TWEE LEIDSTERS KINDER- Geslaagd jaarverslag van Het Palet SPEELZAAL MMEM AFSCHEID Tweede prijs vv AchterveEd-2 Kerkdiensten GEEN TUINFEEST ZONDER EEN BARBECUE JEUGDRAAD BIKINI GESTOLEN Gevonden Expositie Jeanne Marleau is verlengd GESLAAGD FOTO- EN TEKEN WEDSTRIJD VAN „De Treeklopertjes" groeit en bloeit In Buiteniust-toernooi ACHTERVELD Het tweede team van de voetbalvereniging „Achterveld" heeft in het „Buitenlust toernooi" *ran de v.v. „Kieviten" te Voorthuizen de tweede prijs veroverd. Behalve de organiserende ver eniging en Achterveld, namen ook het Utrechtse RUC. Veense Boys. Scherpen zeel en DOSV aan het toernooi deel. Ach terveld bereikte de finaleplaats door een forse zege op Kieviten. Zij wonnen met 6—0. In de finale kwam Achterveld uit tegen DOSV. In een spannende strijd deel den de beide finalisten de punten. Uitslag 2—2. Om de winnaar van het toernooi aan te wijzen moesten hierna strafschoppen genomen worden. De twee eerste series eindigden onbeslist. In de derde serie ten slotte maakte DOSV één doelpunt meer. Hierdoor werd Achterveld naar de Ove rigens heel eervollle tweede plaats ver wezen. LEUSDEN Aan de Technische School slaagde voor het diploma metaalbewer ker de heer C. Ruiter te Leusden. ZONDAG 5 JULI 1970 LEUSDEN CENTRUM: N.H.K 10 u. ds Julius uit Midslan i9 u. ds v. d. Brug uit Woudenberg. R.K. kerk za 7 u zo 7.30. 9 u Hoog mis; 11 u.:; 17.30 u.:, en 6.30 u.: Lof Li USDEN-ZUID: N.H.K. 10 u.: ds Willemse uit Doorn spijk; 18-30 u. ds Corts uit Vianen. R.K Huize Don Bosco: 8.30 en 10 u Hoogmis; 11.30 u.: AMERSFOORT. ds G.K. Opstand, ngskerk 9.30 Rosendaal; 5 u. ds Engel kens Nieuwe Leusderkerk: 9.30 u Evange lisatie dienst o.l.v. dhr Buwalda; 5 u. ds Roggeveen. Gedeelde belangstelling: zowel voor fotograaf als voor het verdrietige jongetje in het midden. Toch was het geen ver drietige bijeenkomst. De kinderen werden getrakteerd op limonade en koekjes. ACHTERVELD Evenals vorig jaai organiseert de Achtervcldse Jeugdraad ook deze zomer weer een creatieve foto- en tekenwedstrijd. Hieraan kan door alle in woners worden d« genomen. Het bezit van zelfs de meest eenvoudige camera behoeft geen reden te zijn om niet in te zenden. Een deskundige jury zal de inzen dingen beoordelen en zij zullen originali teit zeer zeker hoog waarderen. De organisatoren hopen ook op een grcot aantal Inzendingen van teken- en schilderwerk. Juist deze inzendingen kun nen f'o e::positie \an al hetgeen bij het bcs'n van de Jeugdraad binnenkomt, bijzonder aantrekkelijk maken. De inzendingen worden ondergebracht in de navolgende categoriën: kinderen t/m 12 jaar, jongeren t/m 16 jaar, 17 jarigen en ouderen. Inzendingen kunnen geschie den tot 15 september a.s. meer exquise hapjes en sausjes kunnen bereiden. Maar bij deze gezellige vrije tijdsbeste ding geldt ook voor de beginner „Oefening baart kunst". U moet niet denken dat vlees alleen het voornaamste is bij een barbecue, want geen enkel stukje vlees komt tot zijn recht zonder een verrukkelijke saus of stukje kruidenboter. Mocht u geen held zijn in het gastronomisch kunnen, dan zijn er voor u verschillende sausjes te verkrijgen bij uw supermarket of delicatesse zaak in uw omgeving, maar een Jekkere kruiden boter kunt u allicht zelf maken! Eén voor beeld zal ik u geven waarop u zelf enige varianten kunt bedenken, men neemt een pakje boter of margarine dat enigszins zacht is en voegt daaraan toe, het sap van een citroen, peper en zout, theelepel ker- rypoeder, theelepel paprikapoeder, fijn gehakt peterselie en een paar druppeltjes worcestersaus, roert dit goed door elkaar. Maak er een rol van en vouw dit in vet vrij papier en laat het opstijven in de koelkast, waarna men er plakken van kan snijden. Zij die graag met knoflook ko ken kunnen dit ook in hun kruidenboter verwerken. Schaaltjes met stukjes tomaat, augurk, groene paprika, komkommer en chips vormen een leuk garnituur bij de geroos terde stukjes vlees. Het aantrekkelijke van een barbecue is .dat iedereen in de gelegenheid is om zelf zijn spitje of stuk je vlees te roosteren. Hierbij zal een koele dronk niet uit kunnen blijven, hetgeen een ongedwonge sfeer teweeg brengt waaraan vele na deze spannende tijd zeker behoef te hebben. De vrouwen raad ik aan: zet uw man eens aan dit karwei, iets waartegen hij wel op zal zien, maar waar hij, nadat hij het eenmaal met succes gedaan heeft, niet meer vanaf te houden zal zijn. Is het im mers niet zo. dat een ieder zich aangetrok ken voelt door de romantiek rond zo'n houtkoolvuur? U zult wel eens de helpen de hand moeten bieden bij het samenstel len van sausjes of kruidenboter en bij het inkopen van vlees of kip, maar dat is iets wat uw man zeker waarderen zal. Tevens raad ik u aan, u niet te laten verleiden een luchtige zomerjurk of iets van die aard aan te trekken, iets waar van u later op de avond geen spijt van zal krijgen. Indien u zich in een broek- pak of een trui met een lange broek ge stoken hebt, zult u de kilte van het late uur beter kunnen doorstaan. Voor hen die er plezier in hebben om met recepten te experimenteren adviseer ik het boekje uit de serie tv-boekjes van Ben J. Kuyper: 50 barbecue-recepten. Zij die hun eerste houtskoolvuurtje tot ontbranding brengen wens ik veel succes en smakelijk eten maar vooral een fijne zomeravond. Janus Visser vrouw Boks en mevrouw Van Heese tut Woudenberg hebben vrijdagmorgen af scheid genomen van de kinderen en tal van aanwezige moeders, omdat zij gaan verhuizen. Ook mevrouw De Boer uit Woudenberg neemt afscheid a's leidster, maar zij kon niet aanwezig zijn wegens ziekte. Juffrouw Trix en juffrouw Tilly, zoals de beide scheidende leidsters door de kinderen werden genoemd, kregen me de namens de kinderen, een cadeau aan geboden. De kinderen werden gctraclecrd op limonade. Mevrouw Geusenbroek uit Leusden, hoofdleidster van de kinderspeelzaal, hield Mevrouw Geusenbroek deelde mee, dat momenteel kinderen uit Amersfoort, Leus den, Woudenberg en Hoevelaken naar de kinderspeelzaal worden gebracht. In het najaar zal over het kinderspeelzaalwerk een discussie-avond worden gehouden. WAAROM EEN SPEELZAAL? De ontwikkeling die het kind doormaakt tussen 2 en 4 jaar is van wezenlijk be lang als basis voor zijn verdere ontplooi ing. Daarom mag die ontwikkeling niet overgelaten worden aan toevallige om standigheden, zoals b.v. „enig" kind zijn. Een saluut aan de scheidende leidsters van één der kinderen. Een deel van de aanwezige moeders bij de afscheidsbijeen komst. Deze speclzal, waar de kinderen zich kunnen uitleven en leren spelen met hun leeftijdgenoten, is van maandag tot en met vrijdag geopend, achter in de be waarschool aan de Ooievaarshorsterweg van 8.3012.00 uur. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door mevrouw Van Heese. tel. 0349 10106. ACHTERVELD Van een waslijn aan de Waller van Amersfoortstraat v/erd een bikini van de waslijn gehaald. De gedu peerde eigenaresse, mej. Joke de Jong hcopt dat hier geen sprake is van diefstal, maar van een grap. Zij rekent er dan ook nog op dat haar badpak op de een of andere wijze weer in haar bezit komt. ACHTERVELD Gevonden een badtas met inhoud. Terug te bekomen bij L Huurdeman, Engweg 1. LEUSDEN/ZUID In deze weken, waarin door menige leerling van onze scholen zonder een greintje verdriet de deur van de school voor de laatste keer dichtgeklapt wordt, zullen er enkele leer lingen zijn, die met minder plezier de laatste stappen door de hen zo vertrouw de gangen zetten. Voor hen wordt het nu allemaal ernst: het zijn de leerlingen, die de lagere school gaan verwisselen voor de ..MIDDELBARE SCHOOL". Net als destijds, toen ze van de kleuterschool overstapten naar de grote school, hebben ze weer dat onzekere gevoel. Toch heeft zo'n afscheid van je oude, trouwe school ook nog een feestelijk tintje; hel besef, dat je er na de grote vakantie helemaal bij zult gaan horen maakt je een beetje trots en je voelt je meteen een flink stt:k groeien! Daarom bied je dan ook met veel allure de leerlingetjes en leer krachten van je school een feestavond aan, samen met je klasgenootjes, ter gele genheid van het „afzwaaien". Aldus geschiedde het op de Openbare Easisschool ,,'t Palet" te Leusden/Zuid. Vrijdagavond 26 juni j.l. was het zover, de zaal van café-restaurant De Mof aan de Arnhemseweg te Leusden was voor de ze avond in handen van de zesde-klassers van ,,'t Palet" en het moet gezegd worden dat van de gelegenheid flink gebruik werd gemaakt. De feestavond werd door de organisato ren zeer orirmeel een .jaarverslag" ge noemd. waarin alle gebeurtenissen van het schooljaar 19691970 m de vorm van een televisie-documentaire de revue zou den passeren. Om 8 uur sprak „omroeper", de heer J A. ter Maten, een openingswoord, dat gelijktijdig een welkomstwoord aan de aanwezigen was, waarna gestart, kon wor den met het programma van de avond. Op dat programma stond een grote reeks van liedjes, dansjes en toneelstuk jes vermeld, die stuk voor stuk in het te ken stonden van het schooljaar, dat pas beëindigd was. Geopend werd met „Muzikaal Palet", dat zeer goed ontvangen werd door de zaal. die tot de laatste stoel bezet was Ook de andere onderdelen van de feest avond werd door de toeschouwende ouders, broers en zusjes en andere be langstellenden ten zeerste gewaardeerd, zodat iedereen op het-eind van de avond, om ongeveer half elf met een zeer tevre den gevoel huiswaarts keerde. LEUSDEN/CENTRUM De expositie van de Amersfoortse schilderes Jeanne Marleau, in de etalages van de firma Lies hout aan de Hamersveldseweg is met drie weken verlengd. Men heeft hiertoe besloten omdat er veel belangstelling voor bestaat. Er han gen nu vijf andere schilderijen te, weten: Zeehond, een schilderij wat in het kader van de acties tegen de zeehonden jacht, een tijd in het Corderius Lyceum te Amersfoort heeft gehangen. Verder een groot abstract schilderij met als naam „race". „Kennemer duinen", Soester dui nen en „Diepzee romance". Degenen die belangstelling hebben voor de schilderijen kunnen zich wenden tot Jeanne Marleau, pseudoniem van Me vrouw J. Bender-Heijtmeijer, Ringweg, Randenbroek 76 c, Amersfoort, telefoon 03490-20186. De twee scheidende speelzaal leidsters werden verrast met een prachtig cadeau. Hier de overhandiging door de kinderen. Halvedagspeelzalen kunnen naast het gezin een belangrijke funktie vervullen bij de opvoeding van jonge kinderen, om dat zij mogelijkheden kunnen bieden, die een kind thuis niet altijd kan krijgen (spel met leeftijdgenoten, zelfwerkzaam heid, veelsoortig speelgoed) De peuter heeft een eigen leefwereld nodig, aangepast aan zijn verlangens en mogelijkheden Maar al te vaak leven zij in een omgeving, die onvoldoende aange past is aan hun behoefte (verkeer in de straat te gevaarlijk, speelhoek afwezig of te klein, speelgoed te eenzijdig) „Peuters" zijn in ons land een vergeten groep in de jeugdzorg. Toch is een juiste begeleiding van deze peuter een nood zaak In de ervaringen, opgedaan door het kind tussen het tweede en vierde jaar blijkt de basis te liggen, waarop la ter het onderwijs gefundeerd moet wor den (waarneming, begripsvorming). Ook de ontwikkeling van het jonge kind als individu is gebaat bij een tijde lijke opvang in groepsverband, waar hij zich kan .neten en afzetten tegen de groep. In de speelzaal kan hij zijn eerste schuchtere ervaring opdoen voor zijn la- terere sociale aanpassing en langzamer hand wennen uit eigen beperkte kring los te komen en anderen te accepteren en waarderen. De peuter kan er spelen naar eigen keuze zowel aktief als passief Hij kiest zijn speelgoed en speelt ermee op eigen wijze, zodat hij de kans heeft te ontdek ken, wat hij ermee kan doen en op welke wijze. Verder kunnen de kinderen bij goed weer, onder leiding, in het bos spe len. (Van de redaktie) LEUSDEN/ZUID Op 13 oktober 1969 werd in Leusden/Zuid in het schoolge- bouwtje aan de Ooievaarshorsterweg ge start met een zogenaamde kinderspeelzaal voor kleuters/peuters van 2 tot 4 jaar. Deze zogenaamde crèche werd een groot succes. Er werd met achttien kinderen begon nen, maar dit aantal groeide al snel uit en nu kan men op zo'n veertig kinderen per morgen rekenen, in totaal brengen nu zo'n honderd moeders bun kinderen naar deze speelzaal, waar zc onder de hoede komen van enkele erv. ren leidsters. Twee van hen, tevens de initiatiefneemsters, me- een korte afscheidsspeech. Zij memoreer de het ontstaan van de crèche en stelde verheugd vast, dat het gelukkig van de grond is gekomen, dankzij de inspanning van alle medewerksters en ook dankzij de hulp van de Stichting Jeugdbelang en de gemeente Leusden. „Er is veel moeite voor gedaan," aldus mevrouw Geusen broek, „maar het is gelukt. Ook nu twee leidsters vertrekken kunnen we doorgaan, omdat anderen zich bereid hebben ver klaard het werk over te nemen." Die anderen zijn dan mevrouw Hoger- brug uit Woudenberg, die kleuterleidster is en in het bezit van een hoofdakte, me vrouw te N'uil uit Woudenberg en me vrouw Geusenbroek zelf uit Leusden, die tevens de hoofdleiaster is. Nu de meeste jongeren hun examens achter de rug hebben en het merendeel van hen wel geslaagd zal zijn, worden er weer evenals andere jaren verschillende feesten georganiseerd. Zij die een beetje een tuin om hun huis hebben liggen p.refereren met deze mooie zomeravonden een feestje in de tuin bo xen een feestje in huis. Dat een tuinfeestje een mooie aanleiding is om daarbij een barbecue te houden laat zich niet moeilijk raden. Dat dit prehistorische tafereeltje al ja renlang in Amerika en Australië een ge woonte is om een gezellige avond door te brengen, kunnen wij doorsnee Hollanders niet goed begrijpen, maar ik verzeker U dat na uw eerste deelname aan zo'n bar becue uw mening daaromtrent wel enigs zins veranderd zal zijn en dat u een bar becue als een onmisbaar onderdeel van tuinfeest zult gaan beschouwen. Een barbecue is een apparaat waarin een houtskoolvuur wordt gestookt en waar boven het vuur een rooster is aan gebracht waarop men stukjes vlees .vis of kip kan roosteren. Een barbecue is voor de smalste beurs toereikend, als men be denkt dat de eenvoudigste uitvoering van dit apparaat slecht plm. 25 gulden kost. Naar gelang de grootte en verdere toebe horen zullen deze apparaten in prijs stij gen. Maar voor plm. 60 gld. kan men al bogen op een prachtig geoutilleerde bar becue. Zelf kan men een barbecue bouwen met behulp van bakstenen en het rooster uit de oven van moederlief. Voor plm. 2,50 koopt men bij de kolenhandelaar een zak houtskool dat voor circa 3 uur vuur kan zorgen Het aansteken van een houtskool vuur kan het beste met spiritus gebeuren, voordat het vuur goed brandt en heet ge noeg is om erboven te gaan roosteren is er wel een kwartier tot twintig minuten verstreken. Wat gaan we nu roosteren? Voor hen die voor het eerst een barbecue houden adviseer ik om bij de slager varkensvlees te halen, omdat dat vlees voor dit doel uitstekend geschikt, is. Ik denk hierbij aan varkenshaasjes of kleine dunne karbona des of stukjes vlees aan een stokje gere gen, uw slager zal u zeker kunnen hel pen bij de hoeveelheid die u ongeveer no dig zal hebben te bepalen. Geroosterde kippepootjes of kleine lamskoteletten zijn ook hapjes, die hun weg naar de lekker- bekjes wel zullen vinden. Zij, die meer ervaring hebben in het houden van een goede barbecue zullen wel

Leusder Krant | 1970 | | pagina 3