Eierzoeken in het Lockhorsterbos Paaseierenrit voor J. Vlastuin Gevoelige nederlaag van Achterveld in Bilthoven Geheime dienst tortelde in Hamersveld in het kader van aktie '70 1 Kappie en haf geheim van de schatkist Kerkdiensten Jaarverslag Fok- en Controlevereniging Leusden: melkdaling MEDISCHE DIENST DE CWIWEG DONDERDAG 2 APRIL 1970 digheden ook practlsch uitgesloten. Tel kenmale smoorde de bal ln de dikke mod derlaag welke op het terrein was ontstaan. Niettemin kreeg Achterveld toch zeer goede kansen. Vooral de zeer goede voor zet van Jan Kerkhof in de 25e minuut aan Piet Vos, die geheel vrij stond, had Achterveld de leiding moeten geven. He laas ging het schot ver over. Vijf minu ten later was Cor van Marwijk zo onfor tuinlijk een bijna zeker lijkend doelpunt tegen de lat te schieten. Nog meerdere kansen, zij het niet zulke goede als de twee genoemden, konden niet worden benut. Bij het eindsignaal van de eerste helft was de stand dan ook nog steeds dubbel blank, een stand waar Bilthoven bijzonder tevreden mee mocht zijn. Na de rust, nog steeds bij bijzonder slecht weer, kwam er geen verbetering in het spel van Achterveld. Toen na vijf minuten H. Winkel profiteerde van een fout in de Achterveld-defensie en Bilt hoven zodoende een 10 voorsprong gaf, zakte het spelpeil zelfs. Na dat eerste doelpunt kwam Achterveld zelfs onder zware druk te staan. De verkregen voor sprong inspireerde Bilthoven en zij ver oorzaakte diverse malen hachelijke situa ties voor het Achterveld-doel, Met kunst en vliegwerk wist Achterveld scoren te voorkomen. Juist even na het moment dat Achterveld zich van deze zware druk kon bevrijden, viel echter het tweede doelpunt. Do snelle en gevaarlijke R. Antoni bracht Bilthoven na een kwartier op een 20 voorsprong. Dit was wel het beslissende dolepunt. Achterveld was geslagen, zij zag vanaf dat moment geen kans meer een vuist tc maken. Haar akties waren te onsamenhangend en de vele individua listische pogingen waren gedoemd te mis- LEUSDEN Zaterdagmorgen, 28 maart stonden in de Ansfriduslaan bij de speeltuinvereniging „Blijhof", ruim twin tig auto's klaar om de 114 kinderen naar het Lockhorsterbos te brengen voor een eierzoekwedstrijd. Hoewel het weer niet te best was en het tamelijk koud was, bleef het gelukkig droog en werd het een opwindende strijd voor do deelnemertjes, vant er waren voor diegene die de meeste eieren vonden leuke prijzen ter beschik king gesteld. Do heren Tolboom en Dolf Groenendyk hadden twee-en-zestig eieren verstopt, waarvan er vior-cn-veertlg werden terug gevonden! (Misschien dat de rest nog wel in de komende weken door spelende kin deren worden ontdekt?) Een pluim op de hoed voor de vele luders, die Voor het vervoer naar en van iet Lockhorsterbos hebben gezorgd en leel veel dank aan de heer de Smalen, opzichter van het Lockhorsterbos voor :ijn medewerking en gastvrijheid. De winnares José Schoonderbeck, die naar liefst vier eieren vond, ontving een loos met drie chocolade-eieren. Verder werden er nog tien prijzen, ditmaal door loting, uitgereikt. Tevens kregen alle deel nemende kinderen ieder nog een zak snoep uit handen van de voorzitter, de heer L. Punt. Al met al een gezellige morgen in het Lockhorsterbos! Op zaterdag 9 mei a.s. wordt de speel tuin weer geopend en wordt tevens het tienjarig bestaan gevierd door twee maal een uur poppenkast en leuke spelletjes, waarmee prijzen te winnen zijn, ln de speeltuin. De kinderen van leden hebben natuurlijk vrij toogang, terwijl nlet-leden ook van harte kelkom zijn, ochter tegen botaling van twee kwartjes entree. Kaar ten zijn ter verkoop aan hot clubgebouw aan de Ansfriduslaan op 2 mei a s. vanaf tien uur verkrijgbaar. Daarna bij de heer A. v. d. Steeg, Prunuslaan 34. En natuurlijk doet de Speeltuinvereni ging „Blijhof" meo aan do Bevrijdings feesten! Waarschijnlijk met een ballen- gool-tent en een grabbelton op het terrein voor het gemeentehuis op 5 mei. Hierover wordt u nog volledig ingelicht door de Oranjevereniging, die een en ander or ganiseert. lukken. Bilthoven verdedigde haar voor sprong fanatiek. In deze periode ontston den ook enkele onvriendelijke situaties, die door arbiter en aanvoerders gelukkig tactisch konden worden opgelost. Overigens had de wedstrijd een sportief verloop Het laatste half uur van de wedstrijd bood geen enkel perspectief meer, het was het aankijken nauwelijks waard. De beide ploegen, bijna niet meer van elkaar te onderscheiden door de valpartijen in de modder, waren moegestreden en wachtten op het eindsignaal van de arbiter. Een minuut voor dat eindsignaal scoorde H. Winkel voor de tweede keer in deze wed strijd en bracht de eindstand zodoende op 3—0. Achterveld 2 behaalde een monster zege op 01 2. Z(j wonnen met 210 in Amersfoort. Het tournooi om de bis schopsbeker, waaraan de junioren A zou den deelnemen is in verband met de slechte weersomstandigheden afgelast en zal nu op een latero datum worden ge houden. De Junioren verloren ln Amers foort met 01 van KVVA f. De Junioren b versloegen Scherpenzcel met 01. In Soest wonnen de pupillen 1 van SEC. Uitslag 12. Pupillen 2 speelden ln Hoog landerveen met 11 gelijk. Het programma van de voetbalvereni ging Achterveld voor het a.s. weekeind is als volgt: zondag 5 april: Aehtrevcld 1Gooise Boys 1, 2.30 uurj Achterveld 2Veense Boys 2, 12.00 uur; Achterveld 3WZA 3, 12.00 uur (ter rein VVZA). Zaterdag 4 april, junioren: Achterveld AQuick D., 3 45 uur; Achterveld aRoda a, 2.45 uur; KVVA gAchterveld b, 1.45 uur. ZONDAG 5 APRIL 1970 ACHTERVELD N.H, Kerk zondag 9.30 uur in de N.H. school dienst. R.K. maandag t/m zaterdag 8 uur: zaterdag 19 u.: avondmis, zondag 8 u.:; 10 u.: Hoogmis (Latijnse tekst). HAMERSVELD: N.H.K. 10 u.: ds Groot uit Apeldoorn; 19 u.: ds Meijndert uit Woudenberg. R.K. Kerk zu 7 u.;; zo 7.30 en 9 u.: Hoogmis; 11 es 6 30 u.: H. Lof. LEUSBROEK N.H.K. 10 u.: ds Zijlstra uit Amersfoort; 18.30 u.: ds Dop uit Amersfoort. R.K. Kerk: Huize Don Bosco: 8.30 en 10 u.: Hoogmis; 11.30 u.: AMERSFOORT: G.K. Nieuwe Leusder kerk' 10 u.: da ds Westbank; 5 u.: ds Zijlstra. Opstandingskerk: 9.30 u.: ds Zijlstra, voorber. H. A. ;5 u.; ds Roggeveen. VERLOREN EN GEVONDEN LEUSDEN Gevonden: een bruine tasr met inhoud 2 koeienbellen. Verloren: een zilveren kettinkje. LEUSDEN Weekend 4—5 april 1970. Voor de praktijken: Boersema. Lantink en Den Toom: Arts: dr. Den Toom. Maria Sluartlaan 5, Leusden, tel. 03490-18881. de 5 aangewezen stieren voor de centrale keuring te Etten werden 1 eerste, 2 twee de en 2 derde prijzen behaald. Voorts vermeldt het zeer goed ver zorgde verslag van controleur W. J. Don selaar zeer duideiyke overzichten van produktie verwerving van diverse KI. stieren en resultaten van afstammelingen keuringen. Voor leden een zeer nuttig verslag, waar veel mee gedaan kan wor den. En zeker in deze tijd ls het nodig dat men van goed fokmateripaal uitgaat, en dit kan alleen als men over gegevens van de controle beschikt. Op donderdag 2 april had de vereni ging in „De Mof" zijn jaarvergadering. Nadat de verslagen, rekening en verant woording waren behandeld werd door de heren G. B. Wolters en J. M. Verheul van de bedrijfsvoorlichting nog het een en ander toegelicht en enkele films vertoond. SCHERPENZEEL/AMERSFOORT De traditie werd hoog gehouden. Ook ditmaal een paaseierenrit. Een rit waarin men be slist niet aan het koken der eieren toe kwam, maar waarin men eerder de eieren tegen bevriezen moest beschermen. Het was zeer koud en de afstand werd daar door gering gehouden. Het ging trouwens dit keer toch om de eieren. Jeugd en veteranen: Wout Lansing liet zich in deze rit de eieren niet van het brood eten en legde zijn twee medestrij ders zijn wil op. Gemakkelijk zegevierde Wout voor Dirk Jan Kuypers en Bert van Schaik. Uitslag jeugd: 1. Wout Lansing. Scherpenzeel, 3 punten; 2. Dirk Jan Kuy pers, Leusden, 2 punten; 3. Bert van Schaik, Scherpenzeel, 1 pnt. De aanwezigheid van Dick Vervloet be- HAMERSVELD Dat het bij de gehei me dienst goed tortelen is en niet alleen onder duiven bewees dinsdag 31 maart de hoofdfilm „De tortelduif van de geheime dienst". In het kader van de aktie '70, or ganiseerde de Jeugdcommissie van de Her vormde wljkgemeente twee te Hamersveld een filmavond in het Hervormd Centrum. De aktie '70 stelt zich tot doel om geld in te zamelen om een tweede predikants plaats te kunnen realiseren. Deze film avond was een onderdeel van een reeks aktiviteiten door de jeugd opgezet. De jeugdouderling de heer B. BlMss heette al le aanwezigen van harte welkom en in het bitzonder ds W. Willemse. Do heer Blass deelde mee dat er in de pauze gelegenheid was op het entreebewijs het bedrag in te vullen van de opbrengst van de collecte die gehouden werd. Een transistor-radio, dit beschikbaar gesteld was door de fir ma J. Jensma vormde de beloning voor degene die het bedrag raadde. De hoofdfilm „De tortelduif van de ge heime dienst" was een vrolijke parodie op het populaire genre van de spionage- '.ilms. Freddie, een handelsreiziger ir. feestartikelen, werd op een bootreis door middel van verwisseling van een handkof fer aangezien voor een geheim agent. De geheime dienst die dit snel in de gaten had, liet het bewust zo. En zo belande Freddie in een aaneenschakeling van dol dwaze en komische situaties. Voor de ben de, die op hem loerde had hij telkens weer een van zijn feestartikelgrappen in petto, zodat hij steeds de dans ontsprone. Het grote plan van de bende was een zestal raketten af te vuren naar Russische doelen. De raketten zouden bestuurd wor den door afgerichte duiven, dit om niet op de radar van het afweergeschut te ko men. Door een „onhandige" beweging van Freddie raakten de duiven in verkeerde hokken en de raketten werden „bemand" door postduiven, die immers altijd weer op hun basis terug kereu.. Zo ook deze keer, de raketten keerden terug cn bom bardeerden hun eigen basis zodat heel de vijandige bende in een keer uitgeschakeld was. Een beeldschone vijandige agente raakte onder invloed van de charmes van de handelsreiziger en liep over, regelrecht in de armen van Freddie. Het eind was dan ook een hevig getortel, maar niet van de duiven. tekende ook direct een overwinning in de veteranenklasse. De 3 oudgedienden ble ven niet lang bij elkaar maai voltooiden alle drie afzonderlijk hun race. Uitslag: veteranen: 1. Dick Vervloet, Amersfoort, 3 punten; 2. W. Dekker. Amersfoort, 2 pun ten; 3. R. Almekinders, Amersfoort, 1 pnt. Cees Berkhof snelste adspirant. Vele keren reeds moest Cees Berkhof zijn meer- dereerkennen in Gert Vink. Als het om de Paaseieren gaat is het de Bameveldse eer te na. Ook ditmal wist Cees Berkhof Gert Vink te verslaan. Uitslag adsplran- ten: 1. Cees Berkhof, Barneveld 4 pun ten; 2. Gert Vink. Woudenberg, 3 punten; 3. Cees Roeloffs, Amersfoort, 2 punten; 4. Hans Badenbroek, Amersfoort, 1 punt. Wim Pater oppermachtig. Er waren slechts zes nieuwelingen aan de start. De zes dapperen maakten er evenwel een kei harde race van. Al snel verdwenen Evert Smit en Wim Pater uit de groep en zou den een flinke voorsprong opbouwen. Daarachter lag Peter Kuypers wederom alleen en het andere drietal lag bij elkaar. Vooraan vochten Wim Pater en Evert Smit de strijd uit via een kleiharde sprint door Wim Pater. Uitslag nieuwelingen: 1. Wim Pater, Barneveld. 6 punten; 2. Evert Smit, Amersfoort. 5 punten; 3. Pe ter Kuypers. Leusden, 4 punten; 4. Johan Ossendrijver, Achterveld; 3. punten; 5. Harrïe Brouwer, Hoogland, 2 punten; 6. Leo Roeloffs, Amersfoort, 1 pnt. Jan Vlastuin won gemakkelijk. Naast de acht renners van de Ren- en Tourclub Amersfoort waren er nog drie gastrenners die de koude hadden getrotseerd en mee reden. Er werd van begin tot het eind hard aangetrokken, maar de de afstard was te gering om een scheiding teweeg te brengen. Alles bij elkaar bij het ingaan van de slotronden. Een slotronde waarin alles door de sterke finish van Jan Vlas tuin uit elkaar gerukt werd. Uitslag ama teurs: 1. Jan Vlastuin, Scherpenzeel. 8 punten; 2. Aart Jan Schurink. Wouden berg, 7 punten; 3. Honk van Velzen, Scher penzeel, 6 punten; 4. Jan van Schuppen, Veenondaal, buiten mededinging; 5. Jan Sandbrink, Amersfoort, 5 punten; 6. Wout van Eede, Voorthuizen, 4 punten; 7. Heu- veling, Amersfoort, 3 punten; 8. Bert van Egmond, Veenendaal, 2 punten. Na afloop reikte voorzitter Veldman de eieren uit aan alle deolnemers. ACHTERVELD De voetbalvereni- tegen de club van die naam een gevoelige nederlaag geleden. Het volgens de rang lijst zwakkere Bilthoven heeft ln de twee de helft Achterveld totaal overklast. In de eerste helft van de thuiswedstrijd ver kansen een voorsprong te nemen. Een fataal verzuim, dat in de tweede helft niet meer kon worden goedgemaakt. De .afwezigheid van Gerbrand Boersen en Herman Kerkhof had het Achtcrveld- team terdege verzwakt. Dit is echter geen excuus voor de uiteindelijke nederlaag. Het ook nog op diverse plaatsen gewijzig de elftal miste eenvoudig de kracht om op het Juiste moment toe te slaan. De redelijke kans, vorige week tegen ASV bevochten, om een rol te spelen ln de |6trijd om het kampioenschap, is door deze nederlaag aanmerkelijk gereduceerd. Onder bijzonder slechte weersomstan digheden en op een terrein, dat de naam voetbalveld nauwelijks verdiende, nam de wedstrijd een aanvang. Achterveld was gedurende de eerste helft beslist niet de mindere van Bilthoven. De beste kansen waren onbetwist voor Achterveld. Zij wer den echter geen van alle benut. Het eer ste kwartier was de strijd tamelijk gelyk- opgaand. Keeper Tolboom moest wel een keer reddend ingrijpen, maar de rest van j de eerste helft speelde zich grotendeels i op de Bilhoven-helft af. Het was bepaald j geen hoogstaand voetbal, maar dat was (onder de bijzonder slechte weersomstan- I FEUILLETON DOOR MAART JE ZElDENRIIK 1* In september trouwden Bert Pereboom :n Lena Keesom. Er was een ouderwetse muiloft op de deel van Willem Keesom. Onder de vele gasten waren de beide n'oers van Lena, Plet en Han, met hun •espectieveiyke meisjes. Griet had, zij het jchoorvoetend, er in toegestemd, dat ze werhuis kwamen. Doe ik het niet, dan slenteren ze langs de weg en wat kan daar ran terecht komen? In de nacht reed Lena haar vrijwel ïuchtere echtgenoot naar de Noordbeem- ster. Ze had deze dag een oogje dicht ge- cnepen, omdat ze niet wilde, dat haar nan werd uitgelachen. Maar Bert had ameliJk goed maat weten te houden. Hij vas haar daarom des te liever. Maar zelf ïad ze 't stuur van de auto in handen jenomen. „Ik wil je heelhuids bij me heb ben, vannacht, mijn heer gemaal, „had :e zacht gezegd, omdat hij even protes- eerde. „Daarom rijd ik je naar ons huis. Pan morgen af mag jij het stuur weer in Janden nemen. Voorgoed." HOOFDSTUK 14 Op de boerderij van Willem Keesom ras het stiller geworden sinds Lena ge rouwd was. Al kwamen Hilda en Ina, de neisjes van Piet en Han op gezette tyden Janwippen en koesterde Griet zich aan iun jeugdige enthousiasme en blijde druk- e. toch miste ze haar dochter. Maar de eerste weken bleef ze weg van ie boerderij in de Noordbeemster. Het be kijf liet niet toe, dat ze een huwelijksreis naakten, dus daarom moesten ze zoveel nogelyk in de wittebroodsweken op zich zelf worden gelaten. Maar na drie weken kwam Bart en Lena .onverwachts op een middag binnenvallen. ,Een goede middag allemaal," begroette 3ert opgewekt. „Hoe is het hier? Alle- naal gezond?" „Heremetijd... kinderen... „riep Griet Hij verrast en trok haar dochter dicht tegen aan, haar omhelzend..." alles wat k gedacht heb, maar dit..." Lena, in haar mantelpakje en met blo zende wangen, leek Hollands welvaren in ?igen persoon. „Bart wil met alle ge veld een teevee hebben moeder," verdui delijkte ze. „Drie weken zijn we getrouwd m nu is hij al op me uitgekeken." Éart schudde energiek het hoofd. „Geen sprake van... Ze draait het precies om, noeder. Zij wil televisie. Ik heb altijd wel indacht dat de aardigheid er voor haar gauw af zou zijn." „Hoor hem," smaalde Lena. „Geloof iem maar niet, hoor moeder. Hij komt heus niets te kort." Griet meesmuilde lachend. „Ik hoor het al, dat zit wel goed by jullie. Willen jullie thee?" „Daar komen we just voor," zei Lena, omdat ik een beetje naar jou verlangde moeder. Zeg, waar is vader eigenlijk?" „Naar de smid. Met de tractor. Dat ding deugt de laatste tijd niet." „Waarom kopen jullie dan geen nieu we?" mopperde Lena. Griet zuchtte. „Zeg dat maar eens te gen je vader. Hij heeft tegenwoordig een bezuinigingsmanie." „Zullen we je vader er met Sinterklaas een geven. Leen?" „Ja, van chocolade. Het lijkt wel, of het van de armen gaat," sputterde zijn vrouw door. In de stad wachtte Lena een verrassing Ze betraden de radiozaak waar ze even rondkeken. Een stem klonk plotseling: Waarmee kunnen wy u van dienst zijn, mevrouw, meneer?" De stem kwam haar bekend voor. Ze draaide zich om en kon een kreet van ver rassing nauwelijks weerhouden. „Jeetje... Jaap... dat ls waar ook, Je werk hier, he? Jaap Witvliet had in één oogwenk ge zien dat Lena Keesom een trouwring droeg. „Inderdaad, mevrouw. Met dit ver schil dan, dat het op dit ogenblik mijn zaak is." Ze keek hem nog verbaasder aan. Hij wees naar een der grote winkelruiten. Hoewel ze de letters tegenovergesteld zag las ze gemakkelijk J. Witvliet Bart had dit alles een beetje verbaasd aangezien. Lena zei: „Meneer Witvliet ls een oude kennis van me. Wel, gefeliciteerd en veel sukses in de zaken." De man boog afgemeten. „Dank u vriendelijk, mevrouw." Hij ls "het nog niet vergeten, begreep ze, dat lk hem Indertijd op die winterzondag- middag de wagon uitgeklept heb. Kinder- achtg om daarover na zoveel jaron nog gepikeerd te zijn. Als ik nu naar mijn natuur te werk ga, smeer ik 'm en ga naar een andere winkel. Maar ik ben ge trouwd en Bert heeft ook nog wat te zeg gen. Dat zei hij dan ook: „We komen eens naar een televisietoestel kijken." „Dat komt goed uit," antwoordde Jaap op kalme toon. „We kunnen u de nieuwe collectie ontvangers laten zien, die we pas enkele dagen in huis hebben Mag ik u even voorgaan?" Lena keek rond in de moderne zaak. Kennelijk nog niet zo lang geleden ver bouwd. want ze herinnerde zich vaag dat het vroeger een vrij ouderwetse winkel was. Zo. zo, dus Jaap had de zaak van z'n baas overgenomen. Indertijd, herin nerde ze zich nog, had hy al een spaar potje. Ze had hem wel eens overdreven zuinig gevonden. Waarschijnlijk had hij net zo lang gespaard, tot hij de zaak kon overnemen. Misschien had hy 'm ook la ten verbouwen. En natuurlijk eveneens ge trouwd... Op haar beurt keek Lena naar zijn rechterhand. Ja, daar glansde een I 2"0ud bandje om zijn ringvinger. Bart was met Jaap Wiltvliet in gesprek geraakt. Af en toe wendde hij zich tot Lena en vroeg: „Hoe vind je deze?" Ze knikte een paar maal en gaf één lettergrepige antwoorden. Terwijl ze ver stolen naar Jaap keek. Zou moeder nu nog bezwaren gehad hebben, nu hij een eigen zaak bezit in de stad? En wat voor een zaak? Van deze man had ze gehou den. Het was maar enkele jaren geleden, maar het leek of het tien, vijftien jaar achter haar lag Ze keek naar zijn don kere, keurig geknipte haar. En glad ge schoren gezicht, Jaap had een zware baard. Soms s>» ior hij zich twee keer op een dag en nog maakte ze hem toen wel eens verwijten, dat z'n baard prikte. Hoe vaak hadden zo niet het hun hoofden togen elkander ln haar Flatje gezeten, alleen maar kijkend, elkander liefkozend. Af en toe een paar overuren, een fooitje en een schnabbeltjc in de schaarse vrije uren. Lena zou vast niet te klagen hebben als ze met hem getrouwd was Kyk die mensen nu eens voor de ramen naar hem kijken. Ik loop hier gewoon voor gek in m'n colbertje. Niet eens een das om. Ze was ook zo haastig goweest. Niet eens tijd om een overjas aan te trek ken. Ik heb steenkouwo handen..." Een dik half uur, nadat Lona Keesom hem uit haar wagentje had gegooid, liep hij het bruggetje over. Waarschijnlijk had Dientje hem al gezien, want nog voor hij gelegenheid had om rond het huisje te lopen, opende ze de voordeur. „Kom er gauw in," riep ze. „Hoe kun je nu zo op de weg lopen, zonder das en jas, Moet je longontsteking krijgen?" Hij betrad de gang handenwrijvend, waarna ze de deur achter zich sloot. „Waar is Lena gebleven? Wat moest ze zo onverwachts van je? Ik dacht dat het uit was?" Ze voelde zijn handen en schrok. „Kom gauw mee naar de keuken, daar is het warmer dan in de kanier. Ik stook het fornuis wat op. Mal jong om zo op de weg te lopen..." In de keuken voelde hij de behaaglijke warmte. Hij probeerde een sigaret op te steken, maar zijn handen beefden zo, dat Dientje de aansteker uit zijn hand nam en aanknipte. Mopperend zei ze; „je zou een ziekte op je hals halen, mal jong, waar is Lena ge bleven?" HU zuchtte en trok aan zijn sigaret. „Dat i3 een heel verhaal. Ze wil ei van door. Met my. Ik wilde niet. Dat is niet de weg. Haar moeder heeft wat tegen me, om dat ik geen boer ben. Kan lk 't helpen? Lena is rijk, maar dan kan me wat sche len. Ik verdien zelf voldoende. Nu ja.,. Ik kan niet alles vertellen. Ze had een plan dat ik afwees. Zoiets kan ik niet doen... Ze werd nijdig, begon te schelden en op het lest schopte ze. deed het portier open en voor ik er op verdacht was, smeet ze me uit haar wagen. Meteen reed ze weg." Dientje keek hem onzet aan. „Wat een loeder... wie doet nou zoiets? Is dat LEUSDEN Het Jaarverslag van de Fok- en Controlevereniging Leusden wat dezer dagen verschenen ls, spreekt ln dit verslagjaar over een natte zomer (najaar 1968) wat voor de melkproduktie niet be vorderlijk is geweest Do vereniging had 68 leden welke 1789 melkkoeien onder controle hadden. Deze dieren produceer den gemiddeld 4590 kg melk met 8 94% vet ln 805 dagen. Ten opzichte van het vorig jaar was dit een melkdaling van 93 kg per dier, waartegenover stond dat het vetgehalte Iets gestegen was. Op de provinciale IJJst staat Leusden op de 14e plaats van de 36 aangesloten verenigin gen. Zeker nog een prachtig resultaat. Dat het handmelken tot de verleden tijd gaat behoren bewijst wel dat er maar 2 leden meer zijn die dit nog doen. 191 dieren komen voor op erelijsten, en als hierbij in aanmerking genomen wordt, dat de eisen hiervoor zeker hoog zyn mag dit een bijzonder mooi resultaat worden genoemd. Totaal 55 koeien heb ben inmiddels een hogere levensproduktie dan 40.000 kg, waarvan er 4 boven de 60.000 kg en 12 boven de 50.000 kg. In het verslagjaar werden 378 vaars- en 23 stierkalveren van K.I. dekking in het re gister opgenomen en 346 vaars- en 7 stierkalveren van natuurlijke dekking, to taal dus 724 vaars- en 30 stierkalveren. Bij de stierenkeuring werden 5 oudere en 14 jonge stieren ingeschreven. De keu ring uitgaande van het Ned. Rundvee Stamboek gaf als resultaat, dat 43 koeien van verschillende eigenaars meer dan 80 punten behaalde. Aan do jubileum ten toonstelling in Den Bosch werd door het lid A. Westeneng met 4 dieren deelge nomen en behaalde 2 eerste en 2 tweede prijzen benevens een le groepsprijs. Van soms liefde? Dan wil ik er nooit wat van weten." Ondanks alles begon hij te lachen. Ze zag zijn handen beven en knielden by hem neer terwijl ze zyn handen in de hare nam. „Laat mij je maar helpen, gek jong. Je bent een dwaas, om achter zoiets aan te blijven lopen. Daar ben jij veel te goed voor. Als ze perse een boer wil, waarom houdt ze jou dan op sleeptouw?" Hy schudde zijn hoofd. „Zij wil wel, Dientje maar hét is haar moeder. Die zit vol hoogmoed. Je weet wol: de ryko boer in. Geld moet met geld trouwen, is door gaans hun devies. Een doodgewone mon teur als Ik zien ze niet staan." „Laat ze toch stikken... heb je kouwe voeten? Dat moet haast wel. Ik zal je schoenen losmaken... Zeur niet... aes te gauwer ben je weer warm... Gewoon om doodziek te worden. Die meid lijkt wel gek... Waar was het?" „Wat?" „Waar ze je op straat zette?" 1 „O, voorby het derde kruis meen lk. Ik ken al die wegen niet uit elkaar hou den." „Hoe lang heb je gelopen?" Ze zette zyn schoenen onder het fornuis. „Steek je voeten eens uit, zal ik ze wryven." Hy lachte. „Doe niet zo mal. Dientje, ik ben geen baby... ik kan wel tegen een stootje." „Doe jy maar niet zo gek. Kouwe voe ten zyn de bron van veel ziektes. Ik heb - Tfoi) "V r-v Ook Küppie l.j Jodoiamii be gonnen er nu toch wel van overtuigd te raken, dat er aan boord van DE GROENE DRAECK Iets niet ln orde was; een feit, waaraan de maat vanzelfsprekend nooit had getwijfeld. „Het spookt aan boord van dit schip." Jammerde de bevende stuurman „Kisten verdwijnen spoorloos; geesten grendelen deuren. Maar als ik zo'n geest door een patrijspoort zie ioeren, gelooft niemand mol" ln het ziekenhuis in de stad gewerkt. Daar hoor je genoeg, als niet doof bent." Hij keek toe, terwijl ze zijn voeten beur telings wreef. Het gaf een prettig gevoel Eigenlijk ls zc oen schat, dacht hij. Precies haar moeder. Meteen realiseerde hij zich, dat hy de andere huisgenoten miste. „Waar is iedereen?" Ze bleef wrijven zonder op te kyken. „Ans heeft een vry'er... een smid uit de Purmer. Je houdt je mond, hoor? Ze mo gen het hiér nog niet weten. Pa en moe zijn naar tante Sjaan in Ilpendam. Met de bus." „Waar biyft eigenlijk jou vryor?" vroeg hy plagend. „Die heet X. De grote onbekende. Als ik jou zo hoor wat je is overkomen pas ik voorlopig op." ,,jy bent niet zo'n driftkop als Lena." „Vergeiyk me alsjeblieft niot met haar. Zo. „Zo staakte haar wrijven. Hoo zyn je handen nu Ze voelde ze „Hmj gaat. Ik zet thee. Is het hier warm genoeg?" „Heerlyk," gaf hij toe. „Ik kom weer helemaal bij. Jasses wat voel je je dan el lendig, he? Als je m je nakende colbertje over de weg tuint! Ze koek naar zijn kleding en zag de natte plek op z'n knie. „Ben Je gevallen?" „Ze heeft me toch uit de de wagen ge kiept?" „Is je knie niot kapot?' „Weet lk 't... ik geloof van niet. Moet ö--iua," gal" Kappie toe. „Maar geesten gaan er niet met schat kisten van cloor, angstklont. Geesten gren delen ook geen deuren achter de rug van eon eerlijk zeeman. Hier zit iets anders achter!" Hij wendde zich tot de geleerde, die het gesprek zorgelijk volgde. „Weet u wel zeker, professor, dat het geheim van die schat niet is uitgelekt?" „Gewisi" antwoordde professor Jodela- hiti heetgebakerd. „Der GROENE DËAECKL is ea© weteiasGbftDDeliik* vin. ik m'n broek soms uittrekken, zodat je het kunt verbinden?" Dientje begon te kleuren. „Zeg niet zul- kel onsmakelijke dingen. Houd je been eens recht," beval ze, opnieuw by hem neerknielend. Hij deed het en waarschuwde: „Denk maar om je nylons." „Mag jy me nieuwe geven. Langzaam schoof ze zijn broekspijp omhoog, tot de knie die geschaafd was. „Zie je nu wel? Voel je dat niet eens?" Hij lachte. „Ik voel enkel jouw zachte handen,, Dientje." Ze kwam overeind. „Hou es even vast zo, haal ik een pleister." Even later was ze terug ln de keuken mot een verbanddoosje. Toen de pleister er op zat ,trok zo do broekspyp weer om laag. „Nog meer verwondingen?" Ik weet het niot. „Onwillekeurig keek hij naar de natte elleboog. Ze zag hel. „Trek je jas eens uit." Hy deed het, geholpen door het meisje. „Maak je overhemd eens los, wacht... laat lk het zelf maar doen... jy met jo kouwe handen..." Jaap legde ze even ln haar vooroverge bogen nek. Zo slaakte een gil en gaf hem een mep. „Nou begin jy ook al te timmeren..." „Moet je maar met je kouwe handeD van me afblijven." „En als ze warm zijn?" (wordt vervolgd) - ow.. bjhoort alzo aan der wetenschap en der Etaatl! Niemand an ders heeft er recht op!" Helaas waren er Heden die er over dit laatste geheel andere ideeën op na hiel den. Professor Jodelahiti zou zich hiervan hebben kunnen overtuigen indien hij niet in het rommelhok van De GROENE DRAECK had opgesloten gezeten. Hij had dan kunnen zien hoe een drietal sujetten, gehuld in kikvorsuitrustingen, een zware, met koper beslagen kist naar het zee-op pervlak voardaix door ftH-trtSn Tcondei

Leusder Krant | 1970 | | pagina 7