25 JAAR NA DE BEVRIJDING Op de draaitafel Louter luister plezier LEUSDER COURANT Maar voor het PLAATSELIJK NIEUWS hebt u een PLAATSELIJKE KRANT nodig!! Salim Halali Op de korte toer EEN ROEIENDE KRANT EEN GROEIENDE KRANT OOK VOOR Kruiswoordraadsel vüfTOA%S 3 ÜiEl x?ïu HAMERSVELD/ASSCHAT Weerloos, angstig, met de dood voor ogen staan ze er met de handen in de hoogte. Een vijf tiental zwaar bewapende dronken Duitse soldaten houden hun geweren gericht op geheel onschuldige mensen die de oorlog niet hebben gewild. Bartus Herder met zijn vrouw en twee kinderen, Nicolaas van der Salm en zijn vrouw die angstig de nog maar 2-jarige Annie stevig tegen zich aan drukt: nog zes kinderen van 4 tot 17 jaar. Twee vluchtelingen Jan en Piet Wessels mogen nog hun allerlaatste vlucht maken voordat ze worden neerge knald, samen met Bartus Herder en Ni colaas van der Salm. Vier mannen ver moord omdat de jonge, grijs geünifor meerde Duitse soldaten zich willen wre ken voor de nederlaag die hen te wach ten staat. Het is 27 april 1945 en het dra ma voltrekt zich achter de dijk bij het Gelders Valleikanaal tussen de dorpen Hamersveld en Achterveld. Het oorlogsdrama begint in 1940 als de grote boerderijen in brand worden gesto ken voor het schootsveld der (Nederland se) 16e Regiment Infanterie. Na ruim 4 jaar onderdrukking komen er vluchtelin gen van Huissen (Gld.) naar de boerde rijen van Nicolaas van der Salm, Theodo- rus van Eyden en Lambertus Herder, het zijn er meer dan vijf en twintig die er acht maanden onderdak en voedsel vin den Het noodlot blijft toeslaan. De Duit se soldaten waarbij jongens van am per zestien jaar raken door het driest- dolle heen als ze zien dat ze toch zullen moeten zwichten voor het Canadese over wicht dat enorm in opmars is om Euro pa te bevrijden van het Duitse juk. Ze willen hun niet gerechtvaardigde haat af reageren op de onschuldige boerengezin nen in de buurtschap Asschat, ten oosten van Hamersveld. Dorus van Eyden en zijn gezin vluchten door het zeer gevaarlijke landmijnenge- bied waar de Duitsers schieten op alles wat ze niet lijkt in de richting Barne- veld Maar een boer kan en wil zijn vee niet ln de steek laten en hij keert angstig terug, samen met zijn medevluchteling Theo Hubers die door de Duitsers wordt aangeschoten. Het is op 20 april 1945 als een bende Duitse soldaten luid schreeu wend mededelen dat de boerderijen van Nicolaas van der Salm en Theodorus van Eyden in brand zullen worden gestoken Waarom? Ze zijn zwaar aan de verliezen de hand en zien zelfs geen kans meer om de echt. niet hoog en rustig vliegende ver kenningsvliegtuigjes van hun geallieerde tegenstrijders neer te halen. Ze hebben geen luchtdoelgeschut meer, maar wel re volvers en geweren om er onschuldige mensen mee neer te knallen. Er wordt wraak genomen, de boerderijen worden in brand gestoken, de boeren en hun ge zinnen zien het levenswerk voor de twee de keer door de vlammen vernietigd wor den. 1940 en nu weer in 1945. Het gezin van Nicolaas van der Salm vlucht naar de boerderij van Lambertus Herder die een eind verderop woont. Maar van de Salm wil terug, hij wil zijn bezit, zijn vee be schermen. Maar hij wil ook de moffen neerslaan die zijn bezittingen in brand hebben gestoken. In blinde woede wil hij weglopen maar zijn vrouw Agnes van Eij- den smeekt hem: "Vader blijf toch hier bii ons". De boer balt zijn vuisten in zijn zakken, natuurlijk -vil hij zijn gezin be schermen. maar hij wilde ook afrekenen met de moffen. Maar zover komt het niet, want de Duitse soldaten zijn hem voor. Het is 27 april 1945, in de namiddag omstreeks vijf uur. Angstig ineengedoken wachten de gezinnen van Herder en van der Salm af wat er nu weer zal gaan ge beuren. Vanaf de richting Achterveld-Ter- schuur schieten de Canadezen op het wankele bolwerkje Asschat om er de Duitsers de laatste klap toe te brengen. De achtergevel en de muren van de boer derij kraken onder dit geweld. Men vlucht de kelder in, in de hoop daar nog iets beschutting te kunnen vinden. Dat gaat niet door. De Duitse soldaten komen uit de bunkers, een vijftiental ontredderde bezopen soldaten met de revolvers in de handen jagen luid schreeuwend de kel derbewoners onder de hooikap. Zeker een kwartier lang blijven de revolvers en de geweerlopen gericht op de mannen, vrou wen en kinderen die angstig de dood voor ogen zien. Weerloos staan ze er Lamber tus Herder en zijn vrouw Tijn met twee kleine kinderen: Nicolaas van der Salm en zijn vrouw Agnes die de 2-jarige Annie nog in de -men mag houden. Maar ook de zes kinderen van 4 tot 17 jaar en de twee vluchtelingen Jan en Piet Weszels staan er, bevend van angst, de vermoeide armen mogen niet zakken, want de Duitse soldaten zijn doldriest genoeg om er dan op los te knallen. De koeien mogen nog los gemaakt worden maar wel bar snel Een paar soldaten gooien fosfor in en om de boerderr die direct in hevige vlam men staat. Waarom? Eindelijk dan mogen de opgejaagde grote en kleine mensen vluchten. Moeder Tijn Herder-van den Hengel wil haar schreeuwend klein kind nog iets te eten geven maar dat wordt bruut schreeuwend door de soldaten geweigerd. Door het angstige gebied met haar verraderlijke landmijnen en sluipende soldaten zetten de opgejaagde vluchtelingen dwars ftooai^een slechte landweg-heen hun tocht voort, heel misschien de vrijheid te gemoet. Maar zover laten de Duitsers het niet komen. De 45-jarige Nicolaas van der Salm, de 42-jarige Lambertus Herder, de 60-jarige Johannes en zijn zoon, de 25-ja- rige Petrus Wessels worden door de Duit sers teruggehaald, worden bruut wegge rukt van vrouw en kinderen die ze voor het laatst hebben gezien. Direct erna he vig revolver- en geweervuur en de vier mannen storten doorzeefd van de Duitse kogels, neer, vier geheel onschuldige men sen zijn doodgeschoten. Waarom?. De moordenaars achtervolgen de vrou wen en kinderen, ze voorzien de geweren nogmals van kogels en staan bezijden de weg als de vluchtelingen hen opnieuw angstig voorbijlopen. Vanaf de Laapeerse- weg wordt er door de Duitsers geschoten en de vrouwen en kinderen kruipen over het land voorwaarts. Moeder Tijn Herder zegt tegen andere minder schietlustige Duitse soldaten dat de mannen zijn neer geschoten. Buurvrouw Agnes van der Salm: „Zeg asjeblieft niks, want ze stop pen ons anders in een bunker en ze la ten ons er doodhongeren". De kanaal- brug was geheel vernield maar met veel moeite en boven het kolkende diepe wa ter lopend wordt de overkant toch be reikt. Nog is het gevaar niet geweken, want tot „Krakhorst" toe ligt het vol met verraderlijke landmijnen, daarom maar door de sloten voort, eindelijk de vrijheid tegemoet. Tijn Herder met haar twee kleine kinderen worden van "Krakhorst' af opgehaald. Het paard slaat op hol en allen komen in het ziekenhuis terecht, maar behouden het leven. Nooit meer hier op aarde zullen diep bedroefde vrouwen en hun jonge kinderen hun vaders zienvier geheel onschul dige mannen die de oorlog niet wilden, werden vermoord op 27 april 1945 op 11 mei 1945 werden ze gebracht naar hun laatste rustplaats WAARVOOR? Vijf lange, wrede oorlogsjaren werd met beschavlngsleer gespot: Strijd en terreur, diepe ellende Voor kinderen van eenzelfde God Ook Achterveld, Asschat en Hagenouw Raakten toen diep in de rouw. In 1940 en 1945 begin en einde Van een meedogenloze strijd Raakten het dorp en zijn omgeving Het bloed van medeburgers kwijt. O, God waarvoor? Voor wie dat offer Van Uwe schepselen gebracht? Geen mens vermag antwoord te geven Slechts enen wens: "Nooit meer zo'n nacht" J. M. Schouten, Achterveld. KERKDIENSTEN ZONDAG 10 MEI 1970 HAMERSVELD. N.H.K. 10 u. ds Berkel uit Apeldoorn: 19 u. ds Westra uit Sassenheim, open deurdienst. R.K. Kerk za 7 u.:; zo 7.30 en 9 u.: Hoogmis: 11 en 5.30 en 6.30 u. H. Lof. LEUSBROEK N.H.K. 10 u. ds Houtsma uit Amers foort: 18.30 u. ds Klein Kranenburg uit Vinkeveen. RK. Kerk: Huize Don Bosco: 8.30 en 10 u.: Hoogmis; 11.30 u.: AMERSFOORT: GK. Nieuwe Leusder kerk: 9.30 u.: ds Goumare; 5 u. ds Peddemors. Opstandingskerk 9.30 u.: ds Pedde mors, openb. bel.; 5 u. ds Zijlstra. VERLOREN EN GEVONDEN LEUSDEN Aan komen lopen: bast aard terrier, bruin, roepnaam Ruck. Ver loren: gouden schakelarmband. NIEUWE PLATEN, BELUISTERD EN BESPROKEN Deze week aandacht voor een viertal instrumentale LP's met louter luister- plezier. Vooral voor bezitters van een stereo-installatie is het meestal een ge noegen om te luisteren naar die uitste kende langspeelplaten met populair-in- strumentale muziek, zoals James Last die bijvoorbeeld produceert. Toch is het niet juist zoals de laatste tijd maar al te vaak gebeurt om zich blind te staren om die James Last-sound, die hoe goed ook toch riet het enige za ligmakende geluid is. Er zijr andere orkestleiders die met hun specifieke sound de wereld veroveren en terecht door miljoenen worden gekocht en be luisterd. De perfekte stereo-sound van deze platen draagt niet in geringe mate bij tot dit succes. Eén van de bekende orkestleiders is Roberto Delgado, waar van tot nu toe maar liefst veertien LP's verschenen. Kortgeleden bracht Po- lydor een speciale promotie-plaat uit onder de titel: This is Roberto Delgado. (Polydor 2437 003). Voor de prijs van Een DAGBLAD kunt u niet missen voor het internationale nieuws. Een plaatselijk nieuwsblad is een krant, waarin u bij wijze van spreken kunt lezen, wat er bij uw buurman is gebeurd. Een plaatselijk nieuwsblad is een krant, die meeleeft en meegroeit mei de dynamiek van de gemeente waarin zij verschijnt. ER IS MAAR ééN ZO N NIEUWSBLAD IN DE GEMEENTE LEUSDEN EN DAT IS DE ONAFHANKELIJKE Voor nog geen TWEE GULDEN per kwartaal (om precies te zijn 1,80) krijgt u de LEUSDER COURANT elke donderdag in uw brievenbus. Voor de waarde van een pakje sigaretten ontvangt u een PAKKET aan interessant streeknieuws- AKKOORD, voor 1,80 per kwartaal wil ik verzekerd zijn van een wekelijkse LEUSDER COURANT. Noteer mij maar als abonnee. Mijn naam is Ad.es j„. Plaats Telefoon Gironummer Ik ontvang de nummers van deze maand nog gratis Handtekening 8,90 beslist aan te bevelen, want wat Delgado de luidsprekers uit laat komen is de moeite van het luisteren ten volle waard. Pittige muziek met voortreffe lijke arrangementen, vooral uitgevoerd in Zuid-Amerikaans ritme en daarbij een perfekt stereo-effekt. Op de promotie- plaat verschillende „klassieken", zoals „La Malaguena", „Island in the Sun". „Valencia", „Cuando Sali di Cuba", „La Bamba" en niet te vergeten de meest beroemde van alle: „Granada". Ouwe koek, zult u zeggen. Toch is dat een ver gissing, want Roberto Delgado heeft deze klassieke nummers een volkomen nieu we sound gegeven. Aanbevolen! In het Hi-Fi-stereo opgenomen is de Polydor-LP: Dancing Time (2480 002). Bovendien bevat deze plaat naast de bo vengenoemde Roberto Delgado ook nummers van andere al even bekende en uitstekende orkesten: het orkest van Kai Warner, van Max Greger, het orkest van Nick Barbarossa en van James Last. Daarnaast nummers van de pianist Fritz Schultz-Reichel (versterkt met orkest), het Gunther Kallmann Choir, Tommy Reilly (harmonica) en de Kai Warner Singers en tenslotte de gitarist Franz Löffler. Eer. aantal orkesten en solisten, die waarborg zijn voor een voortreffe lijke manifestatie. Bovendien een waar borg voor voldoende variatie in sound en arrangementen. Met nummers als „Black is black": het bijzonder stereo- geniek uitgevoerde nummer „Tumbala- laika" (Robert Delgado), I Love Paris, Just one of those things, Aquarius, Time is tight; Secret Love, Mexican Hat Dance, Blue Water, Canadian Sunset, Peru en Hejre Kai (gespeeld door de Ladi Geisler op gitaar). Dancing Time is, evenmin „TTiis is Roberto Delgado" een kwaliteitsplaat voor alle liefhebbers van populaire instrumentale muziek. Eveneens op Polydor verschenen is de plaat „Love at First Sight" en wordt volgespeeld door het orkest van Norrie Paramor. Een plaat, die wellicht ook de meer romantici onder de luisteraars zal aanspreken. Met „Je t'aime moi non plus" (zonder gehijg). Love at first sight, Wedding Bell Blues, Jean, Come together/Something Lennon/McCart- ney/Harrisson), You've lost that Lovin feeling, Is that all there is, Put al little love in your heart. Evenbody's talkin, Smile al little smile for me en Once in each life. Stuk voor stuk fijn gespeelde love-sings met uitstekende arrangemen ten. Eveneens stereo-kwaliteitsmuziek! (Polydor 181 358). Tenslotte een bijzondere plaat, vooral omdat de muziek van dit orkest dc laat ste jaren steeds minder wordt gehoord, wat ik persoonlijk bijzonder jammer vind. Het is de plaat „Bing Bang Ban jo's" van de Engelse „Big Ben Banjo Band". Deze plaat, geproduceerd door Norrie Paramor. behoort voor mijn ge voel tot de instrumentale uitschieters. Het is een LP met een voortreffelijke stereo-sound, maar dat niet alleen. Het is een opgewekte, plezierige plaat vol met muziek, waarmee men tegenwoor dig de slapsticks-films pleegt te omlijs ten. De Big Ben Banjo Band handhaaft in haar muziek de authentieke sound die onder meer ook zo schitterend door George Formby werd gebracht, maar accentueert dat het met de hedendaagse vormen der techniek en muzikale opvat tingen. Razendsnel gespeelde en gezon gen muziek ook, waar men, bij het be luisteren, een bijzonder plezierig gevoel bij krijgt. Voor pessimisten en mensen met een humeurige bui een ware uit komst! In totaal zo'n 35 melodieën uit vervlogen tijden, modern in de groeven gezet door de Big Ben Banjo Band in een toch authentiek gebleven sound. (Polydor 2383 006). Bert Vos VOORTREFFELIJKE CHANSONS Wie naast dc bekende chansonnier eens iets anders wil beluisteren (ei waarom niet eigenlijk?) moet besb's eens de langspeelplaat "Salim Halall kopen. Salim Halali zingt op deze plaa zo'n twaalf uitstekende chansons, dii van orlnëtaals tot joods in voortreft* lijke arrangementen worden gesteuni door een orkest. Het zijn hoofdzakelijk in samenwerking met anderen gesehrt ven of geheel eigen chansons en dat 1 wellicht de reden, dat de plaat een be paalde originaliteit uitademt, die o; overrompelende wijze uit de luidspre kers komt in heel goed stereo. Salig Halali heeft een stem, die boeit in a z'n facetten. Een stem, die hij dan ook volledig uitbuit tegen de achtergrom van het begeleidende orkest, dat hem ondanks de sterkte, toch niet weet t< overstemmen. Ik heb meerdere malet gefascineerd geluisterd naar wat Halali brengt en dat is beslist de moeite vat het beluisteren waard! Voor iedereen, die het hart verpand heeft aan alles wat Frans is een uitste kende gelegenheid om de discotheek nog verder aan te vullen. Mocht oriëntaalse sound u in het eer ste nummer afschrikken, wees gerust daarnaast is ook veel ander werk te be luisteren. Hoewel ik persoonlijk geen enkel bezwaar heb tegen de Arabische; Israëlische sound van enkele van zijn chansons. Op Polydor 184 369. Maurice Gibb op de solotoer met "Railroad" en "I've come back". Een fijn plaatje, harmonisch gezongen en lijkt daarom ook sterk op de zo be kende sound van de BeeGees, maar is toch net weer een tikkeltje anders. Misschien wel een klein hitje. (Polydor 2058 013). Van de recente LP "On the Boards' van de groep Taste is nu een single getrokken met "What's going on" en "Railway and gun". Een sterk plaat je. dat het ook goed doet. (Polydor stereo 2058 008). O De Zweedse popgroep "Rainy Day Woman" de naam zegt het eigen lijk al ibestaat uit louter vrouwe lijk schoon. Hoewel hun eerste in Nederland uitgebracht single 'True Lover/Rubber baby" niet slechts Is, geloof ik toch niet erg in een hit succes. Daarvoor is het nummer en de presentatie niet sterk genoeg. (CBC 4949). SINGELIER. MEDISCHE DIENST WEEKEIND 9—10 MEI 1970 LEUSDEN: Voor de praktijken van dr Boersema, Lantink en Den Toom- Arts dr Lantink, B. de Beaufortweg 61. Hamersveld. Nr. 1502 R. HORIZONTAAL 1 konijnenjager; 4 zonder verhef fingen; 7 sierlijk dier; 8 breibe- nodigdheid; 10 punt bij het cric ketspel; 12 landmaat; 13 specerij; 15 rekenkundig vraagstuk; 17 niet of slechts dun bevroren plek, 18 titel na afgelegd doctoraal exa men in de rechten: 20 overdek king van een voertuig; 22 per soonlijk voornaamwoord; 23 schaakterm; 24 gezichtseinder; 26 muzieknoot; 27 spade met ge kromd blad: 28 scheepsvloer; 29 modegek: 31 roofvogel; 35 gering van kracht: 37 ontroering: 38 dier dat de poolstreken bewoont: 39 gierigaard; 41 niet-deskundige; 43 touw dat ter versterking in de rand van een zeil wordt vastge naaid: 45 afkerig van werk: 46 plechtige verklaring: 47 voeg woord; 49 kloosterzuster: 51 te nen mand; 52 muzieknoot; 53 wijnsoort: 55 schrander; 58 dui venhok; 59 wig om hout te klie ven: 61 stengel van een plant; 62 metaal; 63 water doorlatende: 65 schoenmakerspriem; 66 meisjes speelgoed; 67 boterton; 68 flu weelachtig weefaal. VERTICAAL 1 sprookjesfiguur; 2 muzieknoot; 3 telwoord; 4 platboomd vaartuig; 5 paardeslee; 6 uiting van gene genheid; 7 kledingstuk; 8 stijl oefening waarin een of ander on derwerp wordt behandeld; 11 bo venhoek van een zeil; 12 recht stuk van een vaarwater tussen twee bochten: 13 hoofddeksel; 14 elasticiteit; 16 dwaas; 17 boom; 18 gedwee, handelbaar; 19 koraal bank; 21 slaginstrument; 23 fijn soort korrelig leer; 25 kinderziek te; 27 schijnbaar gewelf boven de aardvlakte: 30 grof weefsel; 32 Eu ropeaan: 33 nachtroofvogel; 34 ooom; 36 vlaktemaat; 39 onsma kelijk; 40 ondergrondse kokervor- mige weg: 42 klokvormig netel- dier: 44 deel van een tabakspijp; <*5 advorr-ns- 48 deel van de hals; 50 uitholling in een muur; 51 wa terblaasje; 52 Europeaan: 54 af zondert iik vertrek in een gevan genis: 56 voedsel: 57 beproeving; 58 raadgeving: 60 dwaas: 62 hoog ste punt; 64 volksnaam van de kauw; 66 kledingstuk van kloos terlingen.

Leusder Krant | 1970 | | pagina 4