Financiële positie moeilijk bij het Wit-Gcle Kruis LEUSDER COURANT Dodenboek geeft familiegeschiedenis De hofhonduitlater Maar voor het PLAATSELIJK NIEUWS hebt u een PLAATSELIJKE KRANT nodig Oldies but goodies Black Sabbath EEN ROEIENDE KRANT EEN UIIOEIEMIE KRANT OOK VOOR Uü Cressida The Tremeloes: live in cabaret VOOR DE RALIE: EEN BEDELARESSE, EEN STROPER EN EEN BEZEMBINDER deel 7 DONDERDAG 2 APRIL 1970 HAMERSVELD - Op dinsdag 24 maart hield „Het Wlt-Gele Kruis" haar jaar lijkse ledenvergadering in het Wijkgebouw aan de Hamersveldseweg. De voorzitter, de heer W. A. van Zandbrink, opende de vergadering met een welkom aan de aan wezige leden- De opkomst was teleurstel lend, wat de voorzitter weet aan andere activiteiten, die op de zelfde avond wer den gehouden. Het afgelopen jaar was het ledenaantal stabiel gebleven. Door de uitbreiding van Leusden en in het bijzonder van Hamers- veld is er in de komende jaren een groei te verwachten. Van groot belang voor de vereniging is de verhoging van de gemeentelijke sub sidie, die dit jaar te verwachten is. Het subsidiebeleid van de gemeente is in gunstige zin herzien vanwege het grote belang wat de kruisverenigingen hebben voor de volksgezondheid De contributie wordt dit jaar nog niet verhoogd, hoewel dit volgend jaar misschien wel te ver wachten is. De secretaris, de heer K. H. M. Post. las de notulen en het jaarverslag voor, welke goedgekeurd werden. Het aantal verpleegbezoeken is met 35% toegenomen Het betreft hier de korte bezoeken en de zeer veel tyd ver gende bezoeken. Het aantal verpleegbe zoeken over het jaar 1969 bedroeg 1567. Het bezoek aan de spreekuren was met 50% vermeerderd. Het aantal ingeschre ven zuigelingen liep wat terug. Zuster Rosa, de wijkverpleegster, werd geprezen voor de geweldige manier waarop z\j zich aan haar drukker werdende taak wijdt, over een steeds groter worden gebied MOEILIJKE FINANCIËLE POSITIE De heer A. F. Herder, penningmeester van de vereniging, lichtte de financiële positie van de vereniging toe, welke be slist niet rooskleurig is. De oorzaak is vooral, de zware lasten van het nieuwe wijkgebouw, welke op een ledental van 800 tot 900 leden is berekend. Het huidige ledental is 500 De groei van het ledental gaat langzamer, dan men had verwacht, doordat het aantal nieuwe inwoners wat katholiek is, laag Is Het nadelige exploitatie saldo \an het wijkgebouw bedraagt 10.135,op de verlies- en winstrekening. Van de gewone dienst is het tekort 9.961,De begro ting voor 1970 laat eveneens een nadelig saldo zien, maar door de toegezegde sub sidieverhoging van de gemeente, en vor- ploitatie-overzicht. toch beslist betere cij fers aangeven dan nu het geval is. De bestuursverkiezing bracht geen ver anderingen. De heer A J. van Koojj en de heer G. J. van Eijden (bestuursleden die periodiek aftraden), werden weer her kozen. Na de pauze hield dr. Boersema een lezing over kanker. De doodsoorzaak- nummer twee, na de hart- en vaatziek ten. Op boeiende wijze vertelde dr. Boer sema aan de hand van een film over het ontstaan en de gevolgen van deze ge vreesde ziekte, die beslist niet fataal be hoeft te z(jn door de moderne bestr^jdings- methoden. Aan het einde van deze leer zame avond dankte de voorzitter Dr Boer sema voor de interessante lezing. Het is beslist een openbaring, wanneer je, anno 1970, een langspeelplaat krijgt, waarop stuk voor stuk nummers staan, die minstens een jaar oud zijn. Als het dan nog nummers zijn van groepen als Chicken Chack. Ansley Dunbar Reta liation, Champion Jack Duprec, Otis Spann en Garfield Love, dan valt het pas op, wat er in die eigenlijk betrek kelijk korte tijd in de popmuziek is ver anderd. En dat is vrij veel. Want de songs, de blues- en R en B muziek van 1968 en 1967, verschillen aanmerkelijk met de forsere mindere rustige muziek van nu. Toch wil dat helemaal niet zeg gen. dat het een slechte plaat is omdat ie oud is. Integendeel. Het is de moeite waard om te luisteren naar o.m. Hey Baby, van Chicken Chack, Raining in my heart van Duster Bennet, Cobwebs van The Ansley Dubar Retaliation, Bloo dy Murder van Otis Spann, Hambone Blues van Guitar Crusher, It's a hard but it's fair van Bobby Parker of Ba'la Fouche van Champion Jack Dupree. Op Blue Horizon stereo SPR 37. Op het nog betrekkelijk jonge Vertl- go-label verschenen kort geleden drie nieuwe langspeelplaten, die vooral bij de progressief luisterende jongeren bijzon der in de smaak zullen vallen. We zullen ze in deze rubriek bespreken, te begin nen met Black Sabbath, een Engelse groep oorspronkelijk uit Birmingham afkomstig, de stad waar ook onder meer de Moody Blues voor het eerst hun sound lieten horen. Black Sabbath bestaat uit mensen, musici, die liever sterven, dan dat ze de gebruikelijke, commerciële muziek gaan produceren voor de kopende massa, zeg gen za. Of dat in de toekomst ook zo blijft, valt natuurlijk nog te bezien (de meeste oorspronkelijk non conformis tische groepen bezwijken uiteindelijk voor de macht van het geld). Voorlopig is de muziek van Black Sabbath inder daad nog progressiefmaar wat is dat eigenlijk?) genoeg oni te behoren tot de Een DAGBLAD kunt u niet missen voor het internationale nieuws. I Een plaatselijk nieuwsblad is een krant, waarin u bij wijze van spreken kunt lezen, wat er bij uw buurman is gebeurd. Een plaatselijk nieuwsblad is een krant, die meeleeft cn meegroeit met de dynamiek van de gemeente waarin zij verschijnt. ER IS MAAR céN ZO N NIEUWSBLAD IN DE GEMEENTE LEUSDEN EN DAT IS DE ONAFHANKELIJKE Voor nog geen TWEE GULDEN per kwartaal (om precies te zijn 1,80) krijgt u de LEUSDER COURANT elke donderdag in uw brievenbus. Voor de waarde van een pakje sigaretten ontvangt u een PAKKET aan interessant streeknieuws. AKKOORD, voor J 1,80 per kwartaal wil ik verzekerd zijn van een wekelijkse LEUSDER COURANT. Noteer mij maar als abonnee. Mijn naam is Adies Plaats T-iefoon Gironummer Ik ontvang de nummers van deze maand nog gratis Handtekening selecte groep producenten van tamelijk originele sounds. De hoes doet dat eigen lijk al vermoeden: in spookachtige kleu ren wat de buitenkant betreft, een schimmige vrouw, de schaduwen van bladerloze bomen en een wazig huis op de achtergrond: met binnenin in pik zwart en grijs uitgevoerd de naam van de groep en de song-titels in een omge keerd kruis. Een beetje luguber, maar ach, we zijn de laatste jaren wel wat gewend. De muziek zelf is ietwat traag, troosteloos en triest, wat zich voorna- melijk manifesteert in het eerste num mer: Black Sabbath, maar ook in The Wizzard, hoewel dit nummer is uitge voerd in de bekende blues-vorm. Ook een uitstekend nummer is het lange „Sleeping Village" op de B-kant. In het algemeen is het wel duidelijk, dat zo als de leden zelf zeggen Black Sab bath interesse heeft voor magie. Dit komt zowel in tekst als muziek zeer zeker tot uiting. „Black Sabbath", een aparte, maar toch interessante plaat. Op Vertigo-VO 6/847 903 VTY- in uitstekend stereo. De nieuwe Engelse groep Cressida (nieuw voor zover, dat dc groep hier vrijwel onbekend is) behoort ongetwij feld tot mijn favorieten. De langspeler, welke van hen op Vertigo in Nederland is uitgebracht, bevat een serie excellen te songs van fijne luister-kwaliteit en goede muzikale prestaties. Het is een plaat, die je, als je hem één keer hebt gehoord, telkens weer gaat draaien. Zo verging het mij tenminste. De muziek is niet extra- hard, eerder wat aan dc zach te kant, wat vooral wordt geaccentueerd door de harmonieuse zang van de groep, bestaande uit Angus Cullen (zang), John Heyworth (gitaar). Peter Jennings (pia no. orgel), Kevin McKarty (bas) en Lain Clark (drums). To play your little game, Winter is coming again, Time for bed, Cressida, Home and where I long to be, Depression. One of a group, Light in my mind. The only Earthman in town, Spring '69, Down down en Tomorrow is a whole new day: het zijn stuk voor stuk prachtige nummers waarbij het me bijzonder moeilijk valt om een uitschie ter te noemen. Dus doe ik dat ook maar niet. Het zal me echter niet verbazen, w anneer we verschillende nummers van Cressida in de nabije toekomst eens op de hitlijsten zien verschijnen. Ze zijn er goed genoeg voor. Op Vertigo, 847 904 VTY. Fijn stereo. Van The Tremeloes (de laatste tijd is het wat stil geworden rond deze veelbe lovende groep) verscheen kortgeleden een nieuwe langspeelplaat, The Treme- w aarop de Tremeloes hun bekende songs waarop dc Tremloes hun bekende songs in een uitstekende uitvoering vertolken. Want dat is juist het verrassende: deze met publiek opgenomen plaat is goed van kwaliteit en sommige nummers ko men beter uit. dan de in de sudio's op genomen versies. Er zit méér pit in en het sprankelt allemaal meer, liever ge zegd: het leeft werkelijk. Onwillekeurig wordt je tijdens het luisteren gegrepen door de stuwende, enthousiaste klanken van de groep. Daarom ook is het geen enkel bezwaar dat het vrijwel allemaal bekende num mers zijn, die in de loop der tijd door de Tremeloes en anderen al meerdere malen zijn gebracht. Oud, maar toch weer nieuw is het motto. Even de nummers (voor de liefheb bers): Run baby run. Shake hands, Hel lo world, My little lady, Angel of the morning, Games people play. Proud Mary, Blessed, Here comes my baby. En tu mondo, Mountain Dew, F.B.I., I shall be released. Silence is golden; Even the bad times are good, Suddenly you love me en Good Times. Een plaat voor mensen, die een uurtje vlotte popmuziek in hun huiskamer willen hebben. Op CBS S 63547. EEN HOND hielden ze samen op het Idyllische hofje, waar de kleine aah-oo-wee-klantjes zo zuinig omsprongen met hun staatstoelage, dat niet leder zich een huisdier naar zijn smaak kon permitteren. Vandaar dat de mensenhoofden bij elkaar waren gestoken, toen een armetierige zwerf hond geregeld de schaars gevulde vuilnisemmers van het bescheiden hoekje afsnuffelde en de hondekop sindsdien in coöperatief verband ge voederd en gestreeld werd. Die ene hond stond soms wat eenzaam en verlaten aan een beukeboom gebonden, ten aanschouwe van zijn gezamenlijke bezitters en bewonde raars. De aanvankelijk volgens dienstrooster uitgestippelde uitlaatbeurten werden wel eens per ongeluk vergeten of expres ontdoken. En dan kreun de en steunde de "hofhond" van opgekropte en opgehouden driften. Dit nu verdroot de jeugdigste bewoner uit dit hofje en een tijd lang misgunde geen enkele ander lid van de hofhondhouding deze 63-jarige gepensioneerde nachtportier zijn fikse morgenwandelingen met 't kapitaal bezit van het hele hof. Totdat de ruigharige Carolina, die zelf een kruising mocht heten van de Hoofdstraat, zelf op een ochtend pupjes ter wereld bleek te hebben ge bracht van nog onbestemder ras. Negen in getal, want ze wenste ver moedelijk zoveel mogelijk van de coöperatief samenwerkende en voede rende leden van haar hofhouding met een harer nazaten te vereren, uit dank voor alles wat zij van de gevers mocht verteren. En nu stond de gepensioneerde portier een tikkeltje verdwaasd voor de groene tafel, omdat hij een aantal opmerkingen over zijn onkundig of onverantwoord beheer over het gezamenlijk eigendom van het hof be antwoord had met een aantal klappen, die blijkbaar hard waren aange komen. „U moest u schamen" zei de politierechter, „om mensen te slaan die ouder zijn dan u en nog invalide ook." „Ze hebben mij diep beledigd" klonk het trillend van ingehouden emoties, „ze hebben me uitgemaakt voor nachtclubportier, terwijl ik employé was van een groot hotel. Ik heb de getuigschriften hier bij mij." „Daar géót het niet over. Heeft iemand geslagen of niet?" „Nee, edelachtbare." „Dan hebt u ook uw handen thuis te houden, anders begint het er op te lijken, dat u zich gedraagt als een portier van dat soort minderwaardige nachtgelegenheden waar de vuisten uitschieten zodra d'r een verkeerd woord valt." Enkele getuigen mummelden of stamelden naar gelang hun leeftijd en de staat van het kunstgebit misprijzende woorden over een bewaker die z'n plicht verzaakt en het gehele hof opscheepte met de gevolgen van zijn onoplettendheid. Want één hond was tot daar aan toe met zo'n karig inkomen. Maar tien „Ik wks de bewaker helemaal niet!" interrumpeerde de verdachte. „Ze hebben zélf hun plicht verzaakt en mij er elke dag voor laten opdraaien. De afspraak was, dat ieder op z'n beurt de hond zou uitlaten „Dat geeft u nog niet het recht er op los te timmeren" vond de rechter. „Zij timmerden het eerst!" „En u zegt zelf, dat geen mens u geslagen heeft?" „Mij niet, edelachtbare, maar de arme Carolina wel. Die arme stumper kreeg schoppen en slaag en geen mens wou meer voor eten zorgen. Ik heb 't allemaal te verduren gekregen. Ik kon met die hond optrekken. En toen nog het hele nest in huis nemen. Negen stuks, asjeblieft, en ik kan ze niet kwijt. Zo eten me de broden van de plank. Ik lijd er zelf honger om, want ik kan die beestjes niet laten omkomen. Maar zij die wilden het hele nest verzuipen!" Hij stond te beven op zijn oude benen. De getuigen schrompelden ineen op 't voorste bankje. Toen verhief zich de officier. Die sprak over een aanklacht wegens mishandeling van mensen en niet een aanklacht over dierenmishandeling. De verdachte had volgens de getuigen en volgens zijn bekentenis geslagen, daarom moest hij een boete vergen van tien gulden. „Dan krijgen die beestjes tien dagen niks te eten" snikte de ex-portier. Maar de politierechter bleek een dierenvriend. „Aangezien er sprake is van gemeenschappelijk eigendom, zal ook het gemeenschappelijk onderhoud moeten worden voortgezet, anders kan alsnog een aanklacht volgen wegens dierenmishandeling. En die boete betaalt dan ook de gemeenschap, in casu dit hofje." En hij vonnistevoorwaardelijk! d'ARGENTY. (Deel 7). ACHTERVELD De koster Gerrit Evers in Bameveld overleed op 31 aug. 1769 en "aen 'd Vlierd" stierf Garritje Arissen, Maagd, 46 jaar oud. Zij werd niet bediend, omdat hij die geroepen was onderweg hoorde dat ze gestorven was, acht dagen eerder echter, had ze haar Pasen gehouden (met Pasen gold de ver plichting van de H. Hostie te ontvangen). Een onvoorziene dood trof Dirk Muller "aen 'd Kallenbroeker Mooi". Vroeger was Dirk boer geweest maar nu knecht op de molen, aldus het dodenboek. Omtrent die tijd overleed de hospita van 'd Ruyter onder Musschendorp. Hieruit blijkt dat toen al De Ruyter een gelagkamer had en onderkomen bood aan reizigers. De 31- jarige Jan Tönissen werd in ,,'t Huisje op Dashorst" 's morgens dood in bed gevon den Arian Henrixen was een welgestelde boer op "Groot Hoolorst" en misschien daarom ook wel Kerkmeester Hij ver vulde dit ambt maar liefst vijftig jaar. Het kapitaal zat ook meestentijds op de boerderij "De Eshoff". De ongehuwde maagd Lan> lertje Ellcrs die op 51J4 ja rige leeftijd overleed gaf 'aen de Heilige Maagd een zilveren kroon en scepter en een gouden kruis". In het eerdergenoem de huisje op Dashorst overleed ook Tönis Tönissen en in Stoutenburg een onbeken de Lau Nigrelle. Henrik Ortwijn was een kleermaker en de nu nog bekende familie namen Bosman en Boersen komen voor het eerst voor. Telkenmale staan er over- lijdensaantekeninger."aen 't Heeren Lo gement" hetgeen nu nog tussen De Glind en Walderveen is gelegen. Op 13 juni 1776 stierf gedurende de terugreis van een bedevaart naar Rome, gesterkt in half be wustzijn met alle sacramenten Jacobus uit "d' Ruyter". Wanneer er een weldoe ner overleed dan werd dit mede aange tekend. In 't Zwartebroek overleed een jongeman van 33 Jaar, Ellert Cornelissen, rijk aan aardse bezittingen. Hij schonk tweehonderd gulden voor een nieuwe ci borie (gouden kelk), eenhonderd gulden voor Missen (stipendium voor de Pastoor) en vijftig gulden voor de kroon van Ma ria. Er overleden een uitgestotene bede- laresse, een halve stroper en een bezem- Vinzelar, de Korte Niep, de Zwaen, Klein sen Bameveld-Voorthuizen) schonk hon derd gulden aan de pastoor. De bij-aante keningen over de overledenen zijn zo ge ring geworden dat het nu een dorre lijst wordt van alléén namen. Nu nog bestaan de boerderijnamen komen nog wel voor de Zwarte Goor, Droeffelar, Emelar, Kleinhoff, 'd Kopermole, het Hoenernest. Vinzelar, de Korte Nieu, de Zwaen, Klein Droeffelaar in de volksmond genoemd De Pinhut, Groot Sannebrink, Schaffelar en Den Doelen. Per 24 augustus 1786 geen aantekeningen meer door Pastoor Johan nes Bernholtz die kennelijk toen ernstig ziek is geworden. In de zielzorg wordt hij nu bijgestaan door Pater Wilhelmus Si- verdus. (Slot 7 delen dodenboek-geschiedenis). J. M. S. ZWARTE LIJST? Uit de „Haagse Post": Binnen de Kri tische Leraren Organisatie rijpte het voor nemen een „zwarte lijst" op te stellen met de namen van alle lelijke mannen en vrouwen erop, die de democratise ring en het kritisch worden van de mid delbare school tegenhouden. Een meer derheid in de club wees het plan op het laatste moment als fascistisch van de hand.

Leusder Krant | 1970 | | pagina 4