PORT Eerste herenteam van de Haaien verslaat Poseidon Agrariërs worden niet bedreigd Vraag naar taakverdeling van de wethouders ',0/"Pe/^ remmen Haaien-dames verloren na zware wedstrijd van Barnevelds DWK GROOT SPORT TOERNOOI VOOR DE KPJ Haaien-adsp.: twee gewonnen wedstrijden Tweede team Haaien behoudt kans op het kampioenschap BOEKBESPREKING Groetjes uit Brussel Vreemdeling in Liverpool BURGEMEESTER RONDVRAAG DONDERDAG 25 JUNI 1970 LEUSDEN De dames van De Haaien hebben deze competitie geen geluk ge had om juist In dezelfde poule te zitten als het damesteam van DWK uit Barnc- veld. De DWK-dames speelden vorig jaar nog als bondsteam. In iedere andere poule waren de dames uit Leusden ze ker als kampioen uit het water gekomen. Al met al toonden de dames van De Haaien, dat zij in deze klasse eigenlijk niet meer thuis horen. De DWK-meisjes hadden met dit volledige team van De Haaien veel moeite. Het scheelde dan ook zeer weinig of onze plaatselijke dames hadden een eervol gelijkspel in de wacht gesleept. Het was voor beide ploegen een zeer zware wedstrijd, die slechts in de laatste minuut beslist werd. Het team van De Haaien is over het geheel sneller, dan DWK. Dit bleek reeds vanaf het be gin. Direct gingen de meisjes met hun grotere ervaring toch de eerste schoten te lossen op de goed het doel verdedi gende Thea v. d. Hengel die haar plaats in het doel steeds meer waar gaat maken. De snelheid van De Haaien da mes zorgde er voor, dat zij tot een goe de aanval kwamen. Met een hard schot wist Dicky Duins- bergen de DWK keepster te pa~seren. Hier na kwamen er heel wat kansen voor de DWK dames. Men speelde echter te wei nig op him ervaren speelster mej. Bruine- kreeft om tot succes te komen. Toch wist de DWK midvoor tot de gelijkmaker te komen. Mejuffrouw Bruinckreeft wist met een goede bal de stand in het voordeel van DWK te brengen (12). Dit was tevens de ruststand. De laatste helft konden De Haaien met goede moed beginnen. Immers, alles ■wees erop, dat men DWK toch zeker een gelijkspel zou kunnen afdwingen. Jam mer was het, dat de snelle speelster Ger- da Roest deze maal zeer zwak speelde. Ook de schoten van Nel v. d. Boom kwa men niet erg uit de verf. Direct na het fluitsignaal van scheids rechter Van Dorp gingen De Haaien- dames fel in de aanval. Dit resulteerde in een mooi doelpunt van Dicky Duins- I bergen (22) Hierdoor werd ook DWK wat feller. Men kon zien, dat deze wed- I strijd voor beide ploegen belangrijk was. Wonnen De Haaien, dan zou er een be slissingswedstrijd moeten komen. Thea van den Hengel wist haar doel echter op kundige wijze schoon te houden. De coach van DWK besloot tot een speel sterswisseling. Dit bracht in de DWK- ploeg inderdaad wat meer vaart. Met veel elan speelden de meisjes uit Barneveld zich naar een 42 voorsprong toe. Kenmerkend voor De Haaien was dat zij bleef doorvechten voor de overwin ning. DWK ging met zijn totale ploeg naar voren, een fout die bij een snelle ploeg als De Haaien spoedig werd afge straft. Verschillende kansen voor De Haaien ontstonden nu. De keepster van DWK vergat hierdoor waarschijnlijk de bal op de juiste wijze uit te gooien. Zij haalde de bal door achter de doellijn, wat een doelpunt betekende (43). Dicken Duinsbergen wist en-en hierna de stand op gelijke voet te brengen door een kleine kans zeer goed te benutten Dicky Duinsbergen speelde in deze wed strijd zeer sterk Helaas ontstond er bij een vrije worp voor het doel van De Haaien een misverstand. Men dacht dat deze bal nog niet genomen was. De fout die hier gemaakt werd was de volgende. Een Haaien-speelster gooide de bal die genomen 'roest worden terug naar een DWK-speelster, die tikt© de bal met haar hand door. Iedereen bleef liggen in de veronderstelling dat dit meisje de bal niet goed ving en zodoend© de bal nog moest nemen. Een slim DWK meisje waagde het erop en gooide de bal in het doel van De Haaien, keepster Thea van den Hen gel reageerde hier niet op, volledig in de veronderstelling dat de vrije bal nog ge nomen moest worden. Men zal hieruit geleerd hebben, al lijkt het onsportief, gooi d© te nemen vrije bal nooit naar je tegenstander. De DWK- meisjes konden na deze aantrekkelijke wedstrijd toch wel met een verdiende overwinning naar Barneveld terugkeren. LEUSDEDCENTRUM De KPJ kring Amersfoort organiseert op zondag 28 juni een groot sporttoernooi op de sintelbaan bij de sporthal in Amersfoort. Deze maal wordt de jaarlijkse Kring-Atletieksport- dag als een „open" sportdag gehouden. Dit wil zeggen dat iedere KPJ-er zelf kan uitzoeken en beslissen aan welke onderde len van deze sportdag hij of zij wil deel nemen. Aangezien de deelname van de af delingen wel te voren bekend moet zijn dient men dit op te geven bi j: Rikkie van Eijden, tel. 03496-264, or bij Gerard van t Klooster tel. 03425-421. Op het programma staat o.m. verspringen, hardlopen, hoog springen. kogelstoten, estafette, een plan kenrace, een golfproef, en volksdansen. „Jan is zo handig met zijn voeten!" LEUSDEN Eindelijk draaide het eerste Haaienteam van de Haaien weer op volle kracht. Met leuke, snelle combinaties wis ten zij het erste team van Poseidon vol ledig dol te draaien. Met uitblinker Wil lem v. d. Hoefakker in de geleden zullen de Haaien met dit team zeker nog kan sen krijgen op het kampioenschap. Zij zullen dan nog enkele zeer moeilijke klip pen moeten omzeilen. De Vest 2 en ZEW 1 zullen geduchte tegenstanders blijken ZEW zwom enkele jaren terug nog in de bond. Zij beschikken dus over ervaren po- loërs. In deze wedstrijd tegen Poseidon toon den de Haaien over snelle spelra te kun nen beschikken. Reeds vlug bleek dat zij in deze strijd in Scherpenzeel zouden meetellen. Uit een prachtige combinatie met Willem v. d. Hoofdakker wist Hans Brouwer de stand op 10 te brengen. Snel werd er door ge speeld. Willem Meyboom plaatste op Chris v. d. Wel. die met een prachtige om- haalbal de Poseidonkeeper totaal verraste 2-0. Poseidon kon terug komen nadat Imo Manten een zware overtreding voor een minuut uit het water werd gestuurd 2-1. Met deze stand ging ook de rust in. De laatste speelhelft werd direct snel begonnen. Poseidon moest aan de nood rem trekken, gevolg een strafworp in het voordeel van de Haaien. Meyboom nam dezo bal op formidabele wijze. In Scher penzeel beweert men dat de keeper nu nog naar de bal zoekt. 3-1. Na een goed opgebouwde combinatie tussen v. d. Wel en Meyboom was het LEUSDEN De jongens adspiranten van de Haaien doen het in deze competi tie lang niet onverdienstelijk. Nu weer wisten zij in een zeer goede wedstrijd ZEW te verslaan. Guus v. d. Linden was weer van de partij en dat is voor dit team noodzakelijk, daar anders het verband uit de ploeg is. Door vooral de hersens te ge bruiken konden de spelers van de Haaien deze snelle ploeg uit Ermelo met 20 de baas te blijven. Co de Rijk wist in de ach terhoede steeds weer goed op te ruimen en een aanval op te zetten. De wedstrijd tegen Triton Putten werd niet meer dan een formaliteit Slechts in het begin van de wedstrijd werd er leuk gespeeld Guus v. d. Linden maakte er met een afstandsschot 1-0 van. De zelfde speler wist er even later 2-0 van te maken. Maar ten Sprengers kon met twee mooie doel punten de stand nog verder uitbreiden 4-0 Na het goede doelpunt van Ries Pasker 5-0 was de aardigheid van deze wedstrijd eraf. Een iedor van de spelers ging pro beren een doelpunt te maken met het ge volg een geweldige chaos voor het doel van ZEW. Doelpunten bleven uit, zodat deze wedstrijd uitging als een nachtkaars Een ding hebben de jongens kunnen le ren uit dezez wedstrijd- blijf spelen. Een tegenstander is pas verslagen bij het eind signaal. deze laatste die de stand op 4-1 bracht. Nu was het hekv an de dam steeds meer kwa men de Haaien opzetten doelpunten kon den niet uitblijven. Snel ging de bal van de Smalen op hand van Willem v. d Hoofdakker, die kalm doorspeelde naar Hans BrouwerDeze deponeerde de bal met een mooi schot in het doel van Po seidon 5-1. De productieve Meyboom wist uit samenspel tussen de Smalen (voor de ze wedstrijd van vakantie teruggekomen) de stand nog verder uit te breiden 6-1. Chris v. d. Wel wist de eindstand nog op 7-1 te brengen. De spelers van het eerste Haaien-team zulen op 29 juni ZEW 1 te Ermelo ont moeten. LEUSDEN Vrijdag 19 juni moest het tweede herenteam van De Haaien aantreden tegen het team van Zeist Met verschillende invallers trokken zij te water om de kansen op het kampioen schap te verdedigen. Piet de Bree, Nico van Zanten en Hans Hamers waren om verschillende redenen (ziekte cn vakan tie) verhinderd. Men miste dus de kee per, de midachter en de linksachter. Voor deze spelers stelde men respectievelijk Dietrich, Co de Rijk en Henk Hols op Al deze spelers gingen echter met een grote strijdlust te water. Spoedig bleek het dat De Haaien voor wat betreft de snelheid Zeist de baas waren. Nu nog moest het bewijs geleverd worden. Met de totale ploeg werd er aangevallen. Wat echter vaak gebeurt, gebeurde nu ook. i Met een pracht van een afstandschot wist Zeist keeper Dietrich te verslaan (01). De instelling van De Haaien was ech ter goed. Men ging door. Ben Baks en Bortus Wallet wisten in de voorhoede steeds maar weer vaart te brengen. Ook Hans Hols is zeer snel, zodat deze voor hoede de verdediging van Zeist nogal eens voor problemen stelde. Het kon niet uitblijven: met een mooi schot wist Ber tus Wallet de stand in evenwicht te bren gen (11). Met deze gelijke stand werd de rust gehouden. Na de rust waren De Haaien ziender ogen sterker. Hans Hols wist de stand dan ook op 2—1 te brengen. Even nog leek het. erop dat Zeist tot de gelijkma ker zou komen. Geheel alleen ging een Zeist-speler op het doel van keeper Dietrich af. Met een ware noodsprong wist deze laatste echter te redden door de bal over het doel te tikken. Toen Ben Baks de stand nog even op 31 wist te brengen gedurende een periode dat er twee Haaien spelers op de kant stonden was het wel duidelijk dat De Haaien deze wedstrijd hadden gewonnen. Afgezien van enkele vreemde scheidsrechtelijke beslissingen gaf deze sportief gespeelde wedstrijd De Haaien uitzicht op het kam pioenschap. Dit laatste zal waarschijnlijk in gevecht met Neptunus moeten worden beslist. Jeroen Brouwers, een Nederlandse auteur die al enige Jaren in Brussel woont en werkt, publiceerde een bundel verhalen onder de titel „Groetjes uit Brussel". Na zijn nogal opzienbarende verhalenbundels „Het mes op de keel" (1964), en ,De toteltuin" (1968) verrast hij ons nu met een boek over Brussel. De Belgische hoofdstad komt er echter niet zo best af. Op de eerste bladzijden kan men o.m. lezen: „Iets langer dan een half jaar woon Je in Brussel, je verba zing begint af te bladderen. Dat Brussel op Parijs lijkt, zoals ook Jij aanvankelijk dacht, overigens zonder Conrad al gele zen te hebben, is even onwaar als de ana loge stelling dat Antwerpen op Amster dam zou lijken. Behalve, oppervlakkig gezien, enige schijnbare overeenkomsten met Parijs - bijvoorbeeld de straten zon der einde die iedere voetganger binnen korte tijd met ondraaglijk verdriet ver vullen, of het chaotische, hier ook onver draagzame verkeer, of de triomfboog of obelisk hier en daar, of de ongelooflijke hoeveelheid standbeelden en monumen ten, in Brussel, merendeels dusdanig naakt dat een hand of bloem of plooi het tussenbeens gedeelte schijnheilig bedekt is Brussel volstrekt uniek: deze door een wanprodukt als het Justitiepaleis overvleugelde stad is een kitscherige, na- aperlge en karakterloze opeenstapeling van monstruoziteiten, griezeligheden en gedrochtelijkheden zonder weerga in Eu ropa, verzameld uit de gehele wereld, aangevoerd van alle windstreken". Brouwers mag dan niet enthousiast over Brussel zijn, hij kent de stad in ieder geval op zijn duimpje, vooral waar de plaatsen sfeer en herinnering oproe pen aan literatuur en schrijvers. Ook van deze kant bekeken, signaleert Brouwers het betrekkelijke. De bundel bestaat uit een achttal ver halen. Het zijn nuchtere, maar plastisch geschreven verhalen, met veel humor en ironie. „Groetjes uit Brussel", kreeg als onder titel mee: „ansichtkaarten over liefde, li teratuur en dood". Deze ansichten vormen een voorbeeld van gevoelvolle, boelende essayistische vertelkunst voor liefhebbers van betere literatuur. Jammer voor Brussel dat de groetjes iets anders uitpakken dan men gewoon is, maar daar kan noch Brussel, noch Jeroen Brouwers iets aan doen, zo blijkt uit de bundel. De prijs ƒ9,90. Uit gever: Mantaeu, Brussel/Den Haag. Aan bevolen! T. v. d. K. „Vreemdeling in Liverpool", één stad twee werelden. Een actuele roman, die een brandende kwestie aan de orde stelt, maar daarbovenuit de geschiedenis van een grote liefde weergeeft. Auteur: G. R. Fazakerley. Uitgever: La Rivière en Voorhoeve te Zwolle. Prijs ƒ10,90. Het boek speelt, zoals de ttiel al zegt, in Liverpool, maar het toneel had even goed elke andere Engelse stad kunnen zijn. Een city met een immense opeen stapeling van huizen, een woud van rook- spuwende schoorstenen en een wirwar van steeds maar nieuwe bouwprojekten. Een menselijke bijenkorf vol zoemende activiteit. Iedereen heeft er zijn plaats. Zijn plaats.en hier is 't waar de tra gedie begint. In het moderne Albion, waar alle burgers gelijke rechten en ge lijke kansen hebben, is dat voor een ontwikkeld man. een boekhouder met de nodige praktijkervaring, een bureau met paperassen. Hoe komt het dan dat Jacob Nelson het maar niet verder kan bren gen dan tot een bezweet spittende bouw vakker en een nog zwaarder sjouwende havenarbeider? Nelson is een kleurling. Zijn huid is ter nauwernood donkerder dan die van alle andere mensen met een Brits paspoort. Maar juist dat ternauwernood splijt een diepe kloof open tussen de carrière waar van hij droomt en de werkelijkheid. Er is geen werk, geen onderdak, geen vriend schap De kleurlingenwijk slokt hem op, hij vergrauwt tot een naamloze in de altijd bezige stad. Dan is er opeens een venster op het geluk. Een blank meisje stelt belang in hem, geeft hem iets van haar vriend schap. Spontaan in het begin: aarzelend daarna, tot de traag gerijpte overgave als de vrucht van een paradijsboom in Ja cobs hand valt. Het wordt een liefdes verhaal dat slechts in de meesterwerken van de wereldliteratuur zijns gelijken vindt. Twee zwakke mensenkinderen met elk hun egoïsme, hun vrees voor het oordeel van anderen, hun angst voor morgen, groeien boven zichzelf uit. Hun liefde slaat een brug over alle vooroordelen heen. Maar wat betekenen twee mensen tegenover de massa? Vooral als zij kwets baar zijn door hun overgrote liefde? Juist als de toekomst een vage glimlach op haar strakke gezicht begint te plooien, barst het brute geweld los. En als in Li verpool alles weer zijn gewone loop her neemt, als de zon weer opgaat over een nijvere stad die ijverig de sporen van de vorige nacht poogt uit te wissen, staat Jacob Nelson oog in oog met het grootste mysterie van het bestaan, met geboorte en dood. Dood voor de zwakke Jenny, le ven voor het kind dat zij althans ter wereld bracht. Jacob neemt het enige be sluit dat zijn halfbloedkind althans een kans op geluk biedt Een goed opgebouwd verhaal, boeiend en plastisch geschreven. Tenslotte nog iets over de auteur. Fa zakerley weet waar hij over schrijft. Ge boren en getogen in Liverpool kent hij de stad als geen ander. Slechts de oorlog bracht hem buiten zijn geboorteplaats. Eerst werkte hij voor de Britse Intelli gence in Afrika. Daarna vertrok hij naar het Oosten en vocht in Birma tegen de Japanners. Naast talloze artikelen in al lerlei bladen schreef hij verschillende ro mans. „Vreemdeling in Liverpool" was een topper, die in Engeland gretig aftrek vond en die behalve in het Nederlands ook in het Frans en het Duits is vertaald. De buitenlandse pers liet zich over „Vreemdeling in Liverpool" terecht uit in lovende kritieken. T. v. d. K. LEUSDEN Bij wijze van conserve rende maatregel nam de raad in de ver gadering van 20 mei jl. een voorbcrei- dingsbesluit voor het gebied, dat bekend staat als Den Treek. De aanleiding tot het nemen van dit bcaluit was het vervallen van de meldingsplicht met ingang van 1 augustus 1970 n* welke datum de be scherming van nri uirgebieden.zal moeten geschieden via de gemeentelijke bestem- mingspl'r.m n. Nu is het zo. dat naast Den Treek in de gemeente nog meer gch'-. n zijn van land schappelijke of natruvv. rteuschappelijke aard Op has:s van 'n inventariserend on derzoek zijn in het streekplan -Utrechtse Vallei en Eemlad 'n aantal terreinen als „Natuurgebied" aangeduid waarbij nog 'n zekere rangorde is aang"' vn naar de mate van belangrijkheid in lai.dshappe- lijk of natuurwetenschappelijk opzicht. In eerste instantie hebben B. en W. ge meend deze terreinen niet in het genomen voorbereidingsbesluit te moeten betrekken omdat zijnzijds ongewenste repercus sies vrezen op de agrarische bedrijfuit- oefening in het betrokken gebied vanwege de vertragende factor, welke een voorbe- reidingsbesluit nu eenmaal voor bouwaan- vragen met zich meebrengt en omdat an derzijds het feit. dat de Stichting De Boom eigenaresse van de betrokken grond is, naar onze mening voldoende waarborg biedt, dat de te beschermen waarden van deze gebieden niet zullen verminderen. In een gesprek met vertegenwoordigers van de provincie Utrecht is echter geble ken. dat het provinciaal bestuur zelf ook weer op aandrang van hogerhand be schermende maatregelen zal nemen indien het gemeentebestuur terzake in gebreke mocht blijvn. Onder deze omstandighe den lijkt het ons verstandig, dat de ge meente deze zaak aanhoudt omdat zij dan in ieder geval zelf vaststelt wat oe inhoud van het voorbereidingsbesluit zal zijn. In het thans voorgelegde ontwerp-voor- berciclingsbesluit is rekening gehouden met de reeds genoemde rangorde in hel streekplan. De voorschriften voor het gebied van de 3e orde zijn minder strin gent clan voor liet overige gebied om aan de normale agrarische bedrijfsvoering zo min mogelijk belemmeringen ln de weg te leggen. Abusievelijk is in hetv oorstel beho rend bij uw besluit van 20 mei Jl. ver meld, dat ook de Leusderheide in het ont werp voorbereidingsbesluit begrepen was Alleen Den Treek viel onder het voorbe reidingsbesluit. Thans brengen B. en W. ook de Leusder heide met nog enige gebieden onder de werking van het te nemen voorbereidings besluit. Deze gebieden zijn opgenomen in de herziene lijst van natuurgebieden, waar door zij gekwalificeerd zijn om aangewe zen te worden als meldingsgebied, ware het niet dat de meldingsplicht op 1 augus tus a.s. vervalt. De heer Roggekamp gaf uitleg over wel ke gebieden het hier ging Het betrof de gebieden ten oosten van Leusden-centrum (Lapeerseweg-Moosterweg), rond Kasteel Stoutenburg. rond Huize de Boom en het Heuvelruglandschap De Leusderheide-Den Treek Vanzelfsprekend spelen de agrari sche belangen een rol, maar burgemees ter Schneiders zag die problematiek niet al te zwaar De normale voorzieningen op de agrarische bedrijven passen zich vrij wel normaal aan bij deze opzet. Raadslid Van Woudenberg (CHU) maak te zich nog wel enige zorgen en infor meerde naar de mogelijkheid van schu- rcnbouw.é Hij dacht dat daarmee b.v nog wel eens problemen zouden kunnen ontstaan. De heer Van Dijk (KVP) vroeg of deze plannen ook ter inzage gelegd werden. Burgemeester Schneiders zei dat de be stemmingsplannen inderdaad ter inzage gelegd zullen worden en gepubliceerd zul len worden. LEUSDEN De rondvraag in de raads vergadering van woensdag jl. deed weinig praatstof opwaaien. De heer J. J. Mande- maker (PvdA) informeerde naar de taak verdeling van de wethouders Een jaar ge leden heeft men de raad er van in kennis gesteld, dat de taakverdeling der wethou ders zou geschieden. Dat bleek nog steeds niet gebeurd te zijn. Voor wethouder Bij- leveld betekent dat. dat hij zich belast met o.a. het Groenesterproject, bejaarden zorg. diverse zaken met betrekking tot klein- en middenbedrijf. Wethouder Zand- brink zal voornamelijk de agrarische be langen onder zijn portefeuille krijgen Met dit laatste teonde de heer Mandemaker zich tevreden gesteld. Alhoewel hij zich afgevraagd had wie die agrarische belan gen onder zijn hoede zou nemen. Burgemeester zei o.m. dat er nog wat taken te verdelen waren en dat men zich in september daarover verder wil bera den. De heer Mandemaker informeerde tevens naar de mogelijkheid van wijkra den. Burgemeester Schneiders vond dit niet direct van belang voor de gemeente Leusdei i Hij zag meer in gespreksgroepen en hearings. Ook werd er nog even gesproken over de schade aan diverse wegen in Leusden Dit heeft de volle aandacht van 't gemeen tebestuur. Een deel van de Trekerweg zal zeker zo spoedig mogelijk opgeknapt die nen te worden, Ook wijziging van de kom namen van „Hamersveld" en „Leusbroek" werden door de heer Mandemaker nog eens aan de kaak gesteld. Hij wees de burgemeester in dit verband op de inhoud van enkele ingezonden stukken in plaatse lijke couranten. De burgemeester was er echter van overtuigd, dat aar deze zaak voldoende aandacht besteed was. Er is uitvoerig over voorgelicht en dat de oude bevolking er nog niet helemaal aan wen nen kan is logisch. Over een paar Jaar ziet iedereen het veel meer a-s een een heid en zullen al die gevoeligheden tot het verleden behoren, r :ende de burger vader. Bovendien wees hij er op dat er nog voldoende namen bewaard blijven die vanouds met de gemeente verbonden zijn. Hij dacht in die verband aan „Ros senberg" en „Rozendaal". De heer Van Woudenberg (CHU) wees er op dal er nog verschillende plaatsnaam bon i r'ct a: „epast zijn. Het betreft hier Air.. borden. Daar wordt overigens hard aangewerkt, aldus de burgemeester Het in studie zijnde plan voor nieuwe bor den, zal in het najaar stellig uitgewerkt worden. De heer Van Tiel (VVD) wees op de gevaarlijke verkeerssituatie in de smalle en drukke Hohorstlaan. Hij verzocht het gemeentebestuur daar drastische maatre gelen te nemen door b.v. eenrichtingver keer of een parkeerverbod in te voeren

Leusder Krant | 1970 | | pagina 4