Jos van Kooy Roda '46 naar zege schiet Sfeervolle korfbalwedstrijd om kampioenschap Kappii en liet geheim van de schatkist Op de draaitafel Diploma-uitreiking en expositie Welfare-cursus CLUBHUIS VOOR RODA '46, KOSTEN f 70.000.- a. HUISHOUDELIJKE HULPEN b. MANNELIJKE KRACHTEN DE OMWEG F? ZWEMBAD GEOPEND Roda-4 verloor van Baarn-6 Fill your head with rock - fijne dubbel LP DE HEYGRAEFF WOUDENBERG ADVERTEREN DOET VERKOPEN!! LEUSDEN, 19 april. Jos van Kooy, de gekrulde Roda-aanvaller die tot heden enigszins onder de verwachtingen was gebleven, werd zondagmiddag in de las tige thuiswedstrijd tegen RUC de held van de dag. Een kwartier voor tijd scoor de hij een schitterende treffer, waarmee hü Roda '46 op een verdiende, maar niet meer verwachte 10 schoot. Tot die tijd hadden do twee ploegen elkaar op het Burgemeester Buningpark vijfenzeventig minuten lang zonder al te overbodige in spanning in bedwang gehouden. Van veel krachtsverschil viel niet veel te bemerken in deze niet zo boeiende krachtmeting, die aanvallend weinig verheffends te zien gaf. Het spel was mat en vrjj tempoloos en het leek er al vrij vlug op, dat de Utrechtenaren tevreden zouden z|jn met een puntje. En toch had Roda '46 al voor rust een voorsprong- kunnen hebben. Rechteraan- valspits Henk van 't Klooster heeft tot tweemaal toe verzuimd om de beslissing af te dwingen. De eerste keer was dat na een half uur spelen. Na een keurige solo gaf Freddie de Smalen een mooie voorzet, waarna van 't Klooster oog in oog kwam te staan met RUC-doelman Riebeek, die het schot tot corner kon ver werken. Byna identiek was de situatie vijf minuten voor rust, toen hij op rechts opnieuw alleen voor de doelman kwam te staan en rakelings over schoot. Maar aan de andere zijde kroop ook Roda-doel- man Gerrits vlak voor rust enkele malen door het oog van de naald. Tot driemaal toe kwam een RUC-speler vrij op het Roda-doel af, maar even zovele keren schoten zij naast. De rust ging dan ook in met een 00 stand, waarmede vooral de rood-zwarten het meest tevreden moch ten zijn. Na rust probeerde Roda '40 een doel punt te forceren. De kombinaties waren wel aardig maar te doorzichtig waarmede de stevig ingrijpende RUC-achterhoede met spil van de Leepen en doelman Rie beek als meest opvallende pionnen niet zoveel moeite had. Roda '46 bleef het initiatief behouden en kreeg zelfs in deze periode nog de beste kansen op een over winning. Op het kritieke moment echter ontbrak het hen aan het nodige geluk. Het wilde niet lukken om tot scoren te komen en RUC beet zich in het gelijke spel vast. Roda kreeg diverse corners te nemen, maar ook hieruit geen resultaat. Tot de 76e minuut moest de Roda-aan- hang wachten. Een op links genomen cor ner werd door van 't Klooster opnieuw in de doelmond geplaatst, waarna Jos van Kooy tussen een wirwar van spelers kans zag met een hard schot Roda aan de lei ding te brengen: 10. De stryd werd hierna feller en harder en RUC kwam iets meer in de aanval. Deze aanvallen waren uitermate simplis tisch van opzet en de goed ingrijpende van de Belt had samen met Visser en Schoonderbeek hier niet al te veel moeite mee. Vlak voor het eindsignaal van de niet zo bijster leidende scheidsrechter Krooswijk kreeg Jan Drost nog een fraaie scoringskans, maar zijn kopbal ging juist over. Door deze overwinning heeft Roda de aansluiting" met de kopgroep niet ver loren, maar of zij in staat moeten wor den geacht om de vier punten achterstand op koploper Patria te kunnen wegwerken, valt te bezien. Zondag a.s zullen zij tegen de Meeuwen, waarvan zij nog nooit heb ben kunnen winnen, toch uit een ander vaatje moet entappen. RODA 3—HOOGLANDERVEEN S 5—0 Na de eclatante overwinning van vorige week op Soesterberg kon de ploeg aanvan kelijk zijn draai niet vinden. Het duurde ook tot de 32e minuut voordat er een doelpunt viel. Aanvoerder Cor Veenen- daal was de maker hiervan. Met deze 10 voorsprong ging men dan ook de rust in. Nauwelijks drie minuten na deze rust pauze wist Nico Los een voorzet van Her man van Zandbrink vakkundig af te ron den. 20. Een kwartier later was het Wim Morkin die de stand op 30 bracht. Nog was het niet genoeg, want doelman van de Poll van Hooglanderveen moest nog tot tweemaal toe de bal uit het doel halen De maker hiervan zowel in de 30e als in de 43e minuut was Gert Veer. Wan neer dit team op deze wijze de laatste wedstrijden weet te volbrengen, zullen de jongens van dit team de kampioensvlag kunnen hijsen. Uitslagen: Junioren: Roda AWouden berg 4—1; Roda B—SEC e 4—1. Pupillen: Roda 1Hoogl. v. 30; Roda 2Woudenberg 10; Roda 3SEC 02; AmsvordeRoda 1B 00. PROGRAMA VOOR ZONDAG A.S. Roda 1De Meeuwen, aanvang 2.30 uur Roda 2Scherpenzeel 12,uur VVZA—RODA 4 12,— uur LEUSDEN-ZUID Hoewel het de meesten nogal wat koud en huiverig in de oren zal klinken, gingen zaterdag 18 april toch de eerste „helden" in het Leusder zwembad te water. Het bad werd die dag namelijk opengesteld. Hoewel de tempe ratuur van het water natuurlijk fijn was, waren de gure weersomstandigheden niet bepaald aanlokkelijk om de duik te wa gen. Toch zijn de echte liet'hebbers niet te stuiten. Zo ook zaterdag niet. En nu maar hopen, dal ook dc temperaturen bo ven water snel beter worden. WOUDENBERG Zaterdagmiddag moest de korfbalvereniging Woudenberg tegen Antilopen uit Leusden winnen om zich kampioen te kunnen noemen. Wou denberg dat een grote schare supporters met ongeveer twintig spandoeken langs de lijnen had verzameld, terwijl ook Leusden voor een aanhang had gezorgd zelfs met toeter, ging met de wind in de rug van start. Woudenberg dat vanaf elf uur 's morgens in retraite was gegaan, startte snel met in de eerste aanval de dames Grootendorst en van Van Egdom en de heren v d. Fliert en Pot. In de vijfde minuut van de wedstrijd kreeg Woudenberg een strafworp toege wezen, die op zeer kundige en beheerste wijze door G. v. d. Fliert werd benut, 1-0 voor Woudenberg. Lang duurde de voor sprong van Woudenberg niet, want na zes en halve minuut spelen kreeg Antilopen een strafworp toegewezen en bracht G. Nieuwenhuizen de stand gelijk 1-1. De middenvak van Woudenberg draaide bij zonder goed en men wist vrijwel aldoor de bal in de eigen aanval te houden. Na de 1-1 stand was van vak gewisseld zodat de dames Nagel en van Egdom- Karssemeljer en de heren Freeling en Wassink voor de doelpunten moesten zor gen. Woudenberg dat sterker was, was bij zonder ongelukkig met de schoten. Vele malen rolde de bal over de rand van de korf of stuitte van de rand af het veld in. Geen der schoten van Woudenbergs aanval hadden succes en zelfs de vaak goede afstandschoten van Freeling kon den geen voorsprong voor Woudenberg opleveren. Enigszins tegen de verhouding in kwam Antilopen in de 35e minuut door aanvoer der D van Uffelen, die een snelle en goede partij speelde, op 2-1 hetgeen tevens dc ruststand zou blijken te worden. Voor het rustsignaal moest Woudenberg spe ler Wassink, wegens een blessure ver vangen worden door Ravenhorst. In de tweede helft ontbrandde de strijd weer los en toen in de 17e minuut mej. Nagel Woudenberg weer naast Antilopen Uit dc wedstrijd Roda '46-RUC. Jos. v. Kooy en Gerard v. d. Belt hebben geen kans bij de RUC-doelman, terwijl twee verdedigers het doel afschermen. Foto Janus Visser bracht, 2-2 was men dol van vreugde welke vreugde echter van zeer korte duur was daar Antilopen in dezelfde minuut weer voor kwam te staan met 2-3 door een fraai schot van Fé Kraaikamp. Wouden berg begon v/eer opnieuw te bouwen en zwoegde om de achterstand weg te werken wat dan ook gelukte in de 21e min. toen men op 3-3 kwam. Antilopen dat deze wedstrijd inoest winnen om zich kam pioen te noemen zette weer aan voor een LEUSDEN - Roda 4 speelde tegen Baarn. Roda ondervond echter dat doelpunten maken niet altijd meevalt. Reeds na tien minuten werd er in de achterhoede van Roda een fout gemaakt. Dat strafte Baarn direkt af met een doelpunt. Dit was voor Roda het sein om nog meer in de aanval te gaan. Maar in de 35e minuut was het weer de achterhoede die faalde en Baarn dacht er niet lang over na en liet 02 aantekenen. Na rust weer het zelfde spel- beeld. Roda aanvallend maar nu meer suksesvol. Herman de Ridder maakte er met een mooi schot 12 van. Roda ging door met de aanval maar het wilde maar niet lukken het was weer de schotvaar- dige Baarn-voorhoede die het doel van Roda doorboorde 13. LEUSDENCENTRUM Vrijdag 24 april (vandag) 's avonds om acht uur zal in het Wit-Gele Kruis gebouw aan de Ha mersveldseweg getuigschriften worden uitgereikt aan een twintigtal cursisten. Deze winter is namelijk een cursus wel fare gehouden door mejuffrouw Joosten, verbonden aan het Sint Elisabeth Zieken huis te Amersfoort. De dames die deze cursus hebben ge volgd zullen uit handen van de heer Van Velsen, distrikthoofd wan de „Zonne bloem" een getuigsselirift ontvangen. Het is de bedoeling dat de dames, lang durige zieken en bejaarden gaan bezoe ken en deze te helpen met het vervaardi gen van werkstukken zoals handwerken en handenarbeid. TENTOONSTELLING In verband hiermee zal in het Wit-Gele Kruisgebouw een tentoonstelling worden gehouden van de wedstukken die door de cursisten zijn vervaardigd. Deze tentoon stelling die voor iedereen gratis toeganke lijk is, wordt gehouden op zaterdag 25 april van 14.00 tot 18.00 uur en van 1.30 tot 20.30 uur; op zondag 26 april van 8.30 tot 13.00 uur. Deze tetoonstelling geeft een goede in: druk van de werkstukken die in de toe komst door de chronische zieken en thuiszittende bejaarden, in samenwerking met de cursisten kunnen worden vervaar- ding. Om zo het ziekzijn op een meer aan gename wijze door te brengen. En zijn ook al enkele werkstukken van zieken en bejaarden te beziohtigen. nieuwe aanval en het gelukte in de 28e minuut om de stand op 3-4 in haar voor deel te brengen door G. Nieuwenhuis, Dol van vreugde waren spelers en supporters toen aanvoerder W. Pot voor Woudenberg met een fraaie doorloopbal de stand op 4-4 wist te brengen, hetgeen in de 30e minuut geschiedde. Hierna werd de strijd iets harder en on vriendelijker doch tot ernstige overtre dingen kwam het niet. Beide ploegen speelden om de winst en wie in het laatste kwartier wist te scoren kon zich rederlij- ker wijs kampioen noemen, doch het ge lukte beiden niet, zodat met een 44 stand de wedstrijd werd afgesloten. (Van de redaktle) LEUSDEN-CENTRUM De plannen voor de bouw van een Roda '46 clubhuis gaan werkelijkheid worden. Alles volgens dat plan verloopt zal binnen niet al te lange tijd op het burgermeester Buining Sportpark een modern gebouw verrijzen, ontworpen door architect (en Roda-lid) Dik Opstelten. Kosten van dit clubgebouw (zonder inrichting) ƒ70.000. Het clubhuis zal door de leden zelf worden gebouwd. B. en W. van Leusden, de Stichting voor Lichamelijke Opvoeding en Sport Leus den de Stedebouwkundige Dienst en de Welstandscommissie hebben positief op Roda's plannen gereageerd. Uit de grote vloed van nieuwe pop en bluesgroepen is het soms bijzonder moeilijk om wegwijs te worden. Steeds meer verschijnen er namen in dc platen- bakken, drie vrijwel onbekend zijn. Het gevolg is, dat de verkoop meestal be perkt blijft tot de bekende groepen en solisten, terwijl de nieuwelingen lang, soms te lang moeten wachten op hun kans, waarbij het dan ook vaak nog zo is, dat de nieuwe groepen muziek ma ken, die beslist niet onderdoen voor die van hun bekende collega's. Daarom is het een uitstekend idee van platenmaat schappijen om zo nu en dan zogenaamde „samples" op de markt te brengen, waar op voorbeelden staan gegroefd van de door hen uit gebrachte platen van groe pen en solisten. Kortgeleden vond CBS het tijd worden om de door hen verte genwoordigde groepen eens wat meer bekendheid te geven dat was beslist geen overbodige luxe. Want behalve namen als Byrds, Janis Joplin, Al Kooper, San- tana en enkele anderen, is de rest nog erg onbekend in Nederland. Daar kan dan nu verandering in komen, want voor een zeer schappelijk prijs (12,80), brengt CBS een dubbele-LP op de mark* met als titel „Fill your head with rock" en deze twee platen bevatten maar liefst 23 Andy Williams maakt een fijne plaat. „Can't help falling in love", wel een oudje maar toch altijd nog het be luisteren ten volle waard! Vooral voor de liefhebbers van solo-zang met koor begeleiding. (CBS 4818). vraagt voor spoedige indiensttreding (gehuwd geen bezwaar) voor centrale keuken, afdelingskeukens, eetzaal, linnen kamer Voor gehuwde vrouwen werktijden in overleg te regelen voor de interne dienst Ook zij die uitsluitend in het weekend dienst kunnen doen komen in aanmerking. Salaris en secundaire voorwaarden volgens landelijke regeling. Toeslag voor onregelmatige diensten. Reiskosten vergoeding. Sollicitaties schriftelijk of-mondeling aan ons adres Zeisterweg 61, Wou denberg, Telefoon 0 3498 - 1844. FEUILLETON DOOR MAARTJE ZElDENRIJK 17 Hij liep op haar toe en nam de vrouw in zijn armen. „Ze voelden ze aan," zei hij zacht en drukte zijn lippen op de hare. „Zo. Nu weet Ik het weer precies." Ze wrong zich half los Hij zag de blos op haar wangen. Lachend zei ze: „Weet je ook nog hoe je wang voelde na die klap?" Hij verborg zijn gezich in de zwarte haren van Dientje „We hadden eigenlijk het washandje moeten bewaren, liefste." „Hou op. De herinnering is al erg ge noeg." „Je had er meteen spijt van. „Ik schrok me een ongeluk, toen je op eens zo bloedde. „Ssst maar. Je mag het nog eens af zoenen. Ze maakte zich helemaal los en deed 'n paar stappen achteruit „Weg jij, naar boneden Het is nu geen tijd om een ordmair potje te vrijen, man netje. Er moet gewerkt worden." Hij knikte blij lachend. „Oké, we hou den het wel te goed. vrouwtje. Tot straks. Dientje liep snel op hem toe. „Wacht even. je ziet er uit als een wildeman. Ge draag je dan ook. Wacht eerst je haar wat bijkammen. En trek je das recht. 0 er zitten een paar haren op je schou ders. even de borstel halen doe ook niet zo gek, midden op de dag. Jaap schaterde. „Meid, ik zou wel een Stenen beeld moeten zijn om niet een ogenblik van de gelegenheid te profite ren De volgende da^ ontstond de eerste ru- ze Zo maar eigenlijk zonder andere aan leiding dan dat Jaap 's morgens even naar de Noordbeemster was gereden om te zien 01 het plaatsen van de antenne verliep zoals het behoorde. Bij deze gelegeheid was hij door de boerin uitgenodigd een kopje koffie te drinken, hetgeen hij had gMaan. Ze waren met z'n tweeën, want Bart was achter op het land met een paar knechten aan het „krozen", zodat Lena de koffie had laten brengen. Er hing een gedwongen gespannen sfeer Beiden voelden het. Het was Lena, die op zacht toon vroeg; „Hoe gaat het met je Jaap?" Hij zat tegenover haar aan de keuken tafel. „Goed gelukkig. Enfin, je hebt m'n zaak gezien, hè? Het Is hard werken, maar dat vind ik niet erg.' Je bent ook getrouwd zei ik. Ken ik je vrouw Ik zag haar boven aan de trap staan. Dat was ze toch niet?" De man knikte „Dientje Langeveld. Oudste dochter van m'n vroegere hospita, We zijn een klein half jaar getrouwd. En jij?" Ze begon te blozen. „Ruim drie weken." Jaap dronk van zijn koffie. „We hebben dus beiden onze bestemming gevonden. Wat. zul je er aan doen, hè?" Ze antwoordde- „Ik ben je nog een ex cuus schuldig. Voor mijn driftige optre den, die zondagmiddag in de auto. Ben je heelhuids thuisgekomen? Heb je er niets van over gehouden? Het was zo koud die middag." Glimlachend antwoordde hij: „ik heb flink doorgestapt. Dientje was gelukkig thuis en heelt me wat opgeknapt. Ja en van die middag af dateert eigenlijk onze omgang. Ik bedoel: tussen Dientje en mij. „Eigenlijk heb ik jullie min of meer tot elkander gebracht?" „Indirekt wel. Ik heb er een reuze vrouw aan. ze is me tot steun." .Loopt de zaak goed? Drink je koffie leeg, dan krijg je nog een." Hij deed het. „Gelukkig wel. Gisteren had ik bijvoorbeeld een goeie klant: een grootbeeld ontvanger en een antenne." Ze begreep hem. „Het is eigenlijk een verlaat huwelijkskado. We kregen geld van m'n schoonvader. „De vrouw stond op en schonk opnieuw koffie. „Sigaret?" „Graag." Hij gaf haar vuur en keek haar opmerk zaam aan. Ze zag er goed uit. Gek gaat het eigenlijk In de wereld. Deze vrouw heb ik vele malen in m'n armen gehad en gekust. We waren dol op elkaar. Maar was 't het echte? Wat zou er gebeurd zijn, als lk toegegeven had aan haar verlangen die zondagmiddag? Ach, onzin. ,Ik vond je wel een beetje stug tegen me, gisteren in je winkel." „Een kwestie van voorzichtigheid, Lena. Ik ken je man niet. Weet ik, of hij niet vreselijk jaloers is?" Hij weet dat ik een paar jongens had voor hem. Na jou was er eerst nog een ander. Ook een boerenzoon." „En werd het niets? Niet genoeg geld zeker?" voegde hij er spottend aan oe „Hij verongelukte," antwoordde ze zacht." „Sorry, Lena dat is ellendig." „Ik ben niet gelovig. Van huis uit niet. Bert.m'n man.evenmin. Toch denk ik wel eens, dat er een hogere macht is, die ons leven bestuurt. Neem ons beiden Hoe ver liepen onze wegen weer uit elkaar? Het. zal waarschijnlijk wel een doel heb ben. We denken, dat we zelf onze toe komst kunnen bepalenmaar het gaat anders, als je voorziet." „Een brutale vraag, Lenahoud jc van je man." „Ik begrijp, wat je ermee bedoelt. Het is niet zo, dat moeder me dit huwelijk heeft opgedrongen. Als ik geweigerd had, zou ze er zeker in hebben berust. Ze is ook verandert. M'n beide broers hebben meisjes beneden hun stand, als je zo wilt noemen. Moeder zegt ei niets meer van. Maar voor ons kwam deze ommezwaai te laat." „Je gaf nog geen antwoord op m'n vraag, Lena." „Natuurlijk houd ik van Eert, anders zou vast niet met hem getrouwd zijn. En Bert van mij. We zijn het goed eens in al. les." De man knikte. „Met ons is het net zo, Lena. Wat willen we dan nog meer?" Tegen etenstijd was hij terug. Hij be merkte terstond, dat Dientje humeurig was. ,Waar heb jij de hele morgen uitge hangen?" vroeg ze. „Er is twee keer voor je gebeld." ,Ik moet er wel eens achteraan, Dien, „antwoordde hij rustig, „het oog van de meester., nieuwaar?" .Zeker naar dat vroegere liefje van je geweest, he? Waar je vandaag die teevee moest plaatsen." Hij glimlachte. „Maar liefste, je gaat me toch niet. vertellen dat je jaloers op haar bent?" ,Je moet de schijn vermijden. Juist om dat je vroeger met haar hebt gegaan, had je er weg moeten blijven." Zijn gezicht betrok, toen hij antwoord de: „Als je dat nu een aan mij overlaat? ,0. ga je gang, hoor. Maar mij maak je niets wijs, dat het je niets gedaan heeft haar onverwacht in de winkel te zien." „O, Dientje, stel je niet zo aan. Ik ben getrouwd en zij is getrouwd. Wat voor een onzin haal je in dat lieve hoofdje van je?" „En als ik het nu liever niet heb?" „Wat?" „Dat je naar haar toe gaat, dat bedoel lk. Blijf er weg en laat ze alsjeblieft nooit meer hier in de winkel komen. Hij verzweeg maar, dat Lena gezegd had. „We zullen nog wel eens vaker wat nodg hebben. De lichtleidingen in dit huis moet ook nodig vernieuwd worden. Doe je dat ook?" Hij had het bevestigd, waarop zij ver volgde: „Dat maak lk met Bert in orde Je kunt op onze klandizie rekenen." Ik ben blij met iedere klant, vooral als het een nieuwe is. En Dientje zegt: Laat ze alstublieft wegblijven. Enfin dat draait wel bij. Nooit gemerkt, dat ze zo jaloers kan zijn. Onder het eten was de stemming bedor ven. Hij wilde na de maaltijd helpen af wassen, doch ze snauwde. „Hoepel maar op. naar beneden, ik kan het wel alleen af. Zwijgend verliet hij de keuken. Ik zoek geen ruzie, dacht hij. maar ik laat me ook niet op m'n kop zitten. Als ze dat soms denkt. wijzingen, waarna ze terugreed naar huis. Bart Pereboom vatte het nieuws, dat hij volgend jaar vader zou zijn vrij laconiek op. „Tja dat is zo de gang van het leven, he? Laten we wensen, vrouw aat het een zoon is. Hebben we vrij vroeg een opvol ger in het bedrijf „Vind je het dan niet geweldig?" vroeg ze, enigszins teleurgesteld. Ze greep zijn arm. „Het is toch een kind van ons bei den?" „Stel Je voor dat 't niet zo was." Hij keek haar verwijtend aan. „Natuurlijk is het van ons. Nou, doe maar wat kalmer aan. En geen gesjouw meer enfin, dat zal die dokter je wel verteld hebben." Hij drukte even een zoen op haar wang en liep weer naar buiten. Want ze waren nog lang niet klaar met het schoonmaken van de sloten. Zodra de vorst inviel was het afgelopen. Foei, wat zijn mannen nuchter in die dingen. Wacht maar als onze zoon er eerst maar een is, dan wordt hij wel an ders, zei ze tot zichzelf. Aan de Jisperweg verheugde men zch over het te verwachtein geluk Griet, keek haar dochter onderzoekend aan. „Je ziet er goed uit. Ben je niet beroerd? Lena schudde haar hoofd. „Ik merk niets. De doktor zei: Gewoon doorgaan met ademhalen." Griet schoot in de lach. „Stel je voor." Willem Keesom vroeg: „Hebben jullie al een naam bedacht?" „Welnee.dat heeft de tijd nog." In het voorjaar trouwden Piet en Hilda vrij onverwachts. Griet zei tegen haar dochter op klagende toon: „Ze willen niet langer wachten en moeten wij dan zeg gen: jullie zijn nog veel te jong? Ik was er op tegenniet om Hildadaar ben ik al overheen. Maar je vader zei: Laat ze alsjeblieft hun gang gaan, voor er ongeluk ken van komen. Piet kan dan meteen de leiding op zich nemen. Ja vader wordt oud, meid." Lena wist het en zag het iedere keer, als ze in het ouderlijke huis kwam. Vader wordt niet oud. begreep ze. Hij liep voor over gebogen wat over het erf, maar voer de enkel nog wat kleine karweitjes uit. zodat hij bezigheden had. Van ophouden wilde hij niet weten, hoewel Griet hem al een paar keer voorgesteld er definitief mee op te houden, Willem was er nog altijd van overtuigd dat het zonder zijn leiding niet goed zou gaan en zijn vrouw liet hem tenslotte maar in die waan. Op een middag liep Lena wat rond op het erf en ontmoette haar oudste broer. „Waarom hebben jul lie zo'n haast?" vroeg ze scherp. „Gaat het jou wat aan?" was het boze weervraag. Ze nam hem terzijde van de schuur, vluchtig om zich heenkijkend of er nie mand in de nabijheid was. „Jullie houden de boel toch zeker niet voor de gek, he? Denk er om. dat zou vaders dood kun nen betekenen." „Vraag het aan Hilda?" antwoorde hij spotlachend. „Zij kan het beter weten dan ik." Ze knikte begrijpend. „O, is het in die tijd. broer. Jammer. je valt me tegen." Hij greep haar ruw bij de schouders, toen ze weg wilde lopen. „Jij bent- geen man zus, dus jij snapt dat toch niet. An ders zou je weten, dat vrouwen net zo lang aan je kop kunnen zaniken tot.tot En toevallig ben ik een gewoon mens, van vlees en bloed." Ze gaf geen antwoord. Mocht ze gaan veroordelen? Wat had ze indertijd zelf aan Jaap gevraagd? En naderhand aan Giep? Zij was zelf ook een vrouw geweest, die aan Jaap's kop gezanikt had. zoals Piet het uitdrukte. Hij kan het niet. weten, wan Jaap is getrouwd en zal daar over nooit met iemand spreken. En Giep is dood. (wordt vervolgd) door Martin Tocfnder HOOFDSTUK 18 In december wist Lena: ik ben in ver wachting Enerzijds vond ze het een pret tige ontdekking, doch ze was nuchter ge noeg om zich de realiseren, dat er nu een beetje anders geleefd moest worden. En dat. ze binnen enkele maanden een han- denbindertje zou hebben, die veel van haar vrije tijd zou opeisen. Een paar da.gen na Sinterklaas reed ze in haar eigen wagentje naar de dokter. Deze onderzocht haar en bevestigde Lena's vermoeden. Als alles ncrmaal verliep kon ze begin augustus volgend jaar een baby verwachten. De arts gaf haar enkele aan Het was voor het ongure drietal, dat Kappie en de zijnen op de oceaanbodem zulk een lelijke poets had gebakken, een hele toer om de loodzware schatkist aan boerd van een jacht te hijsen. Maar ge lukkig was daar de haast ongebreidelde kracht van Wimpie's spierenbundels, die op dit terrein voor geen kleintje vervaard waren. Zo stond dan ook het snode ge zelschap, na enkele minuten van ingespan nen arbeid, hijgend op het dek en liet de bewonderende blikken glijden over de zo fel begeerde koffer. De kikvorspakken werden haastig uitgetrokken. „Laten we hem gauw openmaken, chef!" drong forse Wlmpie begerig aan. „Alles op zijn tijd", wees de kleine lei der hem terecht. „Breng jij nu eerst dit jacht maar eens op gang. Dat openma ken komt onderweg wel. We moeten zo snel mogelijk uit deze buurt zien te ko men. Die professor en zijn makkers zitten nu wel voorlopig opgesloten, maar vroeg of laat komen zo waarschijnlijk dat hok uit Dan moeten wij ver weg zijn." Een temeer bleek hier het grote belang van een schrandere leider bij belangrijke ondernemingen als de onderhavige. Want inderdaad was Kappie, zoals de regelma tige lezer van deze verhalen weet, niet bij de pakken gaan neerzitten. Sneller zelfs dan het boosaardig drietal kon vermoe den had hij een gat weten te maken in de deur van het berghok: daarna was het slechts een zaak van ongenblikken ,vóór do gezagvoerder, professor Jodelahiti en de Maat vrij waren. Een haastig onderzoek wees uit, dat aan boord van het galjoen „De Groene Draeck" geen spoor meer viel te ontdek ken van de schatkist. „Kom mee!" riep Kappie zijn metgezel len toe. „We moeten terug naar boven!" (wordt vervolgd],

Leusder Krant | 1970 | | pagina 7