Ei root herdenkings- en feest- rogramma gem. Leusden Feest in AchterveSd op 17 april symbolische bijdrage gevraagd voor het redesgedenkteken Celstraf, half jaar en boete van f250.- in de Leusdense hasjiesj-zaak IEUGDDIENST iAMERSVELD N KADER VAN UvTIE 70 GAST EN GAST VROUW ZIJN NOG MEER MATERIAAL GEVRAAGD VOOR DE TENTOONSTELLING DONDERDAG 9 APRIL 1970 (Van de redaktie) LEUSDEN De Oranjevereniging ,eusden en het Feestcomité Achterveld lebben samen voor de komende feest- herdenkingsdagen een bijzonder aan- rekkelijk en uitgebreid programma uit- ewerkt, waar voor iedereen iets bij is. let enkele andere festiviteiten (zoals de aelerwedstrijden in Achterveld) gaat de het toelaten, zullen vliegtuigen overvliegen ter herinnering aan de voedseldroppings. Deze nationale herdenkingsplechtigheid in Achterveld zal worden bijgewoond door radio en televisie. KONINGINNEFEEST Op woensdagavond 29 april zullen in Achterveld en in Leusbroek Lampion- optochten worden gehouden. In Achter- emeente Leusden in de komende weken j veld begint deze optocht om 19 uur vanaf en drukke tijd tegemoet. Op 14, 15 en 16 april wordt in Achter- eld in „Ons Gebouw" een expositie ge- onden van de Stichting Voormalig Ver- et, onder de titel „Oorlog en verzet", jeze tentoonstelling zal op 14 april 's- vonds om 7 uur officieel worden geopend oor burgemeester mr. F. J. H. Schneiders adat de vice-voorzitter van de Stichting Voormalig Verzet, de heer K. Ch. de »ous een inleiding over het onderwerp >erzet en bevrijding heeft gehouden. De openingstijden van de expositie zijn insdag van 20.15 uur tot 22 uur; woens- ig 15 april en donderdag 16 april van 14 t 17 uur en van 19 uur tot 22 uur. De jegang is gratis. In de morgenuren zal tentoonstelling groepsgewijs worden ezocht door de schoollanderen onder eskundige leiding. Op 2S april vindt in Achterveld de Na- ionale Herdenking plaats van de Voed- ldropping-confercntie, welke begin 1945 i het oude R.K. Schooltje te Achterveld rerd gehouden. Deze herdenking begint 's ïicldags om twee uur met een symbo- sche hongertocht, waarna op dezelfde rjjze als 25 jaar geleden, de betrokken Bderhandelingsdelegaties zullen arriveren de R.K. te Achterveld vindt dan een erdenking plaats, waaraan de Koninklij- Militaire Kapel onder leiding van ipitein-direkteur A. Posthumus haar ledewerking zal verlenen. Nadat burgemeester Schneiders een oord van welkom tot de aanwezigen zal ebben gesproken, is het woord aan prof. L. de Jong, directeur van het Rijks- istituut voor Oorlogsdokumentatie, die en beschouwing zal houden over de be- kenis van de te Leusden/Achterveld ge- ouden conferentie op 28 april 1945 en an de voedseldroppings in Wcst-Nedcr- nd. Uitgevoerd zal worden door de Ko- inklijke Militaire Kapel het „Laatst' ppel" van A. Posthumus, terwijl werk edeelameerd zal worden van de Leus- ense dichter Gerrit Achterberg. Na de lespraak door de minister van binnen- nclse zaken, mr H. K. J. Beernink als ïrtegenwoordiger van de ministerraad, ordt de herdenkingsdienst besloten met e uitvoering van de Canon „Dona Nobis acem." Na afloop van de herdenkingsdienst in kerk zal de onthulling plaats vinden in het door mevrouw Alberts-Pistoricus Houten-Schalkwijk ontworpen vredes- Beldje, bij de kerk, door minister Beer- ink. Na het officiële gedeelte zullen de aan- ezigen in de gelegenheid worden gesteld m bezoek te brengen aan de tentoonstel- ic in de school, waar onderhandelingen ibben plaatsgevonden. Deze- expositie ;staat uit materiaal, welke door de Leus- inse bevolking (Achterveld, Leusden, amersveld, Stoutenburg) bijeen is ge acht (gebruikt tijdens de vijf bange iren). In een naast de school opgezette leger- nt zullen verfrissingen worden aange- )den. Indien de weersomstandigheden de R.K. school en in Leusbroek om 19.30 uur vanaf de Chr. School. De Koninginnedag begint in Leusden Hamersveld met een aubade bij het ge meentehuis door alle kinderen van de ba sisscholen. Om tien uur is er een kinder- .feest in de Hal van Van Heugten aan de Ambachtsweg, eveneens om tien uur voor de kleuters vanaf 4 jaar uit Hamers- veld-Leusbroek in 't Ros Beyaart met het poppentheater Otto v. d. Mieden uit Soest Beide feesten kunnen uiteraard niet ge vierd worden zonder een passende trak tatie. Om half elf zullen de beide gemeente- li ike muziekkorpsen (DWS uit Achter veld en Lisiduna uit Hamersveld) een rondgang maken, respectievelijk in Ach terveld bij Huize St. Jozef en in Leus broek. Om twaalf uur vindt er opnieuw een rondgang door Achterveld plaats, even eens verzorgd door DWS. 's Middags om twee uur worden er kin derspelen gehouden op de Hamersveld- seweg, speciaal voor de kinderen van de basisscholen Hamersveld en Leusbroek (tussen Bavoortseweg en Rozendaallaan). Eveneens vanaf twee uur kunnen sport liefhebbers terecht op het Sportcomplex, waar verschillende sportwedstrijden zul len worden gehouden. Beide evenemen ten gaan door tot vijf uur. PUZZELTOCHT Niet gebonden aan tijd is de speciaal voor Koninginnedag samengestelde puz- zeltocht, waarvoor de deelnemers de hele dag kunnen uittrekken. Deze rekreatieve tocht voert langs vrijwel alle midden standers in de gehele gemeente en men mag de tocht af leggen zoals men het zelf wil doen (auto, motor, bromfiets, fiets, wandelend of desnoods per auto ped). De deelname is 1 per persoon. Het is de bedoeling dat de deelnemers uit de etalage van deelnemende middenstanders letters of cijfers zoeken. Wanneer men alle letters en cijfers heeft genoteerd moet men een zin samen stellen. De formulieren kunnen op Koninginnedag worden opge haald van 8 tot 12 uur bij de volgende winkeliers: Slagerij Spaan, Hamersveld; café 't Ros Beyaart, Hamersveld fa Van Dijk, Hessenweg, Achterveld; Bakkerij Schouten, Achterveld en Garage Buiten huis (pr. Fr. Hendriklaan) Leusbroek. De ingevulde formulieren moeten dezelfde dag weer worden ingeleverd bij de zelfde adressen in daarvoor bestemde, gesloten, bussen. De prijzen zijn voorlopig ƒ50; 25 en 10. De uitslag volgt zo spoedig moge lijk na vijf mei. DANSEN 's Avonds vinden op verschillende plaat sen in de gemeente dans-ontspannings- avonden plaats. In „Ons Gebouw" te Ach terveld met het beat-dansorkest „SO- FOUR", in het Ros Beyaart te Hamers veld met het dansorkest van Eef v. d. Gronden (entree leden ƒ2,50 niet leden f5). In de hal van Van Heugten aan de Am bachtsweg met het (beat)-orkest „John LEUSDEN Ter gelegenheid van de rdenking van het feil. dat het op 28 iril a.s. 25 jaar geleden is, dat in de R.K. iliool te Leusden-Achterveld op insti- ilie van Generaal Eisenhower een inferentie plaats vond, tijdens welke ge lieerde en duitse autoriteiten besprekin- 'n voerden, welke hebben geleid tot de ledseldroppings in West-Nederland, zal •zoals bekend naast vermelde school, het terrein der R.K. kerk, een vredes- idenkteken worden onthuld. Het gedenkteken wil de herinnering aan it eerste begin van de vrede levend hou- De „prille" vrede wordt gesymboli- erd door een meisjesfiguur van een jaar acht met een duif op de hand. De oprichting van dit gedenkteken inde het eerste beeldhouwwerk in een ir bebouwde kommen betekent tevens n duidelijke verfraaiing van de kern ftterveld. Uiteraard heeft de gemeente Iden uitgetrokken om in de kosten van lormeld gedenkteken te kunnen voor in. HAMERSi ELD. Op zondag 12 april ll 's avonds om 7 uur een jeugddienst orden gehouden in het Hervormd cen- um. Voorgang; is Ds. A. Westra uit uheïm, bij velen bekend uit do tijd eu hij predikant L Rhenen was en vele lalen gast-predikanfc in onze gemeente, ndcrwcvp van de prediking zal zijn 'raat mo niet over liefde" Tydens deze enst zal do opbrengst \an do gehouden CTHC '70 bekend gemaakt worden. Een ak, die de hele Hervormde Gemeente agaat jong en oud een reden te eer om deze j. ugddienst to bezoeken, e liturgie is weer eigentijds en zal zoals bruikelyk Worden gestencild. Iedereen van harte welkom. In dit verband zij opgemerkt, dat bij het Bevrijdingscomité Leusden 1970 en het gemeentebestuur van Leusden de ge dachte is gerezen de gehele bevolking in de gelegenheid te stellen symbolisch een bescheiden bijdrage te leveren, waardoor de band van de bevolking met dit ge denkteken dat de herinnering levend houdt aan een zo belangrijke historische gebeurtenis nog eens extra wordt on derstreept. De bijdrage van de bevolking zullen in tegraal gebruikt worden om het terrein, waarop het gedenkteken wordt geplaatst, daaraan aan te passen en in goede staat te houden. Bijdragen kunnen worden voldaan bij dc Raiffelsenbank te Hamersveld en Leus broek en de Coöperatieve Raiffeisenbank onder vermelding van „bijdrage vredes-ge- denkteken". Overschrijving per giro kan plaats vinden op girorekening 223411 ten name van de Coöperatieve Raiffeisenbank en Landbouwvereniging Achterveld. LEUSBROEK. Veel dames zullen graag weten, hoe ze precies moeten optre den als gastvrouw voor de gasten van haar en haar man of wat zy eigenlyk wel en niet kunnen doen als gast zynde. Het fijne van het gaste en gastvrouw zyn kan men nu aan de weet komen. In het Groene Kruis-gebouw te Leusbroek wordt namelijk een cursus gegeven over dit voor elke vrouw zo belangrijke onderwerp. De eerste les wordt dinsdag 21 april aan staande gegeven, 's avonds om kwart over 8. De kosten, die aan deze uit achtereen volgende lessen bestaande cursus zijn ver bonden, bedragen 10 gulden. Belangstellenden kunnen zich opgeven by zuster L. van Kalkert Groene Kruis-ge- bouw, aan de Roo van Alderwereltlaan te Leusbroek. Lamers". (entree leden ƒ2,50 niet leden ƒ5.) Op vrijdag 1 mei wordt een bejaarden avond georganiseerd voor alle bejaarden in de gemeente Leusden in hotel-restau rant De Mof te Leusbroek. Deze avond be gint om zeven. Medewerking verlenen de muziekvereniging „Lisiduna", de Achter- veldse showgroep De Korvetten en de To neelvereniging Eendracht uit Hamers veld. Op zaterdag 2 mei vindt een auto- en bromfietsrally plaats onder het motto; „Ken uw gemeente". Dit zal geen zware, maar wel een rekreatieve rit worden. De start vindt plaats voor auto's om 13 uur op het terrein van de fa. v. d. Berg. Ha- mersveldseweg 58 te Hamersveld en voor de bromfietsers om 13.30 uur bij het Ros Bayaart te Hamersveld. Inschrijfgeld voor auto's ƒ5. KINDERTEKENINGEN. EXPOSITIE In aansluiting op de Bevrijdingstentoon stelling, zal er van 28 april tot 3 mei in de R.K. school tc Achterveld een ten toonstelling worden gehouden van kin dertekeningen, vervaardigd door leerlin gen van alle in de gemeente Leusden ge vestigde basisscholen. Deze expositie is gelijktijdig te bezichtigen met de expositie van oorlogsmateriaal- en herinneringen. LAMPION OPTOCHT Op zaterdag 2 mei vindt voor de kin deren van Hamersveld een lampion-op tocht plaats. De start is om 19.30 uur vanaf de oude jongensschool aan de Ha- mersveldseweg. HERDENKING GEVALLENEN Op 4 mei zal een herdenkingsdienst worden gehouden in de R.K. kerk te Achterveld. Vanaf half acht 's avonds vindt vanaf de Appelweg (omgeving dieren asiel) de stille tocht plaats naar de Rusthof. Gevraagd wordt om tij dens deze tocht de vlaggen halfstok te willen hangen ter herdenking van de gevallenen. BEVRIJDINGSFEEST De jeugd van de gemeente Leusden zal worden uitgenodigd om mee te willen werken aan een vroeg „wekconcert" op 5 mei. Het ligt in de bedoeling van de organisatoren om samen met de jeugd in zowel Achterveld, Hamersveld, Stou tenburg als Leusbroek iedereen om 7 uur te wekken met allerlei te produceren geluiden (potdeksels, pannen, bellen, trommels, etc, etc.). Om negen uur wordt een bevrijdings- dienst gehouden in de R.K. Kerk van Hamersveld of in de Herv. Kerk te Leus broek. Het is de bedoeling dat dit een gezamenlijke dienst wordt van Protes tanten en Katholieken. Om kwart over negen beginnen in Ach terveld reeds de grote kinderfeesten. Sa men met de muziekvereniging DWS en drumband zullen de kinderen naar het nieuwe sportpark trekken waar het spel- circus van Anton Huiskes en echtgenote klaar staat om er een prachtig feest van te maken. Om half twee start de grote historische mobiele optocht door de gemeente Leus den. De route is ongeveer 25 kilometer lang en voert langs alle in de gemeente Leusden liggende dorpen. Verenigingen, buurtschappen en middenstanders kun nen zich hiervoor opgeven bij de bestuurs leden van de Oranjevereniging Leusden en het Feestcomité Achterveld. 's Avonds om acht uur is er een feest programma in „Ons Gebouw" te Achter veld met het Sunshine-cabaret uit Amster dam en enkele radio-artiesten. Uiteraard is er na afloop dansen, ditmaal op mu ziek van het Midland Quintet. Om half acht begint in Hamersveld rond het gemeentehuis een attractief volks feest met stands en boerenkapel. Tot slot van bevrijdingsdag 1970 zal een groots vuurwerk worden afgestoken naast het gemeentehuis achter de vijver. Dit vuur werk zal omstreeks elf uur beginnen. FOTO- TENTOONSTELLING Wanneer de belangstelling voor de reeds eerder in de Leusder Courant aan gekondigde foto-wedstrijd voldoende is, zal hierna een foto-tentoonstelling worden georganiseerd, welke zal worden gehou den in de openbare school te Leusbroek. Al met al ccn zeer druk, maar wel bij zonder aantrekkelijk feestprogramma, met daarnaast herdenkingsbijeenkomsten welke men zeker niet moet over slaan. Want naast blijheid om de vrijheid past bezinning. LEUSDEN. Nadat de drie mannen, die betrokken waren geweest bij de Leus dense hasjiesj-zaak, indertijd al door de rechtbank op vrye voeten waren gesteld omdat - volgens het oordeel van de recht bank hun voorarrest al lang genoeg had geduurd - is het definitieve vonnis uitge sproken. De 23-jarige Robbert W. uit Leusden werd veroordeeld tot een gevan genisstraf voor de tyd van een half jaar met aftrek, waarvan echter drie maan den voorwaardelylt met een proeftijd van twee jaar. Eenzelfde straf kreeg de 25- jarige caféhouder Johannes L. uit Nijker- kerveen. Tegen hen beiden had de officier van justitie, mr. A. Somerwil, acht maan den geëist, waarvan drie voorwaardelijk. De derde in 't spel was de 26-jarige Amersfoortse groentehandelaar Hendri- kus van B., wiens aandeel vrij gering was geweest. Hy had toegestaan, dat in een hem toebehorende, in Nijkcrkerveen staande schuur, een hoeveelheid gemalen hennep werd opgeslagen. Hij werd ver oordeeld tot een geldboete van 250, en dat zal hem wel zijn meegevallen, want de officier had tegen hem 750, gevraagd. De affaire werd ontdekt op 7 december vorig jaar. Toen was de gesmokkelde waar al enige maanden in ons land. Een deel lag opgeslagen in Leusden ten huize van Robbert W. en een ander deel te Nij- kerkerveen. Robbert W. had een gedeelte van de partij tien kilo in totaal ver kocht en ook wat voor eigen gebruik be stemd. De caféhouder had alleen maar meegedaan „voor de handel"; de hoeveel heid, door hem verborgen in de schuur van de Amersfoorter, lag er nog net zo. Dat kwam omdat een Amsterdammer, die aanvankelijk had beloofd de drugs te zul len afnemen, verstek liet gaan. Robbert en Johannes waren in september vorig jaar per Mercedes naar Marokko gereisd. Daar konder zij vlot voor een be-, drag van 1400,tien kilo gemalen hen nep kopen. Het „spul" werd overal ver stopt in de auto; dat was zo vakkundig gebeurd, dat zij ongehinderd de douane konden passeren. Tijdens de zitting gaven verdachten de feiten zonder meer toe. Robbert W. ver klaarde helemaal geen kwaad te zien in het gebruiken van wat hasjiesj; de café houder zei zich nooit meer met dergelijke zaken te zullen inlaten en zo dacht de Amersfoortse groentehandelaar er ook over. Do auto, zo stond in het vonnis vermeld, zou de caféhouder kunnen terugkrygen. „Waar staat die auto?" wilde Johannes weten. „Dat zou ik u niet direct kunnen vertellen", antwoordde de president van do rechtbank, mr. J. W. van Eek, „ik heb niet de indruk, dat u wagen nu meteen voor de deur staat, maar u krijgt hem echt wel terug". (Van de redaktie) LEUSDEN De organisatoren van de bevrijdings-expositie in Achterveld zijn bijzonder tevreden met alle materialen, welke zij in de afgelopen weken mochten ontvangen van de bewoners uit de ge meente Leusden. Om de expositie zo com pleet mogelijk te kunnen presenteren, vragen zij iedereen, die nog iets heeft liggen, wat tijdens de oorlogsdagen werd gebruikt (bonkaarten, persoonsbewijzen, ilhgale kranten, foto's, huishoudelijke ap paraten, surrogaten, etc.) om dat voor de tentoonstelling af te geven bij de heer H. J. Baaiman. Hessenweg 327 te Achterveld. Er is veel binnengekomen, maar men kan nog véél meer gebruiken. Kijkt u nog eens goed? ACHTERVELD Midden in Ach terveld staat een groot gebouw dat gast vrijheid geeft aan bijna honderd bejaar den, die er hopelijk nog jaren van wel verdiende rust mogen genieten. Huize Sint Jozef zal op 17 april a.s. vijfenzeven tig jaar bestaan. Ondanks drie dagen feest vieren zal het de rust in het huis niet doorbreken, ook niet als de eregast Bernardus Kardinaal Alfrink ondanks zijn enorme drukke werkzaamheden op de jubileumdag enige uren van rust zal genieten tussen de bijna 100 „jongelui van vroeger" en de vijftien zusters die dag een nacht hun liefderijk werk ver richten. Wel drukte huiten het bejaar dencentrum als de muziekvereniging „Door Wilskracht Sterk" een welverdien de muzikale hulde komt brengen op de tweede feestdag en ook al drukte in „Ons Gebouw" op dc derde feestdag tij dens een grote receptie. Het was in 1895 toen een grote here boerderij midden in het kleine heidevlek vcor de katholieken verloren driegde te gaan. Ja dat was toen nog zo, de katho lieke families moesten de boerderij in ka tholieke handen zien te houden en zo dacht ook het protestantse volksdeel er over. Op 6 juli 1895 overleed op bijna 78-jarige leeftijd Gradus van Esveld, we duwnaar van Antonia Voskuilen, die eige naar was van de grote hereboerderij vlakbij de Waterstaatskerk van Sint Jo zef in Achterveld. Het was kapelaan Gijs- bertus Gerardus Batenburg die bij Wou ter van Lokhorst in „De Sparreboom" had gehoord dat er een boer van de Bar- neveldse kant was. die zin had om de boerderij van de Erven Gradus van Es veld te kopen. Dit hoorde vanzelfsprekend ook Achtervelds Pastoor Joannes Nicolaas Wagenberg, die ondanks zijn 65 jaren di- Bernardus Kardinaal Alfrink zal volgende week vrijdag de jubileumviering bijwo nen van huize Sint Jozef. reet daadwerkelijk aan het werk toog om de boerderij aan te kopen voor de Paro chiegemeenschap. Ook de Kerk en Arm- meesters stemden met hun parochieher der in om de hereboerderij aan te ko pen en in te richten voor enkele oude mensen en een bewaarschool eronder te brengen. Telefoon was er toen niet zodat men te voet of per Utrechts tentwagentje naar Amersfoort moest trekken om er on dermeer naar de katholieke notaris te gaan. Het was op precies 17 april 1895 toen het Sint Jozef Gesticht onofficiëel in gebruik werd genomen door drie zusters van de Congregatie van de H. Jozef uit Amersfoort. De eerste Overste was zuster Maria Stephana (in de wereld Johanna Men ting). Deze drie pioniersters hebben enorm veel zwaar werk verricht niet zo zeer in het gesticht zelf dan wel bij de pa- rochieanen. Door de slechte modderwegen heen moesten zij soms uren lopen om een afgelegen boerderij of daggelderskrotje te bereiken om er een zieke te helpen of om er een dode te kleden. Het was namelijk onmogelijk om overal met paard en wagen te komen, temeer daar vooral in de winter er vaak wateroverlast was. De ziekenzuster gelukte het nog wel om met 'n afstands hitje droogvoets haar doel te bereiken. In het grote gesticht had men de zorg over 10 bepaarde inwoners, vijftien bewaarschoolkinderen, verzorging van de kerk- en de pastoriewas. verzorging van het vee met o.m. karnen, brood bakken en veel verstelwerk. Er werd dan ook dag en nacht echt hard gewerkt zonder stroom, zonder wasmachines enz maar wel met bevroren pompen en „greune bonen uut de Keulse potten", een sober hard be staan. Het werk van de drie zusters werd te omvangrijk zodat in 1899 er nog twee zusters bij kwamen, waarvan er één les gaf in naaien, breien en iets de pot ko ken. Pastoor Wagenberg ging dagelijks een kijkje nemen en meestal niet met lege handen. Had hij 'n stuk geslacht of eieren gekregen dan gaf hij dit aan de zusters die vaak van het gegeef moesten leven. Na 1902 toen de parochieherder zeer ernstig met zijn gezondheid te tobben had was het kapelaan Stephanus Josephus Bren- ninkmeyer die begaan met het lot van acht andere bejaarden deze ook liet huis vesten in het gesticht. Maar het was de zelfde kapelaan-plaatsvervangend pastoor die- ook al zijn geld schonk aan het ge sticht en erop uit ging om bij de grote boeren geslacht te verkrijgen. Na verloop van een paar jaar waren iV al dertig bejaarden, de meesten van hen zeer armlastig, die de liefde en het werk vroegen van de vijf zusters. Toen in 1908 Pastoor Wagenberg overleed was de droefheid zo groot dat de grote luiken van het gesticht drie weken achtereen ge sloten zijn geweest. Tussen 1908 cn 1914 was het pastoor Martinus Moes die maar zo heel af en toe er eens naar toe wandelde En dat was meestal omdat een bewoner een enkele borrel had genomen (niet eentje teveel zelfs) en dat mocht niet want uiteindelijk zat hij „vanwege de arme in het gesticht". Het gebouw werd veel te klein temeer daar er meer bewaarschoolkinderen kwamen en de schoolkinderen van de in 1912 gestichte Sint Jozef school ook wel eens de aandacht vroegen van de zusters vanwege ampere kleding en haarverzor Deze prachtige hereboerderij midden in Achterveld werd door Pastoor Wagen berg in 1895 gekocht van de Erven Gradus van Esveld cn werd er gevestigd het „Sint Jozefgesticht". Later ontstond hieruit het tegenwoordige monumentale huize St. Jozef. ging Het was Pastoor Gerardus Rentinck die in 1918 het plan ten uitvoer kon la ten brengen dat het oude gesticht tegen de vlakte ging. Deze architect pastoor wist van aanpakken en doorzetten. Na de „pa pieren stichting" in 1917 stond bijna een jaar later er het nu hoge middengedeelte en werd de naam ..Huize Sint Jozef". Nog was de toch noodzakelijke bouwliefheb- berij van de pastoor niet ten einde want in 1925 werden er nog twee grote zijge vels bijgebouwd maar dat alles toch wel één prachtig harmoniërend imposant be jaardencentrum vormend. Het diende niet alleen tot huis van de bejaarden maar ook tot een kleuterschool en de naaischool was zo goed dat er zelfs veel protestant se meisjes les hadden, en dat betekende dan toch wel wat in die tijd. In 1910 werd huize Sint Jozef door de oorlogshandelingen vrij ernstig bescha digd cn dienden de grote kelders tot j noodhospitaal voor vele tientallen zwaar gewonde Duitse soldaten. Bijna honderd bejaarden genieten er nu hun rust en wor den liefderijk geholpen door vijftien zus ters en verschillende Achterveldse meis jes. Driekwart eeuw heeft „het gesticht", heeft „Huize Sint Jozef' achter zich ge laten en schonk het velen een heerlijke laatste levensavond. J. M. Sch. FEESTPROGRAMMA Vrijdag 17 april: 9.45 uur. Klokken luiden 110.00 uur. In de nieuwe recreatiezaal van huize Sint Jozef zal Zijne Eminentie Btrnardus Kardinaal Alfrink de H. Mis oplragen; 11 00 uuru: gezellig samenzijn van de be jaarden, 11.00 uur: feestdinér voor de Eeerwaarde Zusters; 19.30 uur; Serenade der muziekvereni ging „Door Wilskracht Sterk"; 20.00 uur: Feestavond voor de bejaarden met cabaret „De Lappedeken"; Zaterdag 18 april: 19.00 uur: diavertoning voor de bejaar den „Uw dorp - Uw huis"; zondag 19 april: 10.00 uur: Plechtige Hoogmis in de Sinv Jozefkerk m m.v. het bejaarden koor; 11 00 uur: grote receptie in ,Ons Gebouw' voor genodigden en alle Parochianen. Tij dens de receptie (tot 12.30 uur) zal het feestgescheiiK worden aangeboden; Donderdag 23 april: 2.00 uur: voor dg Achterveldse b~nar den in de recreatiezaal feestmidu. met cabaret „De Lappedeken"; zaterdag 25 april: 20.00 uur: feestavond voor de Faiochie in „Ons Gebouw" Op 17-18-19 april zal het feestelijk vlag gend Huize Sint Jozef in feesLverlichting staan. Kaarten voor de gratis feestavond op zaterdag 25 april a.s. kunnen worden afge haald op zaterdagavond 18 april na de Avondmis tot 20.15 uur en zondagmorgen 10 april na de Vroegmis tot 9.15 uur in „Ons Gebouw". Kaarten twee per gezin kunnen niet worden meegegeven aan klei ne kinderen. Kaartuitgifte zolang de voor raad strekt.

Leusder Krant | 1970 | | pagina 3