Vrij Nederland in bezettingstijd Prachtige wandkleden op expositie in „De Hohorsf' (Heiligenberg) Dodenherdenking 1970 JjjJJjj; ,v7q0R BOEKBESPREKING FRONTAAL GEBOTST BRAND IN DEN TREEK TIEN JAAR SPEELTUIN „BLIJHOF" WONING IN LEUSDEN OF OMGEVING SNOWY-WOOD TE GAST BIJ DE INSTUIF GESLAAGDE BE J A A K DENAVOAD IA DE MOF Metaalhandel DIETRICH N.V. VRIJDAG 8 MEI 1970 Verder woonde de plechtigheid' bij de Poolse ambassadeur S. Albrecht, de Tsje chische ambassadeur V. Malij, de Kon' gaarse ambassr.deur T. Lajli en de Roe meense ambassadeur dr G. Plian. Ook de gemeentebesturen van Amersfoort en Leusden legden kransen neer bij de mo numenten. LEUSDEN-CENTRUM In de statige villa „De Hohorst"-Heiligenberg, aan de rand van het Lockhorsterbos in Leusden- Centrum, werd zaterdagmiddag door de Nederlandse Vereniging van Handenar beid, afdeling Amersfoort en omstreken een tentoonstelling gehouden van wand kleden. De werkstukken daar opgesteld, waren vervaardigd door een aantal danies die deelgenomen hadden aan een twaalf weken (1 ochtend per week) durende cursus onder leiding van mevrouw W. Stikkers uit Soest. De organisatoren hadden weinig be kendheid gegeven aan deze mooie exposi tie. maar de belangstelling was niettemin bijzonder groot. Uit Leusden-Zuid expo seerden er mevrouw Speijers en mevrouw Spoel; uit Leusden-Centrum mevrouw Ja gers en mej. de Leeuw en uit de omge ving: mevrouw Fokker uit Hoevelaken; mevrouw De Jong, Hoevelaken; mevrouw Veen. de .echtgenote van de burgemeester van Hoevelaken; mevrouw M. van de Kui len uit Terschuur en mevrouw Wolff uit Appel (gem. Nijkerk). Er waren ook enkele werkstukken te zien van deelneemsters aan de vervolg cursus o.a. van de dames Langedijk, Hes- selink, Van Tetterode en Wiersema, allen uit Hoevelaken Docente, mevrouw Stikkers, komt hul de toe voor de wijze waarop zij de ver borgen talenten van de dames "los" kreeg en tot ontplooiing wist te brengen. De tentoonstelling, ondergebracht in de stijlvolle zalen van het grote landhuis, was bijzonder aardig opgezet en gaf een beeld van de vele mogelijkheden die er zijn bij de vervaardiging van wandkle den. Het zou ons te ver voeren, om dieper in te gaan op de plm. zestig werkstukken afzonderlijk. Wel kunnen wij stellen, dat de resultaten over het algemeen bijzon der goed genoemd kunnen worden; de werkstukken vormen een bewijs van de bijgebrachte kennis (technieken) en ge tuigen daarbij van stijl, smaak, variatie (tengelwerk, grof breiwerk etc.), fantasie en beslist van aanwezig talent. Er worden momenteel onderhandelin gen gevoerd, bm ~de expositie in zijn ge heel over te brengen naar de hall van cle Universiteit in Utrecht Daar zullen de werkstukken dan opnieuw bezichtigd kun nen worden. De exposerende dames worden in de gelegenheid gesteld om in september te gaan deelnemen aan een vervolgcursus, .die eveneens gegeven wordt door de Ne derlandse Vereniging van Handenarbeid. De vervolgcursus vangt aan in september en wordt gehouden op de dinsdag- en woensdagmorgen De cursus voor beginners vangt even eens aan in september (iedere donderdag avond). De cursussen worden gegeven in het gebouw van de' vereniging, theater „Miniatuur" op de Appelmarkt in Amers foort. Inlichtingen kunt u verkrijgen bij mevr. Kok, Ganzenstraat. 224, tel. (03490) 21984 en bij mevr. Stikkers, Heideweg 3 te Soest, tel. (02155) 5441. Men verwacht ook voor het komende seizoen weer een grote deelname. LEUSDEN Zaterdag reed een perso nenauto, bestuurd door F. H. van W. uit 's-Gravenhage over de Ooievaarshorster- weg in de richting Arnhemseweg op de smalle brug waar twee auto's elkaar niet kunnen pasreren: Een tegemoetkomende personenauto, bestuurd door P M van O uit Woudenberg reed op de grens van de brug frontaal tegen de personenauto van F. H. van W. Zware materiële schade was het gevolg F. H. van W. en een inzit tende werden licht gewond en behandeld bij de G.G.D. te Amersfoort. LEUSDEN-ZUID Dinsdagmiddag om streeks twaalf uur brak brand uit in Den Ti eek, tegenover de speeltuin van Aart Jansen. De brandweren uit Zeist en Soes- terberg hebben het vuur bestreden, ter wij) de Leusder brandweer, onder leiding van le brandmeester J. Mol zorg droeg voor de nablussing. Omstreeks half twee kon het sein: brand meester worden ge geven. Burgemeester Schneiders en wet houder Van Zandbrink waren bij de brand aanwezig. De oorzaak Is onbekend. Ongeveer 10.000 m2 sparren en begroei ing ging verloren. I Het Russ'«"be oorlogsmonument. LEUSDEN CENTRUM Zoals reeds enige tijd geleden is vermeld wordt op 9 mei a.s. de speeltuin "Blijhof" weer geopend. De speeltuin bestaat dan tevens tien jaar en daarom is er feest! Vanaf tien uur 's morgens, voor alle kinderen uit Leusden-Centrum doorlopen de poppenkastvoorstelling. De kinderen van de leden hebben gratis toegang op vertoon van toegangskaarten, welke voor zaterdag worden thuisbezorgd. Overige kinderen betalen vijftig cent, de toegangskaarten voor niet-leden uit sluitend aan de zaal Vanaf twee uur n.m. sijn er kinderspelen in de tuin, zoals 'blokjes rapen" voor kinderen van 4 tot 6 jaar; "ringwerpen" voor kinderen van de 1ste en 2de klas; "hindernisrace" voor kinderen van de 3de en 4de klas; "ballon- trappen" voor kinderen van de 5de en 6de klas en ouder tot. 14 jaar. Eveneens zijn in de tuin nog enkele attrakties opgesteld, waarbij voor één kwartje in een ton gegrabbeld kan wor den voor een mooie prijs, of, ook voor een kwartje, een prijs gewonnen kan wor den met ballengooien. Voor de kinderen is er gratis limonade, terwijl er voor de toekijkende ouders koffie zal zijn. Het basta; ir van „Blijhof" hoopt op veel belangstelling, mooi weer en roept alle meisjes en jongens een hartelijk wel kom toe! Te Kuur gevraagd voor onze fabriekschef. Ambachtsweg 28/30 HAMERSVELD - tel. (03196) 409 LEUSDEN/CENTRUM Op zaterdag LEUSDEN Ongeveer een duizend be- 9 mei aanstaande zal in aansluiting op de Ter gelegenheid van de vijfentwintigste herdenking van de bevrijding verscheen bij Het Wereldvenster te Baarn een fas- cimilèuitgave van de belangrijkste num mers en bladzijden van het ondergrondse verzetsblad „Vrij Nederland". Naast „Trouw" en het communistische ,JDe Waarheid", was Vrij Nederland,in de oor logsjaren de belangrijkste ondergrondse gemaakte krant. Een krant, die met moed en doorzettingsvermogen werd samenge steld. gedrukt en verspreid, eerst door en kelen, later door een steeds meer groeien de organisatie. Het werk van de toenmalige redaktie. onder wie H. M. van Randwijk die kort geleden is herdacht in Amsterdam, is beslist niet zonder invloed gev eest op de bevolking en de bezetter. Verschillende leden van de V.N. organisatie moesten hun ondergronds werk met de dood beko pen en velen van hen belandden in de gevangenis of in een concentratiekamp. Bij het doorlezen van de nu versche nen bloemlezing uit vijf jaar Vrij Neder land is het wel duidelijk, dat de redaktie van V.N. niet alleen bijzonder goed op de hoogte was van wat er werkelijk in de wereld gebeurde, maar ook reeds verder dacht en reeds werkte aan de opbouw van een maatschappij na het einde van de oorlo-g. Verschillende meningen hierover werden regelmatig door V.N. gepubli ceerd, „Vrijheid en gerechtigheid". Daarop steunde het beleid van V.N. Een beleid, dat ook na de bevrijding konsekwent werd doorgetrokken, vooral door de hoofdre- dakteur. Van Randwijk, die door zijn ar tikelen tegen het Indonesië-beleid het blad bijna ten gronde richtte. Vrijheid en ge- rechigheid. Vijf en zeventig doden heeft dit belangrijke ondergrondse werk ge kost. Bloed, zweet en tranen. Met dank baarheid en diep ontzag lezen we nu de bloemlezing van vijf jaar ondergronds Vrij Nederland door en beseffen, dat deze mensen werkelijk met alle inzet hun le ven hebben gewaagd om de vrijheid en gerechtigheid te heroveren. „Het ondergrondse Vrij Nederland 1940- 1945" is een waardevol boek. Niet alleen door wat er in staat te lezen, maar ook door ae geest, waarin dit alles is geschre ven. V. Uitgave Het Wereldvenster. Prijs 18,50. langstellenden waren 4 mei 's avonds te gen zeven uur samengekomen op de Ap pelweg om deel te nemen aan de stille tocht naar de schietbanen. Grote groepen padvinders en padvindsters, echtparen en opvallend veel jongeren namen dit jaar aan deze tocht deel. De wacht bij het monument was be trokken door enige, stram in de houding staande, verkenners. Namens de gemeente Leusden werd door de burgemeester, mr F. J. II. Schneiders en wethouder W. A. van Zandbrink, een krans aan de voet van het monument geplaatst. Daarna wer den door verschillende aanwezigen bloe men neergelegd en vertrok de lange stoet naar de Rusthof, waar zich nog enige honderden mensen, waarvan velen bosjes bloemen meedroegen, zich bij de stoet aansloten. In doodse stilte trok men daarna langs de rijen graven van de Nederlandse en Geallieerde gesneuvelden. Om precies 8 uur, werd op een hoornsignaal voor twee minuten halt gehouden. Nadat de "Last Post" was geblazen, verliet de stoet de Rusthof. Zonder veel uiterlijk vertoon hebben de ambassadeurs van een aantal Oost- curopese landen maandag kransen gelegd bij de graven en monumenten van in Ne derland omgekomen Russische en Gealli eerde militairen te Leusden. Van Russi sche zijde waren aanwezig ambassadeur V. S. Lavrov en echtgenote, de lucht macht- cn marine-attaché kapitein ter zee B. N. Mikhailov, bandelsvertegenwoordi- ger A. Tikhonov en vertegenwoordigers van de Russische verenigingen Loena uit Amsterdam, Droesjiba uit Den Haag en Rodina uit Rotterdam. Boven: Een beeld van de stille omgang op Rusthof. Onder: De verschillende kransen o.m. die van Russische delegaties en de gemeente Leusden. actie '70 in Leusdcn/Centrum en Leusden/ Zuid oud papier en karton worder opge haald. De opbrengst is deels bestemt voor de actie '70, dus geld voor een tweede pre dikant van de hervormde kerk in Leus den en deels voor het fonds Jeugdbelan- gen. Een met een grote bel uitgeruste vracht wagen, zal zaterdagmorgen door onze ge meente rijden. Iedereen wordt vriendelijk verzocht zoveel mogelijk oud papier en karton voor de deur te leggen. Dit verge makkelijkt het ophalen voor de jeugdige medewerkers en medewerksters. Indien het u schikt kunt u he^ ook in de container deponeren, die zaterdag aan staande op het pleintje tussen Raiffeisen- bank en het winkelcentrum aan de As- schatterweg, staat opgesteld. Ten bate van de kinderoppas tijdens de kerkdiensten zal het actie '70-comité trachten het oude speelgoed voor de peu ters en kleuters te vervangen voor nieuw. De jeugd roept u allen op tot medewerking en verzoekt u overtollig speelgoed van uw kinderen af te staan voor dit doel. Dit bespaart de kerkvoogdij veel geld! LEUSDEN/CENTRUM Zaterdagavond 9 mei organiseert de instuif-commissie van de Hervormde kerk te Leusden/Cen trum weer een instuif. De groep Snowy- Wood uit Veenendaal zal optreden. Alle jongens en meisjes zijn van harte wel kom Aanvang acht uur in het Hervormd centrum. f Entree voor leden ƒ1,niet leden f 2.—. (Van de redaktie) zongen, ook volksliederen ontbraken niet op het programma. De toneelvereniging LEUSDFN-ZUID Vrijdagavond organiseerde de Oranjevereniging Leus- „de Eendracht" uit Leusden-Centrum bracht een leuke eenakter, terwijl de zang den cn het feestcomité Achterveld een bijzondere avond voor alle bejaarden uit groep „de Korvetten" uit Achterveld ook een paar fijne nummers bracht. Het de gemeente Leusden in de zaal van hotel-restaurant „de Mof" te Leusden-Zuid. geheel, dat in het teken van de Bevrijding stond, werd tenslotte besloten met het De belangstelling was goed, de avond is zeer zeker geslaagd, dankzij alle inspan- zingen van het Wilhelmus, ningen van de organisatoren en medewerkenden. De aanwezigen, onder wie het voltallige college van b. en w. met hun echtgenotes, hebben genoten van het afwis selende programma. De muziekvereniging Lisiduna met drumband en majorettes speelden populaire liedjes, die door de bejaarden met veel plezier werden mecge- Op de foto: de leden voerde eenakter. an „de Eendracht" in aktie tijdens dc door hen opge- In het kader van de koninginnedagviering; werden allerlei aktiviteiten ontplooit. Hier een opname tijdens nissen die gewonnen werden door de sportvereniging er door de Oranjevereniging Zi 'O len met hinder- Impala.

Leusder Krant | 1970 | | pagina 8