging maken en met welk doel?" „Ik wist wel van die reis," zei de Amers- foorter, „maar ik dacht dat het een vakan tiereisje was." Aan beide andere verdachten vroeg de president of zij al een adres hadden in Marokko, vóór dat zij op reis gingen, om de hasjiesj te kopen. „Nee," luidde het antwoord, „we konden het zo op straat kopen, dat ging heel gemakkelijk." De als getuige gehoorde Amersfoortse hoofdagent-rechercheur N. Th. Martens, die het onderzoek mede had geleid, kwam diverse punten, vermeld in het proces verbaal bevestigen. De feiten stonden overigens duidelijk vast. De verdediging had als getuige-deskun- dige k décharge opgeroepen de 53-jarige dr O. M. de Vaal uit Amsterdam. Als des kundige gaf hij uiteenzettingen over ver dovende middelen in het algemeen en over hard en soft drugs in het bijzonder. De inbeslag genomen, hem getoonde voorraad gemalen hennep een groen achtig spul noemde hij een „weinig schadelijke soft drug". „Geeft het een verdovende uitwerking en in welke mate," wilde de president v/eten. Dr De Vaal; „Bij een gedeelte van de mensen geeft het deze uitwerking: een iets ander gevoel van de ik-bewustheid." „Is de uitwerking anders dan bij al cohol?" „Inderdaad anders en, nogmaals, veel minder schadelijk. In de meeste gevallen helemaal niet schadelijk." „Waarom9," zo vroeg de president weer, „ageert men er juist in de ontwikkelings landen zo fel tegen?" „Ze willen daar," antwoordde de des kundige, „extra laten merken, dat ze er fel tegen zijn. Daarmee willen ze vele an deren misstanden verbergen. Ze willen min of meer hun gezicht beschermen en daarmee andere zaken camoufleren. Het is een soort prestige-situatie. Ze verzoe ken ook andere lander zoveel mogelijk medewerking te verlenen." Vraag: „Vindt U het. niet erg als bij voorbeeld jongens van 14 jaar het gebrui ken?" „Antwoord: „Persoonlijk vind ik dat niet erg." Op de foto's: beelden van de feest avond. ACHTERVELD De door de Jeugd raad georganiseerde kontakt-feestavond voor de inwoners van Achterveld is een groot succes geworden. Bij zowel de „oude" als de „nieuwe Achtervelders zijn deze avonden zo langzamerhand een be grip geworden. Zij hebben ongetwijfeld een grote bijdrage geleverd tot de goede verstandhouding tussen de oorspronke lijke bevolking van Achterveld en dege nen die zich de laatste jaren in Achter veld hebben gevestigd. ACHTERVELD Het optreden van „The Cats" voor de KPJ is een enorm succes geworden. Een volledig bezet „Ons Gebouw" was de gehele vrijdagavond het domein van de Cats-fans". Het jeugdige publiek heeft zich uitstekend vermaakt. Het enorme enthousiasme was ver buiten het gebouw goed waarneembaar. Ondanks dit grote enthousiasme en een record aantal bezoekers, is het pop- en beatfestijn zeer ordelijk verlopen. (Van de redaktie) LEUSDEN In de vergadering van de raad Leusden van 17 september van het vorig jaar, werd een verordening voor ge meentelijke studietoelagen vastgesteld In de vergadering van vandaag zal een ad viescommissie worden benoemd, zoals deze verordening voorschrijft. Eér van de vijf leden dient uit de raad te worden ge kozen B. en w. van Leusden stellen voor om de wethouder van onderwijs, de heer W. A. van Zandbrink als zodanig in de adviescommissie te benoemen. Als leden van de commissie stellen b en w. voor de volgende heren te benoemen- 1. ij B Bui ning, te Leusbroek medewerker bij het ingenieursbureau Dwars. Heederik en Verhey te Amersfoort, als vertegenwoor diger van het bedrijfsleven 2. ir W. Geerts te Leusbroek, directeur van de scholenge meenscliap ,De Amersfoorts^ Berg" als vertegenwoordiger van de bevolkings groep. die georiënteerd is op het open baar onderwijs 3 J. M. A. Snel de Ver jaegde Ruyterweg 56 te Achterveld hoofd dei R.K. A Ariënschool te Amersfoort, als vertegenwoordiger van de R.K. Bevol kingsgroep en 4. J. Swank, te Leusbroek, directeur van de Chr. Mavo-school aan de Leusderweg te Amersfoort, als vertegen woordiger van cle Prot. Chr, Bevolkings groep. De caféhouder had het „spul" nog nooit gebruikt. Hij toonde er een duidelijke af schuw van; hij zou zich nooit meer met zulke „akkefietjes" inlaten En datzelfde vertelde ook de Amersfoorter, die op een vraag van de president verklaarde. „Dat spul weer ooit opbergen? Nee. nooit." In zijn requisitoir verklaarde de offi cier van justitie, mr A Somerwil, bewe zen te achten dat verdachten opzettelijk een hoeveelheid hennep in hun bezit had den gehad. Hij had ten aanzien van Hasjiesj en verdovende middelen andere opvattingen dan de getuige-deskundige, die had verklaard, „dat het allemaal nog wel losliep". „Afgezien daarvan, "ldus de officier, „wij moeten ons in Nederland gewoon houden aan de bepalingen van de inter nationale Opium conventie, die wij mede ondertekend hebben Dit is gewoon een internationale afspraak. Wij moeten voor komen, dat er een legale markt zou ont staan In Amerika treedt men er trou wens veel strenger tegen op dan hij ons. Daar zijn al eens jongens tot twee jaar veroordeeld. Ik vind deze zaken ernstig strafbaar." Tegen de Leusdenaar en de verdachte uit Nijkerkerveen vroeg de officier acht maanden met aftrek, waarvan drie maan den voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar en tegen de Amersfoorter een geldboete van 750,subs, vijftig dagen Uiteraard baseerde de raadsleden zich op de door dr De Vaal gedane uitlatingen. Zij meenden ook de rechtbank onmiddel lijke invrijheidsstelling van hun cliënten te kunnen vragen. De rechtbank ging daarmee akkoord en bepaalde de defi nitieve uitspraak op donderdag 26 maari. J Voor tic volgende dansavond van de KPJ k:: r.t op 7 mei de „Tee Set" naar Achterveld. Deze groep die momenteel op dc Amerikaanse hitparade de 5e plaats heeft weten te veroveren zal aan belang stelling beslist ook geen gebrek hebben. Op dc foto's: beelden van deze muzikale avontl. Antwoord: „Ik geloof het niet Aan al cohol kan men bijzonder verslaagd raken, maar aan deze soft drug veel en veel minder. Het gebruik van hennep heeft vrijwel niets te maken met het gebruiken van echte verdovende middelen. Dat ver haaltje wordt wel eens gebruikt, voor een soort algemene repressie. Op zichzelf is dit soort hennep in doorsnee een gul den per gram ook erg goedkoop te noemen Vraag: „Hoe is het dan gesteld met de handel?" Antwoord: „Ik geloof niet, dat in dit spul een echt georganiseerde handel be staat Het komt bij bepaalde groepjes te recht bij vrienden, die elkaar over en weer helpen. Natuurlijk wordt er ook van verkocht om de kosten er een beetje uit te krijgen, maar een echt professionele handel, dat geloof ik nauwelijks." Vraag: „Waarom zijn ze er in Amerika dan zo cp gebeten?" Antwoord: „Mag ik het. zo stellen. Het gaat daar om bepaalde groepen, die zich daarop werpen en die al het mogelijke doen de politie te bewegen alle soorten verdovende middelen uit te bannen." De president vroeg daarna aan de Leus denaar hoe hij stond tegenove1* het ge bruik van hennep. „Ik zie geen bezwa ren," verklaarde W die overigens wel zich haastte te verklaren, dat. hij beslist geen tweede maal zo'n reisje naar Marok ko zou maken Overigens waren de over verdachte uitgebrachte reclasseringsrap- porten zeer gunstig. deren, R. van de Hengel Brouwer: Yvon ne een meisje uit. een modezaak, Hetty van Hamersveld. De regie was in handen van Jos Rijpert. In de pauze werd de aangekondigde col lecte voor het Achterveldse vredesmonu- ment gehouden Waarschijnlijk speelt na 25 jaar het feit dat Nederland in 1945 van het Nazi-juk werd bevrijd, bij velen geen grote rol meer Of de woorden „symbo lische bijdrage" zijn wel heel erg letterlijk opgevat. De opbengst was in ieder geval wel erg laag. Na de pauze werd de aanwezigen een gevarieerd amusementsprogramma aan geboden. Het dansmuziek-show orkest, sextet Miente Boersma uit Utrecht, af gewisseld door het optreden van conferen cier Cadzander, slaagden er uitstekend in de aanwezigen te vermaken. Het mu zikale programma was geheel afgesteld op het voor een groot deel niet meer zo jonge publiek, iets wet kennelijk erg werd gewaardeerd. Tegen het sluitingsuur was de stemming zodanig dat de afscheids woorden van de heer Wessels geheel in het feestrumoer verloren gingen. De Jeugdraad en haar medewerkers kunnen met genoegen terugzien op een geslaagde kontaktavond.

Leusder Krant | 1970 | | pagina 3