25 JAAR NA DE BEVRIJDING En tenslotte Popgroep Glover Leaf opnieuw in Leusbroek 25 JAAR NA DE BEVRIJDING COMMISSIE NAAMGEVING WEGEN JAGEN OP HET SPORTCOMPLEX WIJZIGING BESTUUR SPORTSTICHTING RAAD LEUSDEN KOMT VANAVOND BIJEEN In 1940 nestelden de Duitsers zich in Achterveld en liepen er vast op de Asschatterwaterlinie welke werd verdedigd door de Nederlandse soldaten In 1945 nestelden de Canadese troepen zich in Achterveld en Hepen er vast op de Asschatterwaterlinie welke werd verdedigd door de Duitse soldaten TO WAARVOOR? Vijf lange, bange, wrede jaren Werd met beschavingsleer gespot Strijd en terreur, diepe ellende Voor kind'ren van eenzelfde God. Ook Achterveld werd zwaar getroffcD Door het satanische geweld, Het heeft tot in een verre omtrek Zijn smartelijke tol geteld Tot tweemaal toe begin en einde Van een meedogenloze strijd Raakten het dorp en zijn omgeving Het bloed van medeburgers kwijt O, God, waarvoor? Voor wie dat offer Van Uwe schepselen gebracht? Geen mens vermag antwoord te geven Slechts éne wens nooit meer zo'n "nacht" PHILIA (Van de redaktie). GEMEENTE LEUSDEN Het is nu bijna 25 jaar geleden, dat Neder land werd bevrijd van de Duitse be zetting. Een jaar om te gedenken 1970! Ook in onze gemeente gebeurt dat. Achterveld zal een blijvende herinne ring krijgen als een symbool van ont luikende vrede, welke in dit dorp begin 1945 ontstond. Er zal feest ge vierd worden. Herinneringen zullen worden opgehaald. Maar een groot deel van de hedendaagse jeugd zal niet weten, waarom het feest viert. We weten, dat juist in deze tijd de lezers weer overspoeld worden met allerlei oorlogsverhalen. Toch dach ten wij, dat het nuttig is om ons nog eens te bepalen bij wat 25 jaar ge leden gebeurde, ook in onze omge ving. Opdat wij niet vergeten, wèl vergeven. Onze geschiedkundige medewerker J. M. Schouten stelde speciaal voor onze krant een kaleidoscoop samen van onvergetelijke gebeurtenissen, nu 25 jaar geleden in de gemeente Leusden. Zodat men straks niet kan vragenwaaróm vieren we eigenlijk feest? ACHTERVELD Met de inval van de Duitse legermacht op 10 mei 1940 en na ruim vier en een half jaar onderdrukking van ons volk denkt men dat de bevrijding in zicht is. Dat is op 17 september 1944. Maar er volgen nog acht maanden, die nog vreselijker zijn dan de voorgaande vier en een half jaar, voordat de bevrij ding op 5 mei 1945 een feit is. Op de tweede januarizondag van het oorlogs rampjaar 1944 wordt alle stroomtoevoer afgesloten. Formaties bommenwerpers en jachtvliegtuigen van de Geallieerde macht kiezen Amersfoort en vooral het vlieg veld Soesterberg tot doelwit. Verkeer is overdag niet meer mogelijk. Bemerkt een boordschutter iets op de weg meteen giert het vliegtuig naar beneden en schiet op de Achterveldseweg op een boerenkar de kogels. Oorverdovend is het spervuur dat de Duitsers bij Terschuur afschieten naar de vliegtuigen die ongehinderd hun weg volgen. De zware kanonslopen zijn uit gesleten zodat de granaten niet precies doel treffen. Een verdwaalde granaat zet de boerde- derij van Dronkelaar op ie Rudolphstich- ting in brand. Kanongebulder uit de rich ting Arnhem en de Betuwe is duidelijk (in Achterveld) hoorbaar. Steeds meer vliegtuigen trekken naar deze gebieden om te trachten de wanhopig vechtende in gesloten Geallieerde troepen te ontzetten. De Duitsers zijn machtig in dit gebied. Het draait op een grote nederlaag van de Ge allieerden uit. Toch zijn de Duitsers ang stig. Deserteurs proberen in ons dorp on derdak te vinden. Op het land van kapper Dirk van de Koedijk zijn de Achterveldse notabelen en jongelui aan het voetballen: o.w. horlogemaker Jan Coenen, meester Pols, slager Koos van Wieringen, onder duiker-nagelkluiver Frans Hibm?, biljart- matador Harry Stipdonk. terwijl boven meester Kerstens en bakker Heir Schou ten als sportmannen genieten van de ver bluffende voetbaltechniek Plotseling vliegt de groep uiteen als er wordt ge schreeuwd: „Er zijn moffen in het dorp, er is een razia". Dat betekent: weggevoerd te worden in één van de slavenkampen in Duitsland om er zware dwangarbeid te verrichten. Soms raken gedeporteerden in één van de grote concentratiekampen en overlijden er aan mishandeling en ontbering. Het blijkt geen razzia te zijn. Het zijn twee Duitse soldaten van ruim zestig jaar oud, die willen deserteren, ze zijn dus weggelopen uit het leger. Worden ze gevat dan volgt meteen de kogel! Beide man nen zijn tientallen jaren kloosterbroeder geweest in Zuid-Limburg, maar vanwege hun nationaliteit maken ze deel uit van het Duitse leger. De soldatenkleren wor den verbrandt in de houtoven bij bakker Schouten en de geweren worden afgege ven aan de ondergrondse verzetstrijders. De mannen zijn misschien toch te vroeg uit het leger gedeserteerd. Zij gaan naar Wouter Verhoef van „Bakelaar" waar on dergronds strijder Karei Jan van Ginkel ze later verderop brengst naar een onder duikadres. Zij zullen nog acht maanden in een hol leven onder de grond in he vige kou en sneeuw Lichtkogels van geallieerde vliegtuigen zetten alles in een felle gloed. Zodoende worden de Duitse troepen zelf 's nachts niet met rust gelaten. De Achterveldse bevolking leeft meestentijds in provisori sche schuilkelders onder de grond, het is er in elk geval iets veiliger dan in de hui zen. De schuilkelders worden steeds meer versterkt. Ze zijn vochtig en koud. de muizen en ratten zoeken dikwijls naar nestjes in de strobalen. Op 5 oktober 1944 wordt de grootste luchtaanval uitgevoerd, op het Hollandse Spoor bij Barneveld ooit meegemaakt. Een trein wordt aan flarden geschoten en tientallen dode Duit se soldaten worden weggesleept. Het is in de eerste oktoberweek van 1944, dat honderden angstige vluchtelingen onderdak zoeken in het toch al fiks ge teisterde Achterveld. Bombardementen en raketvuur doen de huizen trillen, telken male kapotte ruiten en alles wordt dicht getimmerd met planken, want glas is zel den te verkrijgen en dan nog in kleine stukjes. De bibliotheek in huize „Sint Jozef" wordt ontruimd voor gewonde Duitse sol daten. Half oktober gaan de Duitsers Tussen Achterveld en Hamersveld ligt de buurtschap Asschat. 1940 /Vis zijtak van de Grebbelinie werd dit gebied onder water gezet. Tientallen gezinnen moesten wegtrekken en de boerderijen en landerijen kwamen diep onder het water te staan. Boerderijen werden vanwege het schootsveld in brand gestoken en stellingen werden gebouwd o.m. door de 16 Regiment Infanterie die tijdens de meidagen heeft gevochten tegen de Duitse overmacht. 1945 De Duitsers vochten met de moed der wanhoop in de Asschatterlinie tegen de overmacht van Canada's legermacht. Grijs geüniformeerde Hermann Goring- soldaten (waaronder knapen van zestien jaar!) oefenden er een ware terreur uit. Boerderijen met vee en al werden in brand gestoken. Enige boeren die wilden vluchten werden van hun paarden en wagens gesleept en doodgeschoten. De hierboven opgenomen foto werd nimmer gepubliceerd. Het is een kiekje genomen in het inundatiegebied Asschat tei hoogte van bomenzagerij Schreuder. De soldaten zijn van het 16e Regiment Infanterie met er tussen de bomenzager met zijn beide zoontjes. zich inkwartieren, dat kan er nog wel bij. De bevolking wordt meer dan verdubbelt. Drie weken achtereen duurt de vluchtelin genstroom uit Arnhem, Huissen en zelfs Noord-Limburg Met gammele karretjes en restjes bezittingen lopen ze dagen ach tereen om hopelijk in Achterveld tot rust te komen. Het oorlogsgeweld duurt voort. De Duitsers eisen, dat alle mannen van 18 tot en met 55 jaar stellingen zullen bou wen op „Groot Achter\eld". Ondanks dat ik protesteerde nog maar 16 jaa te zijn wordt ik toch vastgehouden maar in een onbewaakt ogenblik weet ik er met nog twee brutale achtervelders vandoor te gaan. Er wordt nog wel geschoten maar we zijn al ver genoeg achter de heg van het Kerkpad verdwenen. Achterveldse mannen en vluchtelingen worden, des noods met geweld uit de huizen gehaald. Het enige voordeel van dit slavenwerk is, dat men een flink bedrag waardeloos geld krijgt uitgekeerd en zowaar vrij goed eten. Vooral het laatste is belangrijk. (Deel 2: hongerwinter vrijheidsstrijders vermoord.) J. M. S. 1940 De 227e Duitse divisie versterkt met de S.S. Leibstan- darte Adolf Hitler onder aanvoering van Sepp Dietrich nestelt zich in Achterveld en loopt vast op de Asschatterwaterlinie. Vanaf de omgeving Laan 1914 bij Amersfoort worden door de Nederlandse kanonnen ruim drieduizend granaten afgevuurd op Achterveld en vele Duitse soldaten worden dodelijk getroffen door de rondvliegende granaatscherven. De bevolking is ge vlucht. Vele huizen worden zwaar getroffen of branden geheel af Ook de kerktoren krijgt enkele voltreffers te verwerken. 1945 Achterveld is niemandsland het ene uur zijn er de Canadese soldaten en het ander uur zijn er de Duitse soldaten. De Duitsers dringen door tot in de toren en hebben ruim zestig kilogram dynamiet bij zich om de toren die zou kunnen dienen als uitkijkpost van de Canadezen op de Duitse Vallei- kanaalgevechtslinie bij Hamersveld en Amersfoort te laten springen. Snel worden de Canadezen gewaarschuwd die in een kort vuurgevecht de vernielers overmeesteren. De reeds aange legde lont wordt direct onschadelijk gemaakt. De kerk is op het nippertje bewaard gebleven. &S9 (Van cle redaktie) LEUSDEN B. en w. stellen voor om in de Commissie Naamgeving wegen de vol gende personen op te nemen: a. raadsle den: 1. de heer J. C. T. Kuypers; 2. de heer J. M. van Dijk; b. nict-raadsleden: 1. mevrouw M. Dl. A. Lideman-Jetten; 2. ir E. L. M. Halewijn te Leusbroek; 3. G. T. v. d. Hengel. Hamersveld; 4. A. P. G. M. Kerstens, Achterveld; 5. J. Renes te Leus broek. Van de leden behoren twee tot de groep nieuwe inwoners, zoals op dg raads vergadering van 21 januari 1970 werd voorgesteld. Zij hebben zich hiervoor op gegeven na ?en oproep o.m. in onze cou rant. De vergadering van deze commissie kan na toestemming van b. en w. openhaar zijn. LEUSDEN Bij de aankoop van de gronden ten behoeve "an de aanleg van het Burgemeester Buining Sportpark aan de Bavoortscweg werd met de verkoop ster, mevr. E. Pels Rijcken-Bicker over eengekomen. dat zij en haar bloedverwan ten in de de nederdalende lijn in de eer graad op dit terrein zouden mogen blij ven jagen. De overeenkomst gold voor de duur van zes jaar. B. en w. stellen voor om onder dezelt'e voorwaarden deze overeenkomst voor nogmaals zes jaar te verlengen. B. en w. merken hier bij op, dat vooral van konijnen veel over last wordt ondervonden door graven in de velden en het afbijten van gras (Van de redaktie) LEUSDEN Drie leden van het be stuur van de Stichting voor Lichamelijke Opvoeding en Sport „Leusden" (de Sport stichtinghebben besloten met ingang van de eerste dinsdag in september 1970 (1 september) hun lidmaatchap neer te leg gen. Het zijn de heren G. G. van Tiel te Hamersveld( handbal), de heer A. W. Wis man (schaken) en D W. Zoetmulder te Leusbroek (zwemmen) B en w. stellen voor de volgende personen in hun plaats te benoemen: de heren K. H. P M Post. (handbal en gymnastiek), H. van Egdom (schaken en G C. J. Dietrich (zwammen) (allen té Hamersveld). In dit nummer (u weet het, wc zijn altijd vlot als de mogelijkheid aanwezig is) kunt u de uitslagen van de Staten verkiezing vinden. We hopen daarmee onze trouwe lezers en ditmaal ook alle anderen van dienst te zijn geweest. O De gemeente Leusden krijgt, wanneer de desbetreffende wet in de beide ka mers wordt goedgekeurd, zo'n dertigdui zend gulden extra dit jaar. Zoals op de 1 secretarie van Leusden werd opgemerkt: j een heel klein druppeltje op een gloeien- i de plaat. Aan de andere kant kunnen éen aantal van deze druppeltjes een flinke plas worden, waardoor de plaat zal wor den afgekoeld. Misschien toch maar eventjes aankloppen bij het rijk? O Vorige week schreven wij over het aanstaande 75-jarige feest van huize Sint Jozef in Achterveld. Er zal hiervan ook een tentoonstelling worden gehouden. Onze geschiedkundige medewerker adres U wel bekend zal hieraan zijn medewerking verlenen. Maar hij vraagt ook Uw medewerking. Kent U verhalen over bewoners van huize Sint Jozef van vroeger, even een telefoontje 03425-481 en ze worden bij U opgetekend. Gaarne wor den ook ontvangen „bewaarschoolfoto's", foto's van zuster Apollonia, Bibiana. ou de bekende inwoners van huize Sint Jozef zoals Daatje Pot, Aaltje. Dirk Pot, zou- aven, de voetbalploeg uit 1880, van het 25- en 50-jarïg bestaan; huize Sint Jozef heeft ook oorlogsgeschiedenis gekend. /Vl ies is van harte welkom en mede door de inzet van het Feestcomité Achterveld kan het zeker een leuke tentoónstelling worden. De kleine buurtschap „De Ruif" in Sloutenburg heeft uitbundig feest gevierd. De ere ingezetenen Kees Blom en zijn vrouw Mien van de Tweel waren 12 Ij jaar getrouwd, echt geen zeldzaamheid maar in dit geval willen we er toch even bij stil staan. Want Kees en Mien waken over het Ruifse schone, het groen, de landelijke rust. De keujenliandelaar treedt als zeer spraakzaam en beweeglijk mens op als ceremoniemeester bij de koperen Ruifse feesten en dat zijn er al een stuk of wat geweest. Zijn vrouw komt op voor het recht van de varkenscastreurs en drong door tot lussen de studenten op de Rechtbank en in de persverhaleu! De buurt onder aanvoering van gezinsver zorgster, kunstschilderes en dichteres Jeanetle van Isaak Herder zorgde voor een bonte sprankelende huldiging. Bijna alle behuizingen in de Ruif hebben een naam maar die van Kees Blom nog niet, maar door een kunstzinnige plank van Thomas van Ruitenbeek en „bekunst- schildert" door Jeanette werd het huis gedoopt in „De Zilverberg".. Hierbij werd ook het Ruifse volkslied gezongen: In ,,'t Vinkennest" is het opperbest In ,,'t Mussnncst" tjilpen veel mussen. In „de Oude Ruif' is het zeker vol In „Nieuwe Ruifkampen" is bar veel lol; En „Honthorst" wel dat is een begrip, „De Peppelhof" dat kent eenieder „„De Meent" en „De Ruif" aan de rand En tien kinderen aan „De Overkant" De schepping van Jeanette Herder werd dcor de oudste buurtbewoonster de 82- jarige Bertha van Esvcld-Blom in het buitenverblijf „Buitenkist" aan het kope ren Ruifpaar overgedragen. Er js weer rust in de Ruif, maar de waakzaamheid over het landelijke schoon gaat immer voort Zaterdag 21 maart en zaterdag 28 maart vindt in de gemeente Leusden een papieraktie plaats. De opbrengst is voor de uniformen van het majorette korps van de muziekvereniging Lisiduna. Mensen, spaar al uw kranten en ander papier- afval. U krijgt er een fleurige verzameling vlot geklede meisjes in een muzikale en tourage vóór in de plaats! Stel de papier- halers niet teleur! Een tenslotte nog iets, wat onderge tekende aan de praktijk heeft ondervon den: het verschil tussen razend en rus tig rijden kan je leven zijn. KOPSPIJKER LEUSDEN De raad Leusden komt vanavond (donderdag) in de raadzaal van Hamersveld bijeen ter afhandeling van de volgende agendapunten: 1. Opening 2. Notulen 3. Ingekomen stukken 4. Mededelingen 5. Voorstel tot. intrekking van het be sluit van 9/12 1969 tot het nemen van grond uit het grondbedrijf (Rossen berg) 6. Voorstel tot het regeling van de be zoldiging van de ambtenaren van de burgerlijke stand 7. Voorstel tot het vaststellen van voor schotten aan de schoolbesturen 8. Voorstel tot toekenning van een ge wijzigde subsidie aan de ver. Het Groene kruis te Hoevelaken 9. Voorstel tot het benoemen van de le den van de commissie van advies in zake de toekenning van studietoelagen 10. Voorstel tot 't verpachten van het ge not van de jacht op het sportcomplex aan de Bavoortseweg 11. Voorstel tot het instellen van een commissie naamgeving wegen, het aanwijzen der leden voor deze com missie 12. Voorstel tot het toekennen van voor schotten op de explotatievergoeding over 1970 aan de bijzondere kleuter scholen 13. Voorstel tot vaststelling van de ex ploitatievergoeding over 1969 t.b.v. de bijzondere kleuterscholen 14. Voorstel medewerking te verlenen bij de vervanging van overgordijnen in de Chr. basisschool aan de Pr. Bea- trixlaan 15. Voorstel inzake de ontbinding van de pacht met betrekking tot het perceel van J. A. J. van Burgstede te Stou- tenburg 16. Voorstel om met. de heer J. A. Blom aan de Zwarteweg een overeenkomst van pachtontbinding aan te gaan en een overeenkomst van ruil 17. Voorstel tot verpachting van de hof stede Hamersveldseweg 43 aan de heer C. J. v. d. Berg 18. Voorstel tot aankoop (pachtontbin ding) van een perceel grond van de stichting De Boom 19. Voorstel tot aan- en verkoop van enige percelen grond van en aan het R.K. kerkbestuur te Hamersveld 20. Voorstel tot het instellen van een commissie ad hoe inzake de bestude ring van de personeelsvoorziening 21. Voorstel tot wijziging van de samen stelling van het bestuur der sport stichting 22. Begrotingswijzigingen: a subsidie muziekschool b. aanleg tennisbanen c. kapitaal verstrekking d. inrichting personeelskamer R.K. Basisschool Achterveld e. schuurtje N.H. Basisschool te Ach terveld f. afvoering kosten coördinatieteam Eemland 1969 g. afvoering kosten Eemland Coördi natieteam over 1970 h. (Grondbedrijf:) kosten coördinar tieteam Eemland i. (Woningbedrijf:) stichtingskosten woningwetwoningen j. kapitaalverstrekking woonbedrijf 23. Rondvraag. De vergadering begint om half acht. LEUSBROEK De lopgroep Clover Leaf komt. na het geweldige eerste op treden van 7 februari jongstleden, weer naar Leusbroek. Dat optreden van 7 fe bruari is een van de meest geslaagde pop avonden geweest, die in jeugdsociëteit Ivy League georganiseerd werden. Het is daarom dan ook niet te verwonderen, dat er veel verzoekjes bij het bestuur van de Ivy League binnenstroomden om Clo ver Leaf nog eens naar Leusbroek te ha len; hetgeen ook zal geschieden: het be stuur van het jongerencentrum is er in geslaagd Clover Leaf voor aanstaande zaterdag te kontrakteren. Een leuk resul taat, gezien de met de dag stijgende po pulariteit van Clover Leaf na het het te levisie-optreden in Robbte D-ile's pro gramma Jam van <i'. e ril be staande groep. FIJN PUBLIEK Uit de mond van Clover Leaf klonk veel lof over het Ldusdense publiek. Zanger Achmet (een rasechte Arabier): „Het is fijn om voor zo'n publiek te spelen", en „opvallend was, dat onze muziek, waar goed op te dansen was, beter in de smaak viel dan de typische luistersongs". Waarschijnlijk zal Clover Leaf wel met deze voorkeur rekening houden bij de keuze van hun repertoire voor aanstaan de zaterdag. Het belooft in ieder geval, hoe dan ook een uitschieter te worden overmorgen, dat zit er wel in.

Leusder Krant | 1970 | | pagina 6