Landmijnen en granaten eisen slachtoffers; de eerste kontakten worden in Achterveld gelegd Op de draaitafel laatje rijden! I Mark Lindsay solo: Arizona Tops for dancing niet Jo Ment's Happy Sound Black Widow in de geesten wereld Skin Alley eerste LP Jan Blaaser: uit ben je Lulu: Ven routes Herbie Mann: Concert» G rosso in D-blues Goodbye Mr. Chips Op de korte toer..... 'M Met raad en daac ACHTERVELD - Zondag 22 aprU 1945. Nachtelijke gevechten in het Jannendorp, waar de Canadezen zich verschansen in de smalle Jannendorperbeek. Enkele Duitse soldaten sneuvelen. By „Slot Eme- laar" wordt een Canadees doorzeefd met kogels en een ander zwaar gewond weg gehaald door zyn kameraden. Het wordt een bijzonder gevaarlijk gebied. De Duit sers graven er onzichtbare landmijnen. Verbitterd als ze zyn, steken ze de boer derij van ^an van den Tweel van „Eme- laar" in brand. De onverschrokken boer trekt zich weinig aan van de fluitende kogels en weet met veel moeite de brand te blussen. Opgeven is er nog steeds niet bij. Een flinke groep S.S. mannen dringt door tot de hoeven „Schoonderbeek" en „Schaffelaar", graven zich bij „De Zorg" in eenmansgaten. Nood leert bidden. De mensen die nog in het dorp zijn, zjjn allen naar het Lof gegaan. Rondom hun bij zonder beminde Pastoor Richardus Smeets smeken zij de hemel vrede en rust af. Het Is half zes. Plotseling klinkt weer het dreigende fluiten van een gra naat, die by de school inslaat. In de dam by melkboer Gard Kok stort een Cana dees ineen. Zijn been is door de granaat scherven afgerukt. Ik zie de soldaat in zijn bloed liggen, hjj houdt zich bijzonder rustig ook als wordt „afgebonden" en met een ratelende gevechtswagen wordt weggebracht in de richting van Barne- veld. Voor de school ligt een gesneuvelde medestrijder. De kerkgangers zoeken dek king onder de zware gewelven van de kerk. Nog meer ontploffende granaten teisteren het dorp. Op de anders zo rus tige Kerkdijk wordt het 15-jarige meisje Griet van Arie Hak uit de Kleinhofweg dodelijk door granaatscherven getroffen, terwijl bakkersvrouw Marie van Ommen een been wordt afgerukt. Overal dekking zoekend voor de uiteenspattende granaten vluchten do mensen in de schuilkelders. Ingestorte schuilkelders moeten worden uitgegraven om mensen te bevrijden- Maandag 23 april. Tegenartillerievuur van de Canadezen. Tot de avond geen Duits granaatvuur en kunnen we even rustig bijkomen, maar daarna vallen weer enkele honderden granaten in het dorp en omgeving. Een nogal brutale motor- Canadees met de bijnaam Mozes gaat op zyn eentje tot kort tyj de Asschatterlinie. Hjj overmant er drie Duitsers bij „De Nieuwe Riet". BjJ „Kasteel Stoutenburg" Overgoor vinden felle vuurgevechten plaats. Dinsdag 24 april. Wederom gevechten In het „Jannendorp" en „De Kieftkamp". De mensen willen vluchten voor het gra naatvuur en de gevechten om de hulzen en schuilkelders heen. Maar zelfs vluch ten is heel gevaarlijk. In de Blindenweg, die leidt van „De Kieftkamp" naar „De Automaat", hebben de Duitsers 's nachts het landmynenveld uitgebreid. De land bouwer Jan Bosman en z\jn gezin willen vluchten. Het voertuig raakt een verbor gen landmijn. De gevolgen zyn verschrik kelijk. Jan Bosman en zjjn drie en een half jaar oude dochtertje worden door het moordend metaal uiteengereten. Men moet de lichaamsdelen bjj elkaar zien te vinden. De kleine Wim wordt ernstig ge wond. Niemand durft zich meer in dit gebied te wagen. De Canadezen komen spoedig met mijnenzoekers. Ruim tach tig verborgen mynen worden opgegraven. Maar de oorlog gaat door. De bevrijders raken prompt in gevecht met enkele ver laten zich vaker in Achterveld zien en kenners. Op het land van hoeve „Groot Achter veld" van Marcelis Rutte ligt al dagen lang een zeventienjarige Duitse soldaat van de Hermann Göring Valschermafde ling. Zijn indringen vanuit „De Mheendt" heeft hy met de dood moeten bekopen. Een diepe bloedende schotwond in zijn borstkast, beide handen uiteengespreid, een krampachtig gezicht. Ik ga nog eens kijken, maar moet me direct tegen de grond laten vallen, want vanuit het ver derop gelegen land wordt geschoten. Kruipend ga ik terug naar huis. De Cana dezen hebben zich ingegraven op een engweg achter de Coöperatiegebouwen Ze bestrijken hierdoor een grotendeels open vlakte in de driehoek van de hoeven „Groot Achterveld", „De Mheendt" en „Hoolhorst". Woensdag 25 april: Elf geallieerde bommenwerpers gieren over Achterveld en laten korte tijd later bommen vallen op de Duitse stellingen bij Amersfoort, terwijl ook de boordschutters enorm schieten. De zware Canadese kanonnen, die opgesteld staan voorbij de hoeven „Groot Hof", „Bakelaar" en „Westerveld", voeren zware beschietingen uit op de stel lingen aan het Valleikanaal, voor de stad Amersfoort. Verschillende bunkers krij gen rechtstreekse voltreffers en explode ren met de hierin genestelde verdedigers. Bij „Kasteel Stoutenburg" vindt het laat ste gevechtstreffen plaats Dit gebied is zeer gevaarlijk vanwege de landmijnen, die er langs en in de straat liggen voor „Willy en Jenny" en het „Stoutenburger- hek". Vanachter de hoeven „De Oude Rijst", „Paasmaandag" en „De Gort" schieten de Duitsers op alles wat zich beweegt bij de „Doelense Gracht". BOEREN WORDEN DOODGESCHOTEN Donderdag 26 april: Verbeten jonge Hermann Göring Valschermjagers gaan hevig tekeer in Asschat. Vijf jaar geleden werden de boerderijen plat gebrand (op nieuw gebouwd), nu nu geschiedt dit op nieuw. Het zijn alleen gruwelijke tegen maatregelen van een niets ontziende Hit- lerjugend, die alles in brand steekt. Met geweer en mitrailleur worden de boeren uit hun huizen gezet. Ze krijgen amper de tijd om wat mee te nemen. Met eigen ogen zien ze aan, dat de grys geünifor meerde soldaten de kapitale boerderijen in brand steken. Zelfs de nog vastgebon den koeien komen jammerlijk in de vlam men om. Twee vluchtende boeren, de 42 jarige Eartus Herder en de 44 jarige Nicolaas van der Salm en twee vluchte lingen uit Renkum, de broers Jan en Piet Wessels, worden van de karren gesleept. Terwijl de kinderen met hun moeders angstig vluchten, horen zij de geweerscho ten knallen. Vier geheel onschuldige men sen worden doodgeschoten. DOODGESLAGEN MET GEWEER KOLVEN. Vrydag 27 april. De gehele dag geen granaatvuur of gevech'*n. Bij Wuf Lager- wey op „Hartevelt" :en aantal koeien door granaatscherven Ocdood. We kunnen er het vlees halen voor 15 centen per pond. De voetreis er naar toe is een ge vaarlijke aangelegenheid. Voorbij ..De Kleine Riet", in de bermkanten langs de hei, staan de Canadezen met stenguns en mitrailleurs in de eenmansgaten die de Duitsers eens hebben gegraven. Tweehon derd meter verderop sluipen vijf zwaar bewapende en gecamoufleerde Duitse sol daten langs „Het Singel" op „Groot Zand- brink". Bertus Midden onderduiker bij klompenmaker Maarten Vos Wim van Dirk Wjjntjes en schrijver van dit oorlogs verhaal schrikken enorm. We zitten pre cies tussen twee groepen soldaten in die plotseling tot een fiks vuurgevecht kun nen overgaan. Bij „Eben Haëzer" waar schuwen we de Canadezen die onderhand eens fiks gummy kauwend gindsop gaan. Bertus Midden neemt voor de vei ligheid een andere, meer afgelegen weg. In de Hoendersteeg wordt hij door dezelf de Duitse soldaten met geweerkolven net zo lang geslagen tot hij zwaar verminkt sterft. Wij keren toch maar de gewone weg terug en hebben meer geluk gehad: we leven nog! De volgende dag wordt Bertus Midden, in een kartonnen omkis- ting (er is geen hout meer) begraven op het Achterveldse kerkhof. Op dat mo ment arriveert Prins Bernhard in ons dorp en ziet voor het eerst na bijna vijf jaar de hinkende geblinddoekte Reichskommis- sar Seys Inquart. Dood en leven, oorlog en vrede staan toch dicht b(j elkaar. YREDES- EN YOEDSELCONFERENTIE- OORD ACHTERBERG Officieel documentair landsverslag. De by besluit van 2 augustus 1944 (later aangevuld) door hare majesteits regering aangewezen vertrouwensmannen: jonk heer mr. L. N H. Bosch Ridder van Ro senthal (voorzitter): prof. mr. R. P. Cle- veringa; Mr. J. Cramer; W. Drees; J. v. d. Gaag; L. Neher; prof. mr. J. Oranje; mr. W. G. A. van Sonsbeeck en mag. dr. J. G. Stockman (mr. W. G. A. van Sonsbeek, die zich medio september 1944 in Zuid Limburg bevond, heeft verder niet aan de werkzaamheden van het college kunnen deelnemen) hebben in april 1945 tezamen met de commandant der Binnenlandse Strijdkrachten (C.B.S.) generaal-majoor H. Koot bemiddeling verleend voor het overbrengen van een aanbod van de Duit se bezettingsautoriteiten aan de Geallieer den tot een feitelijke beëindiging der vijan delijkheden in het nog bezette Nederland se gebied. Het staat er allemaal in een paar zin nen, maar uit het onderstaande zal blij ken dat het resultaat pas na veel verwik kelingen werd bereikt. Op 3 april 1945 overhandigde jhr. mr. A. M. Snoutk Hur- gronje, secretaris-generaal van het mini sterie van buitenlandse zaken, die verge zeld was van mr. L. J. A. Trip, president van de Nederlandse Bank, aan de voorzit ter van het College van Vertrouwensman nen jhr. mr. L. N. H. Bosch Ridder van Rosenthal het volgende bericht. Het Obercommando der Duitse Weer macht wil bij militaire operaties van Geal lieerde zyde ten westen het gebied verde digen, overgaan tot grote vernielingen en algehele ondcrwaterzetting. Dit bericht was gebaseerd op een onderhoud tussen dr. H. M. Hirschfeld, waarnemend secre taris-generaal van het departement van handel-, nijverheid en scheepvaart, en Reichskommissar Seys-Inquart. Jhr. Snouck Hurgronje bracht dit bericht ter kennis van de minister-president en de commandant der Binnenlandse Strijd krachten generaal-majoor H. Koot. Op 7 april 1945 bezocht A. T. van der Vlugt, consul-generaal van Finland, in zijn kwa liteit van lid van Interkerkelijk Overleg in den Haag dr. E. A. Schwebel, Beauf- tragte für die Provinz Süd-Holland. Deze actieve consul, die wel een zeer groot aan deel had in de bevrijding van Nederland, nam contact op met de vertrouwensman van C.B S L. Neher. Op verzoek van laatstgenoemde vertrouwensman van de CBS mr. G. J. Lint maakte de heer Van de Vlugt een verslag van de besprekin gen met de Duitse vertegenwoordiger Schwebel. Besprekingen werden gevoerd door Duitse burgerlijke en militaire autoritei ten met Seys-Inquart om West-Nederland vrij te laten. z{) wilden liever in eigen vaderland meestrijden dan hier ingesloten te zitten. Het overleg met Seys-Inquart leverd geen resultaat op. want hij achtte het vrijgeven van West-Nederland onmo gelijk. Uiteindelijk werd toch de hopeloze toestand ingezien en toen werden van Duitse zijde als voorwaarden genoemd: reële berechting en behandeling van bur gerlijke en militaire Duitse autoriteiten, geen aanslagen. Inmiddels zou kalmer aan worden gedaan met het vernielen van bepaalde objecten, eventueel tijdelijke op schorting. Dit verslag bereikte de C.B.S. en de secretaris van de vertrouwensman nen mr. L. Le Poole. Op 9 april was er een vergadering van de vertrouwensman nen met vertegenwoordigers van de C.B S. jhr. Six, prof. Van Bemmelen en mr. Lint en met de heer Van de Vlugt. De slotsom was dat de Duitse capitulatie alleen kon plaats vinden op basis van „Unconditional surrender" dus onvoordewaardelljke over gave. Een telegram hierover werd gezon den aan de regering en de bevelhebber der Nederlandse Binnenlandse Strijd krachten, prins Bernhard. Op 10 april had de heer Van de Vlugt enkele malen een onderhoud met dr. Schwebel die de ge houden besprekingen beschouwde als een zuiver particuliere aangelegenheid. Op 9 april had dr. Schwebel een onderhoud met Seys Inquart gehad. De bevelvoerende Duitse generaal had hetzelfde inzicht als de Duits burgerlijke autoriteiten. Als pre- dikantszoon was hy fel gekant tegen maatregelen, welke partyorganen geno men hadden in Rusland en Polen. Daarom werd hy gepasseerd voor benoeming tot veldmaarschalk en van het Oosten naar het Westen geplaatst. Als militair voelde hy zich gebonden en hy achtte het een ereplicht als Duits militair de Duitse legerleiding niet in de rug aan te vallen. Dr. Schwebel nu achtte capitulatie onmo gelijk Overwogen werd een onofficiële wapenstilstand met als voorwaarde: geen Geallieerde oorlogshandelingen en de voorkoming van aanslagen op Duitsers. Dr. Schwebel nam verder contact op voor besprekingen met Seys Inquart. Die wilde een bespreking voeren met twee Neder- landes personen. De heer Van de Vlugt wees er op dat hy' al de besprekingen voerde met voorkennis en medeweten van de vertrouwensmannen en hy wilde om tydverlies te voorkomen wel hebben dat Seys Inquart naar Den Haag zou komen. Consul Van de Vlugt was niet zo bang uitgevallen Hy wees er tenminste op, dat er geen besprekingen met Nederlanders konden worden gevoerd indien tegelijker tijd landgenoten werden gefusileerd. Op 12 april vond dan eindelijk de bespreking plaats met Seys Inquart, die deze bespre king ook leidde. Men trachtte Seys In quart er van te overtuigen, dat verdere tegenstand en vernielingen geen resulta ten hadden, integendeel slechts zouden leiden tot nog groter verwyderlng tussen belde staten en een nog groter schulden last voor Duitsland. Zelfs „Mein Kampf" van Hitier kwam ter sprake: in bepaalde gevallen is staking der gevechten wel noodzakeiyk. Seys Inquart reageerde op deze bespreking plotseling met vast te stellen, dat «'e Duitse autoriteiten in Ne derland wel de kust moesten behouden. Wanneer de Geallieerden voor de Grebbe- linie bleven en geen verdere actie's meer zouden ondernemen, zou in het Westen niet3 meer worden vernield, de gevangenen zouden naar goede kampen worden over gebracht. er zouden geen Sicherheitsdien- sten-activiteitcn meer zyn, geen razzia's enz Voorts zou reliëfwerk (aanvoer van voedsel enz.) via de Rotterdamse haven mogelijk worden onder controle van het Rode Kruis, evenals aanvoer van goede ren naar het bezette gebied. Aangevoerd diende te worden tenminste 5000 ton le vensmiddelen en 100 ton kolen per week, ter beschikking van de Rijksvoedselvoor ziening Oorlogstijd en het Rijkskolenbu- reau. Vanzelfsprekend, aldus Seys Inquart dienen de Duitse troepen van het nodige te worden voorzien. Kolen zouden van het Ruhrgebied kunnen komen, waar ze over- vloedopgeslagen zouden liggen. De Neder landse afgevaardigden wezen er op, dat de talryke vernielingen die op stapel ston den, de scheepvaart zouden belemmeren. Door vernielingen van de sluizen van IJmuiden, Vreeswijk en de Lekdijk zouden miljoenen mensen jarenlang er enorme nadelen van ondervinden. Seys Inquart gaf dit toe. Daartegenover, aldus Seys In quart, was het hem gelukt na een nach- teiyke bespreking met minister Speer te voorkomen dat niet militaire kapitaalgoe deren vernietigd zouden worden. Intussen werd besloten een vertegenwoordiger naar het bevryde Nederlandse gebied te sturen teneinde de regering en de Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten de verkla ring van Seys Inquart te overhandigen en toe te lichten In de nacht van 13-14 april stak de heer J v. d. Gaag naar bevrijd gebied over en de volgende ochtend de heer L. Neher Daarna vertrokken ze naar Londen. Op 17 april echter merd de Wie- ringerdyk doorstoken en de vertrouwens mannen overwogen of het Duitse voorstel nog wel waarde had! Om verdere vernie lingen te voorkomen zond de C B.S op 18 april aan de regering een telegram Hierin werd verzocht om de sluizen en belangrijke objecten van Wyk by Duur stede. Vreeswijk, Honswyk. IJmuiden, Den Oever, Kornwerderzand, Merwede- kanaal. Amsterdam. Muiden en de dyken van Waterland, Haarlemmermeer, Schie- landse Hoge Zeedyk en sluis Katwyk bin nen 24 uur of tijdig al of niet uit de lucht te veroveren. Radio Oranje deelde mede dat de Geallieerden alles zoveel mogelyk wensen te sparen en dat het Nederlandse opperbevel dit zelf met zekerheid kon be oordelen. Op 20 april berichtte de heer Van de Vlugt aan dr. Schwebel dat de goederenaanvoer een aanvang zou nemen. Seys Inquart verleende direct medewer king. zodat een voedselschip van Delfzijl naar Rotterdam kon gaan. Na vele tele grammen en besprekingen trachtte men de voedselaanvoer uit te breiden. OP 80 APRIL 1945 VERSCHEEN SEYS-INQUART TE ACHTERVELD (NIEMANDSLAND TUSSEN GEAL LIEERDEN EN' DUITSERS) VOOR DE CHEF STAF VAN HET GEALLIEERD OPPERBEVEL GENERAAL BEDELL SMITH. TER SPRAKE KWAMEN DE VOEDSELVOORZIENING EN DE OVER GAVE DER DUITSE TROEPEN. De Duitsers gingen echter toch door met vernielingen. De Tielerwaard en de polders Dalem, Heukclom, Asperen en Vuren werden onder water gezet. Op 14 april des ochtends om zes uur was de heer Van de Gaag zoals vermeld naar bevryd gebied overgestoken. Hij sprak met Prin9 Bernhard en de minister van oorlog prof. Ir. J. E. de Quay en de stafchef der N.B.S. overste mr. Van Hou ten. Prins Bernhard begaf zich terstond naar het hoofdkwartier van generaal Elsenhower te Londen. De heer Van de Gaag bracht in Londen naar voren dat meth de beschikbare Geallieerde troepen geen overrompelingsactie's konden «or den uitgevoerd, dit vanwege de onderwa terzetting. Do minister president stelde zich in verbinding met de Britse eerste minister Winston Churchill. Hot gelukte voorts do heer Van de Gaag de koningin in te lichten. Enkele keren kwam do mi nisterraad byeen om afdoende maatrege len te bespreken. Van Churchill werd ver nomen dat op het Duitse aanbod kon worden ingegaan. De heren Van de Gaag en Neher spraken hun grote teleurstelling uit bij de hoge Instantie'» dat alles zo lang duurde. De minister president deelde tenslotte mede dat de uitvoering van het plan in handen was gelegd van generaal Eisenhower. J. M. Schouten. Mark Lindsay behoorde tot voor kort tot Paul Revere and The Raiders, maar besloot toch maar om op de solo-toer te gaan en dat vind ik en met mij ve len) een verstandig besluit, want nu komen de talenten van Lindsay mijns in ziens beter tot z'n recht dan bij Revere het geval was. De eerste solo-plaat van Lindsay, en „Arizona" mag er best zijn Het is een fijne LP geworden waarop veel variatie is te beluisteren en dus waarschijnlijk niet gedoemd is direkt in het platcnkastje te verdwijnen, maar vaak gedraaid zal worden. Naast „Ari zona" zingt Lindsay „Something" (van George Harrison), Sunday Mornin' co- min' down, Love's been gaod to me. Small town woman. First hymn from grand terrace. Miss America, The name of my sorrow. Leaving on a jet plane, IH never fall in love again en Man from Houston. Een totaal pakket \an aan trekkelijke melodieën in een soms stevig popritme verpakt. Aanbevolen plaat! Op CBS-stereo-S 64008. Ik schreef het kort geleden reeds bij de bespreking van een dergelijke LP: de instrumentale-dans-platen doen het uitstekend! En terecht, want deze platen ademen een vrolijke, onbezorgde sfeer uit, waardoor een feestje lekker opge pept kan worden en Jong en oud In de „mood" kunnen komen zonder onder invloed tc zijn van het alcoholische nat. Op Ariola verscheen kortgeeden ook een dergelijke plaat en wel „Tops for dancing 1/70". Ilicrop staan 28 party- hits gegroefd, gespeeld door Jo Ment's Happy Sound-orkest. Een greep uit de nummers: Pretty Belinda, Once on a Sunday morning. Saved by the hell. Hin- ter den Kulissen von Paris. Je t'aime moi non plus. Aquarius. Sugar sugar. Honky Tonk Woman. In the year 2525, Mendocino en Big Ship. Tops for dancing, van het orkest Jo Ment is opnieuw een voltreffer gewor den. die ik iedereen kan aanbevelen. In uitstekend stereo. Ariola-Sterco/mono- 80065 IT. De Engelse groep Black Widow (Zwar te Weduwe, de naam zegt het al) is met hart en ziel de magische geestenwereld ingedoken en het resultaat is niet aleen een mysterieus optreden In verschillende clubs en theaters, maar een al even in een geheimzinnige sfeer opgetrokken langspeelplaat onder de titel: „Sacrifice" Black Widowr bestaat nu ruim een half jaar, nadat ze startte in he Engelse Leicester in het Phoenix-theater. De groep bestaat uit Kip Trevor, Clive Jo nes, Clive Box. Zoot Taylor, Geoff Grif fith en Jimmy Gannon. Het is overigens geen bijzonderheid dat een groep zich uitleeft in magische of mythische figu ren en overleveringen, want zelfs in Ne derland is dat reeds eerder gebeurd (Boudwijn de Groot met zijn Heksen- sabbath). Wat Black Widow presteert is wel knap wat sfeeropbouw betreft maar voor de rest is het een curiositeit want de zang en de muziek vraagt er niet om erg vaak gedraaid te worden. Toch valt er wel aardige muziek te be luisteren, zoals in de leiding van „Come to the sabbath", met fijn fluitspel van Clive Jones. Ik geloof niet. dat Black Widow op deze weg door moet gaan, hoc wel Ik me wel kan voorstellen, dat de groep „live" beslist de moeite van het bekijken waard is. Rest me nog tc ver melden, dat de uitklapbare fcoei al even luguber als kunstzinnig is uitgevoerd met Jeroen Bosch-achtige afbeeldingen door Rick Breach (omslag) en Circa (binnenkant). Enfin, luister er zelf eens naar in de platenwinkel. Misschien be valt het erg goed. Op CBS- S 63948/Ste- reo. Achttien maanden geleden werd de Engelse groep Skin Alley opgericht. Tho mas Crimble, Giles Pope, Bob James en Krzysztof Henryk Juskiewicz heb ben allemaal verschillende Ideeën over muziek en zoals Krzysztof zelf zegt: „Het is verbazingwekkend dat het mo gelijk is samen te spelen zoals we nu doen. Het resultaat is een mixture van verschillende muzikale aspecten. Het is de Skin Alley Stijl." En zo is het inderdaad. Het eerst nummer, Living in Sin, is een oriëntaals klinkend jazzy-nummer. Hoewel ook de andere sor.gs van Skin Alley niet aan de jazz-invloed ontkomen, klinkt in ver schillende nummers ook de progressie ve rock en de blues door. Fijne num mers vind ik bijvoorbeeld „Teil me" met uitstekende close-harmony, of „Mother help your Child", of het extra lange nummer .Marscha'. Zoals tegenwoordig meer gebeurt, wordt cok door Skin Al ley frekwent gebruik gemaakt van de fluit. Heel sterk in „Country Aire" dat waarschijnlijk tot stand is gekomen on der invloed van de tegenwoordig sterk naar vore komende „Flute Indienne' Op moderne jazz is weer het acht mi nuten lange nummer ,A11 Alone" ge ïnspireerd, terwijl de blues de boven toon voert in „Highway". Al met al is „Skin Alley" een bijzonder aardige plaat geworden waar men echter rustig naar moet luisteren om er van te kunnen ge meten. Het is beslist geen plaatje voor een dolle avond. CBS/Sterco/63847. Van de all-round humorist- conferen cier en zanger Jan Blaaser, tegenwoor dig bekend van het TV-programma „Uit Bellevue", verscheen dezer dagen een langspeelplaat, waarop Jan Blaaser al zijn registers opentrekt en al zingend, moppen vertellend en confererend het publiek op zijn hand krijgt. Het is een live-opname en dat verhoogt het uit bundige plezier, dat van deze plaat, via de luidsprekers, de kamer instraalt. De manier waarop Blaaser van zijn auto vertelt, slaat aan bij het publiek, dat maar al te vaak wordt geconfronteerd met eigen auto-troubles. Voortreffelijk ook is dc prachtige anekdote over de zonsverduistering en niet te vergeten de simpele liedjes, die hij met zoveel elan brengt: Het liedje van de metselaar of bijvoorbeeld Opa is zijn flippertje kwijt. Amsterdamse humor is te beluis teren in „De Daniël Stalpertstraat en ook zijn beroemd geworden nummer „English Style" ontbreek niet op zijn platenrepertoire, hoewel ik van hem wel eens een betere versie heb gehoord In totaal is de plaat echter het kopen ruimschoots waard, zoals elke plaat oat is. waarop de echte humor met handen vol wordt rondgestrooid, zonder dat het vervelend wordt. Op Polydor Medi um, stereo- 2 441 001. Lulu. getrouwd met Bee Gees-lid Bar ry Gibb, zong een nieuwe langspeelplaat vol en dat deed ze op een fijne manier. Met het bekende Bee Gecs-nummer Mar- ley Purt Drive begint ze een reeks songs die ik bijzonder op prijs stel. Wie zich afvraagt, wie Lulu is, kan ik wel vertel len, dat zij Engeland vertegenwoordigde op het dit jaar in Amsterdam gehouden Eurovisie Songfestival en tweede werd na Ierland. Ik geloof dan ook wel, gezien dat succes dat deze langspeelplaat het goed zal gaan doen, want Lulu laat op deze LP horen, dat ze goed kan zingen en het niet laat bij een succesvol liedje alleen, dat overigens niet op deze plaat staat. Er staan slechts twee Bee Gees- nummers op deze plaat. Naast het eer der genoemde Marley Purt Drive ook „In the Morning." Verder People in love After all, Feelin' alright. Dirty Love Man. Oh me, oh my, Is That you Love. Mr. Bojangles, Where's Eddie en Sweep around your own bark door. Ga eens luisteren bij je platenhandelaar. Het is de moeite waard. Op Atco. stereo 228 031 Liefhebbers van blues, jazz en klas siek opgelet: Kortgeleden verscheen een schitterende langspeelplaat van de jazz musicus Herbie Mann, dip nu samen met het Symfonie-orkest van William Fischer een kombinatie uitvoerde van blues jazz en klassiek. Het zal voor ve len een aangename ervaring zijn om hier naar te luisteren. Niet alleen om dat deze kombinatie inderdaad oor- treffelijk werkt, maar ook door het schitterende fluitspel van Herbie Mann. Dc A-kant bestaat uit „Concerto Grosso in D Blues" van William Fischer en duurt bijna een half uur (om precies te zijn 27 minuten en 39 seconden). Ook van Fischer is het nummer Sense of no return, uitgevoerd door het Herbie Mann-quintet (Herbie Mann, Roy Ayers, Sonny Sharrock. Ron Carter en Bruno Carr) samen met een Brass ensemble. Twee nummers van Mann zelf, Wailing Wall en My little ones, worden uitge voerd samen met het Double String Quartet. In totaal vier schitterende num mers, waar men met genoegen vaker dan eens naar zal luisteren, vooral wat de A-kant betreft. Het is bijzonder moei lijk om een goede vorm te vinden, waar in jazz en symfonie-orkest volkomen worden geïntegreerd en samenvloeien tot één kompakt geheel. Herbie Mann en William Fiseher zijn daar volkomen in geslaagd. Uitgebracht door Polydor Nederland op Atlantic uitstekend stereo- SD 1540. van Herbert Ross, op muziek van Les lie Bricusse kwam een niet onaardige musical tot stand, die door de Neder» landse critici, die de laatste tijd al vrij veel missers hadden moeten verwerken, gunstig werd ontvangen. Het blijkt, dat ook het publick er zo over denkt en het ziet er naar uit, dat .Goodbye mr Chips' nog een behoorlijke tijd in de bioscopen zal draaien. Zoals bij elke fllmmusical het geval is, wordt er naast de film ook een langspeelplaat uitgegeven met de volledige muziek en zang uit de film. Ook van Goodbye mr Chips is oen derge lijke p!sat verschenen, op MGM- stereo 665 115. Het is een bijzonder aardig ge zongen plaat geworden en ik kan era dan ook beslist aanbevelen bij hen, die de film zagen en natuurlijk bij hen, die zonder meer verzot zijn op filmmuziek en musicals. Van The Speeders verscheen een uit stekend plaatje, getiteld: Cassy K. Een vlot beatnummer, dat het wellicht goed zal doen. Op de achterkant: Stop Hold Beware! Op Ariola 14 489 AT Plum Run heeft de groep en zij zette „Little Miss Inside" op een single. Luis ter er eens naar, want ook dit nummer is fijn om naar te luisteren. Op de achterkant het bekende „My hoy lolli pop en Lollipop". Op Ariola 14 476 AT. „Make me smile" is de titel van een nieuwe Chicago-single met op de achterkant „Colour my world". Een pittig nummer, dat beslist goed genoeg is voor ee;i plaats op r<e vaderlandse hit lijsten. (CBS 4919). SCHILDER Wij hebben een schilde rij (landschap) gesigneerd H. J. Bellaard. Kunt u ons over deze schilder inlichten? Antwoord: De naam van de kunstschil der H. J. Bellaard komt niet voor in het Standaardwerk op dit gebied, de algeme ne Lexicon der beeldende kunstenaars van Thieme en Becker. Hieruit mag afgeleid worden dat hij tot de minder bekende kunstenaars behoort, over wie moeilijk geïnformeerd kan worden. Wij adviseren u daarom inlichtingen te vragen bij het Rijksbureau voor kunsthistorische Docu mentatie, Korte Vijverberg 7, Den Haag, tel. 070-183205 THUISWERK Kunt u mij een ver trouwd bureau of adres geven waar ik eenvoudig thuiswerk kan krijgen? Antwoord: Helaas zijn wij daartoe niet in staat. Er zijn firma's die aanlokkelijke advertenties op dit gebied plaatsen, maar dit zijn over het algemeen onbetrouwbare adressen die zicht achter 'n posbusnum mer verschuilen en waar 't alleen gaat om het incasseren van een bepaald „inschrijf geld", waarvoor men nimmer behoorlijk thuiswerk krijgt aangeboden. Het is dus zeer af te raden op een dergelijk aanbod in te gaan zonder vooraf behoorlijk te in formeren naar referentieadressen. Als re gel zult u op zo'n verzoek geen antwoord ontvangen .Gaat u dus liever eens praten op het Gewestelijk Arbeidsbureau. Wel licht kan men u daar verder helpen. BOB DYLAN Is er in Nederland lite ratuur verkrijgbaar over de Amerikaanse folkzanger Bob Dylan? Antwoord: Over Bob Dylan is verkrijg baar het Engelstalige pocketbook „Don 't look back" k ƒ6 (ca.) Ook in Nederlands talig verkrijgbaar een boek ca ƒ14 over alle songsteksten. Mocht u in upw omge ving niet slagen dan kunt u rechtstreeks bestellen bij Van Gelderen. N.ZVoor burgwal 142, Amsterdam, tel. 020-222975. Te uwer informatie sluiten wij hierbij nog in; „Conversations with Eob Dylan", 2 folders over zijn grammofoonplaten en een foto. die ons werden toegezonden CBS-Artone, Haarlem OLIEVELK Hoe krijg ik een vacu- molievlek uit een cocosmat? Antwoord: Als u de vlek niet kunt ver wijderen met een vlekkenpasta of droog- schuimapparaat, behandelt u ze dan met een vet sopje van huishoudzeep of zeep vlokken. Daarna voegt u een scheut am moniak toe en een scheut glycerine. U rekent ongeveer 14 k 15 maal zoveel zeep sop als glycerine. Dat is dus wel even opletten Na het afwassen met dit sop neemt u de mat enkele malen met schoon water af. Op het paasprogramma van verschil lende Nederlandse bioscopen stond on- der meer dc première van de filmmusi cal „Goodbye Mr Chips" met Peter j OToole, Petula Clark en Sir Michael Radgrave in de hoofdrollen. Onder regie

Leusder Krant | 1970 | | pagina 5