sportpark moet binnen vier jaar worden uitgebreid Spoedvergadering Raad Leusden NAKAARTEN OVER DE Sfeervol Barok-concert BURGEMEESTER SCHNEIDER TOT RAAD: STATENVERKIEZINGEN Tennisvereniging „Lookhorst" krijgt 3 nieuwe banen BIJEENKOMST JEUGDRAAD OP 2 APRIL OPENSTELLING HULPPOSTKANTOOR LEUSDEN 14 PROEF WONINGEN IN „EEROFARKSTAO LEUSDEN" NIEUWE WEG IN LEUSRROEK SUGGESTIES ACHTERVELDERS IN UITRREIDINGSPLAN VERWERKT j Van Maanen (AR): Is er een mogelijkheid tot uitbreiding van het sportveld? (Van de redaktie) LEUSDEN De raad van de gemeente I Leusden heeft vorige week donderdag i haar tijd hoofdzakelijk besteed aan het benoemen van commissies. Verder werd 1 er door diverse raadsleden gesproken I over de capaciteit van het sportpark, nu j de tennisvereniging „Lookhorst" er drie j banen bij krijgt op de plaats, waar tot op I beden de handballers speelden Die zul- len nu op een ander veld moeten spelen, I een verschuiving dus. De heer Van Maanen (A.R.): „Hoe is I het met de totale capaciteit van het sport park? Is er ruimte voor uitbreiding?" Burgemeester Schneiders: „Die moge lijkheid is inderdaad aanwezig. Die uit breiding moeten we echter zien tegen de I achtergrond van de bouwplannen. In de eerstkomende twee jaar zullen er 1900 wo ningen gereed komen en dat betekent een bevolkingstoename met zo'n 6.000 mensen. Dat heeft natuurlijk konsckwen- ties. Voor bepaalde takken van de sport I zal meer belangstelling ontstaan, ik denk bijvoorbeeld aan hockey, terwijl 't zwem bad nu eigenlijk aan de grens van haar capaciteit Is ten aanzien van de zonnewei de. Uitbreiding van deze zonneweide is in de nabije toekomst noodzakelijk. Binnen vier jaar moeten we noodzakelijkerwijze he k uitbreiden om alles te kun- nen opvangen. Gelukkig wordt er al op enige wijze voor verlichting gezorgd, door dat de voetbalvereniging Achterveld in het najaar op het gereedgekomen eigen veld in Achterveld zal kunnen spelen. Hierdoor ontstaat enige ruimte voor sportverenigingen uit Leusden (Hamers- veld en Leusbroek). De heer Van Spaen- donck (D'66) wilde graag weten, of er de mogelijheid is om van de tennnisbanen een ijsbaan te maken in de winter, zoals ook in verschillende andere plaatsen reeds gebeurd. Wethouder Van Zandbrink: „Die moge lijkheid is reeds besproken en we doen ons uiterste best om dit te realiseren." De tennisvereniging „Lookhorst" was donderdagavond goed vertegenwoordigd op de publieke tribune. Er bleef geen plaats onbezet en dat is iets. wat in Leus den maar zelden voorkomt. Overigens hebben zij zich niet ongerust behoeven te maken over een eventueel afwijzen van het voorstel om de tenisaccommodatie uit te breiden met drie banen, want de raad was er enthousiast vóór! Terecht overi gens, want als men bedenkt, dat de ver eniging bijna 300 leden heeft, dan is drie banen wel wat weinig. B. en W. hebben dat niet alléén in hun motivering naar voren gebracht. Zij schrij ven: „Voorts valt te verwachten, dat door de verdere woningbouw in Hamersveld het ledental van de tennisvereniging in de naaste toekomst nog in belangrijke mate zal groeien. Door deskundigen wordt de capaciteit per baan berekend op zestig personen. Momenteel is deze capaciteit reeds ver overschreden en reeds het vo rige jaar is de lawntennisvereniging er toe overgegaan om een ledenstop voor per sonen uit buitengemeenten in te voeren, terwijl ook het aantal competitieteams drastisch beperkt moest blijven." Aanvankelijk dachten b. en w. aan een uitbreiding met één baan „Mede op ver zoek van de tennisvereniging aan G. J. van Schoonhoven, Transport- en aanne mingsbedrijf NV te Veenendaal," schrij ven b. en w.. „is evenwel van dit bedrijf een uniek en financieel zeer aantrekke lijke aanbieding ontvangen voor uitbrei ding van het tenniscomplex met een drie tal banen. Door de hoofduitvoerder van dit bedrijf, tevens lid van de lawntennis vereniging Lockhorst. is naar voren ge bracht, dat de uitbreiding van het tennis- complex in een drietal fasen veel hogere investeringskosten voor de gemeente met zich mee zal brengen, ondermeer door aan- en afvoer van machines en andere middelen en door loon- en prijsstijgingen in de komende jaren. Het bedrijf biedt aan om reeds in het voorjaar van 1970 (dus nu) deze drie banen aan te leggen, met dekonditie, dat het hiervoor ver schuldigde bedrag in drie jaren, zonder berekening van rente kan worden betaald Voorts zal door het bedrijf geen winst in rekening worden gebracht. Ook is dit be drijf bereid om aan het begin van het vol gende jaar eventuele nazakkingen gratis te herstellen." B. en W. stelden voor om hiermee ak koord te gaan om zodoende de tennisver eniging de zo nodige armslag te geven, waardoor in het bijzonder de jeugd naar behoren opgevangen kan worden om het tennis als sport in teamverband te kunnen beoefenen. Het terrein, benodigd voor de uitbreiding van het. tenniscomplex is mo menteel in gebruik bij de sectie handbal van Impala Dit handbalveld, aldus b. en w., dient derhalve te worden verplaatst naar een gedeelte van het trainingsveld. De kosten van de totale uitbreiding wor den geraamd op f 58.000,—. De raad ging met het voorstel van b. en w. akkoord VOORLICHTINGSBIJEENKOMST Burgemeester Schneiders maakte tij dens de donderdag gehouden raadsverga dering bekend, dat er Van Spaendonck (D'66): Kan er een ijs baan worden gemaakt van de tennisba nen? een voorlichtings- en diskussie- avend zal worden gehouden betrekking hebbende op de groenvoorziening in Leus- broek. Deze bijeenkomst wordt georgani seerd naar aanleiding van talrijke vragen, die door bewoners van Leusbroek wat dit onderwerp betreft in de loop der jaren aan de gemeente zijn gesteld. De groendes- kundige van de gemeente zal de avond aanwezig zijn om het één en ander toe te lichten. RONDVRAAG De heer De Wild (C.H.U.) vroeg tijdens de rondvraag, hoe het eigenlijk zit met de mogelijkheden voor eigenbouwers. Burgemeester Schneiders deelde mee, dat er op dit moment nog weinig moge lijkheden zijn (o.a. wel in het uitbreidings plan Achterveld), maar dat er bijzonder aandacht aan zal worden besteed in de na bije toekomst. „Zoals u begrijpt." aldus de voorzitter, „is het niet mogelijk om bijvoorbeeld in het plan Rozendaal ruim te vrij te maken voor eigenbouwers, om dat dit een compleet geheel betreft met een vast bouwpatroon. Wellicht zal er wel gelegenheid zijn voor eigenbouwers in an dere plannen. We vinden ook, dat hier ze ker aandacht aan moet worden bsteed." De heer Ossendrijver (K.V.P.) vroeg of de gemeente bereid is om over te gaan tot het plaatsan van zogenaamde toeris tische borden, vooral omdat de zomer weer nadert en er straks weer talrijke toeristen door de gemeente zullen trek ken. Burgemeester Schneiders: „Het is in derdaad nodig, dat dit gebeurt, maar zo als u weet vergt dit nogal wat voorberei dend werk en zijn wij overbezet. Toch zul len we trachten dit te realiseren." ACHTERVELD De bijeenkomst van de deelnemers van de onlangs gehouden Jeugdavonden van de Jeugdraad, welke was vastgesteld op 1 april a.s. is verscho ven naar donderdag 2 april a.s. In ver band met de Europacupwedstrijd Legia Warschau-Feijenoord op 1 april en de eventupele televisie uitzending hiervan, hebben de organisatoren gemeend deze avond te moeten verzetten. De deelnemers van de Jeugdavond blijft zodoende een moeilijke keuze bespaard. LEUSBROEK De openstelling van het hulppostkantoor te Leusden (Leus- broek) is vanaf dinsdag 31 maart weer normaal. Deze tijden zijn: van 10.30 uur tot 12.30 uur van 14.00 tot 15.00 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Op 15 augustus 1928 was Pastoor Gerardus Rentinck veertig jaar Priester. De parochianen van Achterveld legden van hun schamele inkomens stuivers en dub beltjes bij elkaar en schonken een monu mentaal H. Hartbeeld op een rots voor huize Sint Jozef .Het parochiegeschenk is door de hedendaagse vernieuwing of.... vernieling verdwenen. Huize Sint Jozef be staat volgend jaar 75 jaar en misschien staat het beeld dan wel op de tentoonstel ling „Driekwart eeuw huize Sint Jozef".... En mocht dat niet het geval zijn. welnu dan meent Kopspijker dat het toch niet geheel mag worden vergeten en daarom hierbij afgedrukt een laatste foto wrat eens de trots was van de Parochie. 6 Wij vernemen dat Achterveldse be- .jaardensoos enorm draait. Zo goed zelfs dat ze op eigen benen staat. Er werd een niet zo jonge voorzitter gekozen: de heer J. v. Dalen ,die samen met de bestuurslc- leden mevr. van Hamersveld uit de Mhecndt en de ruim tachtigjarige heer Peel van den Hengel (nog steeds brom fietsrijdend!) het grote drietal vormt dat een programma gaat uitwerken dat klinkt als een klok. Even een tuinbouwkundige tip voor de mensen in Stoutenburg. Bevestigd rit selend zilverpapier aan een houten stokje bij Uw „zaaibedden" want de duiven van Herder gaan uitvliegen. De goeie Herder heeft lieve duiven..., maar Wie durft er nu nog te beweren dat de jeugd zo rusteloos is en de ouderen (Van de redaktie) LEUSDEN Maandagavond kwam de raad van Leusden in een spoedeisende ver gadering opnieuw bijeen om enkele be langrijke agendapunten af te handen. In de eerste plaats ging het om een voorstel van b. en w. tot verkoop van grond in in het plan Rozendaal aan Eurowoningen om op korte termijn veertien proefwonin- gen te kunnen bouwen, zoals die in een grotere bouwstroom straaks zullen ver rijzen en de „Europarkstad Leusden" zul len gaan vormen. liet is de bedoeling, dat deze woningen niet alleen als proef, maar ook voor verkoopdoeleinden zullen wor den gebruikt. Zoals burgemeester Schnei ders op een desbetreffende vraag van de heer De WiWld (C.HU) meedeelde, is Euro woningen van plan een architect aan te trekken, die de potentiële kopers gratis advies zal gaan geven wat betreft de mo gelijkheden tot het Inrichten van deze wo ning. Zoals bekend zijn er in totaal 64 va riaties wat betreft de indeling mogelijk. Er zal waarschijnlijk een modelwoning komen, waar de kopers alle nodige infor matie zullen kunnen krijgen. De wonin gen zullen, zoals bekend, worden gebouwd door Van Gents Bouwbedrijf, die daar voor een speciale „bouwfabriek" gaat op zetten, zodat alle woningen snel en finan- (Van de redaktie) LEUSDEN Op verzoek plaatsen wij in dit nummer een vergeliijkende tabel tus sen de verkeizingsuitslagen van 1969 in Leusden (gemeenteraad) en 1970 (statenver kiezingen). 1970 1969 1742— 36,10 570— 11.80 571— 11.80 306— 6,40 611— 12,70 0— 0 258— 5.40 70— 1,50 0— 0 474— 9,80 0— 0 4726—100 Conclusic's: Verlies voor de KVP (bijna 3%). verlies voor SGP en D'66 (2,3%). Winst voor PvdA (met PPR), CHU (2,3%), AR, GPV (12b) en VVD (3%). KVP 1468— 33,7 PvdA/PPR 531— 12,2 CHU 613— 14,1 AR 314— 7,2 VVD 684— 15,7 BR 22— 0,5 SGP 203— 4.7 GPV 110— 2.5 CPN 27— 0.6 D'66 326— 7,5 BP 59— 1.3 Totaal 4357—1 100 cieel gunstig in serie kunnen worden ge bouwd. De raad was blij, dat het plan nu ein delijk volledig van de grond gaat komen, maar de heer Van Maanen (AR) vond het jammer, dat de hele bouwstroom niet in één keer kan worden afgewerkt Burge meester Schneiders vertelde, dat het grote projekt in juni-juli van start gaat. De heer Kuijpers (PvdA) was aan de ene kant blij, dat Leusden een dergelijke ultra-moderne nieuwbouw-wijk gaat krij gen, maar betreurde het aan de andere kant, d: er voor de gewone man maar bitter weinig overblijft, dat betaalbaar zal zijn. Voorzitter Schneiders was het daar mee eens. Ook hij betreurde dat er niet meer goedkoper woningen kunnen worden ge bouwd. Hij vertelde echter onder voorbe houd, dat het gemeentebestuur in de toe komst. zou trachten om een klein deel van deze „Schalenwoningen" te bestemmen voor jonge gezinnen, die dan op huurbasis de woningen zouden kunnen betrekken. Hij zag wat dit betreft wel mogelijkheden, wanneer een woning van dit type in twee gescheiden woongedeelten zou worden verdeeld. Hierover zal echter nog met Eurowoningen gepraat moeten worden. Voorwaarde is dan echter dat de gezinnen jong en klein zijn. Ten aanzien van de groenvoorziening deelde burgemeester Schneiders mee, dat het de bedoeling is dit te laten re gelen door een speciaal hiervoor te ma ken Stichting Groenvoorziening Euro parkstad Leusden. De bewoners van het het plan Rozendaal zullen dan per jaar een bepaald bedrag aan deze stich ting moeten betalen voor de groenvoor ziening! aanleg en onderhoud). Tegen over dit bedrag staat dan het recht van inspraak hoe dat geld besteed zal moe ten worden (welke voorzieningen, hoe en waar etc.). Deze nieuwe stichting is er echter nog niet. Op 1 augustus 1970 dienen alle plannen aangepast te zijn aan de voorschriften van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Voor het maken van bestemmingsplannen zijn goede situatietekening vereist. Van de ge bieden ten behoeve van de bestemmings plannen Rozendaal, Rossenberg, Princen- hof en het gebied ten noorden van de As- schatterweg zijn reeds détailgegevens aan wezig. Door het kadaster werden reeds metingen verricht met betrekking tot de bebouwde kom van Leusbroek, de be staande kern van Hamersveld en Rozen daal gedeeltelijk Tevens wordt, momen teel Achterveld ingemeten. Voor het le veren van een goede situatietekening, al dus b. en w., moeten de door het kadaster verzamelde gegevens echter worden na- verkend en bijgemeten, aangezien het ka daster alleen grenzen en geen wegen, schuren e.d. inmeet. Ook moeten er uitgebreide metingen worden verricht van Bavoort waarvan al leen betrouwbare zeer oude kadastrale kaarten aanwezig zijn (burgemeester Schneiders sprak zelfs over kaarten uit de tijd van Napoleon) van het gebied van Pon ten westen van de spoorlijn en van Achterveld-oost. De totale kosten van dit werk zijn geraamd op 40.200,(inclu sief BTWDe raad ging akkoord met het voorstel van b. en w. dit bedrag beschik baar te stellen. Werd in de raad van donderdagavond al een gedeelte van de grond, nodig voor de aanleg van een nieuwe weg tussen de Maanweg en de Roo van Al- dewereltlaan, aangekocht, maandag avond werd de zaak afgerond met een tweede aankoop, zodat binnenkort kan worden begonnen met de aanleg van deze weg, die nodig is geworden om het verkeer van en naar het nieuwe kantoorgebouw van Pon op het indus trieterrein langs de spoorweg te kun nen verwerken (Zoals bekend zal bij Pon ongeveer 200 man personeel gaan werken.) De weg moet nu met. de grootste spoed worden aangelegd, voor al met het oog op het feit, dat de bouw van het kantoor van Pon al aar dig vordert. Men verwacht, dat de weg gelijktijdig gereed zal zijn met het nieuwe kantoor. BESTEMMINGSPLAN ACHTERVELD Een belangrijk deel van de raadsverga dering van maandagavond werd besteed aan het nieuwe bestemmingsplan voor Achterveld. Burgemeester Schneiders deelde mee, dat de tijdens de hearing over dit onderwerp te Achterveld naar vo ren gebrachte ideeën en suggesties voor een groot deel in dit bestemmingsplan konden worden verwerkt in samenwer king met de stedebouwkundige, de heer Zuiderhoek. Het plan was aanvankelijk, dat er twee verschillende types woningen zouden wor den gebouwd door de Woningstichting Centraal Nederland te Vreeswijk, maar om financiële redenen en om goedkoper en geriefelijker wonen mogelijk te maken, is besloten te volstaan met één type wo ning (met een Z-kamer en een totale op pervlakte gelijk aan de woningen, welke in het plan Rosenberg zullen worden' gebouwd). Op verzoek van de Achterveldse bevol king zijn méér speelgelegenheiden in het. plan opgenomen, voor elk woonblok één, in totaal een oppervlakte van 800 m2, dat is, zoals de gemeente-architect de heer Roggenkamp maandagavond opmerkte, ruim de helft hoger dan de gestelde norm Voor de oudere kinderen zijn er boven dien nog twee mogelijkheden om zich te ontspannen op ruime speelplaatsen, één van 1000 m2 en één van 6 a 700 m2. Ge dacht is ook aan een soort speeltuin mo derne stijl en nog een grote trapveld aan de rand van de wijk voor de nog weer oudere jeugd De gemeente is van plan hiervoor een stuk weiland te huren. In het plan zullen 88 premie-woningen worden gebouwd, die per stuk ongeveer 50.000,— gaan kosten. Daarnaast een twaalftal woningwetwoningen, een blok van tien bejaardenwoningen en negen wo ningen voor eigenbouwers. Bij de reeds genoemde 88 premie-woningen zullen 75 garages van verschillende grootte worden gebouwd. Als de wijk gereed is gekomen, zal er tevens de beschikking zijn over een kleuterschool en een lagere school, terwijl ook de Raiffeisenbank dan een nieuw kan toor in deze wijk zal hebben gevestigd. KERK Er is ook al gedacht aan de bouw van een protestantse kerk. Deze zal in een la tei stadium geprojekteerd kunnen worden op een gebied ten- oosten van de Jan van Arkelweg. Wat betreft de gymnastiekzaal, die komt er voorlopig nog niet, maar wanneer het zover is, zal deze waarschijnlijk wor den gebouwd aan de andere kant van de Jan van Arkelweg in de richting van de Kerkdijk. In het algemeen merkte de heer Schneiders nog op, dat in de toekomst ook zal moeten worden gekeken naar mo gelijkheden voor bungalowbouwers. Hij stelde tevreden vasU evenals ver schillende raadsleden dat deden, dat het nut van hearings door die in Achterveld wel is bewezen. „Er wepclen in Achterveld bijzonder intelligente vragen gesteld," al dus de voorzitter, „en suggesties gedaan, waar we bijzonder veel aan hebben ge- bad ten aanzien van de uiteindelijke vormgeving van het plan. Binnenkort zal men beginnen met het bouwrijp maken van het desbetreffende gebied. Men hoopt in september met het bouwen te kunnen beginnen. willen genieten van de rust. Het is net an dersom. In de Leusder Courant van vori ge week staan twee foto's naast elkaar die het duideb'jke tegenbewijs leveren. Op de grote Dorpsavond in Achterveld zijn het juist de ouderen die druk zijn met dansen en met de polonaise boven alles uitsprin gen terwijl de jongeren met verbaasde blikken heel rustig staan te kijken naar de beroemde „The Cats". Kopspijker heeft op beide avonden genoten: van de rustelo ze springende ouderen en van de rustige schuifelende jongeren. Maandagavond kwam de raad van Leusden in een spoedeisende vergadering bijeen. Het zal in de toekomst wel vaker gebeuren .dachten wij zo. Toch moet ons van het hart, dat ons één ding tegenviel. En dat was het vroegtijdig vertrek van D'66 raadslid Van Spaendonck. Voor een nieuwe, jonge partij is het zaak, dachten wij, dat hun vertegenwoordiger de vinger aan de pols blijft houden, eventueel tot liet bittere einde. Daar mag geen enkele eigen vergadering, boe belangrijk mis schien ooik ,iets aan veranderen. Natuurlijk kan de gemeente Leusden ook snel werk verrichten. En vooral als er gewaakt moet worden over de landelijk schoonheid. De provinciale verkiezingen waren amper achter de rug of reeds enke le uren later trokken de gemeentewerklie den alle bonte verkiezingsborden naar be neden. De felle verkiezingskleurtjes weken spoedig voor de groene lentckleur in aan tocht Vorige week kwam de Oranjevereni ging bijeen om met alle verenigineen uit Hamersveld en Leusbroek de feestelijk heden van 5 mei te bespreken. Het lag o.m. in de bedoeling om onder de vereni gingen de verschillende stands w elke rond het gemeentehuis zouden worden opge steld, te verdelen. Merkwaardig genoeg bleek hiervoor weinig belangstelling te bestaan. Het bestuur van de Oranjevereni ging wijst er nogmaals op, dal het verzor gen van een dergelijke attraktieve stand alleen maar ten goede kan komen aan de verenigingskas van de desbetreffende vereniging. Toch belangstelling? U kimt u opgeven bij de lieer P. H. Valkenet, Ursu- linewcg 4 te Hamersveld, telefoon 03490- 21942. Overigens zou het bijzonder jam mer zijn, wanneer door de geringe belang stelling van de zijde der verenigingen het bevrijdingsfeest voor 'n gedeelte zou mis lukken. Laat het niet zover komen. Op metaal bestaat de gemeente Stou tenburg nog steeds. Het jeugdzangkoor van Achterveld onder enthousiaste leiding van Simon Snel zal een uitvoering geven voor de eregasten minister Beernink en de nieuwe Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht Nog bijna vier weken oefenen dan is het zover! O Terwijl iniljoenen keken naar de voetbalwedstrijd Feijenoord-Vörwarts za ten organisatiebollen in bet gemeentehuis van Hamersveld heel druk te praten over de grote Leusdense feesten die volgende maand worden gehouden. Burgemeester Schneiders was er op tijd...; de heer Bui- ning kon zijn cactussen nog net in de steek laten, „Gradusje" had geen verzeke ringsklant die avond. Maar de beroemde voetballinksbuiten in ruste Herman Baai man en de Koninklijke Nederlandse Voet balbondsbestuurder meester Kerstens heb ben ruim twee uur lang veel moeten ont beren: ze hebben niks gezien van de voor ben belangrijke voetbalwedstrijd? Kop spijker beeft vernomen dat er in het plas tic kopje koffie voor deze keer een scheu tje oranjebitter was toegevoegd. Het vijf tal heeft het zeker verdiend Dindagmiddag werd de eerste volw as sen boom in het plan RozeniU i iant. Officiéél tenminste. De gemeente Leusden was echter vlotter, want onofficieel werd in het plan Rossenberg (aan de Bavoortse- weg/Hamersvcldde eerste volwassen boom in d egem. Leusden reeds eerder ge plant. Men kan niet zeggen, dot Leusclen niet vooruitstrevend is.... Het is maar, dat u het weet. En Tenslotte: Opgedragen aan D'66 Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst- Maar hoe krijgt men de jeugd? KOPSPIJKER. (Van de redaktie. LEUSDEN Maandagavond gaf het Utrechts Barok Ensemble een uitvoering in hotel „De Mof" te Leusbroek. Dit ensemble, bestaande uit Hansjörg, Stunner, blok fluit, Ben de Ligt, viola da gamba en Leni van der Lee, clavecimbel, bracht in een romantische sfeer van kaarslicht een programma van «erken van Galliard, Rameau, Bacli, Scarlatti en Telemann. De aanwezigen hebben bijzonder van dit concert ge noten, hoewel de belangstelling toch wat tegenviel. Wellicht is dat de wijten aan bet feit, dat het kamcreonccrt op een maandagavond werd gegeven. Op de foto's enkele beelden van het concert. (Foto's Leusder Courant.»

Leusder Krant | 1970 | | pagina 3