Bocht te genomen krap En ten slotte ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN F. C. C. de Witt ambtenaar burgelijke stand Grond voor garages verkocht Asschatterweg nr. 22 aangekocht TIEN HECTARE VERWOEST NA BOSBRAND OPENBARE BASISSCHOOL LEUSDER- CENTRUM REISDE NAAR MARS BOTSING BUNGALOW Eigenbouwers Stukjes grond voor fietspad BRAND GESLAAGDE TONEELAVOND LEUSDER COURAUT Donderdag Z5 juni 1970 Op de foto's enkele Ik uit het spell „Een reis naar Mars". LEUSDEN Het werd door ge gemeen te zeer noodzakelijk geacht, dat het aan tal ambtenaren op de afdeling b'Tgerlijke stand werd uitgebreid Door de groei van de gemeen te gaan de werkzaamheden steeds meer vergen van de functionarissen op deze afdeling. De gang van zaken is momentel zo, dat de akten van de burger lijke stand worden gereed gemaakt op de afd. bevolking, doch het voorlezen en on dertekenen van deze acten moet nog steeds door ->en ambtenaar van de burger lijke stand gedaan worden, die werkzaam is op een andere afdeling. Dit werk voor de betreffende personen vaak storen. Ook het voltrekken van huwelijken wordt, gelet op de tijd die zulks vraagt, voor de dikwijls toch al overbelaste mede werkers steeds bezwaarlijker. De meeste huwlijken worden voltrokken door de hr Polak en bij diens afwezigheid door de heren Stein en Bogaard. Nu per 1 juni de afdeling bevolking als zelfstandige secretarie-afdeling ging func tioneren, vonden B. en W. dit een geschikt moment om de over die afdeling aange stelde chef voor te dragen voor benoe ming tot ambtenaar van de burgerlijke stand. Een dergelijke benoeming neemt volgens .et gemeentebestuur heel wat bezwaren weg Woensdagavond jl gaf de raad haar goedkeuring aan de benoeming van de heer F. C. C. de Wit, als ambtenaar van de burgerlijke stand. (Van de redaktie) LEUSDEN-ZUID Toen de bestuurder van een bestelauto, de heer B uit Amers foort, vrijdag vanaf de Prinses Irenelaan achteruit de parkeerplaats voor het win kelcentrum De Bieshaar wilde in rijden, kwam hij in hotsing met de personenauto van de heer C. G. van V. uit Hoevelaken Beide wagens werden licht beschadigd. LEUSDEN De raad gaf woensdag avond haar goedkeuring aan de verkoop van een bugalowkavel aan de heer J Bouw mans, de Roo van Alderwereltlaan 27 te Leusden-zuid. Het betreft hier een bun galowkavel dat gelegen is op de hoek van de Van Diepenheim Scheltuslaan/De Roo van Alderwcreltiaan. De heer Bouwmans heeft reeds een schetsplan van de te bouwen bungalow ingediend dat door de supervisor gunstig beoordeeld werd. Het kaveltje werd verkocht voor de prijs van ƒ46.800,te vermeerderen met 12% b.t.w LEUSDEN Vier personen hadden zich tot het gemeentebestuur gewend om een stuk grond aan te kopen voor de bouw van ean garage. Deze garage zal gebouwd worden aan de Asschatterweg. De kopers van het stuk grond zijn C. Weis haupt te Assen en A. van Beek, H. A. Tolboom en H. Guaner.to te Leusden. De prijs voor de vier kaveltjes werden vast gesteld op ƒ1410,per kavel vermeerdero met 12% b t.w. LEUSDEN De raad heeft woensdag haar goedkeuring gegeven aan de aankoop van het pand Asschatterweg nr. 22. In ver band met de voorgenomen realiseritig van het ontwerp-bestemmingsplan Roiendaal diende de gemeente te beschikken tfver dit pand. Met de eigenaar werd overlenstm- ming breikt. Voor een bedrag van^48.000 werd het pand aangekocht, van deheer G. A. Tolboom. LEUSDEN Om de eigenbouwers in de gemeente Leusden een kans te geven, werd woensdag avond door de raad eèn besluit genomen een kavel bouwterrein te verkopen in het ontwerp-bestemmmgs plan Achterveld. De kopers van dit bouw terrein zijn de heren J W. Prinsen. G. W. II. Prinsen en H Smal. allen te Leusden. Het bouwterrein voor de heer J. W. Prinsen ging voor ƒ12 150,dat van G. W. M. Prinsen voor ƒ12.150,en dat van de heer H. G. Smal voor ƒ10.500,(te ver meerderen met 12% .b.t.w.) onder de ha mer door. Deze overdracht stelt genoemde perso nen in de gelegenheid voor een aanvaard bare prijs in 't bezit te komen van een eigen wonmg. De heer H. cle Wild (CHU) informeerde, of er in het plan Rozendaal ook nog mogelijkheden waren voor eigen bouw. De burgemeester kon daar niet be vestigend op antwoorden. Wellicht zullen die mogelijkheden wel zijn in het plan „De Wetering". LEUSDEN Ten behoeve van de aan leg van een rijwielpad langs de nog te re aliseren verbindingsweg tussen de Maan- weg en de Roo van Alderwereltlaan in Leusden-zuid diende de gemeente te be schikken over een smalle strook grond. Een gedeelte van de benodigde grond was in eigendom van de heer N. van Hensber- gen te Dirksland. Van deze persoon werd de grond aange kocht voor een bedrag van ƒ36. Voor het zelfde doel moest de gemeente ook nog 'n stukje grond hebben dat in eigendom was van het landgoed Den Treek-Henschoten. Dit werd aangekocht voor ƒ32. (Van de redaktie) LEUSDEN-CENTRUM Vrijdagmor gen omstreeks kwart over elf werd de brandweer gewaarschuwd. Het bleek dat bij de lam. v. d B. aan de Hamersveldse- weg de vlam in een vrij grote mesthoop was geslagen nadat men er vlakbij bezig was geweest met het verbanden van af val. (Van de redaktie) LEUSDEN-ZUID/Maandagmiddag omstreeks kwart over drie nam de be stuurder van een mi groente en fruit beladen bestelauto, bestuurd door F. A. B. uit Zwolle een bocW in de Arnhemseweg nabij Leusden-Zuid wat te krap, met liet gevolg, dat hij in dUagcr gelegen berm raakte, de macht over het stuur verloor en een boom schampt). Door de klap kwam een groot gedeelte \an dc lading op het wegdek terecht. 01 de foto: een overzicht van de ravage. AVie lacht niet die de mens beziet. Ruim een week geleden zat ik, samen met mijn vrouw, op een bank aan de voet van de oude kathedraal van het Duitse stadje Limburg azn de Labn te genieten van vakantie-rust. Het was zondagavond. Het stadje leek uitgestorven. Enkele vogels floten een „zondags" deuntje (eerst wat aarzelend, later uitbundig). Verderop raas de het doorgaande verkeer over de auto baan voorbij, op weg naar huis of naar een verre vakantiebestemming. „Een rus tige stadje." zei ik tegen mijn vrouw. Op dat moment passeerden twee nonnen, die samen met een klein meisje langs de kerk wandelden, schijnbaar in diep gepeins ver zonken. Het meisje liad echter een tran sistor-radio bij zich. En uit het minieme luidsprekertje schalde de opgewonden stem van een Duitse voetbalcommentator Met een schok realiseerde ik mij, dat die avond de wedstrijd Duitsland - Italië werd gespeeld in Mexico en meteen wist ik, waarom het zo rustig was in het Middel eeuwse stadje. De stilte viel weer in. De vogels even gestoord door de forse com- mentatorfitem, hervatten hun gezang. De bejaarde torenklokken galmden vn. Op nieuw stilte. Een stilte, die opeens ruw werd verbroken door een enorm gebrul en gejuich. Vanuit alle straten en stegen van d stad klonken de juichkreten. Het was, alsof Limburg aan de Lahn in één enkele seconde opleefde uit een eeuwen oude sluimering. Duitsland had geen goal gescoord.... Later liepen we door de verla ten straten van de stad. Op dc hoeken, bij TV-handelaars, stonden zwijgende men senmassa's verbeten naar een klein kastje te kijken, waarop ietwat onwezenlijke kleuren kleine mannetjes achter een bal aanhaalde. De cafe's waren stampvol drif tig rokende en drinkende mannen en vrouwen. Ook daar zo'n kijkkastjeToen later de wedstrijd voorbij was, Duitsland had verloren, keerde dc rust weer. Een nog wal namorrende menigte zocht zijn weg naar huis. De Middeleeuwse sfeer van het stadje was verdwenen. Opeens behoord Limburg aan de Lahn voor mijn gevoel tot die oneindige grote reeks dor pen en steden, waar 's avonds de TV in dc huizen en café's staat te gloeien. Als ik weer op vakantie ga, ga ik op zoek naar een dorpje of stadje, waar de civilisatie nog niet doorgedrongen. Waar de sfeer van de civilisatie nog niet is doorgedrongen. Waar de sfeer van het verleden authentiek is gebleven en niet wordt verpest door schallende voetbalcommentators. Ik heb nog (hopelijk) een heel leven voor me om zo'n plaats te vinden. Veel hoop heb ik echter niet Vorige week werd Leusdon opnieuw opgeschrikt door een heidebrand. De zo veelste keer, dat het natuurbezit van dc gemeente werd aangetast. Brandweercom mandant van Leusden, de heer De Voogt sprak ook nu zijn vermoeden uil: opzet telijk aangestoken. Als dit werkelijk het geval is, kan men niet anders spreken dan over een laffe, onverantwoordelijke daad. Niet alleen, mdat er opnieuw een stuk algemeen natuurbezit werd opgeofferd aan de vlammen, maar ook, omdat hierdoor weer tal van mannen het gevaarlijke werk van blussen op moesten knappen. Mis schien was het kwajongnsspel, misschien ook niet. Maar het kan in ieder geval geen kwaad, wanneer de ouders er hun kinde ren nog eens met nadruk op wijzen, dat spelen met vuur gevaarlijk is, levensge vaarlijk zelfs. .De vent. die dit op zijn geweten heeft, moesten ze met blote po ten door het bos jagen", merkte iemand van de blussers hitter op. Zover willen wij niet gaan, maar wanneer ooit een brandstichter op de hei of in 't bos wordt gesnapt, zullen er passende strafmaatre gelen moeten worden getroffen. Maatre gelen, die andere brandstichters de lust om er aan t~ beginnen vergaat. We moes ten allemaal zuinig zijn op het klein beetje natuur wat we nog bezitten. Vooral in de tijd van lucht- en waterverontreiniging is het belangrijk om die plaatsen, waar de lucht nog enigszins zuiver wordt gehou den door planten en bomen, te verdedigen tegen het rode gevaar. En daarmee be doelen we ditmaal jiiet de kommunisten. 6> In de raadsvergadering van vorige week werd enige aandacht besteed aan de jongerensoos „Ivy Leaque", nu „De Grote Kuip". In de diskussie hierover kwam naar voren, dat de raad van advies het niet eens was met het bestuur van de soos. Reden: De Grote Kuip is uitgegroeid tot een vereniging, die uit sluitend op zaterdagavond soul- of beat- muzick brengt. Op aandringen van de raad van advies zal de vereniging nu overgaan tot het organiseren van serieuze program ma's naast de muzikale avonden. Dat klinkt aardig. Toch vragen wij ons af, of dit niet louter theorie zal blijken te zijn. Immers in verschillende dorpen en steden zijn pogingen gedaan in die (se rieuze) richting. Aanvankelijk ging dat goed. maar uiteindelijk belandde men toch weer in dc muzikale (dans-)hoek. De reden is eenvoudig. Het deel van de jon geren, dat lid is van een jeugdsoos, doet in hoofdzaak mee om, vooral in het weekend prettig te kunnen dansen in een ongedwongen omgeving. Naast alle dage lijkse beslommeringen is dat wel begrij pelijk. Het idee, om de jongeren te active ren tol andere vormen van vrijetijdsbeste ding. is wel goed, maar zal in de meeste gevallen op mislukking uitlopen, tenzij de intiatieven van deze groep jongeren zelf komt niet tot stand wordt gebracht op dringend verzoek van ouderen. De jeugd van tegenwoordig beschouwt een dergelijke inmenging in hun zaken al gauw als paternalisme en ergens hebben ze daarin geen ongelijk. Wat voor bezwaar is er eigenlijk dat dc jongeren op zater dagavond dansen? Zolang het niet tot excessen leidt moet dergelijke ontspanning mogelijk zijn, ook al is dat in de ogen der ouderen wellicht een vorm van nutteloze vrijetijdsbesteding. Het enige bezwaar van de ouderen kan zijn, dat het dc gemeen schap veel geld gaat kosten. Ook dat is maar betrekkelijk. Baldadigheid en ver nielzucht der jeugd ontstaat meestal uit verveling op straat, niet 'n jongeren- sociëteit. Dc jeugd dwingen iets te orga niseren betekent in de meeste gevallen hen de straat opsturen. 9 Teruggekomen van vakantie ontdek te ik tot mijn verbazing, dat de tijd liad stil gestaan. Bij mijn vertrek werd het vijfde nummer van dc tweede jaar gang der Leusder Courant van de persen gehaald. Teruggekomen van drie weken rust was men nog steeds bezig met het vijfde nummer. -Uiteraard een technisch misverstand, die wc met ingang van dit nummer hebben verholpen. We gaan vro lijk verder met nummer 9 van de tweede jaargang. Elders in dit nummer staat 'n har tekrect van een hardwerkende toerorgani- satie: men komt gastgezinnen tekort. Wan neer niet op korte termijn voldoende gast gezinnen worden gevondeh. zullen een aantal rennertjes bericht moeten krijgen, dal ze niet mee kunnen doen aan de Tour de Junior. U weet. w at di' voor deze jeug dige inannekes betekent, s>1 hen niet teleur, help. Bel het tou; kan oor en geef u op als gastgezin. En tenslotte: Op het morfient dat wij dit schrijven begint hel na lange tijd van droogte te regenen. Ook al is dc zon één van dc meest aangename verschijnselen in ons leven, toch moeten wij bij een teveel aan zonneschijn steeds weer toegeven, dat we óók niet zonder regen kunnen. En mocht het nu vier weken achtereen gaan regenen, laten we dan bedenken, dat na regen meestal weer zonuescliijn komt KOPSPIJKER. d- Uitgave N.V. Barneveldse Drukkerij en Uitgeverij, directie H J. Heine en D Rebel. Verschijnt eenmaal per week In Achterveld. Hamorsveld. Leusbroek en Stoutenburg i£ uu SubSjebC apoa/aj, (Van de redaktie) LEUSDEN Donderdag omstreeks half drie 's middags werd brand ontdekt op dc Leusderhei langs de Buurtweg achter Wa terloo. Drie brandweerwagens van de vrij willige Leusder brandweer, geassisteerd door brandweerwagens uit Soest, Soes- terberg, Maarn en Austerlitz, alsmede uit Woudenberg en Amersfoort, bestreden de ze felle bosbrand waarbij tien hectare ver loren ging. Op verzoek van burgemeester Schneiders van Leusden werd ook assis tentie verleend door een vijftigtal mari niers uit de Van Braam Houckgeestkazer- ne te Doorn. Of hier sprake is geweest van opzet, zoals de brandweercomman dant van Leusden, de heer W. de Voogd vermoedt, wilde de rijkspólitie van Leus den niet zeggen. Het is moeilijk om dat de bewijzen, omdat ook op spontane wijze (o.m. door glasscherven e.d.) op verschil lende plaatsen tegelijk brand kan ont staan. De avond werd ditmaal geopend door de heer Hulshof, die de aanwezigen welkom Ze landen in den Mars-woud met drei gende vleesetende planten, uitgebeeld door in kleurige gewaden gstoken spe lertjes. Het was, zoals we dat gewend zijn allemaal goed verzorgd en het werd vlot gespeeld en knap gegrimeerd door mevr. Hogendoorn. die de school „met goed gevolg" hadden doorlopen. Twee leerlingen gaan naar het gym nasium, zes naar de scholengemeenschap de Amersfoortse Berg, drie naar de Rijks scholengemeenschap, een naar het Cordi- rius Lyceum en een naar de Huishoud school. Een mooi resultaat. Hierna werden door de leerlingen met korte dankwoorden voor hun harde werk en leiding, de dames en heren, die zozeer hadden bijgedragen om deze feestelijke af scheidsavond te doen slagen in de bloemen gezet en sloot de heer A. v. d. Steeg als voorzitter van de Oudercommissie, deze gezellige slotavond. LEUSDEN Traditiegetrouw bood ook dit jaar de zesde klasse van de open bare basisschool van Leusden Centrum ouders en leerlingen een toneelavond aan. Versterkt door leerlingen van de vijfde, Idas, werd het toneelstuk „Een reis naar Mars" opgevoerd. Dit vlot gespeelde ge beuren geschreven door mevr. A. Th. Lantink-Ferguson en geregisseerd door mevr. M. Oortman-v. de Elshout werd door de ouders en jeugd met spanning ge volgd. En spannend was het, want Marsmensen namen kinderen van de aarde Voor een reisje per vliegend schotel mee naar Mars terwijl ook drie Amerikaanse astronauten met een raket een reis naar die verre planeet maakten. heette in bijzonder mevrouw en burge meester mr F. J. H. Schneiders, wethou der W. A. v. Zandbrink en het hoofd van de school de heer H. Venema, welke laat ste na een langdurige ziekte gelukkig weer voldoende hersteld was om deze avond mee te kunnen maken. Aan het slot van deze gezellige en zeer geslaagde avond, overhandigde de burge meester aan de scheidende leerlingen, met een schoolfoto, ieder een diploma Dit maal waren waren er dertien leerlingen

Leusder Krant | 1970 | | pagina 1