25 JAAR NA DE BEVRIJDING EIBERGEN WINT „GE.VU.EEM" BILJART-COMPETITIE KRAAMVROUW EN KRAAMHEER Zomerprogramma van de KPJ GROEIEND LEUSDEN UITVOERING DE EENDRACHT DONDERDAG 9 APRIL 1970 DE KRAAMVROUW die gisteren samen met haar kraamheer voor de balie moest verschijnen, bracht niet de geur mee van kandeel en van beschuit met muisjes, maar een onmiskenbare baklucht van frituren en de wat weeë wasem van een slechte kwaliteit spijsolie. „Beroep?" informeerde de politierechter ambtshalve. „Wij zijn ondernemers van een horeca-bedrijf." „U hebt een patatkraam, jawel. En wat gebeurde daar die zondagavond?" „We kregen visite van wat jongelui, edelachtbare", zei de kraamvrouw. „Zo, kraamvisite dus. Maar 't ging daar niet zo rustig toe, hè, in uw kraamkamer?" „De hele inventaris ging d'r aan „Ja ja, de hele kraaminrichting" knikte de rechter, die blijkbaar wel een lijstje toepasselijke woorden in het hoofd had. „En u had de kraamwagen niet verzekerd?" „Nee, hoe gaat datDie wagen was net nieuw ingericht." „Des te meer reden voor een nieuwe kraamverzekering." ,J)'r was die week nog niets van gekomen, omdat ik ziek lag" liet nu de patatkraamheer zich horen. „O. lag in 't kraambed?" vroeg de politierechter. „Ik had koorts „Kraamherenkoorts dus. Dan had u zeker nog koorts toen dat kraam bezoek kwam en was u daarom zo verhit geraakt?" De directeur van het rijdend aardappelrestaurant bevestigde dit en voegde er aan toe, dat het eerst wel, maar later niet gewenste bezoek gore taal uitsloeg tegen zijn echtgenote en tot handtastelijkheden wenste over te gaan. „Nou, echtgenoteaarzelde de politierechter en raadpleegde de stukken. „Laten we zeggen kraamgenote." „Kraambedgenote dan zeker" interrumpeerde de officier. De nog jonge patat-fritesbakster bloosde tot over haar oren. Het was duidelijk, dat meneer géén verdediging kon baseren op wettelijke huwelijksrechten en dat het de bezoekers vrij had gestaan te flirten met deze juridisch vrije vrijster. Nochtans had de heer des kraamhuizes een flinke pollepel gepakt en op de vrijmoedige rivalen doen neerkomen, toen dezen zijn uitver korene trachtten te strelen. Het kraambezoek van toen getuigde thans, dat de kraamheer zeer zware dreigementen uitkraamde. Uit zelfverdediging probeerden zij hem de pol lepel te ontwringen. Daarbij werd de lepelaar eerst tegen zijn lepelrek en later in zijn patat gekwakt en toen hij daaruit lichtelijk aangebrand en rokend opstond, zou hij zelf zijn kraaminrichting hebben afgebroken om met de onderdelen z'n kraamvisite te verjagen. En zijn kraamgenote zou zich daar vrijwillig bij aangesloten hebben, zodat zij tegelijk als mede plichtige voor mishandeling terechtstond. De officier sprak van zware mishandeling en van voorbedachte rade. De eigenaar zou de jongens al langer een lesje hebben willen leren en stond door een kier van het zeil te loeren hoe zij z'n helpster probeerden te paaien. „Het liefst had ie gezien, dat ze haar aangerand hadden" sprak de officier „maar daarvoor waren deze argeloze jongens veel te netjes. Tegen dat bruut geweld van dit heerschap neem ik echter stelling. Zijn aanslag was op niets gebaseerd en had volkomen achtenvege kunnen blijven. Tegen hèm eis ik daarom honderd gulden boete of tien dagen onvoorwaardelijk. Tegen héar zal ik volstaan met vijftig gulden of vijf dagen voorwaardelijk en een proeftijd van een jaar." „U hebt het laatste woord" zei de politierechter tegen de kramers. „Ik had levend kunnen verbranden!" memoreerde de friteur. „Wie z'n gat brandt moet maar op de blaren zitten. Is het anders niet? Dan vonnis ik conform." „We gaan in hoger beroep" zei de vrijwillige vrijster uit het kraampje. „Akkoord" zei de rechter, „kunnen ze daar ook eens lachen." d'ARGENTY. even snel. het geschreeuw en geloei is niet om aan te horen, 's Middags om twee en om vier uur volgen weer hevige gra naatbombardementen. De kerk, welke als doelwit geldt, wordt niet geraakt. GEVECHTEN VAN MAN TEGEN MAN. Vrijdag 20 april 1945. Verjaardag van Hitier, het zal zijn laatste verjaardag ho pelijk zijn. De Canadese soldaten komen weer een kijkje nemen en leggen telefoon- leidingen aan. Tussen Achterveld en Ter- schuur nemen de Canadezen het granaat- vuur van de Duitsers over. Bij tientallen verdwijnen de lange koperen hulzen en granaten in de kanonslopen en leggen fluitend een tien kilometer lang weg door het luchtruim af naar de stellingen van Asschat en Amersfoort. De kauwgummi pruimende Canadezen zijn bijzonder ge makkelijk. Echte frontsoldaten en dragen tijdens de gevechten zelden een helm en het geweer of de mitrailleur hebben ze slap in hun handen hangen. Als je ze maar niet in de weg loopt, kun je vlak achter de kanonslopen gaan staan, in de woon kamer laten ze rustig een zestal eierhand- granaten in een hoek liggen en het gela den geweer van de Canadees „de ruige Mozes" ligt onder de tafel als hij even buiten een luchtje gaat scheppen. Zo af en toe gaat Mozes zonder helm op zijn zware motor een kijkje nemen in Stoutenburg of bij de Zandbrinker molen om de Duitse soldaten die er de brui aan hebben gegeven op te halen. Een bijzonder gevaarlijk werk, maar Mozes is één van de vele geroutineerde front soldaten. Zaterdag 21 april. De enkele Achterveldse holbewoners worden dringend verzocht in de schuilkelders te blijven. Er worden fik se gevechten verwacht, want de 16-17 ja rige Hermann Göringsoldaatjes vechten tot de dood toe voor hun jarige Hitler. Enkele boeren uit Asschat weten er van mee te praten, want deuren worden met geweerkolven in elkaar geslagen en de vuurwapens worden op de onschuldige mannen gericht. Inderdaad komt het tot fikse gevechten bij „De Kleine Riet", voorbij de hoeve „Schoonderbeek", bjj „Hoolhorst" en „De Kieftkamp". Enkele Duitsers sneuvelen, anderen wor den gewond gevangen genomen. Tegen over „De Hessenkar", in de boomgaard van Geertje van Burgsteden, hebben de Canadezen zich met een paar mitrailleurs genesteld. Zij kunnen hier vandaan de hele Nieuweweg bestrijken. In deze nacht is er een fatale vergissing tussen twee Duitse verkenningseenheden. Als vermeende vijanden voor elkaar, en sluipend by de villa van dokter Marius Braun, gaan zy tegen elkaar in vuurge vecht. Een Duitser wordt, zwaar gewond door de kogels van zyn eigen wapenbroe ders, binnen gesleept in het doktershuis. Mevrouw Braun-Germain verbindt de he vig bloedende Duitser. Zy moet op ere woord beloven hem niet te zullen aan geven. Een byzonder angstige nacht, ter wijl op slechts goed honderd meter de Ca nadezen rustig in hun gevechtsnest zitten, onophoudelijk kauwend op Canadian gum my. J.M.S. Bij de foto: Een Canadees soldaat ontvangt een bran dende lucifer van een Duits soldaat die zich vrijwillig als krijgsgevangene heeft overgegeven. Het pistool is hem afgeno men maar om hem niet helemaal te ont luisteren mag hij de holster aan houden. De nimmer gepubliceerde foto werd ge nomen op do hoek Hessenweg en de tegen woordige Jan van Arkelvveg, midden in Achterveld. Do Canadezen traden bar rus tig op tegen hun krijgsgevangenen en boden hen direct sigaretten en chocolade aan 7. „De Roskam", Achterveld, 40 punten Hoogste serie; 1. A. van de Brink („De Zwaan") 60 car. 2. G. Gerritsen („Voerman's Welvaren) 47 car. 3. W. Schut (R. v. Ee) 31 car. De meeste punten werden behaald door: R. van 't Ent („Eibergen") 12 wedstrijden 21 punten A. Pol („Voerman's Welvaren") 10 wedstrijden 18 punten J. Klok („Eibergen") 12 wedstrijden 18 punten Een speciaal woord van dank richtte de voorzitter ot de heer G. H. Guyt van „De Roskam", de wedstrij leider van de competitie. Voor het vele werk dat door hem voor het slagen van de competitie is verricht, overhandigde de heer van Beek hem een attentie. Tijdens de pauze werd een grote verloting gehouden met een enorme schat aan prijzen. De loten gingen vlot van de hand en de talrijke prijzen vonden snel een nieuwe eigenaar. Hierna begon het eigenlijke feestpro gramma. Het geëngageerde ,Trio de Gans' met medewerking van Siem Hazewinkel, zorgde al snel voor een fijne sfeer. Met spel en een dansje hebben de aanwezigen zich uitstekend vermaakt. Toen men uit eindelijk afscheid nam van elkaar „tot de volgende competitie" zat men al gerui me tijd in de kleine uurtjes. ACHTERVELD De KPJ afd. heeft haar zomerprogramma bekend gemaakt, dit ziet er als volgt uit: 17 april Deelname aan de Tweekamp CPJ „Jong Gelre" en KPJ te Apeldoorn. 21 april Isidorusfeest in „Ons Gebouw" 2 mei Oud-ijzer aktie. 3 mei Deelname aan de KPJ cross. 7 mei. Dansavond m.m.v. „Tee- Set". 10 mei Volleybaltoernooi KPJ provin cie Utrecht. 31 mei Voetbaltoernooi KPJ Achter veld. 14 juni 2e helft voetbaltoernooi KPJ Achterveld. Handbaltoernooi KPJ kring Amersfoort. Dansavond mjn.v. „The Sandy Coast" 28 juni Sportdag KPJ kring. Amers foort. 15 aug. Wedstrijdendag KPJ kring Amersfoort. Dansavond m.m.v. „The George Baker Selection." De drie beste Afhtevveldse biljarters. Na de prijsuitreiking: gezellig naprater! de bekert. ACHTERVELD De biljartcompetitie 1969-1970 van de „Ge.Vu.Eem" is weer ten einde. In „Ons Gebouw" te Achterveld is zij definitief besloten met de traditio nele feestavond. De zeven verenigingen die elkaar in het afgelopen seizoen sportief hebben gekampt om het kampioenschap, waren nu eensgezind bijeen om getuige te zijn van de huldiging der kampioenen en het slotfeest te vieren. De biljarters, nu vergezeld, van echtgenoteo fverloof de, hebben getoond niet alleen op 't groe ne laken, maar ook op de feestvloer hun mannetje ic staan. De biljartvereniging „Eibergen" uit Amersfoort, de kampioeD 1969-1970, die de feestavond organiseerde had dan ook niets nagelaten om de avond te doen slagen. De voorzitter van de kring, de heer P. v. Beek uit Amersfoort ging direct na zijn openingswoord over tot de huldiging van de kampioensploeg „Eibergen" uit Amers foort De heer W. Gageldonk van deze ver eniging mocht voor zijn ploeg uit han den van de heer van Beek de kampioens beker en de wisselbeker, alsmede een fraaie oorkonde in ontvangst nemen Ook de overige verenigingen mochten, al naar gelang van de einduitslag, hun trofee in ontvangst nemen. Deze einduitslag was tot op het allerlaatste moment onzeker. De laatste wedstrijden waren zeer span nend, het verschil tussen de eerste drie ploegen bedroeg uiteindelijk maar 4 pun ten. Einduislag competitie 1969-1970: 1. .Bibergen", Amersfoort, 75 punten kampioen. 2. ,3. v. Ee", Kootwijkerbroek 75 punten 8. „Voerman's Welvaren, Terschuur 73 punten 4. „De Faam, Hoogland 56 punten 5. „Sport", Soesterberg 50 punten 6. „De Zwaan", Bameveld, 49 punten De heer W. Gageldonk van de kampioensploeg „Eibergen" met de kampioens beker en wisselbekcr. (Van de redaktie) HAMERSVELD Men is kortgeleden gestart met het nieuwe Leusden en er heerst een grote bedrijvigheid op de ter reinen van het plan Rozendaal als van het plan Rossenberg. De belangstelling voor beiden typen woningen is groot. Zo vernemen we van de zijde van Eurowo ningen, die bezig is met de bouw van de bekende drive-in woningen in Europark stad Leusden, dat per TV-reclameuitzen- dingen zo'n 120 aanvragen voor nadere informatie bij de kantoren van Eurowo ningen binnenkomen, waarbij een rela tief groot aantal potentiële kopers. Zoals bekend is men in Europarkstad nu be gonnen met de bouw van veertien proef- woningen, waarvan vier als modelwoning dienst zullen doen. Deze woningen zullen vanaf augustus dagelijks te bezichtigen zijn. In elke woning zullen dan deskun digen aanwezig zijn, die de bezoekers (aanstaande kopers) van advies kunnen dienen. HAMERSVELD Op zondag 12 en 19 april geeft de toneelvereniging Ben dracht" uit Hamersveld 'n uitvoering van „Een meisje als jij", een humoristisch stuk van Bram van de Lijke. Het is het verhaal van een jong meisje, dat ontdekt wordt als zangeresje met alle verwikke lingen, die dat met zich meebrengt. De uitvoeringen worden gegeven in het Ros Beyaart. Aanvang 20 uur, zaal open om 19.30 uur. Toegangsprijs ƒ2. ACHTERVELD. Donderdag 19 april 1945. De toren van de prachtige Achter veldse kerk zal door de Duitsers worden vernietigd. Ze dient namelijk tot uitkyk- post van de Canadezen op de Asschatter- gevechtslinie en de stad Amersfoort. Ze ven soldaten zyn tot het niemandsgebied doorgedrongen. De Duitse groep heeft ruim zestig kilogram dynamiet in de toren aangebracht. Do bedradiing is al naar be neden gelegd. Nog slechts enkele minu ten en de toren zal een ruïne zyn. Zover komt het net niet. De 22 jarige boven- meesterszoon Herman Baaiman krijgt van fietsenmaker Jan Kooy een nieuwe fiets als hy het waagt om de Canadezen te waarschuwen, en als die op tijd komen mag hy de nieuwe fiets houden! De fiets wordt hem afgenomen door een paar mof fen die het geweer op hem richten. Hy krygt een oude fiets van Griet Bosman- Renkers uit „De Roskam", en ondanks de harde banden fietst Herman in record tempo naar „De Rietheuvel" op de Amers- foortsestraat in Barneveld. De Canadezen zyn gewaarschuwd. Een ratelende rupsbandenwagen nadert het dorp met daarbij sluipende infante risten. Een twintigtal dorpelingen ziet dit schouwspel, met gevaar voor eigen leven, aan. Men wil meemaken hoe de adspirant- torenvernielers worden gepakt Plotse ling duiken de Canadezen uit het struik gewas op. Ze nemen de moffen danig on der vuur, maar neerschieten is er niet bij, nee ze maken liever krijgsgevangenen. Wij denken er anders over! Vier van de zeven Duitse soldaten vluchten, drie staan met de handen omhoog. Onbegrijpelijk voor ons: de krijgsgevangenen krijgen sigaret ten van de overwinnaars aangeboden. Wel een beetje riskant werk, maar ik zie nog kans een plaatje te schieten met een ge leende „vluchtelingfototoestelletje", een mof die zich heeft overgegeven geeft een vuurtje aan een Canadees soldaat. Er wor den nog enkele foto's gemaakt door onder duikers die uit hun schuilplaatsen zijn ge kropen om dit zalige bevrijdingsuur te be leven. De Achterveldse toren is gespaard gebleven Ik probeer chocoladetabletten los te praten maar mijn Engels is niet bepaald perfect of de soldaten willen me niet begrijpen. Ik maak ze tenslotte duidelijk acrobaat- werk tedoen door een fiets op de kin te laten balanceren, het levert drie tabletten chocolade op. In de afgelopen drie oor logsjaren had ik geen chocoladetablet meer gezien! Een vijf puntige greep los op de kin levert nog eens drie tabletten op. Ruim 23 jaar later op 8 augustus 1967 vraagt Luitenant W H. MacMillan, die met zijn Princess Patricia's Canadian Light Infantery B Company een herinne- nngsoorlogsbezoek brengt aan Achterveld, mij of de dorpeling bekend is, die met een kruiwagen de gevaarlijke lading dynamiet naar veiliger oord zou hebben gebracht Het staat inderdaad te lezen in het Cana dees leger dagrapport. Maar het is een raadsel gebleven. 19 april 1945. Net voor de middag daalt een granaatregen op het dorp neer, ruim een uur achtereen. Wat de moffen niet is gelukt te land, proberen ze nu door de lucht maar de uitgesleten kanonslopen kunnen niet meer juist richten over de af stand Amersfoort (Dodeweg) - Achter veld. Fluitend slaan de granaten overal in. De vernielingen zijn groot. Angstig is de nog magere bevolking opeengepakt in de vochtige schuilkelders. Het vee ligt zwaar verminkt dood te bloeden, maar tussen de fluitende granaten door probe ren enkele mannen het vee snel uit haar lyden te verlossen. Het lukt niet altijd

Leusder Krant | 1970 | | pagina 6