25 JAAR NA DE BEVRIJDING DONDERDAG 2 APRIL 1970 heen en terug 8 km) op „Dashorst" bij Dirk Moesbergen. Bij „De Roffelaar" ACHTERVELD De hongerwinter raken oververzadigd van het geld en vra- 1944 ls vreselyk. Honderden uitgemergel de magere mensen komen vanuit Amster dam en den Haag lopend met karretjes, kinderwagens en gammele fietsen op har de banden naar deze streek om er iets voedsel te bemachtigen, 's Nachts slapen ze in hooibergen of tussen het vee in. Vlooien en luizen tieren welig en er is geen zeep meer te krygen. Langs de weg zyn is gevaarlijk werk want jonge Duise soldaten nemen het voedsel wat met veel schooien is verkregen af en als er iets wordt tegengestribbeld wordt er ge slagen of geschoten of wat nog erger is: in de trein getrapt en geslagen, drie of vier dagen en nachten zonder voedsel of ontluchting in afgesloten goederenwagons naar een gruwelkamp diep in Duitsland of Polen. Duizenden mensen uit het Westen van ojis land lopen honderden kilometers en trekken naar het gastvrije Overijssel en Drente waar gelukkig iets meer voedsel is te krijgen De boeren hier proberen iets te helpen maar het is haast geen doen Wordt er gedorst dan staan tientallen mensen enkele uren van tevoren al in de rij te wachten, in de hoop om een kilo rogge te krijgen. Slechts een enkele parasiet profi teert van de hongerellende Zij durven achthonderd tot duizend gulden te vragen voor een mud rogge, tien gulden voor één ei. driehonderd gulden voor een kilo boter, vijfentwintig gulden voor een liter melk, vierhonderd gulden voor een mud aardap pelen, zout twintig gulden per pond. tabak dertig gulden per half ons Deze profiteurs Johannes Hermanus van Burgsteden werd door de Duitsers doodgeschoten op 29 december 1944. Ook zijn vader Corne lls van Burgsteden werd op zyn hoeve -üet Kwade Gat" te Stoutenhurg neer geknald, twee dagen later zou hij 61 jaar zijn geworden. Hermanus Theodorus werd gevankelijk weggeranseld en overleed in een gruwelkamp in Duitsland, wanneer Is nooit bekend geworden. Jan en Johan Verhoef werden na hevig afgeranseld le zyn tot bloedens toe op dagenlang transport gesteld naar een gTUwel-concentratiekamp in Duitsland. Net voordat het kamp zou worden bevryd stierven zij tengevolge \an de hevige ont beringen (slaag, meedogenloos hard wer ken en zelden eten) na elkaar op 4 en 7 maart 1945. In dezelfde maand overljjdt ook hun vader Wouter Verhoef van „Bakelaar" die op stille wijze enorm veel goed werk heeft verricht voor de ondergrondse strjjd tegen de Duitse bezetters, ziet zyn enorme strjjd te vroeg beëindigd. Via het concentratie kamp Amersfoort komt hy in hot vernie tigingskamp Neuengamme (waar tiendui zenden Joden al zyn vergast). Wouter Verhoef houdt zijn mond, hy verraadt niks, zyn geest blyft sterk. Maar lichame lijk moet hy er wel aan. Hy overlydt Kerstnacht 1944. gen daarom de laatste dekens en kleding van de hongerende mensen. Zelfs trouw ringen worden geruild voor iets voedsel. Bij alle ellende volgt ook nog een hopeloze koude winter met vele maanden sneeuw val In het Westen van ons land sterven de mensen bij honderden de hongerdood of door de koude. Het bommen- en boordwapengeweld houdt dagenlang aan. Een half uurtje is er niet meer bij. Vooral de Duitsers op de Rijksweg by Terschuur worden zwaar be stookt. 's Nachts zien we alles in vuur- lichtgloed. de strijd gaat immer door. Ont redderde Duitse troepen zyn op terug tocht, een lange groep vermoeide soldaten, uitgemergelde soms kreupele paarden, gammele karren en daarboven de mach tige geallieerde vliegtuigen die op alles schieten. VRIJHEIDSSTRIJDERS VERMOORD De Duitse terreur gaat door Wouter Verhoef van „Bakelaar" is een strijder te gen het onrecht, de deur staat bij hem open voor. de ondergrondse strijders, voor de piloten voor al degenen die opkomen voor hun Vaderland. Op zijn boerderij zijn dertig vluchtelingen, verzetsstrijders en onderduikers bijeen. Wouter wil niet wij ken voor de Mof De niets ontziende Si- cherheitsdienst nemen de immer zwijgende boer gevangen Zijn dochter Alie moet ook mee maar wordt later vrijgelaten. Via het concentratiekamp Amersfooit komt hij te recht in Neuengamme. Hij wofdt gesla gen. nagenoeg geen eten, liggend in een smerige koude barak zonder dekens Maar Wouter zwijgt, hij houdt woord. In de Kerstnacht van 1944 overleed hij, een goed Vaderlander vermoord door de moffen. Op vermoeden dat er een geheime zender is doen enkele Duitse moordcom mando's een overval op de boerderij „Het Kwade Gat" in de buurtschap Mussendoip onder Stoutenhurg. Ze slaan een ruit in en over de schouder van Vader Cornclis van Burgsteden heen schieten ze de zoon Jan direct dood Vader smijt de deur dicht maar de schier dolle Duitsers knallen dwars door de deur heen en ook Cornells van Burgsteden is gedood door de Duitse terreur. Het is 29 december 1944 De zoon Hermanus komt terecht in het Duitse gru- welkamp Llidwigslüst bij Hamburg Wan neer hij de marteldood is gestorven is niet eens bekend geworden Drie zonen van buurman Aalt Berg worden evenals Gart van den Belt en een onderduiker ook in de wagen geranseld en op dagenlang tran sport gesteld. Ook zij komen om in een Duits gruwelkamp. Jan en Johan Verhoef uit de Kletter- steeg worden eveneens gevat door de vij and Maandenlang van gruwelijk lijden, elke dag de dood voor ogen ziende In het zicht van de bevrijding overlijden ze drie dagen na elkaar in het kamp Heijerhorst in Wobeling-Duitsland. Jacob Veerman van „Klem Achterveld" een goed mens heeft tientallen para chutisten uit handen van de Duitsers we ten te houden Hij praat nog even met bakker Hein Schouten die zorgt voor rog gebrood voor de parachutisten-bevrijc'TS, het is zijn laatste gesprek. De Grüne Po lizei wacht Jacob op en ook hij gaat naar een gruwelkamp in Duitsland Hij vindt de dood in het zicht van de bevrijding. Het concentratiekamp wordt ontruimd voor de naderende Russen, duizenden „levende ly- ken" worden een boot opgeranseld. Een geallieerd vliegtuig (dus vrienden van de gevangenen) meent te doen te hebben met een troepentransportschip. Het duikt naar beneden gooit zijn bommen af, het schip zinkt in de Elbe., niemand heeft de Licha melijke kracht meer om naar de kant te zwemmen.. Naast de gruwelkampen en de gaskamers is nu ook het Duitse water een graf geworden van duizenden! NIEMANDSLAND Met is dinsdagnacht 3 april 1945. Er wordt op deuren en luiken gebonkt De mensen worden uit de schuilkelders ge haald. Angstig wordt gedacht aan g- voering naar één der vernietiging i- pen Het blykt echter dat de Duits L- ting in Achterveld gaat vertrekker e burgers moeten helpen met muniti een gevaarlijk angstig werk. He' blijkbaar ernst. Later op de dag sterke gerucht, dat de geallieerde bevrijders) in aantocht zijn en j grote gedeelten van Gelderland e: ijssel bevrijd hebben van het zwa logsjuk. Achterveld zal echter nog g_. ld moeten beoefenen. Het wordt niemands land. De dorpsdwangarbeiders, die stellin- P"'i hebben gebouwd achter huize „Sint •f" en de hoeve „Groot Achterveld", den naar huis gestuurd. Een onbeken de hand schrijft op café „De Roskam" van Aart Bosman „De krieg wordt voortge zet". De Duitsers worden steeds angstiger en soms minder driest in hun optreden De burgers zijn nagenoeg alle fietsen afgeno men. Toch is er een vluchteling, die op een gammele harde banden fiets rijdt in de Emelaarsweg Hij moet de fiets afstaan aan twee oververmoeide soldaten Enige vluchtelingen uit Huissen en Arnhem heb- ben dit gehoord, achterhalen de rovers en pakken op hardhandige wtyze de fiets en zelfs de geweren af! De Pool in Duitse soldatendienst heeft zich in de ondergrondse gedrongen maar blykt een contra-spion te ztfn en door deze schandelyke dubbeldienst geraken velen in de concentratiekampen terecht. De grote ondergrondse strijder Van de Bor een mol- lenvanger uit Terschuur zal het volgende slachtoffer z(jn. Maar Van de Bor is hem vóór en hy weet de contra-spion Helmuth Wetschko te achterhalen bij Amersfoort. Deze vlucht dwars door de Barneveldse LET. SBROEK Krantenboer Johan Greefhorst uit Hamers veld zei op de tweede zaterdag van september 1939 tegen Aart Zwart boer op „De kromme start": „Jullie moeten van de boerdery af, want alles wordt hier onder water gezet om de Duitsers tegen te houden als die zouden komen". Boer Zwart, zyn vrouw en zes kinderen waren ontsteld over zulk 'n bericht. Een paar uur later kwam de burgemeester zelf de officiële mededeling doen. Ook voor hem was het een zwaar iets om dit aan zyn gemeentenaren te moeten meedelen, temeer daar hy geen antwoord kon geven waar de mensen dan naar toe moesten vluchten. Dinsdag 12 september 1939 sloeg het eerste oorlogsgeweld dan toe: vluchten voor het wassende water. Het Nederlandse leger hielp met de evacuatie. Van da Nederlandse burgers werden de vrachtauto's gevorderd oni hiermede have en goed van de boeren in veiligheid te brengen. Op de vrachtauto neemt de Amersfoortse melkboer en nu soldaat een karton aan van soldaat (en nu garagehouder in Amersfoort) Jan Bakker. Zyn collega staat al klaar om de Keulse pot met „greune" bonen aan te geven. Het gezin Zwart acht personen wordt verdreven van hun boerderij en vlucht naar Soest waar ze moet huizen in een klein oud hoerenbedocninkje. Acht maanden later zal de boerdery in Leusbroek in brand worden gestoken en vyf jaar later ondergaat de nieuwe boerdery hetzelfde lot. Twee keer over staat Aart Zwart bij de ruïnes te kijken wat eens zyn kapitale boerdery was. Maar Nederland (Leusbroek) zal herryzenl j. m. S. beek heen, steelt een fiets op de Souten- burgerlaan en vlucht verder. Van de Bor houdt ook vol, zeker 15 km achter elkaar. Eindelijk dan vindt het tweegevecht plaats want Helmuth wordt neergeschoten op het Dijkje tussen Renswoude en Veenendaal. De ondergrondse is een verrader kwijt, het moest wel zo. Donderdag 12 april is het een mooie lentedag De natuur laat zich nog niet geheel afschrikken. De vogels zingen nog het hoogste lied. Maar hazen, konijnen, fazanten en de ranke herten in deze mooie streek zijn er nagenoeg niet meer. Alles is weggeschoten door de hon gerende Duitse soldaten. Dan weer hevig kanongebulder. Schietende vliegtuigen vatten iedere prooi. Er komen weer bezet ters, die proberen de allerlaatste paarden te vorderen. Maar de boeren saboteren, want de meeste paarden zijn kreupel ge maakt. Maar dat zelfs hindert het ontluis terde leger niet. Het trekt weg met kreu pele en zieke dieren Befehl ist befehl. De dood komt eens voor ieder Roose velt. Amerika's President, overlijdt. MEER BROOD De schaarse voedsehoorziening dreigt in de war te lopen want het distributie kantoor in Hamersveld i9 niet nicer be reikbaar. Bakker Wout van Dijk en zyn vriend Hent Berg gaan naar Gerard Stcenheek in Stoutenhurg. Hy is plaats vervangend bureauhouder voor de voedsel voorziening. De drie mannen gaan op gammele fietsen en in stromende regen naar Barnevcld om daar in café Midden dorp met het hoofd van de distributie- dienst overleg te plegen. Teruggekomen gaan ze naar de Coöperatie en de melk fabriek waar de meel- en hotervoorraden worden opgenomen. Er wordt een tyde- Hjke burgerdistributiedienst Ingesteld. Het wordt er iets beter op. Het rantsoen brood dat maar vierhonderd gram in de week is wordt nu twaalfhonderd gram brood met daarbij een half onsje boter. En dat ls nog niets teveel. BEVRIJDERS IN BARNEVELD Half april 1945 staan de Canadezen op ongeveer vijfendertig km van ons dorp In Apeldoorn zijn er straatgevechten. De door de Canadezen uitgezette nevelgordij nen rondom Arnhem verduisteren ook hier de lucht, hetgeen zelfs een bescherming betekent voor de in wanorde terugtrek kende Duitse troepen. De bevolking trekt zich ook steeds meer terug in de ook al niet zo veilig ondergrondse schuilkelders De geallieerde vliegtuigen nemen de Duit se colonnes nog meer onder vuur. Ker mend zakken de soldaten gewond ineen, het dodental stijgt Tussen de boerderijen „Het Beekhuis" en „De Vliert" ontploft een munitiewagen door de vliegtuigaanval. Vijftien soldaten worden uiteengereten... Vele dorpelingen trekken naar Barnevcld, dat bijna geen last heeft van het gevechts- vuur De geallieerde bevrijdende kanonnen zijn duidelijk hoorbaar, ze komen dichter bij Vermetele Hitlerjongens maken de panservuisten. die ze niet kunnen meesle pen, ónklaar. Totaal gedemoraliseerd trek ken de laatste Duitse colonne's terug op westelijk gebied achter Amersfoort. Groepjes mensen huizen angstvallig in de bossen. De bevrijders zyn niet ver af. De wildste geruchten doen de ronde Canade zen zitten al in Barneveld. Toch zijn er achtergebleven Duitse soldaten die blijven doorvechten De zoon van tuinder Van Wijk van de Rudolphstichting. die een vrijheids-oranjeband draagt, wordt neer geschoten. Waar de burgers daags tevoren nog een schuilplaats hadden, proberen sol daten zich nu nog wanhopig te verdedigen Kallenbroek en het Paradijs worden slag veld. Die nacht is er oorverdovend lawaai van vuur en spuitende tanks en verbijs terd vechtende ~>uitsc s-'daten. Door de modder kruipend prc ;ei> n zij nog de al- lerlaatse pantservuisten te werpen onder de oprukkende tanks GRANAATBOMBARDEMENT 18 april zyn de Cana-.' ~n in Barneveld. Een hevige ontploffing is hoorbaar, de grote brug in do Hogeweg by Amersfoort vliegt de lucht in. De geallieerde vliegtui gen bestoken hevig de Duitse linies aan het Yalleikanaal. Achterveld ligt angstig stil verlaten. Duitse soldaten komen af en toe eens verkennen. De bevolking is gro tendeels gevlucht, omdat het dorp veel granaatvuur krygt te verwerken. De Duit sers proberen vanuit Asschat en Amers foort de kerktoren kapot te schieten. Het doel wordt gemist, de uitgesleten kanon nen zijn niet nauwkeurig meer en honder den granaten vallen in en om het dorp. Niet één raakt er de kerk. Bij „Het Zwaantje", halverwege Barneveld, zijn al Canadese soldaten gezien, op slechts vier kilometer van Achterveld af. Ik moet een achtponder roggebrood brengen (lopend sluipt een honderdtal Duitse soldaten. Plotseling komt een Canadese jeep de Postweg op gereden en van hieruit wordt een fel mitrailleurvuur op de onthutste Duitsers geopend. Achter de behuizingen „De Doofpot". „De Fikkerie" en „De Kla- veet" trekken zy zich overhaast en wanor delijk terug (gescheurde kleding hangt aan het prikkeldraad) in de bossen van „Snorrenhoef" en het moeras en heideveld van „De Boom". Toch is er één vermetele Duitser die niet wil wijken. Ik zoek diep dekking in een sloot Vanuit een éénmans- gat schiet de Duitser fel met zijn mitrail leur strak over de sloot heen, de jeep wordt stuk geschoten twee Canadezen sneuvelen. Per walky talky wordt om hulp gevraagd. Een kwartier later verschijnt een tweede jeep, die met geweld op de zich wanhopeloos verdedigende Göring- volgeling stort. De sloot blijft mijn redding maar de warmte is voelbaar want de vlammenwerper spuit over de sloot heen minstens vijfentwintig meter vuur. De nog steeds schietende soldaat is hiertegen niet bestand en valt op het veld van eer, een zwartgeblakerd ingeschrompeld lichaam ligt een een gat: één van de 35 miljoen Hitier slachtoffers. De radiocorrespondent van Reuter meldt: de geallieerden hebben de buiten- wyken van Amersfoort bereikt. Inderdaad daar kunnen we over meepraten! Donderdag 19 april 1945. Twaalf Duitse soldaten zijn het YalleLkanaal overgesto ken en dringen door tot „Vendeloos Daat- selaar" in het Musschendorp. Verderop volgt een gevecht by de hoeve „In de vro- lyke mortier". Bij „Groot Middelaar" vlie gen de granaatscherven overal heen. Een Duits soldaat schreeuwt tegen Elis van Maas van Gulik: „De krieg raakt ten ein de, we gaan eraan". Naby de boerderij „Orkanje" van de familie Van Dijk geven twee Duitse deserteurs zich over. Maar nog is de stryd niet gestreden. (Deel 3: dynamiet in de toren, gevech ten van man tegen man, landmynen, boe ren worden doodgeschoten.) J. M. Sch. e LEl'SBROEK Een \an de tachtig be huizingen \an de Asschatterlinie de boer dery „De kromme start" komt in septem ber 1939 steeds verder onder water te staan. In 1940 wordt de boerdery in brand gestoken, in 1942 staat er een nieuwe boerderij. Het oorlogsgeweld wordt steeds LEl'SBROEK Zowel in 1940 als In 1945 heeft de kleine buurtschap onder Leusbroek ernstig geleden van het oorlogs geweld. Links vooraan hoeve „De Wit" waar in 1940 de gebroeders Gys en Peet Broekhuizen woonden. Aan dezelfde kant van dc boerdery van Jan van Westerlaak. Rechts de boerdery van de twee gebroeders en zuster Van Leycnhorst. In dit watergebied werden ruim tachtig bewoningen ruim één meter onder water gezet. De bewoners moesten weg van huis en haard en in de vreemde gaan wonen op kleine vervallen boerderytjes of in kip penhokkenOp de eerste oorlogsdng 10 mol 1940 werden de boerderyen in dit Leusbroekse buurtschap door de Nederlandse soldaten van o.m. het 16e Regiment Infanterie in brand gestoken om schootsveld te hebben tegen de Duitse troepen. De boeren kwamen terug by hun ruïnes, togen weer aan de arbeid en in 1942 betrokken zy hun nieuwe boerderyen. Het oorlogsgeweld kwam opnieuw en nog angstiger terug. Op 24 april 1945 werden de nieuwe boerderyen door 16-17 jarige soldaten van de Hermann Göringmacht, zonder enige noodzaak in brand gestoken, een laatste wraakoefening van de Duitse Legermacht. Maar Nederland (Leusbroek) zal herrijzen! J. M. S. wreder en spitst zich toe in de aprilmaand 1945: naby de Asschattersluis worden boe ren en vluchtelingen zonder enige vorm van protest door jonge Duitse soldaten weerloos neergeknald. Tot 19 april 1945 hebben de oudere Weermachtssoldaten zich menselyk gedragen. Op die dag zegt een Weermachtssoldaat tegen de vrouw van „De Kromme Start": „We moeten weg van hier maar wat er nu komt is niet zo best, het zy jonge soldaten van de Her mann Göringmacht en die pakken dc zaken nogal bruut aan." Enkele uren later werden de bewoners van Leusbroek op de harde waarheid gedrukt. Grijs geünifor meerde 16-17 jarige soldaten met zwart beschilderde gezichten dringen angstig het gevechtsgebied binnen. Ze hebben zich te goed gedaan aan scherpe jenever en al slingerend en met dc geweerkolven op de deuren slaande willen zc de komende ne derlaag wreken. Ze roven de laatste beetjes levensmiddelen uit dc kelder. Dc 17-jarige boerenzoon Gerard Zwart vliegt zijn lied uit cn wil de moffen tc iyf gaan, geweren worden op hem gericht en het is zijn moe der. die de waanzinnig angstige ex-edel- germanen weet te overwinnen. Ze durven hem niet neer te schieten, want de oudere Weermachtssoldaten van hetzelfde Duitse leger willen deze terreur niet. De jonge Göringsoldaten doen enkele koeien de hal ters aan om ze mee te nemen. Plotseling worden ze opgeschrikt door Weermachts soldaten die eens een kykje gaan nemen het is er toch niet meer uit te houden en de tien rovers druipen snel af. Maar voor de hoeren. Met enkele bezittingen op dc bocrekar geladen, vluchten zc van hun woonstede, maar waar naar toe? De be woners van „De kromme start" vader en moeder met zes kinderen cn zeven evacees (vluchtelingen uit het Bctuwegebied) wil len dc vryheid tegemoet. Een gevaarlyke onderneming in dit gebied van sluipende schietende soldaten van onzichtbare vernietigende landmijnen. Geen rust, maar wel uit het strijdgewoel, de nieuwe heer- stede is een kippenhok in de buurtschap Moorst waar de Leusbroekse vluchtelin gen alle onbaatzuchtige medewerking ont vangen van dc familie Gys van de Hee. De boerderij „De kromme start" wordt door jonge Duitse soldaten in brand gesto ken, de laatste w raak van een verliezende partij. Maar Nederland (Lcusbroek) zal herryzenJ, M. S.

Leusder Krant | 1970 | | pagina 8