Leusbroek en Hamersveld kregen nieuwe namenLeusden-Zuid en Leusden-Centruinmijlpaal gemeentelij ke ontwikkeling in Winkelcentrum „De Bieshaar' in Leusden-Zuid officieel geopend ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN EEN JAAR LEUSDER COURANT Uw TV stuk Volgende nummers op vrijdag AD WISMAN bel 235 of 510 SDER C0URAI1T Vrijdag 24 april 1970 Uitgave N V Barneveldse Drukkerij en Uitgeverij, directie H J. Heine en D Rebel Verschijnt eenmaal per week In Achterveld, Hamersveld. Leusbroek en Stoutenburg Tweede jaargang nr. 1 LEUSDEN/CENTRUM Woens dagavond kwam de raad bijeen, terwijl Feyenoord en Ajax hun voetbalcircus lieten optreden via TV. Dat en de bij zonder korte en oninteressante agenda was de reden, dat de Leusder raadsleden slechts drie kwartier nodig hadden om de lopende zaken af te handelen en snel terug naar het beeldscherm te verdwij nen. De publieke tribune was opvallend leeg. Belangrijkste onderdeel van de ver gadering was de mededeling van burge- Schneiders, dat G.S. de voorstellen van de gemeente Leusden inzake kom- en naamaanduiding heeft goedgekeurd. Dat betekent, dat de inwoners van Lcusden binnen de kortst mogelijke tijd gecon fronteerd worden met nieuwe namen en dat oude begrippen als Hamersveld en Leusbroek definitief tot het verleden gaan behoren. Volgens de goedgekeurde voorstel len, zal Hamersveld nu Leusden- Centrum heten, Leusbroek wordt Op donderdag 17 april 1969 start ten wij met de uitgave van een plaat selijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden onder de naam: "KRANT ZONDER NAAM", die al snel werd veranderd in LEUSDER COURANT. Dezelfde Leusder Courant, toen be gonnen als een initiatief van uitge verij en plaatselijke middenstand, groeide al snel uit tot een vaste vriend in menig huisgezin. Begonnen als veertiendaags nieuwsblad werd het spoedig een weekblad en onze lezerskring werd in snel tempo gro ter en groter, zodat de Leusder Cou rant nu in vrijwel elk huisgezin in tie gemeente Leusden wordt gelezen. Voor de prijs van een pakje sigaret ten kon die financiële uitgave dan ook nauwelijks een bezwaar zijn. De reakties die wij regelmatig van onze lezers ontvangen getuigen van instemming en enthousiasme. Maar dat wil natuurlijk niet zeggen, dat wij er nu zijn. We gaan door op de ingeslagen weg en hopen mèt de woonkern Leusden-Centrum méé te groeien en gelijke tred te kunnen houden. ïn de loop van de komende jaren zal er veel veranderen. Niet alleen zal Leusden van aanzien ver anderen en uitgroeien tot een stad, maar ook de Leusder Courant zal in de nabije toekomst haar gezicht ver beteren. Binnen enkele maanden zal de Barneveldse Drukkerij en Uitge verij N.V., waar de Lcusder Courant wordt gemaakt, haar gloednieuwe offset-rotatie-afdeling en fotografi sche zetterij in gebruik nemen. De eerste machines zijn reeds gearri veerd en binnen enkele weken zal men beginnen met de opbouw van de nieuwe, uiterst moderne pers. Ook dat betekent een mijlpaal. Het be tekent voor dc Leusder Courant méér mogelijkheden wat opmaak en uitvoering betreft Voor onze adverteerders zullen die mogelijkheden prettige perspectie ven bieden, want door het gebruik van de moderne druksystcnien zullen vorm en opmaak van de advertenties vrijwel geen enkel probleem meer opleveren Voeg daarbi.i een punt gave afdruk en men heeft een beeld van onze toekomstige krant. Na één jaar Leusder Courant kun nen wij tot ons genoegen vaststellen, dat dit plaatselijke nieuwsblad een vaste plaats heeft verworven in de huisgezinnen van de gemeente Leus den. De redaktie zal ook in de ko mende jaren pogen die vaste plaats te behouden door het brengen van een redaklioneel prettig leesbare krant voor iedereen Als de medewerking die wij daar bij van u ontvangen wordt voortge zet. dan zullen wij daar zeker in slagen. Wij gaan met frisse moed het nieuwe verschijningsjaar in. REDAKTIE. Leusden-Zuid, terwijl Stoutenberg voor haar naam „Leusden" krijgt toegevoegd, evenals Achterveld. De ANWB-borden zulen in de nabye toekomst alleen nog maar de naam Leusden aangeven. De nieuwe ANWB en komborden zulen nog deze maand worden geplaatst, in ieder geval voor dat de herdenking op 28 april in Leus den-Achterveld plaats vindt. Burge meester Schneiders deelde tevens mee, dat de gemeente besprekingen voert met de PTT om in de gehele gemeen te één kengetal ingevoerd te krijgen, maar dat is geen simpele zaak. Met de invoering van de nieuwe namen komt een eind aan het jarenlang ge voelde onbehagen wat betreft het feit, dat Leusden als plaats nooit bestond, waardoor vergissingen en misverstan den regelmatig voorkwamen, „Dit is een mijlpaal in de geschiedenis en de ontwikkeling van de gemeente" al dus de heer Mandemaker (PvdA), die zei verheugd te zijn, dat het dan eindelijk zover is. „Maar we zullen deze nieuwe namen wel konsekwent door doelbewuste voorlichting in moeten voeren." Ook de heer Van Maanen (AR) was die mening: toegedaan. „Ik ben bijzonder blij dat dit probleem is opgelost, maar we moeten wel zo snel mogelijk van de oude namen af'" Burgemeester Schneiders was het hier mee eens. Ook de bevolking zelf zal hieraan mee moeten werken, vooral ook de middenstand in hun reclame. VERDERE PUNTEN Aan de Katholieke Stichting voor On derwijs in de Parochie van de H. Jozef te Achterveld is een rijksvergoeding in zicht gesteld voor het wettelijke salaris van een negende leerkracht. De school, die ondergebracht is in het schoolgebouw aan de Jan van Arkelweg biedt slechts ruimte aan een achttal klassen. De raad gaf woensdagavond toestemming aan het schoolbestuur om voor het geven van on derwijs de lokaliteiten achter de Roskam van het R.K. Kerkbestuur, zijn tot de ingebruikname van de nieuwe kleuter school gehuurd en beschikbaar gesteld voor het geven van kleuteronderwijs. Voor 1980,per jaar huurt de gemeente Leusden deze lokalen nu ten behoeve van bovengenoemd lager onderwijs. De ambtenaren van dc gemeente Leus den werken met ingang van 1 aprili 1970 een uur en een kwartier per week korter. Woensdagavond werd deze arbeidsverkor- ting door de raad goedgekeurd in een wij ziging van het ambtenarenreglement. De normale arbeidstijd bedraagt nu 42uur per week, of 8^2 uur per dag. In juni wordt gestart met het bouwrijp maken van grond voor de bouw van 88 eengezinswoningen in Leusden-Achterveld. Woensdagavond werd de benodigde grond hiervoor verkocht aan de Woningstich ting Centraal Nederland te Vreeswijk, voor een bedrag van 1.037.850,excl. BTW. RONDVRAAG In de rondvraag kwamen weinig vra gen naar voren, in tegenstelling tot vo rige gelegenheden. De heer Mandemaker (PvdA) vroeg, waarom er geen omhei ningen zijn geplaatst rond de bouwwerk zaamheden van het plan Rozendaal en het plan Rossenberg, zoals door de raad is vastgesteld. Burgemeester Schneiders beloofde dit te zullen bekijken, hoewel hij dat wel een moeilijke zaak vond. De heer Ossendrijver (KVP) brak op nieuw een lans voor de Jan van Arkel weg (het gedeelte Jannendorperweg tot Klettersteeg). „De weg verkeert daar in een gevaarlijke toestand", aldus de heer Ossendrijver. Ook hier zal aandacht aan worden besteed. De heer Van Dyk (KVP) tenslotte vroeg zich af, of het niet nuttig zou zijn om in Leusden-Achterveld op de Hessen weg een zebrapad aan te leggen vooral voor de talrijk overstekende kinderen en de bejaarden. Burgemeester Schneiders geloofde niet, dat de politie wat dit be treft gunstig zal adviseren, mede ook om dat de Hessenweg een voorrangsweg is. Maar hij beloofde er wel det de politie over te praten. OOK VOOR --z&va-r-sr.', (Van de redaktie). LEUSDEN-ZU1D. Donderdagmiddag stond het nieuwe winkelcentrum van Leusden/ zuid extra in do belangstelling van zowel publiek als genodigden, want na enkele j keren zijn uitgesteld, kon op die middag het centrum officieel worden geopend. I Burgemeester mr. F. J. H. Schneiders deed dit door een door de aannemer van I het centrum, de firma Vahstal uit Amers foort aangeboden geschenk te onthullen Dit geschenk, de naam van liet winkel centrum als ontmoetingsplaats van de bc- van het complex, werd door de heer Hols, namens de ondernemers van het centrum in dank aanvaard. Burgemeester Schneiders: „Ik ben blij, dat Leusbroek nu eindelijk het hart, de kern heeft gekregen, waarop het zolang heeft moeten wachten." De heer Schnei ders hoopte, dat dit rekreatieve winkel centrum als onmoetingsplaats van de be volking zal kunnen worden versterkt. Hij voegde daaraan de wens toe, dat de platte- landsactiviteiten, zoals die plaats vinden in andere kernen der gemeente, nu ook in het moderne Leusbroek mede door dit centrum zullen worden geactiveerd. Na mens het gemeentebestuur bood hij de ondernemers van „De Bieshaar" een door de leerlingen van de technische school Don Bosco vervaardigd geschenk aan. Twee leerlingen van de school, Riny van de Hengel uit Leusden-Zuid en Gerrit Blom uit Leusden-Centrum, overhandig den daarna aan de heer Hols een model van een nog uit te voeren sculptuur: vier ongeveer anderhalf meter hoge metalen paraplu's gegroepeerd rond een fontein tje. Oud-burgemeester Buining gaf hierna nog een overzicht van het ontstaan van de kern Leusbroek (nu Leusden-Zuid) en het daarbij behorende winkelcentrum. De heer Hols bood de heer Buinnig na mens de onde. mers een cheque aan vour de aanschaf van vlaggemasten in het burgemeester Buining-sportpark. De heer Buining gaf het geschenk snel door aan de aanwezige voorzitter van^de stich ting, de heer W. A. van Zandbrink, die in een korte toespraak het geschenk in dank aanvaardde. De heer Van Dijk.,, djrekteur van de ad vies- en ontwikkelingsmaatschappij ,.Ado- mlj" te Amersfoort overhandigde aan de prijswinnaars van de prijsvraag voor de beste naar voor het centrum een prijs (waardebon). Zeven "inzenders hadden de naam De Bieshaar voorgesteld. Dit zijn: Mevr. Tjjmense en de heren Lot, Renes. De Bruin, Schreuder, van Andel en van Loenen, Na afloop van de officiële openings plechtigheid werden de genodigden rond geleid door liet winkelcentrum en werd een receptie gegeven in liet peiit-restau- rant „In de Bieshaar". Vrijdagavond trad de muziekvereniging Lisiduna met drumband en majorettes op met een show van hun muzikale kunnen ter verhoging van de feestvreugde. Daarnaast houden de verschillende winkels diverse feest- akties voor het kopend publiek. Op de toto's: Boven: Burgemeester Scheiders onthult de naam van het winkelcentrum. Onder: Twee leerlingen van de Don Bos- co-school overhandigen symbolisch het geschenk van het gemeentebestuur aan het winkelcentrum aau de heer Hols. Een fotootje van een opgejaagde man. Nu werd hij niet opgejaagd maar heeft zichzelf wel heel bijzonder druk in gezet voor de tentoonstelling Oorlog en Verzet vorige week in Ons Gebouw te Leusden-Achterveld. De hr Herman Baai man is werkelijk dc 99% bezielende in- zetter geweest voor deze prachtige ten toonstelling. Wekenlang heeft hij de ene vergadering na de ander gevolgd, vele ge sprekken gevoerd, kroop bij vele boeren op de vlieringen om er oorlogsspul te vinden, kwam smerig van de spinneweb- beii thuis (en Greet je moest de boel maar weer schoon poetsenging fikse spar- renbomen haltken, plakte, klodderde, schil derde en dan nog altijd een bijzonder vro lijk humeur houdend: dat is Herman Baaiman uit Achterveld. Zonder hem was de tentoonstelling met eigen oorlogsdorps spullen lang niet zo goed geslaagd ge weest. Hulde en nog eens hulde aar deze tentoonstellingsorganisator die zelf niks om hulde geeft: als het maar slaagt is het goed. Vorige week dubbel feest bij de fa milie Jan Kerkhof-Kok op 't Hoogt in Leusden - Achterveld. De baas zelf was 121jaar werkzaam bij het aannemersbe drijf Henk van Ruitenbeek en lij was ook vijf en twintig jaar getrouwd met Theodo ra Kok die zich altijd bijzonder druk in zet op de bejaardensoos.. Een dubbel feest dat ook dubbel werd gevierd want deze hardwerkende mensen verdienen 't. Proficiat! De wieler-evenementen in Leusden- Achterveld zijn voorlopig weer achter de rug en de organisatoren kunnen weer eventjes ademhalen. Op deze plaats een woord van hulde voor het vele verrichte werk. 9 Vrije -lagen, zoals op koninginnedag bevrijdingsdag en hemelvaartsdag zijn al tijd welkom. Voor bepaalde sectoren in het bedrijfsleven, zoals kranten, ligt dat soms eventjes anders. De redactie van de Leusder Courant bijvoorbeeld, moet op de schaarse werkdagen, welke tussen de vrije tijd nog overblijven een krant zien te maken en dat zal, ook door de grote overvloed van nieuws door het uitgebrei de Leusder feestprogramma, niet altijd even gemakkelijk blijken. De 'wee volgen de nummers zullen bovendien nog een dag later verschijnen dan normaal, op vrijdag dus. Wij hopen, dat onze lezers begrip zullen hebben voor deze voor ons moeilijke situatie. Q) Wij wensen u volgende week een prettige koninginnedag toe en we hopen dat het prachtig weer zal zijn. Enneu doet toch mee om de feestvreugde te verhogen? De organisatoren hebben veel werk verricht om voor u een feest te maken. Laat blijken, dat u het waardeert! En tenslotteniet vergeten: Ha mersveld is Leusden/centrum, Leusbroek is Leusden-Zuid. KOPSPIJKER. COGN VBNDGN B0RG LEUSDEN In verband met Koningin nedag, donderdag 30 april, verschijnt het volgende nummer van de Leusder Courant op vrijdag 1 mei. Het daaropvolgende nummer verschijnt in verband met Hemel vaartsdag op vrijdag 8 mei.

Leusder Krant | 1970 | | pagina 1