Ondanks slecht weer toch een goed bezocht Koninginnefeest Operatie ooievaar ges ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN LEES VERDER OP PAGINA 3 Aan onze lezers EN TENSLOTTE... Voor Moederdag AD WISMAN MOEDERDAG geef een PLATENSOA Vrijdag 8 mei 1970 LEUSDER COURANT Uitgave Nv Barneveldse Drukkerij en Uitgever!) directie H J Heine en D Rebel. Verschijnt eenmaal per week In Achterveld. Hamersveld. Leusbroek en Stoutenburg Tweede jaarganj nr. 3 /X'X/X'X'X/X'X/X'X/X/X/X'X l VX/X/VX/X/X/X/X/X/XzX- V XX/X/X/X/X/X/X/X/X/X'X/X/X/X/X/X/X/X/X/X/X/X (Van de redaktie) LLISDEN -- Donderdagmorgen kwam Leusdens jeugd bijeen op het plein voor het gemeentehuis in Leusden-eentrum om samen al zingend het koninginnefeest te beginnen. Burgemeester Schneiders sprak de jeugd toe. „Vandaag viert onze ko ningin haar 61e verjaardag. Daarom is het feest, zoals het ook feest is, wanneer een moeder jarig is. Op paleis Soestdijk is het daarom nu ook feest in het gezin van de koningin. In haar leven is het vaak io stormachtig toegegaan, dat er vaak van feestvieren geen sprake was. Zo denken wij bijvoorbeeld ook aan de bange oor logsjaren, toen onze koningin met haar gezin ver van ons vandaan leefde, in Ca nada en daar haar verjaardag vierde, 't Is nu 25 jaar geleden, dat wij zijn bevrijd en als we dan terugdenken aan die bange tijd van oorlog en verdrukking, dan zijn wij dankbaar, dat wij de verjaardag van onze koningin nu in vrijheid kunnen vieren.' De heer Schneiders las het telegram voor. dat liet gemeentebestuur naar de jarige vorstin heeft gestuurd. „Ket gemeen tebestuur van Leusden wenst u van harte geluk met uw verjaardag en spreekt de hoop uit, dat het u gegeven mag zijn nog vele jaren uw beste krachten te wijden aan welvaart en welzijn van ons volk." Muzikaal bijgestaan door DWS uit Ach terveld en Lisiduna uit Leusden zongen de honderden kinderen hierna een aantal volksliederen. Het was een goed begin van deze koude morgen van de 30e april. Zelfs de zon kwam nog even achter de wolken vandaan om het geheel een extra feestelijk cachet te geven. De heer Van de Hengel, voorzitter van de Oranjevereni ging Leusden. bracht dank. mede namens bet feestcomité Achterveld, aan iedereen, die had meegewerkt aan deze aubade, in het bijzonder aan de heide plaatselijke muziekkorpsen. De kinderen gingen hierna naar de hal ïan Van Heugten of naar het Ros Beyaart, waar ze konden genieten van prachtige kindervoorstellingen. Het geheel viel bij zonder in de smaak. 's Middags werden er voor de jeugd op de Hamersveldseweg kinderspelen geor ganiseerd, waarvoor van de zijde van de jeugd, ondanks het gure weer, toch veel belangstelling bestond. Zaklopcn, hinder nisspelletjes, de kinderen hebben het alle maal met heel veel plezier gespeeld, ter wijl tal van ouderen geamuseerd toeke ken. DWS maakte in Achterveld een muzi kale rondgang, terwijl Lisiduna Leusden- Zuid het koude weer deed vergeten door opgewekte muziek. 's Avonds werd er zowel in Leusden- eentrum als in Leusden-zuid en Leusden Achterveld volop gedanst. Koninginnedag is op Achterveld erg rus tig verlopen. De lampionoptocht van de kinderen welke op de vooravond zou wor den gehouden, werd vanwege de slechte weersomstandigheden afgelast. Zij zou op een later tijdstip worden gehouden. De Achterveldse jeugd is op Koninginnedag in grote getale, met zes bussen, naar Leus- den getogen. Na de aubade welke zij tesamen met de Leusdense jeugd op het plein voor het ge meentehuis brachten hebben zij zich in de van Heugtenhal heel goed geamuseerd met liet speciaal voor hen georganiseerde kinderfeest. De muziekvereniging ..Door Wilskracht Stprk" zorgde in Achterveld voor het enige feestelijke vertoon op deze dag Zij maalde op volle sterkte, tesamen met hat jeugdkorps, een muzikale rondgang door het dorp. De uitgestelde lampionoptochi werd za terdagavond j.l. gehouden. Dank zij de nu wel gunstige weersomstandigheden kwam het vele werk dat sommigen zich hailuen getroost, goed tot haar recht. Begeleid door de muziekvereniging en 'iet jeugd korps trok de lange stcet door het gehele dorp. Dc fleurige groepen, met veel fan tasie samengesteld werden afgewisseld door de vele „individuelen" die met een lampion en vlaggetje op hun manier feest vierden. Het geheel bood in de opkomen de avondschemering een hartveroverend tafereel. D~ uitgeloofde prijzen werden na de optocht nog nie. uitgereikt, di' zou geschieden op Bevrijdingsdag. De vele deelnemertjes gingen echter toch niet met lege handen naar huis. een royale trac- tatie was hun beloning voor hun deelname aan de optocht. Het aandeel dat Leusden-Zuid had bij de feestviering ter gelegenheid van de ver- Alle soorten PLANTEN. BLOEMEN en BLOEMSTUK JES. KWEKERIJ „HET VIADUCT' Driftakkerweg 4a, Telefoon (03490) 22712 LEUSDEN-CENTRUM jaardag van Koningin Juliana was. in verhouding met bijv. Leusden-Centrum, waar het gonsde van de activiteiten, ta melijk gering. Belangrijk was. vooral voor de kinderen, de gekostumeerde lampion- nenoptocht. Deze optocht, die door de originele en vindingrijke kleding van de kinderen en bovendien door het grote aantal deelnemertjes, zeer geslaagd was. werd opgevrolijkt door de muziek van de plaatselijke muziekvereniging „Lisiduna". De groepsprijs voor de leukste verklede groep kwam in handen van de bijzonder originele 'Treeklopertjes", terwijl Mare Snijder in aanmerking kwam voor de prijs voor de individuele deelnemers. ORIëNTATI ERIT De oriëntatierit, gehouden op 2 mei en georganiseerd door de Oranjevereniging Leusden is een groot succes geworden. Aan de start op het plein bij dc Firma van de Berg verschenen 53 equipes. De animo voor de bromfietsrallcy was zeer teleurstellend, want maar 7 personen hadden zich hiervoor aangemeld. De rit, die was uitgezet door de heren den Herder en Bakker, was goed ver zorgd. De route voerde door de gehele gemeente Leusden. Het viel de deelne mers weer eens te meer op hoe mooi dc gemeente met natuurschoon is bedeeld en lioe uitermate geschikt Leusden is voor dergelijke evenementen, die een ont spanning voor het gehele gezin betekenen. Het is daarom verheugend dal de autori teiten de laatste tijd hun aversie tegen de rittensport overboord hebben gezet. De rit was niet bijzonder moeilijk, als men de opdrachten goed las op taalfou ten was men al een heel eind. In Achter veld vielen wel de grootste klappen en wel bij opdracht nummer 13 Na "An na 1753 enz." 3e weg rechts. Dit jaartal werd door de deelnemers op een gevel van een huis verwacht, maar de uitzetters hadden dit bij een kruidenier op een re clamebord ontdekt, dus het was ir. Ach ter veld een opeenhoping van auto's die steeds maar heen en weer reden om het jaartal te vinden. Via Stoutenburg, Leusden-Centrum, het Lockhorsterbos. belandde men op de Para dijsweg. waaroop weer veel strafpunten vielen. De opdracht luidde, na viaduct le weg links. Wie het voetgangers viaduct als oriëntatiepunt nam werd prompt be straft. men had dan bij de Hertekop echt wel iets over het hoofd gezien Na de parkeerplaatsen in de Treek gmg men via Bavoort Leusden-Zuid in, en daama richting Leusden-Centrum waar de finishs was bij het Ros-Beyaart. In het "Ros-Beyaart" was het een gezellige drukte, over en weer werden ervaringen uitgewisseld en hoe men het waarschijn lijk had moeten doen. Een ding ontbrak, namelijk een uitleg. Dit was erg jammer, omdat men juist van de gemaakte fouten veel kan leren. De heer G. van de Hengel maakte de prijzen bekend en vroeg om een verdiend en warm applaus voor de uitzetters, die gro te moeilijkheden hadden ondervonden door de nieuw geplaatste komborden. Uitslag bromfiets-ralley: 1. Annie Vos kuilen 320 strafpunten, 2. Job Vrijhoef 387, Ton Vrijhoef 388, Nellie van de Boom 453, Ina van Roomen en Cor Verwey 499 strafpunten. De fraaie prijzen voor de autoralley gingen naar: 1. de heer Schreuder met 120 strafpunten: 2. de heer Punt 150, 3. de heer van Buren 181, 4. de heer Hofland 210, 5. mevr. de Wijze 224, 6. de heer de 'ager 239, 7. de heer van Loenen 244, 8. de heer Oudshoorn 248, 9. de heer van de Glind 254, 10. de heer Meerveld 262. De merkenprijzen gingen naar: VW be ker, de heer Schreuder; Ford beker mevr. de Wijze; Renault beker, de heer Valke- net; Opel beker, de heer van Roomen. OOK VOOR Door Bevrijdingsdag en Hemel vaartsdag kwam de vervaardiging van de Leusder Courant een beetje in de knel. Hierdoor verschijnen wij deze week niet alleen op vrijdag, maar moeten tal van berichten, in verband met de beperkte zetcapacl- teit en kortere voorbereidingstijd sterk worden ingekort. Wij hebben zoveel mogelijk getracht om alles, ook wat betreft de Bevrijdingsfees ten, nog ln dit nummer mee te ne men. Wij hopen, dat onze lezers be grip hebben voor deze zowel voor de technische afdeling als voor de re daktie moeilijke situatie. Volgende week verschijnen wij weer normaal op donderdag. REDAKTIE. CQ6N Wij hebben in ons verslag over de nationale herdenkingsbijeenkomst in Achterveld één belangrijke groep mede werkers vergeten en wel de muziek- vereniging DWS uit Leusden/Achter- veld. die dc aankomst van de genodig den muzikaal omlijstte en ook later, nadat J.c plechtigheid was afgelopen, naast de R.K. school bij de legertenten nog tal van nummers ten gehore bracht. Toch wel teleurstellend, om op 1 mei, de dag na koninginnedag, tot de ont dekking te komen, dat het bijzonder prachtig en zonnig weer is, terwijl de verjaardag van onze vorstin gevierd moest worden in regen en wind. Aan deze vorm van discriminatie moet De Bilt toch gauw maar eens een eind aan maken Er mag tussen Oran je Boven en de Dag van de Arbeid toch geen verschil zijn, vinden wij. Tijdens de kindervoorstellingen op ko ninginnedag in dp hal van A an Heug ten bleek, dat de geluidsinstallatie iets te zwak was om een zo grote kinder schare te overtreffen. Spontaan liet de firma Coen van de Berg toen een grotere versterker aanrukken om toch iedereen mee te laten genieten. De Oran jevereniging Leusden en liet feest comité Achterveld zijn daar dankbaar voor geweest. Voor deze week willen we het kort houden. Daarom sluiten wij deze ru briek af met: Water mits met mate gedronken, doet niemand kwaad. Maar geldt dat niet voor alles? KOPSPIJKER. (Van de redaktie) ACKt. (VELD'STOUTENBURG Som mige „slecht" voorgelichte burgers vinden het maar een riskante onderneming om dc „ooievaar dicht bij huis te halen". Zo niet de familie H. Torsius aan de Eme- I laarsev. rg nummer 6 te Aclitcrveld/Stou- j tenburg. die zaterdagmorgen in eer. gesta dig neerdruilend regentje opgewekt begon aan het plaatsen van een compleet ooie vaarsnest Dat dit geen eenvoudige opgave is, beweest wel het feit, dat men de hulp had ingeroepen van de brandweer. Aan gezien de Leusder vrijwillige brandweer niet over een ladderwagen beschikte, die groot en lang genoeg is om dc top van het te bouwen ooievaarsnest te bereiken, be sloot men ingeburgerd met de Ecm- land-gedachte de Amersfoortsc brand weer te vragen. Deze stemde toe en zo kon I het gebeuren, dat zaterdagmorgen epn ladderwagen u Imef-'oort de Emclav.r- i seweg opreed, terwijl verschil'endc oir wonenden mi lien vvrbrasd hebben af gevraagd, waar dan toch wel de brand kon zijn De leiding van ..Operatie Ooievaar" was in handen van de heer G. Petter. inspek- teur van dc Nederlandse Vereniging ter Bescherming van Vogels. Oude dc Ruijter- kade 100, Amsterdam. De heer Petter. die zelf in Aalsmeer woont, vertelde ons het een en ander over de ooievaars in ons land. Zoals wellicht bekend :"s, gaal het aantal ooievaars in Nederland iaanijks steeds achteruit, in 1930 waren cr ir ons !a.:d nog 337 bezette ooievaarsnesten, ter wijl men in 1969 slechts 47 nesten telde, waar ooievaars op zijn geweest, terwijl het totaal aantal broedparen in 1969 on- revcer 19 was. De heer Petter, die al vijf- tier jaar dit soort wer! doet, jfde wel ■lat cr een kans inzit, dat ooievaars op 'et gloednieuwe nest aan de Emelaarse- weg zullen landen. „Ooievaars stellen be paalde eisen." aldus de inspecteur, „dat weten we uit jarenlange ervaring. Er i moet een goede aanvliegroute zijn, be- bOUv.ing in de huurt en kans op 'n goede i termiek. Die voorwaarden zijn hier aan- wezig en omdat dc familie Torsius ver schillende malen in deze omgeving ooie vaars heeft gesignaleerd, zij wij in ak- tie gekomen. Het nest is ongeveer honderd kilo zwaar en is gebouw d op een oud wa genwiel. In het nest bevindt zich een nest- kuil van 20 bij 20 centimeter, gc\uld met oude paardemest en turfmolm.. Ook dat is aan de praktijk getoetst. Het nest blijft zeven a acht jaar goed." Links boven: Dc heer Petter. links, in ge sprek met de Amersfuortse brandweer mannen over de operatie. Middcri boven: het zware ooievaarsnest wordt vastge maakt aan de brandweerladder. Links on der: hijsen maar. Midden onder: rechts boven en rechts onder: het nes* wordt op de elf meter hoge boom gezet, terwijl dc heer Torsius en een helper in de ten klaar staan. (Foto Leusder Courant) In een kleine drie kwartier slaagden de Amcrsfoortse brandweermannen er in om in samenwerking met de familie Tor sius en inspecteur Petter het zware nest op dc afgezaagde top van een elf meter hoge eik te plaatsen, die langs dc Eme- laarseweg staat, maar eigendom is van de familie Torsius. Nu is het wachten op de ooievaars. Of zoals één der brandweermannen opmerk te: „We kunnen wel vast beginnen met het timmeren van wiegjes Volgens inspecteur Petter krijg een ooievaarspaar per jaar slechts 2 a 3 jon gen. De laatste keer, dat het er vier wa ren. was in Hank (Noord-Brabant). De familie Torsius wacht in spanning af. Mij houden u op dc hoogte van de ontwikkc lingen

Leusder Krant | 1970 | | pagina 1