Grabbelen en een gokje wagen voor majorettes DONDERDAG 16 APRIL OFFICIËLE OPENING VAN DE BIESHAAR Modeshow NCVB trok veel belangstelling Onderlinge wedstrijden dressuur en springen van de SRJV ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN Leusder Courant: ROUTINE WORDT EEN HACHELIJK AVONTUUR... UITSLAG LISIDUNA VERLOTING BRANDWEER MANNEN SLAAGDEN OPBRENGST AKTIE '70 f3310.- IN LEUSBROEK: 9» WIE DOET MEE AAN HONGERTOCHT? Uitvoering De Eendracht Diepvriezers met grote JUBILEUM KORTINGEN Commentaren/meningen Apollo-13 AD WISMAN LEUSDER COURANT Donderdag 16 april 1970 JJItgave N V Barneveldse Drukkerij en Uitgeverij directie H J Heine en D Rebel Verschijnt eenmaal per week In Achterveld. Hamersveld. Leusbroek en Stoutenburg. Eerste jaargang nr. 46 /X/X/X/X/X/X/X/X/X/X/X/X'-* k'X/X/X/X/X/X/X/X/X/X/X/X'* LEUSDEN De majorettes van de onze, bejaarde, muziekvereniging Lisiduna moeten door het leven gaan zonder unifor men. Deze situatie wordt natuurlijk op een gegeven moment gewoonweg onhoud baar, vandaar dat er door het bestuur I van Lisiduna drastische maatregelen ge- I nomen moesten worden. Deze maatregelen bestonden onder an- I dere uit het organiseren van een groot- I seheepse bazar, die gehouden werd op I vrijdagavond 10 april en zaterdag 11 april j in de zaal van café-restaurant „De Mof" I te Leusden. Van de opbrengst hiervan I hoopt het bestuur van de muziekv ereni- I ging binnen niet al te lange tijd de uni- I formen te bekostigen. CÖ6N ,r Reakties op de redaktionele commentaren en meningen in deze rubriek zijn altijd welkom. Het adres is Leusder Courant, Postbus 67, Barneveld. Er moest dus heel wat gegrabbeld en geschoten worden voor de majorettes. De bazar werd vrijdagavond om 7 uur plech tig door burgemeester Mr. F. J. H. Schnei ders geopend door middel van een flinke ruk aan het meest attraktieve instrument van elke bazar: het Rad van Avontuur. Daarna was er voor jong en oud volop gelegenheid tot het op ontspannende wijze kwijtraken van de centjes. Onder de vele attrakties waren enkele schietbanen, een ballen-gooien-stand, een sjoelbakken-stand en natuurlijk bestond er ook gelegenheid tot het raden van de naam van een levensgrote pop en het gewicht van een levenslang krentebrood. Midden in de zaal van „De Mof" was de onmisbare grabbelton gerojecteerd, waar door het jeugdige publiek naar hartelust werd gegrabbeld. Door de middensctand van Leusden wa ren prachtige prijzen beschikbaar ge steld, die men door middel van het kopen van loten kon bemachtigen. Ook van het Rad van Avontuur worden diverse prij zen, waaronder de gebruikelijke slagroom taarten, weggesleept. Of de organisatoren tevreden zijn over het resultaat van deze bazar was op het moment van schrijven van dit stukje nog niet bekend, maar daarovera later meer. A ast staat in ieder geval, dat de bezoekers van de bazar plezier hebben beleefd en ook dót mag niet onopgemerkt blyven Op het moment dat wij dit schrijven (dinsdag) is de bemannig van de Apollo- 13 bezig zich voor te bereiden op een ver vroegde terugkeer naar de aarde Ernsti ge moeilijkheden aan boord van het trotse ruimteschip hebben dit noodzakelijk ge maakt. Terwijl twee van de astronauten rich „veilig" hebben teruggetrokken in de ..maanlander", die nu als reddingsboot dienst doet, staat de derde met een simpe le zaklantaarn de nog werkende instru menten van 't moederschip te bedienen en waakt over het lot van de gehele be manning. Eens te meer worden wij door deze gebeurtenissen bepaald bij de be trekkelijkheid van het leven en van de menselijke technieken, die. hoe vergevor- ierd en fantastisch ook, toch niet in staat tfjr. om een ingreep van buitenaf te weer haan en op te vangen. De oorzaak van de noeilijkheden aan boord van de Apollo- 13 moet waarschijnlijk gezocht worden n de „knal", die de astronauten hoorden vort voordat het misging. Energie ont- mapt van het ruimteschip de wijde verten ran het oneindige heelal in. Wat is het lewcest? Een meteoriet, een stuk heelal- iteen, dat toevallig op dat moment het )ad kruiste van de Apollo-13? Het is door deze gebeurtenissen duidc- ijk gebleken, dat het werk van de astro- lauten en van de grondbemannigen alles- lehalve bij voorbaat vlekkeloos verloopt i «als de talrijke krantenberichten na de 1 ancering zonder enige emotie of interes-1 se melden Na de geslaagde lancering heeft aen in de wereld bij voorbaat aangeno- nen. dat alles volgens het hoekje zou erlopen. Dat is een gevaarlijke redene- ing gebleken en het wordt tijd. da* men reckt met de gezapigheid ran de routine n met de geest van „wij kunnen alles", ilisschien zal door de gebeurtenissen van Ie Apollo-13 later blijken, dat ook hier Ie natuur zelf een spaak in het ruimte- riel heeft gestoken, zoals op aarde een impele aardbeving duizenden mensen 't ?ven kan kosten zonder dat men er met He huidige technieken ook maar iets te en kan doen. Apollo-13 en alle andere log \olgende ruimteschepen zijn afhan kelijk van het „geluk" dat ze hebben tij lens hun vlucht in het oneindige heelal." let is een onberekenbare factor, die men ot op heden blijkbaar niet heeft ingecal- ulccrd. Het is jammer, dat aan de vlucht an de Apollo-13 zo'n abrupt einde ge laakt moest worden. Hierdoor zal het merikaanse ruimtevaartprogramma on- etwijfekl stagneren. Aan de andere kant s het misschien mogelijk, dat door deze Li het minder prettige, ervaringen, in de lekomst astronauten van 'n bijna zekere ood gered kunnen worden door preven- eve maatregelen. Blijft dan nog de on- erekenbare factor van het onbekende evaar. Wij hopen dat ondanks alle moei- Jkheden de astronauten veilig terugkeren P aarde. LEUSDEN Op de volgende nummers zijn prijzen gevallen, verschillende zijn nog niet afgehaald. Nummer: 2215, 1284, 2717, 2321. 3448, 2968, 1527, 2779. 3264, 35. 1113, 119, 2707. 1646, 2366, 310, 2185, 2229, 3147. 2741, 3423 1221, 3217, 131, 2212, 3317, 1548. 974, 1586 226. LEUSDEN Op donderdag 9 april j.l. zijn in de brandweerkazerne in Soest examens afgenomen voor brandwacht 2e klasse. Voor de brandweer Leusden gingen 10 kandidaten op, waarvan er 8 slaagden: 1. J. C. Roest, 2 W. J. van de Boom. 3. H. W. van de Boom, 4. H. G. Smal, 5. B. Oudshoorn, 6. A. F. van de Twèel, 7. W. J Stapelbroek, 8. L W Stapelbroek. Het examen werd afgenomen door de inspectie (brandweer) uit Haarlem in een geheel nieuwe stijl. Voor het korps Leus den betekent het een aanwinst van jonge brandweerlieden. HAMERSVELD De opbrengst van de ACTIE '70 is een groot succes! Liefst 3310,heeft de jeugdcommissie van de Hervormde kerk te Hamersveld bij el kaar weten te brengen. Zondag 12 april maakte de heer B. Blass lil de jeugddienst dit geweldige bedrag be kend. Aan de actie die ruim een week heeft geduurd is nu een einde gekomen. Men is nu weer een stapje dichter bij het doel, namelijk een tweede predikant voor de Hervormde gemeente in Leusden. Dat men hier volkomen achter staat bleek ook weer in de jeugddienst, de collecte die gehouden werd bracht maar liefst ƒ278,— op. Het bedrag wat de heer Blass bekend maakte was 2900,— netto opbrengst van dc-. collecte en een gift maakte het tot een rond bedrag van 3200,— Binnenkort gaat men ook nog oud papier inzamelen, waarop men een erg gunstig bod heeft, onder het motto „O.P.A" (Oud Papier Ac tie). LEUSDEN Vandaag don derdagmiddag om half vier zal het nieuwe winkelcentrum De Bicshaar te Lcusbrock officieel door burgemeester mr F. J. H. Schneiders van Leusden, worden geopend. Deze feestelijke ope ning gaat vergezeld van verschillende attractieve acties van de acht in dit winkelcentrum gevestigde zaken. Vrij dag zal het muziekkorps Lisiduna in Lcusbrock present zijn om de feest vreugde te verhogen, 's Avonds na ne gen uur zal het korps met drumband voor het winkelcentrum een kleine tap toe geven. De acties van De Bieshaar- winkels zullen waarschijnlijk doorgaan tot 5 mei. Het winkelcentrum is nu vrijwel geheel bezet.Van de acht winkelpanden is er nog slechts één ove.. waarvoor momen teel nog geen geschikte branche is gevon den. De advies- en ontwikkelingsmaat schappij Adomij te Amersfoort, die nauw bij het winkelcentrum is betrokken, denkt I aan een bloemenzaak. een winkel n radio, t.v. en electrische artikelen of iets der gelijks. De Bieshaar, in één bouwlaag op getrokken in een halve carrévorm is nu vrijwel geheel gereed om straks, als het weer wat aantrek kelijker is gewoiden, naast de 'fünctie als koopcentrum ook dienst te gaan doen als een re creatieve pleisterplaats. De win-1 kel6 zijn allen te bereiken via brede luifels (zodat droog winke len gegarandeerd wordt) en het attractieve piein vóór het cen trum is op een bijzonder fraaie wijze aangelegd door de gemeen te, die het onderhoud ervan ook zal verzorgen. Overal staan bank jes en als de zon straks de baas gaat spelen, zal er wellicht ook een terrasje verschijnen vóór het petit-restaurant van de heer Noorlander. De Bieshaar is gebouwd door het aan nemersbedrijf Vahrstal te Amersfoort naar een ontwerp van architect Kleinstra in samenwerking van de heer Van de Woude van het bureau van de stedebouw- kundige van de gemeente Leusden, de heer Zuiderhoek uit Baarn. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om het winkel centrum veel groter te bouwen, met daar boven woningen Gedacht was aan twaalf winkels. Aangezien nu vast staat, dat de kern Leusbroek vrijwel geheel is volge bouwd, moest het plan worden veranderd en werd het aantal winkeleenheden te ruggebracht op acht. De naam Bieshaar werd gekozen na een prijsvraag onder de bevolking. De grond waarop het winkel centrum is gebouwd, behoorde namelijk vroeger tot een boerderij, De Bieshaar genaamd. Naast de supermarkt van De Kroon (de grootste hap van het winkelcentrum met zijn 300 m2 verkoopruimte) kan men in de Bieshaar terecht voor groenten, fruit, aardappelen en specialiteiten bij de firma Hols (met een notenbar waarin 25 soorten noten verkrijgbaar zijn), voor een lekker hapje bij het petit-restaurant van de heer Noorlander (specialiteit o.m saté), de dames kunnen hun haar laten verzorgen bij de kapsalon van de heer Valkengoed, voor brood en banket moet men in de winkel van de A.B.F. zijn en tenslotte, als men geld nodig heeft om méér té kunnen kopen, is er het bijkan toor van de Raifieisenbank. Een bijzon derheid is misschien nog de moderne ambachtelijke slagerij in de supermarkt, met een koud-lucht-gordijn (derde in Ne derland), waardoor de temperatuur van de slagerij automatisch op 6 7° Celcius wordt gehouden in tegenstelling met de temperatuur in de rest van de super markt <15° Celcius) Men is in onderhan deling met de P T.T. om een postkantoor gevestigd te krijgen in de supermarkt, waardoor de service aan het winkelend publiek pog. groter zal worden. Blijft nog over de uitstekende par keerruimte .waardoor het voor autobe zitters (vooral uit andere plaatsen) gemakkelijker winkelen wordt. Al met al heeft Leusbroek een prachtig winkel centrum gekregen met een recreatieve functie. HAMERSVELD De modeshow geor ganiseerd door de Nederlandse Christen Vrouwen Bond met medewerking van fir ma de Vries uit Amersfoort, trok veel belangstelling. Ruim 150 dames waren donderdag 9 april naar het Hervormd centrum gekomen om de nieuwe voor- jaars- en zomermode in ogenschouw te nemen. Mevr A. J. Pothoven-Brakman opende de avond met een welkom aan de aan wezige dames en in liet bijzonder aan de --T en mevrouw de Vries, die zo wel willend waren, geweest om hun kleding af ie staan voor deze modeshow. Tien leden fungeerden als mannequin. Het was duidelijk te zien dat de dames het meer hadden gedaau, en wel in het najaar, want men was al aardig over de plankenkoorts heen. Vooral mannequin Joke leek wel een professional. Lady-speakster was me vrouw A. C. Tieland-Geltink, die, goed voorgelicht, alle bijzonderheden over de modellen wist te vertellen. De muziek werd verzorgd door Dolf Groenendijk. De geshowde kleding was aangepast aan iedere beurs. Oproep aan inwoners Hamersveld/Leusbroek LEUSDEN Als op dinsdag 28 april te Achterveld in de gemeente Leusden de herdenking gevierd zal worden van de aldaar gehouden conferentie ter voorbe reiding van de voedseldroppings en voor bereiding voor de vredes onderhandelin gen zal hier ook symbolisch weer een hongertocht worden uitgebeeld. Om dit zo echt mogelijk te doen lijken zou het be vrijdingscomité gaarne zien dat dit zou worden gespeeld door inwoners van Ha- mersveld-Leusbroek. De vertegenwoordigers in dit comité roepen dan ook gaarne personen op die hiertoe bereid zouden zijn zich hiervoor te melden. Om dit goed voor te bereiden wordt op donderdag 16 april (heden) om 20 uur in Het Ros Beyaart te Hamers veld een bijeenkomst belegd om het sa men even door te praten Het comité vraagt daarom iedereen die mee wil doen deze bespreking te bezoeken. Zij die deze avond verhinderd zijn en toch wel willen meewerken kunnen zich aanmelden bij G. Th. van den Hengel, Hamersveldse- weg 126, Hamersveld. tel. 03496245. Deze worden dan nog nader bericht. Er wordt op gewezen dat deze „hongertocht" gespeeld moet worden in de middag tus sen 14.00 en 14.15 uur en zal wat de tocht zelf betreft maar 10 minuten duren. Het comité hoopt over voldoende deelne mers (ongeveer 60 tot 80) te kunnen gaan beschikken. Zowel voor tieners en oudere dames was er een ruime keuze. Er werden verschil lende modellen getoond uit de Boutiek Sabrma, die hip maar toch vooral goed gewerkte motief. Na de pauze werd de after-slx mode geshowd. De cocktail mode was eenvou dig gehouden. De glimmende en glinse- rende stoffen van vorige jaren zijn van het toneel verdwenen. Wel was er in de Couture-klasse zuiver zijde verwerkt. In de midi en maxi mode gelooft men deze zomer kennelijk niet, want daarvan was maar een enkel'model t'fe zien. Aan het einde van de show bedankte mevrouw Pothoven de mannequins voor het showen van de kleding. Het echtpaar de Vries werd met een beeldig bloemstuk verrast en de jongste medewerkster Joke de Vries kreeg een attentie voor de arti stieke wijze waarop zij de bloemen ver zorgd had. Het was voor de leden en gasten een leuke ontspannende avond, een schot in de roos van de N.C.V.B. OOK VOOR DAMESPANTY'S in blauw, wit, rood 2.75 De Talensprijs, waarover we In de vorige aflevering van deze rubriek spra ken, is gewonnen door Ilse Bender, een 72-jarige ex-verpleegster uit Utrecht. Dus geen prijzen voor de deelnemers en deel neemsters uit onze omgeving. Dat neemt echter niet weg, dat zij tenminste de moed hebben gehad om mee te doen aan deze wedstrijd voor vrije tijd schilder kunst. Daarom in deze rubriek een extra woord van waardering voor hen, die géén prijs wonnen. De majorettes van Lisiduna kunnen gerust zijn. Ze zullen bij hun toekomstige optredens niet in de kou behoeven te staan. De bazaar, speciaal georganiseerd om de majorettes van passende unifor men te voorzien, is geslaagd. Het bedrag ervoor is er! De bruto-opbrengst van de bazaar was 7255,50. Bovendien ziju niet alleen de majorettes gelukkig, ook de- prijswinnaars van de verloting, zoals de fam. G. Apeldoorn, die op lot nummer 2215 een TV-toestel (de hoofdprijs) won nen. De naam van de pop is niet geraden. Erica was de naam. Er zaten 5047 bonen in de pot en het gewicht van het krente brood was S pond en 2 ons. De wekker was stil blijven staan op 7 uur en 11 mi nuten. Elders in dit nummer vindt u een uitslagenlijst van de verloting. Kijkt u het even na? Er zijn verschillende prijzen na melijk nog niet opgehaald. 6 Vraag, gehoord tijdens de bazaar van Lisiduna: „Zou het ook zo druk zijn ge- geweest, als de majorettes aktie hadden gevoerd onder het motto „Liever naakt dan namaak?" Overigens: namens het be stuur van Lisiduna hartelijk dank voor alle medewerking! 9 We gaan een drukke tijd tegemoet. Wielerevenementenherdenkingen, ko- ninginne- en bevrijdingsfeesten. Wat dit betreft hebben we tot ons genoegen ge constateerd, dat men in de gemeente Leusden ten opzichte van de hele omge ving het meest actief is! KOPSPIJKER HAMERSVELD Op zondag 19 april geeft de toneelvereniging „Eendracht" uit Hamersveld een uitvoering van een stuk genaamd: „Een meisje als jij". Het is een humoristisch stuk van Bram van de Lijke. Het ls het verhaal van een jong meisje, dat ontdekt wordt als zangeresje met alle verwikkelingen vandien. De uitvoerin gwordt gegeven in Het Ros Beyaard". Aanvang 20.00 uur De zaal is om 19.30 uur geopend. Toegangs prijs 2,—. LEUESDEN Zondag vonden weer de onderlinge wedstrijden plaats van dres suur en springen georganiseerd door de S.R.J.V. Een groot aantal deelnemers had ingeschreven voor deze wedstrijden, waar van de meeste uit de omgeving Lcusden kwamen, het terrein waar deze wedstrij den gehouden worden is tegenover Hotel Waterloo op de Leusderhei. Door het grote aantal deelnemers, plm. 70. werd het een sfeervol en sportieve wedstrijd. De uitslag van de dressuur: 1. de heer Hakstege met Pre Sale uit Leusden. 2. de heer L. Laseur jr. met Na- tasche uit Soest, 3. mej. C. Anderiessen met Chatara uit Amersfoort. Uitslag Springconcours B. 1 de heer D. Hagstege met Pre Sale uit Leusden. 2. de heer v. Geldrop met Piraat uit Elspeet. 3 mej. Rijnders met Golden Tower uit Soest Uitslag Prix Caprille: 1. de heer A. M. Strik met Geoffrey uit Bilthoven, 2. mej. Oosterling met Sir James uit A'dam, 3. de heer H. G. Hogen- kamp met Guzeon uit Soest. Uitslag Springconcours L.: 1. de heer Toonen met Tomboy uit Baarn. 1. mej. v. Lisman met Frida ex ae'quo, 3. de heer L. Laseur jr. met Skippy uit Soest. Uitslag Springconcours M.: 1. A. D. van Vulpen met Dandy uit Utrecht, 2. de heer Klaassen met Top Hit uit Soest. 3 de heer Spangenberg met Mascha uit Huizen. Zaterdag a.s. zijn er dressuur wedstrij den op de Leusderhei en deze beginnen oin 14.00 uur. Het betreft hier selectie wed strijden van het District Centrum. Op Koninginnedag organiseert de S.R.J.V. weer onderlinge wedstrijden waarvan 's morgens de dressuurproef gereden wordt cn 's middags het 'pringeoneours. t ik>'yjg3 ~j "'4b AH Met man cn paard over de muur. Foto: Janus Vissap

Leusder Krant | 1970 | | pagina 1