SFEERVOLLE BEVRIJDINGS-HERDENKING umi)J ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN Belangrijk voor de kinderen van de MEDEDELING AAN DE ADVERTEERDERS gemeente Leusden ONDERSCHEIDEN RAADSLID Interkerkelijke samenkomst cogn b6rs Foto's JANUS VISSER \flMHGN Vrijdag 1 mei J970 LEUSDER COURANT Uitgave N.V. Barneveldse Drukkerij en Uitgeverij, directie H. J. Heine en D Rebel. Verschijnt eenmaal per week In Achterveld. Hamersveld, Leusbroek en Stoutenburg. Tweede jaargang nr. 2 J. C. T. KUIPERS. LEUSDEN Tijdens de herdenkingsbijeenkomst in Achterveld kwamen vliegtuigen over ter symbolisering van de historische voedsel- droppings. LEUSDEN Zoals jullie al hebben kunnen lezen in het programma van het Feestcomité Achterveld en de Oranjever eniging Leusden wordt aan jullie de gele genheid gegeven om op de morgen van 5 mei een reveille te houden In de gemeen te. Jullie mogen op deze dag 's morgens om 7 uur tot 7.30 uur net zoveel lawaai maken als jullie zelf willen. Om het lawaai zo groot mogelijk te doen zijn moeten jullie je opstellen in Achter veld bij de R.K. school, in Leusden Cen trum bij de Raiffeisenbank en in Leusden Zuid bij de Ch®,. ^Jejuters^qol „Da Woe lige Hoek". In verband met de komende feestdagen (Bevrijdingsdag en Hemelvaartsdag) zullen de advertenties heden vrijdagmiddag (1 mei) afgehaald worden voor het volgende nummer van dc Leusdcr Courant. Vriendelijk verzoek om de adver tenties (voor Moederdag) zoveel mogelijk klaar te leggen! (Van de redaktie) LEUSDEN/ACHTERVELD Dinsdagmiddag stond Achterveld in het teken van de bevrijding, die 25 jaar geleden een eind maakte aan de knechting van ons land door de Duitse bezetter. Op de plaats, waar op 28 tot 30 april 1945 besprekingen werden gevoerd door de geallieerden en de Duitsers over voedsel- droppings en capitulatie-voorwaarden, herleefde het verleden op een sympathieke en sfeervolle wijze. Na een symbolische hongertocht door de Leusder ingezetenen, de aankomst van dc onderliandelingsdclegaties en een plechtige herdenkings bijeenkomst in de R.K. kerk te Achterveld, waar burgemeester mr. F. J. H. Schneiders van Leusden, prof. dr. L. de Jong en minister mr. H. K. J. Beernink bet woord voerden, werd het vredesbeeldje in de tuin van de kerk een meisje met een duif door mevrouw Beernink onthuld, terwijl duiven de vrijheid kozen en de Koninklijke Militaire Kapel het Wilhelmus speelde. Na de plechtig heid bezocht het gezelschap, onder wie vertegenwoordigers van de Russische, Britse en Ierse ambassade in Nederland, de commissaris der Koningin in de prov. Utrecht, prof. mr. P. J. Verdam, en militaire en burgerlijke autoriteiten de speciaal voor deze gelegenheid ingerichte tentoonstelling in de oude R.K. school. Hier bezichtigdè men naast een grote kollektie oorlögsvoorwerpen ook een groot aantal door kinderen uit de gemeente Leusden gemaakte tekeningen over oorlog en bevrijding. Vlak voor én tijdens deze bezichtiging vlogen vliegtuigen laag over ter herinnering aan de 25 jaar geleden gehouden voedseldroppings. Mevrouw Beernink onthult het vredes beeldje door het hijsen van de Nederland se vlag. Wij allen kunnen ons voorstellen, wat er vandaag door u heen zal gaan nu wij de gebeurtenissen van die dag voor u la ten helleven." Hierna richtte hij zich in het Engels tot de buitenlandse gasten, de vertegenwoordiger van de ambassadeur van Groot Brittanië en Ierland, de mili taire attaché lt. kolonel W. G. Wesley, de vertegenwoordiger van de ambassadeur van de Unie van Socialistische Sowjet Republieken, de ambassaderaad dc heer I. W. Trinchenko en echtgenote en de eerste secretaris van de Russische am bassade, de heer I. V. Nikonorov. De ambassadeurs en militaire attache's van Amerika en Canada waren verhinderd de ze bijeenkomst bij te wonen. Burgemeester Schneiders memoreerde wat er '25 jaar in Achterveld plaats vond en vervolgde. „Toch zal dit historische feit niet iedereen meer aanspreken en daarbij denk ik dan in het bijzonder aan de jongeren, die deze oorlogstijd niet zelf hebben meebeleefd Maar het begrip Links: prof. dr L. de Jong tijdens zijn toe spraak in de R.K. Kerk; midden: opnieuw kwamen dinsdagmiddag de geallieerde en Duitse onderliandelingsdclegaties aan en gingen dezelfde school binnen als 25 jaar geleden. Rechts: mr H. K. J. Beernink tij dens zijn toespraak. Verschillende bewoners uit de gemeen - H te Leusden symboliseerden de in de stren- hongerwinter van 44-'45 gehouden hon- gertochten op een treffende en sobere wijze, terwijl de klokken van de kerk I luiden (door een technich defect met de hand in beweging gebracht) en een bege leidend woord de tocht nog meer dimen- ie gaf. Vlak daarop arriveerden, na vijf en twintig jaar, de Duitse en geallieerde on- Iderhandelingsdelegaties opnieuw bij de Boude R.K. school, waardoor het geheel |een authentiek karakter kreeg. De plechtige bijeenkomst in de R.K ■Kerk verliep sfeervol. De Koninklijke K Militaire Kapel onder leiding van Kapi- Itein-direkteur A. Posthumus speelde de li Aria van Teneaglia in een bewerking van ■R. van Yperen als opening, waarmee bur- ijgemeester mr F. J. H. Schneiders van ■Leusden het woord nam en iedereen wel- pom heette. „Het verheugt mij bijzonder," aldus de Iheer Schneiders, „dat wij vanmiddag en- Ekele gasten in ons midden mogen hebben, Lelie zelf deelgenomen hebben aan die Ach- Iterveldse conferentie, nu 25 jaar geleden Elektrotechnisch Installatie- en Advies Bureau Elektronisch Reparatiebedrijf TELEFOON 235 en 510 Rosemarie Oortman uit Leusden droeg hierna werken voor van de overleden- Leusdense dichter Gerrit Achterberg: „Veewagen !945, Dodenherdenking I en Herschepping", gevolgd door een indruk wekkend goed gezongen „We Shall Over come" door de „Korvetten" uit Leusden/ Achterveld. De Koninklijke Militaire Ka pel speelde het „Laatste Appèl" van A. Posthumus. Mr H. K. J, Beernink sprak als ver tegenwoordiger van de Nederlandse re gering. Hij richtte zich voornamelijk op de toekomst. „We moeten het ver leden afsluiten en het accent op de toe komst lejgen," aldus de bewindsman. rHet verleden blijft in de herinnering door de t stbare vorm, het beeldje, om de mensen te herinneren aan deze tijd. LEUSDENDe ere medaille ii. zilver met de zwaarden is verleend aan de heer J. C. T. Knijpers,' adjudant-onderofficier-in structeur te Amersfoort bij het Wapen der cavalerie. De heer Kuijpers, die in Leus- den-Zuid woont is tevens raadslid in de Leusder gemeenteraad voor de P.v.d.A. „honger" dat zo nauw met de conferen tie verbonden was, is helaas een begrip van alle tijden, waar we ook in de huidige wereld de afschuwelijke betekenis van kennen. Zo is het hongerdrama in Biafra via het medium televisie m alle gruwe lijkheid tot in onze huizen gekomen en het heeft een gevoelsinhoud voor ons alle maal gekregen." Prof Dr L. d. Jong. direkteur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdokumentatie gaf een beschouwing over wat 25 jaar ge leden in Achterveld plaatsvond en belang rijk moet worden geacht voor het verde re verloop van de oorlog. Hij schetste de ontzettende nood, de ellende en de ont zaggelijke honger, ontstaan door de spoor wegstaking, geaccentueerd door Duitse rooftochten en razzia's, waarbij 120.000 mannen werden gearresteerd en overge bracht werden naar werkkampen buiten Nederland. ZVz miljoen mensen in Noord en Zuidholland, in Utrecht en Gelderland zaten zonder gas, electriciteit, zonder ver warming en vrijwel zonder voedsel. Op 23 december 1914 viel de zeer strenge vorst in en dat maakte de toestand vele malen erger. De mensen moesten leven van 300 tot 500 kalorieën per dag, terwijl 2500 tot 3000 normaal is. Tienduizenden trokken de boer op om nog iets van voed sel te vinden. Lange rijen mensen met allemaal één gedachte, een stomme, rede loze smeking: voedsel! Mannen, vrouwen en kinderen stierven, of vielen uitgeput neer langs de weg, niet meer in staat om de hongertochten te volbrengen. Waanzin nige prijzen werden betaald voor een brood, voor een pakje margarine. Toen werd een overeenstemming bereikt over Zweedse voedselhulp. Eind februari 1945 kon pas aan de distributie worden begon nen. Maar het was niet voldoende. Toen geallieerden en Duitse delegaties in Ach ten eld op 28 appril 1945 bijeenkwamen was het onderwerp dan ook: het redden van de uitgehongerde bevolking door mid del van voedseldroppings. Op maandag 30 april 1945 were: »en aK> koord bereikt over deze droppings. „Hef is in die situatie dan ook niet verwon derlijk," aldus professor De Jong, „dat prins Bernhird, als lid van de geallieerde onderhande' ngsdelegatie die dag de ver jaardag van zijn vrouw vergat." De be sprekingen in Achterveld, aldus de heer De Jong. hebben er op zijn minst toe ge leid dat het hongerende westen één volle week eerder van voedsel werd voorzien en dat heeft ongetwijfeld honderden zo niet meer mensenlevens gered." Een beeld van dc historische hongertocht. Maar de kennis van het verleden kan alleen vruchtdragen, als we de in het verleden gemaakte fouten niet weer herhalen en zo nodig herstellen. Hier past, geen egoisme en zelfgenoegzaam heid." De heer Beernink wees er op, dat ook al leven we nu in een wel vaartsstaat, we niet de miljoenen men sen naast ons moeten vergeten, die ook nu nog hongerlijden. „We moeten niet tevreden zijn met onze eigen welvaart alleen. We moeten over de enge be perktheid van ons eigen veilige wereld je heenkijken naar onze buren, die veel ontberingen hebben te doorstaan, naar hen die niet waarlijk „mens zijn". Onder leiding van de heer A. P. G M. Kerstens uit Achterveld werd de bijeen komst. tenslotte besloten door de geza menlijke koren uit de gemeente Leusden met het zingen van de canon „Dona No- bis Pacem" Bij het' uitgaan van de kerk f'LJgride mevrouw H. R. Ruijter-Ennink vit'.ichferveld e^n koraal van F ach op het orgel van kerk Mevrouw Beernink onthulde buiten de kerk het door mevrouw Albers-Pistorius uit Houten-Schalkwijk ontworpen vredes beeldje, een meisje met een duif, terwijl de Koninklijke Militaire Kaï-iel het Wil helmus speelde en duiven de vrijheid ko zen. Kransen werden gelegd (van de Ne derlandse regering, de commissaris dei- Koningin voor de prov. Utrecht en van de gemeente Leusden). Na cén rondgang door de Achtervêldse ten- tocnstlling over oorlog en bevrijding met oorlogsvoorwerpen en talrijke tekenin gen van kinderen van leusder basis scholen werd de herdenkingsbijeenkomst besloten met een ontvangst van het Leus- der gemeentebestuur in Ons Gebouw, ter wijl vliegtuigen overraasdon eu de voed- seldroppingsgedachte nog éénmaal deden herleven. Burgemeester Schneiders in gezelschap van de heer en mevrouw Beernink tijdens het bezoek aan de tentoonstelling over oorlog en bevrijding in de R.K, school te Achterveld. <3> De organisatie van de nationale bevrij dingsherdenking in Leusden/Achterveld verliep dinsdag bijzonder soepel. Dit dankzij de uitstekende, langdurige, voor bereidingen door het organiserende Bevrij- dingscomité, dankzij ook de mannen van de Rijkspolitie, die dinsdagmiddag zowel het motorisch verkeer als de voetgangers in goede banen leidden. Verder dankzij natuurlijk e medewerking van al die an deren die bij deze herdenking waren betrokken. Onder de talrijke gasten (meer dan zes honderd mensen woonden de plechtige herdenkingsbijeenkomst in de kerk bij) bevonden zich de vertegenwoordigers van verschillende gemeenten (Amersfoort, Soest, Hoevelaken, Hoogland, Woudenberg Scherpenzeel, Zeist. Houten, Vreeswijk. IJsselstein en Barneveld), verschillende militaire autoriteiten en mevrouw Borg- houts van Veen, mevrouw J, C. Achter berg-Van Baak, mevrouw Albers-Pistorius. mevrouw M. Brave-Maks, mr C. M. J. F. van Houten en vertegenwoordigers van de plaatselijke geestelijkheid, kerkbestu ren, scholen, verenigingen en organisaties, illigaliteit en de vriendenkring „Wii Hu zaren" van het voormalig le regiment Hu zaren. LEUSDEN - CENTRUM Op dinsdag 5 mei 's morgens om 9 uur zal in de RH. kerk te Leusden-Centrum (Hamersveld) een Interkerkelijke samenkomst worden gehouden in het teken van 25-jaar bevrij ding. De dienst wordt geleid door de Zeer Eerwaardé Heet' K. A. Ml Kitsélaar en. Wel Eerwaarde Heren ds B. Scholten, Ger. predikant en ds W. Willemse, Herv. pre dikant. Medewerking verlenen het Hervormd kerkkoor o.l.v. D. Broekema en het R.K. kerkkoor o.l.v. de heer H. A. Nichting. Duur van d~ samenkomst ongeveer 45 mi nuten. Een ieder wordt hierbij hartelijk uitge nodigd deze dienst bij te wonen.

Leusder Krant | 1970 | | pagina 1