Gieter A. van Zetten: Vitaliteit in ieder werkstuk Op de draaitafel AUTODIDACT GROEIDE NAAR EIGEN STIJL The Illinois Speed Press Steam hammer Here comes Sliuggie Otis VANAVOND MODESHOW PRFIMKBEURTEN Burgerlijke Stand DONDERDAG 9 APRIL 1970 Op CBS verscheen kort geleden eet) langspeelplaat, gemaakt door twee jongt musici, Paul Cotton en Kal David, dit samen The Illinois Speed Press vormen Met het orkest van Lincoln Mayorgi brengen zij een aantal uitstekende (ei gen) nummers, die beslist bij de lief hebbers van pop in kombinatie met blu es in de smaak zal vallen. Het is fijn aanstekelijke muziek ,ook al zag ik het na een eerste keer draaien nog niet zo erg. Bij het vaker beluisteren begin jt deze twee hoe langer hoe meer te waar deren. Wat „The Illinois Speed Press* aan muziek en zang brengen is niet di-1 rekt overrompelend door nieuwe idee- en, maar bevat wel een grote variatie en is aantrekkelijk wat melodie betreft Voeg daarbij de uitstekende (CBS) ste reo sound en je bebt een plaat ,die het beluisteren zeer zeker waard is. Ga ecus naar je platenliandelaar en luister eens. Van luisteren komt dan wellicht kopen (CBS Stereo-63953). De Engelse groep Steamhammer maakte kortgeleden haar tweede LP en noemde de plaat „MK II". Kieran White, Mick Bradley. Martin Pugh, Steve Jollife en Steve Davy (samen dc Steamhammer maken progressieve pop, of liever gezegd blues, zij het soms dan met enkele nieu we trekjes. De nummers zijn door leden van de groep geschreven en dat vind ik persoonlijk een voordeel. Te vaak nog luister jc naar overigens uitstekende groepen, die mei interpretaties van be staande songs aan komen dragen en dan ben je onwillekeurig gedwongen om te gaan vergelijken, wat niet altijd in het voordeel van de interpreterende groep uitvalt. Wat Steamhammer betreft, be ginnend bij „Supposed to be free" tot aan „Fran and Dee take a ride", is de plaat hoofdzakelij kgebaseerd op stevi ge blues-elcmenten, die voortreffelijk (muzikaal en vocaal) worden uitgevoerd waarbij vooral het uitstekende gitaar spel opvalt. Wat niet ontbreekt op „MK II" is variatie in dc muzikale onderwer pen en ook dat is een punt in het voor deel van de groep. In haar totaliteit kan ik de plaat dan ook zeker aanbevelen bij de liefhebbers van blues in al haar gele dingen. Met speciale aandacht voor het langste nummer: Down along the grove/ Another Travelling Tune. Heel fijn! (CBS stereo S 63 694). Bespraken we nog niet zo heel lang geleden in positieve zin de plaat „Hoo per Session" met de jeugdige gitarist Shuggie Otis, vandaag is het de beurt aan Shuggie Otis zelf, zoals bekend de zoon van de bekende Johnny. Onder meer samen met zijn vader speelt hij een eigen langspeler vol met uitstekende gi taarspel. waarbij zijn zang, hoewel nog wat onvolwassen, al aardig kombineert met zijn zang, prestaties. Stuk voor stuk fijne nummers overigens, zcals „Oxford Gray, Jennie Lee, Bootic Cooler, Kno wing, Funky Thithee, Shuggie's Boogie. Hurricane, Gospel Groove, Baby, I nee ded you en The Hawks. Wat mij- betreft een plaat, waarop ik zonder aarzeling het etiket „aanbevolen" zal plakken. Here comes Shuggi Otis, op Epc 26511. BERT VOS. LEUSDEN. Een kijkje in het atelier HAMERS VELD. Vanavond wordt er door de N.C.V.B. weer een mode-show ge organiseerd in het Hervormd Centrum. Aanvang 20.00 uur. Modehuis de Vries uit Amersfoort stelt voorjaars en zomerkle ding ter beschiklcnig aan de Vrouwen bond, terwijl de kleding door de leden self wordt geshowd. De entreeprijs voor t_. ze show bedraagt 1.25 per persoon waarbij kofrie inbegrepen. Dit geldt zo- wol voor leden als voor gauten, omdat het h er een extra avond betreft, buiten de lenverg; iermgen om. Iedereen is van etc welkom. u aUBmitteMKSSanK iv. Dli. ib) WEEKEINDE 11-12 APRIL 1970 a 'Sl itÜW Vooi iie pi.iKlykcn van di Boersema, Lantirik en Den Toom: Arts: dr Boersema, Kon. Julianalaan 5, Achterveld, tel. 03425-222. Pieter A. van Zetten werd in 19 mei 1924 te Rotterdam geboren. Van huis uit was hij meubelmaker en hij studeerde dan ook voor meubelmaker. Vanaf 1956 was hij leraar meubelmaker in Amersfoort. Dit hield hij elf jaar vol. Met de opkomst van de mammoetwet verviel echter de af deling meubelmakerij en Pieter zag zich genoodzaakt over te schakelen naar de creatieve handenarbeid Hiervoor volgde hij twee jaar studie, en in mei van vorig jaar legde hij met succes het examen af. In juni 1969 slaagde hy in het examen creatieve handenarbeid L.O. Momenteel poogt hij nog het diploma tekenen L.O. te verwerven. VITAAL. Pieter A. van Zetten is een vriendelijke man. Eerlijk praat hij over zichzelf en over zijn werk, zoals hij er over denkt. Wat vooral opvalt is dat hij een vitaal man is: deze vitaliteit vindt men ook te rug in zijn werk. Hij gaat helemaal op in zijn werk: als hij over zijn werk aan het praten gaat, voelt men duidelijk dat hij er met hart en ziel achter staat. Een aardig mens, een fijnzinnig kunstenaar ZONDAG 12 APRIL 1970 ACHTERVELD N.H Kerk zondag 9.30 uur ir de N H school dienst. zaterdag 15.30 u.:. 19 u.: avondmis zondag 8 u.:; 10 u.: Hoogmis (Ned. tekst). HAMERS VELD: N.H.K 10 u.. ds van Slooten uit Nij- kerk; 19 u. ds Westra uit Sassem- heim, jeugddienst: RK Kerk zo 1 u.:, 'ju i 30 eD 9 u.: Hoogmis. 11 na H 30 u H. Lof UMÜJBROEK N.H.K. 10 u ds Zijlstra uit Scherpen zeel; 18.30 u.: ds ter Maat uit Zwijn- drecht. RK Kerk Huize Don Bosco 8.30 en 10 u.: Hoogmis; 11 30 u.: AMERSH K »RT GK Nieuwe Leusder kerk' 10 u. ds Scholten. belijdenis, i u.: ds Nicrop uit N ij kerk. Opstandingskerk: 9.30 u.: ds Pedde mors bed. H. A.; 5 u.: ds Peddemors LETJSDEN. Aan de rand van de Trckerbossen, juist op de grens van Leus den met Amersfoort, woont kunstschilder Pieter A. van Zetten. Het is pas sinds 1965 dat hij schilderijen maakt; h|j is een vol ledig autodidact. Pieter is een sympathieke veertiger, die eerlyk en zonder pretentie over zijn werk praat. Jaren was hij leraar meubelmaker aan de Technische School in Amersfoort. By de inbrenging van de mammoetwet verviel de afdeling meubelmakerij en Pieter scha kelde over naar full-time lesgever crea tieve handenarbeid. Alhoewel hij pas vjjf1 jaar schildert, heeft hij reeds een aardig oeuvre bij elkaar weten te halen. Zyn schilderijen zijn geen reële weergave van bestaande landschappen of plaatsen: hjj verwerkt volgens eigen smaak de opge- dwano indrukken. Pieter kent de draag wijdte van zijn talent, en heeft deze weten te verwerken in een eigen stjjl. CURRICULUM VITAE. AUTODIDACT. „Ik ben wat je een zuiver autodidact kunt noemen", zegde Pieter. „Pas in 1965 heb ik mijn eerste olieverfschilderij ge maakt. Het schilderen is bij mij ontstaan uit een drang om creatief bezig te zijn. Die behoefte heb ik altijd gekend: ik heb steeds getekend, geboetseerd, enz. Sedert 1965 heeft Pieter ongeveer 100 schilderijen en tekeningen gemaakt. „Ja, ik schilder aan een vlug tempo", aldus de kunstenaar. „Ongeveer al mijn vrije tijd besteed ik aan het schilderen. Zodra ik wat vrij ben, ga ik naar de „zevende hemel", mijn ate lier, en ga aan het werk. Dat wil daarom niet zeggen dat ik iedere minuut schilder: soms zit ik in mijn atelier een pijpje te roken, terwijl ik één van mijn werken be studeer. Vaak ontdek ik dan wat er nog veranderen moet, wat er te kort is, enz." EXPOSITIES. Van half december van vorig jaar tot januari van dit jaar hield Pieter A. van Zetten een eenmansexpositie in Amers foort van 27 geselecteerde werken. Hier over vertelde Pieter: „De tentoonstelling lokte aardig wat publiek. De kritiek was gunstig: ik had ter plaatse een bock neer gelegd voor opmerkingen en handtekenin gen. Er waren leuke dingen bij, ook van andere kunstenaars. Ik kreeg eveneens een goede pers". Onlangs kreeg Pieter een uitnodiging van een kunstboerderij in Drente, waarmee hij tijdens de vakantie in kontact was gekomen, óm er deze zo mer een expositie te houden. „COMPONEREN MET GEGEVENS". In de enkele jaren dat Pieter zich aan het schilderen waagt, heeft hij een eigen, aantrekkelijke stijl opgebouwd. Hij schil dert nooit concreet naar de realiteit. Naar eigen indruk verwerkt hij een aantal ge gevens in een schilderij en probeert er een bepaalde expressie in te brengen. „Vooraf weet ik nooit wat een schilderij gaat worden", vertelde de kunstschilder. „De vormgeving gebeurt altijd terwijl ik aan het schilderen ben. Toch zou het ver keerd zijn te denken, dat ik er zo maar op los borstel. Ik begin nooit een werk zonder een concreet grondgegeven te heb ben". Pieter haalt wel zijn inspiratie uit de wer kelijkheid: van reële plaatsen maakt hij eerst een aantal schetsen. Achteraf wor den soms diverse gegevens in één schil derij gecombineerd. „Mijn inspiratie," aldus Pieter van Zetten, „haal ik steeds van buitenuit. Daar zon der zou ik nooit een schilderij tot stand kunnen brengen. Ik moet het landschap en de mensen in me „opgezogen" hebben, ik moet de omgeving geproefd hebben en er rond gezworven hebben. Pas wanneer ik dan een bepaalde emotie ondergaan heb, kan ik met die gegevens gaan com poneren". KARAKTERISTIEKEN. Kunstwerken interpreteren en beoorde len blijft altijd een moeilijke en subjectieve aangelegenheid. Toch menen. we. dat er in alle werken van Van Zetten een aantal karakteristieken te vinden zijn, die zijn eigen styl uitmaken. In de eerste plaats werkt hij niet met details. „Ik schilder erg vlug", zei Pieter, „Om details geef ik niets: dat ligt me niet zo. Daarom wellicht hou ik ook helemaal niet van stillevens". Zijn werken zijn fors. In ieder schilderij ligt een dosis vitaliteit en dyr.amiek. Zijn laatste schilderij, „De Weddenschap", dat hij nog aan het afwerken is, vormt hier voor een duidelijke illustratie. Het doek stelt drie mannen voor aan een cafétafel tje: de eerste man heeft in één adem zijn glas leeggedronken en hij kijkt gespan nen naar de tweede, die het ook waagt. De derde man moet het nog proberen: naïef kijkt hy naar de anderen, hij voelt dat hij het niet zal kunnen halen. Het vitale en dynamische element wordt in zijn schilderijen nog onderlijnd door felle, heftige kleuren. De kleuren worden het heftigst aangebracht op de plaats waarvoor de schilder de aandacht wil vra gen. Zijn schilderijen bieden ook een grote va riatie wat de onderwerpen betreft: land- LEUSDEN. Pieter A. van Zetten werkt momenteel aan een schilderij, dat de naam „De weddenschap" krijgt. schappen, stadsbeelden, havenzichten, fi guren enz. Ook dit getuigt van het talent waarover Pieter A. van Zetten beschikt. EENVOUD. „Ik geloof," vertelde ons de kunstenaar, „dat mijn werken ook een zekere een voud, wat naïviteit bezitten. Mijn doeken zijn geen complexe gehelen. De onderwer pen zijn vrij simpel gehouden. Och ja, men kan er zoveel over praten, maar ik schil der in de eerste plaats voor mezelf, zoals ik het zie en goedvind. Ik schilder niet met het inzicht dat anderen het ook mooi moeten vinden. Natuurlijk, als anderen het ook goed vinden, ben ik er wel bly om Maar dat is mijn hoofdbekommernis niet" Toch doet de eenvoud van zijn schilderijen geen afbreuk aan de waarde van zijn oeuvre. EVOLUTIE. In de korte periode dat Pieter van Zet ten reeds schildert, is er in zijn werk een duidelijke evolutie te merken Waarin deze evolutie juist ligt weet de schilder zelf niet. „Er is een evolutie waar te nemen", aldus de kunstenaar. „Maar het is vry moeilijk om dit te omschrijven. Het is nor maal dat je werk evolueert. Toch is het grondpatroon hetzelfde gebleven". Pieter A. van Zetten is aardig op weg om een kunstschilder van betekenis te worden. Zyn hoge produktie en zijn eigen verworven stijl zijn vast twee belangrijke factoren d:o hem hierin zullen helpen. „De Zevende Hemel". LEUSDEN Geboren: Hendrik Jan Mathijs Jeroen z v. G. J L. van Kempen en C. W. G. M. van den Boo gaard, Horsterweg 20; Miranda, d. v. D. Hols en E J. Brouwer. Prinses Irene- laan 58; Jacoba Marina, d. v. J. M. Schreu- der en M de Greef, Asschatterweg 211; Johannes Theodorus z. v. J. P. H. van den Berg en M. H. van de Pol, Hamersveldse weg 91, Pelronella, d. v D. A. van Dam en W Florijn. Arnhemse weg 23; Catha- rina Johanna Elizabeth, d. v P J Hoo- genboom en C. J. M. Engeringh Schut- terhoeflaan 13; Markus Theodorus, z. v. Th. J. A. vai Dijk en G. J. Hoksbergen. Berkenlaan 18 Gehuwd: A. Dontje en J. M. Veltman; A P. A. Heijman en B S. Bouman. Overleden: Maria Reinira Leijenhorst, oud 83 jaar; Geradus Kok, oud 71 jaar, wed. van H. Koller. LEUSDEN. „Het erf", een fraai werkstuk van Van Zetten.

Leusder Krant | 1970 | | pagina 8