BINNEN EEN JAAR CONCRETE PLANNEN NODIG VOOR KERKBOUW Dank Leusrïer bevolking voor royale IMafra-gif Expositie „Oorlog esa Verzet" trok veel publiek 1 BERICHT TIT GABON: AFSLUITING WEGEN IN ACHTERVELD OF 28 APRIL NATIONALE HERDENKINGS AVOND GEZAMENLIJKE WIJKAVOND HERVORMDE EN GEREF. KERK: Open-Deurdienst Leusden/Centrum GESLAAGDE WELFARE EXPOSITIE Onze geschiedkundige medewerker geeft hier een uitleg op de expositie „Oorlog en Verzet" aan jong en oud. LEUSDEN/CENTRUM Dat er zo spoedig mogelijk veel moet gebeuren met liet oog op de snelle groei van de gemeen te Leusden en in het bijzonder van de Leusden/Centrum bleek overduidelijk maandagavond 20 april in de eerste ge zamenlijke wijkavoncl van de Hervormde en Gereformeerde kerk, in het Hervormd Centrum. Binnen een jaar moeten er concrete plannen zijn voor een kerkgebouw met accommodatie voor andere activiteiten, anders zullen de nieuwe inwoners van de gemeente Leusden kerkelijk niet opgevan gen kunnen worden. Dit geldt in het bijzonder voor de Ge reformeerde inwoners want deze zijn nog sieeds aangewezen o: de Opstandingskerk in Amersfoort. Het Hervormd centrum blijkt nu al voor de huidige leden aan de kleine kant. Dit bleek al snel in de wijk- avond belegd dc-oi de kontaktgroep „Ge- reiormeerd-Hc-rvormd Hamersveld". De heer G. G. van Tiel opende de avond met een welkom aan de ruim zeventig aanwezigen en in het bijzonder aan bur gemeester mr F J. H. Schneiders en de heer J. W. Hoffenaar, deskundige inzake kerkbouw. Burgemeester Schneiders sprak voor de pauze over de uitbreiding van de ge meente en vooral over de eerste fase, de uitbreiding van Rossenberg, plan Rozen- daal en de nieuwbouw bij de Wilgenlaan. Deze eerste fase die in 1974 is voltooid trekt 7000 nieuwe inwoners aan. Men verwacht dat er dan totaal 3100 tot 3200 tot de Hervormde en Gerefor meerde behoren. Hiervan zullen volgens de vuitsregels dan 300 tot 350 regelmatig de kerkdiensten bezoeken. Op het moment zij dit er ongeveer 180 van beide kerken samen. Deze verdubbe ling van kerkbezoek in 3 a 4 jaar tijds vraagt om een oplossing. Van gemeente wege is er rekening gehouden met de bouw van een kerkgebouw. De gemeente zal blij zijn met een initiatief uitgaande van de kerkgenootschappen, aldus burge meester Schneiders. Na de pauze sprak de heer Hoffenaar over de doeleinden van een kerkgebouw. Over een zalen- of gebouwencomplex, al leen voor kerkelijke instanties of gecom bineerd met gemeentelijke. Dit met oog op subsidies. De heer Hoffenaar pleitte voor een gezamenlijk project tussen de Hervormde en Gereformeerde kerk. Dit. om de eenwording te bevorderen en het financiële aspect. Hij wees ook op het feit dat de exploi tatie van het gebouw het moeilijke punt is. De heer Hoffenaar kon alleen maar vaag zijn over eventuele plannen omdat er nog niets vast staat. Maar hoe het ook uitgevoerd wordt, het vraagt offers. Er volgde een rondvraag. Het forum wat deze vragen beantwoordde bestond uit de heer M van de Heyde voorzitter, ds W Willemse. ds. W H. Peddemors burgemeester Schneiders, de heer Hoffe- I naar en de heer Bokhorst. Op de vraag of het niet beter was een heel grote kerk te bouwen in de buurt van het nieuwe stedelijke centrum ant woordde het hele forum ontkennend. Men is meer gebaat bij kerkruimtes van 250 zitplaatsen van één ruimte van 600. Ook zoi het technisch onmogelijk zijn om nu al te starten met een enorm complex in het nieuwe centrum omdat deze weilan den nog niet bouwrijp zijn. Deze avond was niet belegd om besluiten te nemen, maar om informaties te verstrekken. Ook cm de band tussen de beide kerkgenoot- schappen te verstevigen. Alles pleitte deze j avond dan ook voor een verdere samen- werking. Van de redaktie LEUSDEN/ACHTERVELD In ver band met de nationale herdenking op 28 april a.s. in Leusden/Achterveld, waar die middag een bijeenkomst zal worden gehouden in de R.K. Kerk en een vredes- beeldje zal worden onthuld, zal de Jan van Arkelweg tussen 13 uur en 18 uur zijn afgesloten voor alle verkeer. De Hes senweg zal eveneens zijn afgesloten tus sen de Kon. Julianaweg en de Klepper- steeg tussen één uur en half drie, met dien verstande, dat de busdiensten nor maal doorgang kunnen yin den. De bevol king wordt verzocht zoveel mogelijk mee te werken de wegen in het centrum van Leusden/Achterveld vrij te houden voor de grote toevoer van auto's met genodig den, zodat alles vlot kan verlopen. Door het grote aantal genodigden, ver tegenwoordigers van plaatselijke vereni gingen, muziekkapel en schoolkinderen, is er helaas geen enkele ruimte meer over tijdens de herdenkingsdienst in de R.K. Kerk. Overigens zal men er voor zorgdragen, dat de toespraken, zang en muziek via geluidsinstallaties ook buiten de kerk te beluisteren zullen zijn. Tijdens de plechtige onthulling van hét vredes- beeldje door minister Beemink, wordt men verzocht het gedeelte van de Jan van Arkelweg vóór de R.K. Kerk zoveel mogelijk vrij te laten voor de genodig den. zelf waarschijnlijk zal uitblijven. Daar komt nog bij, dat de leiding van het kamp (reeds de handen vol hebbend) slechts in uiterste noodzaak tijd vrij kan maken voor het vertalen van brieven en het be antwoorden daarvan. De organisatie hoopt, dat u begrip voor deze situatie heeft. In hun brief bedanken zij de bevolking van Leusden voor de royale gift en spre ken de wens uit, dat de beschermelinge- tjes van de Leusder gemeenschap, even als al die andere kinderen, een gelukkig leven zonder oorlog of geweld ten deel mogen vallen. THERESA AKPAN Theresa is zes jaar oud. Ze kwam van Calabar. Toen zy haar land verliet, leef den haar ouders nog. Ze heeft drie zusjes. De vijand was nog niet haar dorp bin nengevallen toen Theresa haar geboorte grond verliet. Ze leed aan Kwashiorkor" toen ze in Gabon aankwam. Ze kwam hier per vliegtuig en verblijft nu in het kinder dorp van Terrc des Hommes. Ze is vol ledig van haar ziekten genezen. Theresa houdt erg van het kinderdorp, maar ze wil ook wel graag terug naar haar land en haar geboorteplaats. Ze is erg vrien delijk tegen andere kinderen in het kamp. Ze doet graag mee aan sport en speelt veel met speelgoed. Theresa is een pien ter meisje in de klas, maar ze is vaak rusteloos. LEUSDEN/CENTRUM In het Her vormd Centrum Asschatterweg 23 te Leusden-Centrum, zal zondag 26 april des morgens om 10,00 uur een Open-Deur dienst worden gehouden. Spreker zal zijn ds. J Overduin uit Veenendaal over het onderwerp: „Zolang er leven is, is er hoop!" Het kerkkoor onder leiding van de heer D Broekema zal medewerking verlenen. Organist is de heer C. J. van Nimwegen. E; wordt gezorgd voor een gestencilde liturgie. Tijdenstijdens de dienst is er in een an dere zaal van het Hervormd Centrum kinderoppas aanwezig. Belangstellenden zijn van harte wel kom. De burgemeester van Leusden maakt bekend, dat in de avond van maandag 4 mei a.s. een herdenking zal plaats vinden van allen burger zowel als militair die sinds 10 mei 1940, wanneer of waar ook ter wereld, in het belang van bet Ko ninkrijk zijn gevallen, alsmede van allen, die door oorlogshandelingen cn terreur zijn omgekomen. In verband met het bijzondere karakter van deze nationale herden kingsavond gelden de volgende richt lijnen a. Een ieder wordt verzocht van des avonds 18.00 uur af tot zons ondergang van zijn woning de vlag halfstok te hangen. b. Een ieder zal kunnen deelnemen aan een zogenaamde "stille tocht" naar de begraafplaats "Rusthof" te Leusden. De stoet vertrekt te 19.00 uur van de Appelweg nabij het dieronasyl te Amersfoort. De tocht voert via het monument na bij de schietbaan van het voor malig concentratiekamp aan de Appelweg te Leusden naar Rust hof. Tijdens de rondgang langs de graven za! van 20.00 uur tot 2 g minuten daarna volkomen stilte in acht worden genomen. c. Van 19.45 uur tot 30 seconden voor 20.00 uur zullen de klokken van alle kerken luiden, waarna om 20.00 uur precies twee minu ten eerdergenoemde plechtige stil te overal en algemeen in acht dient te worden genomen. d. Van des avonds 18.00 uur zullen geen openbare vermakelijkheden worden geboden en zullen alle Horecabedrijven en dergelijke in richtingen voor zover mogelijk zijn gesloten, dan wel de exploi tatie zodanig zal geschieden, dat hieraan elk vermakelijkheids- aspect ontbreekt. e. Gedurende de periode van 18.00 tot 21.00 uur dient de buitenver lichting. zoals neons er lichtbak ken. gedcofd te zijn en mag geen andere muziek ten gehore worden gebracht dan die van de officiële Nederlandse radioprogramma's. Leusden. 14 april 1970. De burgemeester voornoemd, mr. F. J. H. SCHNEIDERS. (Van de redaktie) LEUSDEN De redaktie ontving kort geleden van het Biafra Comité-Leusden de foto's en de levensbeschrijvingen van de drie Biafraanse kinderen, welke door de Leusder gemeenschap werden geadopteerd. De drie kinderen, Oluchi Nwabueze, Ngozi Achara en Thcrese Akpan, wonen en le ven in bet kinderdorp Mindubé in Gabon en worden verzorgd door de organisatie „Terre des Hommes", die ook de levens beschrijvingen zond, met de foto's van de drie door de bevolking van Leusden ge adopteerde kinderen. Hier volgt de ge schiedenis van de drie kinderen: Even buiten de hoofdstad Libreville ligt op een heuvel het kinderdorp Mindubé van Terre des Hommes. De felle kleuren van de verschillende huizen schitteren m zwarte ogen die de wereld gelaten over zich heen lieten gaan. De twee ziektebeelden die men voorna melijk aantreft bij ondervoeding zijn Kwa shiorkor en Marasmus. Kwashiorkor ont staat bij een gebrek aan eiwit, de ver schijnselen daarvan zijn zwellingen over het gehele lichaam vaak gepaard gaande met bloedarmoede, hetgeen nun donkere huidskleur in een doorzichtig geel doet veranderen, hun haren worden grijs en stijl. Marasmus ontstaat door een volle dige ondervoeding en een totale vermage ring is het gevolg hiervan. Deze kinderen zijn dikwijls zeer moeilijk te behandelen Gelukkig is er nu weinig werk meer voor de verpleegsters. De school draait op volle toeren Aan de hand van kleine proefwerkjes werden de kinderen over de klassen verdeeld. Ve len van hen werden door ziekte of andere redenen verhinderd destijds de scholen in hun land te bezoeken en hebben daardoor een grote achterstand gekregen. Om zoveel mogelijk het gezinsleven te gemoet te komen, werden er familiegroe pen gevormd Iedere groep bestaat uit ongeveer 15 kinderen van verschillende leeftijden De oudste van de groep draagt de verantwoording en neemt min of meer de plaats van vader of moeder in, en moet erop toezien dat de kleintjes niets te kort komen. In clit kamp is een groep van negen Europeanen, bestaande uit 5 verschillen de national1 te.ten, werkzaam, die samen met de Ga'oonezen en de Blafranen het leven van deze 560 oorlogsslachtoffortjes zo prettig mogelijk tracht le maken, op dat ze een klein beetje van alle doorge maakte ellende kunnen vergeten. Wanneer u van plan zou zyn om deze drie kinderen te schrijven, dan moeten wij u dit afraden. De Terre des Homme-orga- nisatie deelt ons mee, dat de kinderen slechts bij hoge uitzondering Engels spre ken en dan nog gebrekkig, zodat beant woorden van uw brieven door de kinderen NGOZI ACHARA Ngozi is zeven jnar oud. Zij heeft drie broers en een zusje. Haar vader is een boer. Toen de vyand hun dorp binnenvie len, vluchtten zij voor hun veiligheid naar een andere plaats. Zij leefden in een vluch telingenkamp en kregen voedsel van de hulporganisaties. Later werd Ngozi ziek door een gebrek aan juist voedsel. Men bracht haar naar een ziekenhuis en van daar kwam ze op een nacht in Gabon aan. Toen ze in Gabon aankwam, bracht men haar naar het kinderdorp van Terre des Hommes. Haar voeten waren gezwollen en de kleur van haar haar was veranderd Nu is ze weer helemaal genezen. Ze houdt van het dorp, in het bijzonder de mooie huizen er om heen. Maar nu de oorlog in Nigeria voorbij 's» wil ze erg graag weer naar huis oru naar haar fa milieleden te zoeken. Ngozi is een leuk meisje, ze werkt hard eu ze maakt goede vorderingen wat betreft het schoolwerk. de tropische zon, te midden van een bos rijke omgeving. Bij het naderen van liet dorp komen de klanken van de kinder liedjes je tegemoet, dikwijls nog over de oorlog. In dit dorp wonen 560 kinderen samen met hun onderwijzeressen en verpleeg sters die meegekomen zijn om de kinderen te verzorgen. Totaal vermagerd en uit gehongerd kwamen de kinderen hier aan. Zy werden 's nachts per vliegtuig over gevlogen, wanneer dan de deuren van het vliegtuig open gingen kwam een vrese lijke lucht van 50 tot 100 doodzieke kin deren je tegemoet, te zwak om op eigen benen te staan Het enige menselijke in deze levende lijkjes waren de grote git- OLUCHI NWABUEZE Oluchi is zes jaar oud. Ze lieriunert zich niets meer van alles wat er is gebeurd nadat ze in Gabon aankwam. Maar wij weten, dat zij leed aan „Kwashiorkor" toen zy hier aankwam. Haar voeten wa ren gezwollen en zij had een opgezette buik. Sinds zij hier in Gabon is aangeko men verbleef zij in het kinderdorp van Terre des Hommes. Ze is nu weer hele maal gezond, ze houdt van de bomen en de huizen in de omgeving. Toch wil ze graag weer terug naar huis om haar ouders terug te kunuen zien. Een tabaksnijmachine, zoals die in de oorlogsjaren werd gebruikt. ACHTERVELD De tentoonstelling „Oorlog en Verzet" welke te Achterveld in „Ons Gebouw" is gehouden heeft veel belangstelling getrokken. De organisato ren waarvan wel heel in het byzonder de heren H. Baaiman en J. M. Schouten Ook de jeugd toonde haar belangstel ling. Zy zal wel met andere gevoelens alles hebben aanschouwd dan de ouderen, maar zy zullen toch hetgeen zy over die jaren hebben gehoord, iets beter gaan begrijpen. hebben zich heel bijzonder veel moeite ge troost om van de tentoonstelling te ma ken tot wat zij geworden is, een verza meling van geschriften en voorwerpen die de jaren van de Tweede Wereldoorlog weer in de geest doen herleven. Niet om gevoelens van haat of wraak opnieuw leven in te blazen, maar veeleer om uiet te vergeten wat zich in die jaren heeft afgespeeld. Burgemeester mr. F. J. H. Schneiders, die de tentoonstelling opende liet zicli ook in deze geest uit in zijn openingswoord. „De vrijheid die wij na die donkere jaren weer mochten herwinnen is een groot en kostbaar goed. Wy allen, zonder uitzon dering, moeten tonen die vrijheid waard te zijn. Vryheid is helaas in deze wereld nog steeds geen vanzelfsprekende zaak. Haar behouden is een zaak waarvoor wij ons allen moeten inspannen. Haar uit breiden over de gehele wereld is even eens een taak waaraan wy ons niet kun nen onttrekken", aldus de heer Schneiders. Na de opening bezichtigden de aanwe zigen het tentoongestelde. De vele docu menten, geschriften en voorwerpen uit de jaren 19401945 riepen weer een beeld op uit jaren van terreur en geweld, van vernietiging en onderdrukking. Vooral de oudere bezoekers zullen achter de vele documenten weer de tragedies hebben zien gebeuren waarop deze documenten betrek king hebben gehad. Daarnaast war ener ook zaken, waarbij men nu, 25 jaar later, niet zonder plezier kan terugdenken. De spinnewielen, vaak zelfvervaardigd, snorden in die jaren in menig gezin. Zij werden weliswaar uit toen toth een bijzondere charme. ACHTERVELD De gehouden tentoon stelling van het Welfare werk is goed ge slaagd. De leidster van de Welfare-dienst, mevrouw Snel en haar helpsters hebben hun aktiviteiten in dienst van de Achter- veklse bejaarden, niet tevergeefs verricht. Het vele op de tentoonstelling samenge brachte was vaak, vooral het naaldwerk, van een verrassende creativiteit. Van de zyde van het Achterveldse publiek bestond een goede belangstelling van het geëx poseerde. Naast het tentoonstellen om het pu bliek met het Welfarewerk bekend te ma ken, had de tentoonstelling ook tot doel door middel van verkoop van de vervaar digde artikelen, verloting ervan e.d. de voortzetting van dit werk mogelijk te maken. De aanschap van materialen is dank zij de interesse van de bezoekers nu weer voor enige tijd verzekerd. De vele vrije tijd waarover vele bejaarden uiter aard beschikken kan nu weer zinvol wor den besteed. De leidster, mevr. Snel en haar helpsters, heel in het bijzonder zus ter Lidwina, die op dit terrein enorm veel werk verricht weten hun aktiviteit ten dienste van de bejaarden, na deze tentoon stelling nu ook gesteund door velen uit de Achterveld.:'?, gemeenschap.

Leusder Krant | 1970 | | pagina 3