Bewoners unaniem afwijzend tijdens openbare commissievergadering Leusder Courant: TRAININGSCENTRUM MOTEL-PLAN IN LEUSDEN/ZUID GUNSTIG ADVIES COMMISSIE VAN RUIMTELIJKE ORDENING Commentaren/meningen De gemeente, Pon en het algemeen belang Reakties op de redaktionele commentaren en meningen in deze rubriek zijn altijd welkom. Het adres is Leusder Courant, Postbus 67, Barneveid. (Van de redaktie) VERKLARING LEUSDEN/CENTRUM Vorige week woensdagavond werd in het Hervormd Centrum aan de Asschatterweg een open bare commissievergadering gehouden. Het betrof een bijeenkomst van de commissie voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuis vesting, die het plan besprak tot aanleg van een trainingscentrum en motel in een parkgebied tussen de Roo van Aldewerelt- laan en de spoorlijn in Leusden/Zuid. De voorzitter van de commissie, burge meester mr F. J. H. Schneiders, schetste aan het begin van de vergadering de ont wikkeling van dit plan en vertelde, dat hierover reeds een besloten vergadering was geweest met de belanghebbende om wonenden (van de Roo van Aldewerelt- laan). „Het initiatief van dit plan komt van de gemeente. We willen trachten om samen met Pon voor deze „dode hoek" een aantrekkelijke landschappelijke op lossing te vinden. We zijn er van uitge gaan, dat het plan zowel stedebouwkun dig als landschappelijk acceptabel dient te zijn en we geloven dat we met dit plan in deze opzet zijn geslaagd. Hoewel de firma Pon het trainingscentrum en het motel aanvankelijk aan de oostzijde van de spoorlijn had geprojekteerd naast het nu in aanbouw zijnde kantoorgebouw, heeft men van de zijde van Pon geen be zwaar tegen de nieuwe plaats, in de drie hoek in een parklandschap. Het gemeen tebestuur is over de resultaten bijzonder tevreden. Dit plan biedt de mogelijkheid tot het scheppen van een beter wegen stelsel, waardoor Leusden/Zuid gemakke lijker aansluiting zal krijgen op het struc tuurplan Leusden /Centrum." De gemeente-architect, de heer Rog- genkamp, gaf hierna een overzicht van de wegenstructuur in dit gebied nu en in de toekomst. Vanaf de Ringweg rond Amersfoort zal een brede provinciale weg. de P 10, via Leusden/Zuid langs de spoorlijn naar Woudenberg komen te liggen. Verder zal langs deze weg, aan de zuidzijde, een parallelweg wor den aangelegd, die aan de zuidelijke begrenzing van het betreffende plan een aftakking krijgt naar de Koningin Julianalaan en de Willem de Zwijger- laan. Vanaf de P 10 zullen dan aftak kingen komen naar deze parallelweg, zodat het trainingscentrum en het mo tel vanaf de provinciale weg gemak kelijk bereikbaar zullen zijn. Aan de noordelijke zijde van het plan zal Leus den/Zuid een autoverbinding krijgen, onder de P 10 door, naar Leusden/ Centrum. BEPLANTING De tuin- en landsehapsdeskundige, de heer W. C. G. Boer uit Bergschenhoek. die het plan heeft ontworpen samen met de stedebouwkundige van Leusden. de heer D. Zuiderhoek, gaf een resumé van de mo tieven voor het hoe en waarom van de groenbeplantmg zoals het plan aangeeft. Hij zei ervan uit te zijn gegaan, dat de bestaande landschappelijke structuren zo veel mogelijk bewaard dienden te blijven. „Wat er is, is zonde om weg te doen," was zijn motto. Wei geeft het plan vrij veel waterpartijen te zien, die aangelegd dienen te worden. „Die kunnen dan mis schien onder meer gebruikt worden voor roeien, kanoën en vissen en in een later stadium kan daar misschien ook nog een beperkte zwemgelegenheid worden ge creëerd." „Uiteraard." aldus de heer Boer, „wordt het moeilijk om het gehele karakter van het betreffende landschap ongeschonden te laten. Er zullen niet alleen bomen moe ten worden geplant, maar vooral ook veel struiken. Het is de bedoeling, dat deze be planting dusdanig wordt uitgevoerd, dat het trainingscentrum en het motel, die niet hoger zullen worden uitgevoerd dan twee bouwlagen, vrijwel niet te zien zul len zijn." Een vertegenwoordiger van de Roo van Aldewereltlaan las een verklaring voor namens zijn medebewoners. „Met dank voor de goede bedoeling en de oprechte waardering voor de initiatie ven van het gemeentebestuur." zo be gon dit communiqué, maar al spoedig bleek, dat de bewoners ondanks nader beraad op een reeds eerder ingenomen standpunt bleven staan: ze juichten het gehele plan in de huidige opzet be slist niet toe. „De wens tot behoud van het bestaande levensklimaat prevaleert bij ons," aldus de woordvoerder, die verder gedetailleerd de bezwaren ver der naar voren bracht. Een belangrijk punt in de overwegirg bleek wel de ge vreesde toename van de geluidshinder te zijn, mede door de verkeersweg en het motel, restaurant, benzinestation en trainingscentrum Eén van de aanwezige bewoners merkte bovendien nog op. dat hij ietwat huiverig stond tegen het begrip motel. ,Wat voor een motel wordt het?" wilde hij weten, „bestemd voor alle vervoer, voor vracht auto's of alleen voor personenvervoer. En hoe zit het met de openingstijden, is er dag en nachtservice?" Andere vragen: „Wat. is de garantie omtrent de bebou wingsgraad van het betreffende plan? Ik ben bang dat het uiteindelijk toch volge bouwd zal worden." IN TOTALITEIT ZIEN Burgemeester Schneiders was zichtbaar teleurgesteld door de afwijzende houding van de Roo van Aldewereltlaan-bewoners. „We moeten de ontwikkeling van dit stuk grond bekijken in het licht van de toe komst. Dit plan is niet alleen in het be lang van de bewoners van Leusden/Zuid, maar straks heel beslist ook voor de bewo ners van de gehele meente Leusden zodra de urbanisatie is voltooid. Het is niet de bedoeling de bebouwingsgraad van 10% te intensiveren. Door dit plan, willen we de zaak in de hand houden, want als er niets met dat stuk grond gebeurt, ziet het gemeentebestuur de kans groot worden, dat het straks een afvalplaats gaat wor den of een totaal verwilderd, waardeloos stuk land. Dat zou bijzonder jammer en onnodig zijn. We hebben duidelijk bij de ontwikkeling van dit plan voorop gesteld, dat dit ons belangrijkste motief is. Een dergelijke bestemming als het plan aan geeft stelt de landschappelijke waarde van de grond veilig en verbetert het leefkli maat. Bovendien komt de groenbeplan- ting ten goede aan de millieuhygiëne, want zoals bekend werkt het groen als een filter ten opzichte van de schadelijke uit laatgassen, die vanaf de verkeersweg on getwijfeld richting Leusden/Zuid zullen waaien, tëgelijk met het verkeerslawaai. Ten aanzien van de bebouwingsgraad, wil 'ik hier wel duidelijk stellen, dat de pro vincie beslist niet mee zal willen werken, indien hier niet sprake zou zijn van een zogenaamd „beëindigingsplan". Boven dien zullen wij dit door duidelijke garan ties veilig stellen, zodat u ten opzichte van het bebouwingspercentage niet be zorgd behoeft te zijn. Nogmaals: het is duidelijk onze eerste zorg, dat het landschap haar waarde blijft behouden, op een plaats waar wegen ko men, die u en ik toch niet meer kunnen tegenhouden. Deze strook green wordt een bufferzone. Le:. ci2ni,rfcrikeiijke park- strook, waar iedereen ahcon maar baat bij kan hebben, ook commercieel gezien ten aanzien van de verkoopw aaide der aangrenzende woningen. Dat zou beslist niet het geval zijn, indien we de grond daar maar lieien vciwilderen mot alle ri- siko's van dien. no geivnasiiinder van de verkeersweg z„i door tieze groenbepian- ting eerder afnemen want zonder deze beplanting is er niets, wat het geluid kan tegenhouden. Op ue vraag wat voor soort motel er zal worden gebouwd, kunnen wij nog geen antwoord geven." VERKEERSTUIN Naar aanleiding van een vraag omtrent de geplande verkeerstuin in dit gebied, kwamen tal van reacties los. Het bleek, dat men ook daar bezwaar tegen had. Men zag het niet zo erg zitten met die tuin. ,Het geeft alleen maar lawaai van komen de en gaande bussen met kindereu en bo vendien zal er voor de lessen gebruik ge maakt moeten worden van luidsprekers. Vorige week woensdag vond in het Her vormd Centrum te Leusden-Centrum een openbare vergadering plaats van de com missie Ruimtelijke Ordening en Volks huisvesting der gemeente Leusden. Inzet van deze (diskussie-)vergadering was een ambitieus plan om van de dode driehoek tussen Pon, de spoorlijn en de Roo van Alderwereltlaan te Leusden/Zuid een re creatief park te maken, waarin opgeno men een trainingscentrum van de firma Pon. een motel, een aantal tennisbanen, eeu sportveldje, een verkeerstuin en een benzinestation. Dat allemaal attractief en landschappelijk verantwoord verpakt in boom- en struikaanplantingen en water partijen. Zo op het oog een goed plan, ontworpen door de tuin- en landschaps- deskundige de heer W. C. G. Boer uit Bergschenhoek in samenwerking met on der meer de stedebouwkundige van de gemeente Leusden. de heer D. Zuiderhoek. Toch wees men (dat wil zeggen het aan wezige publiek en de belanghebbende om wonenden van de Roo van Alderwerelt laan het plan af. Dien was beslist niet enthousiast over het plan, zichtbaar tot teleurstelling van burgemeester Schnei ders. We kunnen die teleurstelling begrijpen, want ook wij zijn er van overtuigd, d3t het een goed plan is, ook al is het moge lijk dat enkele alternatieve suggesties worden aangebracht. Eerlijk gezegd be grijpen wij niet erg de reacties van de be- •Voilers van de Roo van Alderwereltlaan We kre-gen sterk de indruk, dat men een grote aversie had tegen het „grootkapi taal" genaamd Pon. die immers nauw in dit plan is betrokken omdat het diens grond betreft. Verschillende argwanende vragen als: „Betaalt Pon dit allemaal of inoet de gemeente voor Pon's belangen op draaien-, Wie is het eerst met dit plan op de proppen gekomen, Pon zeker," etc. ver sterkten deze indruk. Toch geloven wij niet, dat Pon achter dit plan de grote drijfveer is. Wij achten burgemeester, wethouders en raad inte ger genoeg om zich niet de wet te laten voorschrijven door een industrieel. We geloven ook beslist, dat men Pon, ook al is hij dan een handig zakenman, tekomt doet. wanneer men hem met de bekende aigv. aan ten opzichte van 't kapitaal, blijft bekijken. Een opmerking, dat de ver keerstuin wel kan vervallen, is ook niet erg aiardig in dit opzicht, onulat het een geschenk van Pon aan de gemeenschap betreft. Voorzitter Schneiders verklaarde na drukkelijk. dat het plan in eerste instan tie van de gemeente afkomstig is om het betreffende gebied zijn landschapswaarde te laten behouden. Dat daarbij de gemeen schapsbelangen en die van de firma Pon parallel lopen is een aardige financiële bijkomstigheid. Wij begrijpen eerlijk ge zegd de bezwaren niew Willen de bewoners van de Roo van Alderwereltlaan dan toch liever een dood iiok land voor him deur hebben? Een stuk grond, dat toch heel gemakkelijk lot een gemeenschappelijke afvalhoop kan worden gedegradeerd of in het gunstigste gevat tot opslagplaats van auto's? De geplande verkeersweg, de P 10. veroorzaker van eventuele geluids hinder. doet hierbij beslist niet ter zake. Die zou er toch zijn gekomen. De vraag of het trainingscentrum en het motel ex tra geluidshinder met zich mee gaat bren gen is niet direkt positief of negatief te beantwoorden, maar we zien dat beslist niet zo somber in als velen van de toe hoorders. Aan de andere kant heeft b. en w. niet meegewerkt om het gevoel van onbe hagen en wantrouwen te doen verdwijnen. Op tal van vragen, die logischerwijs uit het tonen van het plan voortvloeien, kon de voorzitter noch zijn adviseurs en des kundigen op dit moment al een afdoend antwoord geven. Uiteraard is het prettig te weten, dat men discussieert over een plan. dat op alle punten voor veranderingen vatbaar is, maar men kan ook met al te vrijblijvende plannen komen, waardoor een reële dis cussiebasis ontbreekt, omdat er geen ant woorden op de vragen zijn. Wij geloven dat dit woensdagavond is gebeurd. Daar door zal het beslist nuttig en zelfs aan te bevelen zijn om een nieuwe openbare commissievergadering uit te schrijven zo dra de plannen een definitieve vorm heb ben gekregen en de deskundigen aan de hand van feitelijke gegevens antwoord kunnen geven op de redelijke vragen uit het publiek. Bovenstaande doet overigens niets af aan het feit, dat het gemeentebestuur op nieuw heeft getoond verder te willen kij ken dan een „neus van enkele jaren lang" en daarbij bovendien een confrontatie met de gemeentenaren niet uit de weg heeft willen gaan. Het is jammer, dat de be langhebbenden en het gemeentebestuur aan het slot van de avond zonder over eenstemming te hebben bereikt jj^ap fayïs zijn gegaan, L. SA wat ook al bijzonder storend is." aldus luidde de mening. IVlen ging zelis zover, dat men er op aandrong de hele tuin maar te laten vervallen, waarop burgemeester Schneiders ietwat verontwaardigd ant woordde, dat (lit geen erg aardige gedach te was, omdat de verkeerstuin een schen king van Pon aan de gemeenschap is. ALTERNATIEVEN Er kwamen nog enkele alternatieve plannen op tafel. Zo werd voorgesteld om mplaats van gebroken beplanting, langs de Roo van Aldewereltlaan een strook van dichte boom- en struikbeplanting aan te leggen van tenminste vijftig meter breed. „Dat zal het geluid al een heel stuk doen verminderen," was de mening. Anderen stelden voor om het aantal waterpartijen drastische te verminderen, omdat die, zo als werd gezegd, „enorm geluiddragend zijn" De heer Boer vond dit niet aantrekke lijk. „Hierdoor raakt u 't direkte kontakt kwijt met de prachtige open ruimten en waterpartijen. Door een dichte beplan- tings-strook van 50 meter aan te leggen, wordt het geheel landschappelijk beslist minder interessant," aldus de mening van deze groen-expert. Een andere stem: „De P 10 moet laag gelegd worden, desnoods in een diepe kom. of misschien door er een dijk langs ie leggen. Met de groenbeplanting, vooral de strook langs de Roo van Aldewerelt laan, moet men nu al beginnen. Het so ciale element moet prevaleren; de leef baarheid voor de omwonenden moet goed zijn." DIOTEL NOODZAKELIJK? Andere vraag: „Is de bouw van een motel eigenlijk wel zo noodzakelijk?" Een detail van het plan, waarin het trainingscentrum en het motel. Links de Roo van Aldewereltlaan, rechts van het park de parallelweg en de provinciale weg P 10 naast de spoorlijn. Boven aan het plan is ruimte vrijgehouden voor de ver keerstuin, een geschenk van de firma Pon. De heer Kuipers (P.v.d.A): „Als er niets aan dit stuk grond wordt gedaan is de kans groot, dat het zo blijft lig gen, of een opslagplaats wordt voor auto's. Een zinnige bestemming is noodzakelijk. Dit is een goede oplos sing, hoev/el de alternatieve plannen een studie verdienen. De wijze van be- „Hallo, Greetje, heb jij een hoge schut ting besteld? Voorzitter Schneiders: „De opbouw van ccK geheel nieuwe stad brengt kon^e kwenties met zich mee. Er zal .vooral met een toenemende verkeersintensiteit vlak bij Amersfoort in de totaliteit van de agglomeratie behoefte zijn aan een1 der gelijke gelegenheid. Het is in het belang van de gemeente, dat een dergelijk motel wordt gerealiseerd." Stem uit het publiek: „Uit gemeente belang ja, maar het is aan Pon gekoppeld. Een vraag: „Is er geen andere plaats mogelijk voor dat motel? Verder naar het zuiden, of nog beter aan de andere kant van de spoorlijn naast Pon?" Voorzittei-: "De deskundigen hebben de geprojekteerde plaats bijzonder gunstig gevonden." Het plan, zoals het vorige week woens dag in het openbaar op tafel kwam. bossing e.d. is zeker voor verandering vatbaar. Ik kan me de bezwaren van de bewoners wel indenken. Toch moe ten we niet te individualistisch denken. Dit is een plan voor iedereen. In prin cipe ben ik voor handhaven van het huidige plan .ook al moeten de alter natieve mogelijkheden worden bestu deerd." Opmerking uit de zaak „De belangen van Pon zijn met dit plan meer gediend dan de gemeente." Burgemeester: „Die opmerking is dan beslist voor uw rekening!" Opmerking: „Laat dat motel maar ver vallen." Voorzitter Schneiders- „Het motel niet bouwen zou bijzender kortzichtig zijn. Een dergelijk rustpunt is duidelijk in het be lang van het verkeer." FUNKTIE-WIJZIGING Andere vraag: „Wat gebeurt er als het trainingscentrum haar funktie verliest en Pon maakt er bijvoorbeeld een pretpark van of zo? Hij heeft al meer recreatie gebieden Voorzitter: „Wat u bedoeldt is niet van de zelfde firma Pon, maar in ieder geval zul len er indien mogelijk duidelijke bepalin gen omtrent de funktie van het gebouw worden vastgelegd, zodat de gemeente wat dit betreft niet voor verrassingen komt te staan, hoewel ik niet weet of dit juridisch wel is te verwezenlijken. Dat zal bekeken moeten worden." Een positieve reactie uit de zaal: „We moeten niet vergeten, dat door de bouw van het trainingscentrum en het motel de zaal accommodatie van Leusden/Zuid ook wordt vergroot." De heer Van Dijk (K.V.P.): „Het is een interessante avond geweest. Ik hen de opmerkingen uit de zaal zeer op prijs ge steld. Als commissie moeten we letten Gp het algemeen belang. Ook ik vind het een goed plan, maar evenals de andere commissieleden ben ik van mening, da- de gemaakte suggesties niet vergeten moe ten worden." De heer Van Tiel (V.V.D.) „Een aantal naar voren gekomen punten is het bestuderen waard Het stuk grond laten liggen keur ik af. Er moet wat ge beuren. De oplossing moet zo aantrek kelijk mogelijk zijn en dit plan is aan trekkelijk. ook al betwijfelen de bewo ners dat. Ik ben er van overtuigd, dat de bewoners bij realisering van het plan zullen zeggen, dat zo or op vooruit zijn gegaan. Het is overigens ook voor de gehele gemeente een goede zaak. Ik zie de uitgewerkte studies met belang stelling tegemoet." Voorzitter Schneiders: „We hebben nu twee vergaderingen aan dit plan gewijd met de belanghebbende omwonenden. We LATER GEEN VERWIJTEN hebben het advies van de commissie ruim- Burgemeester Schneiders tot slot van de diskussie- „De illussie, dat Leusden/ Zuid en „slaperige" hoek zal blijven kunt u gerust vergeten. Leusden/Zuid zal straks een belangrijk onderdeel vormen van de gehele urbanisatie van de gemeente Leus den. We hebben mede daardoor dit plan laten ontwerpen, een plan dat voor alle inwoners van Leusden van belang is. U zult ons later nooit het verwijt kunnen maken, dat we deze driehoek hebben la ten verwilderen." Eén van de bewoners: „Koop het stuk grond van Pon voor kostprijs en annnu- leer het hele zaakje." Na een pauze van tien minuten, waar in de commissie voor Ruimteb «R Orde ning overleg pleegde kwamen de _n van de commissie tenslotte met hun advies en hun konklussies. KONKLUSIES De heer Van Maanen (A.R.): „Wc heb ben verschillende positieve en veel nega tieve reakties gehoord. Ik kan me de re akties van de bewoners in bepaalde mate wel indenken. Toch is het onjuist, als men van de gedachte uitgaat, dat men voor altijd vrij zal wonen aan de Roo van Al dewereltlaan. Aanvankelijk was op liet betreffende gebied zelfs woningbouw ge pland. Nu wordt er iets veel beters ge daan met deze strook grond, waardoor dc vrijheid van de bewoners zelfs beter gewaarborgd is. dan wanneer we de strook ongebruikt laten. Er zijn drie be langenpartijen: dc gemeente, de bewoners en Pon. De gemeente heeft getracht iets goeds te bereiken en dat is zeker gelukt, zij het dan, dat het plan voor wijzigingen vatbaar is. Mijn advies is om het trai ningscentrum te handhaven, terwijl de gedane suggesties nader moeten worden bezien." telijke ordening gehoor; in bedoelde driehoek dient een plan verwezenlijkt te worden. Dit is een goed plan. De com missie brengt een gunstig advies uit met inachtneming van alle gemaakte alternie- ve opmerkingen en met inachtneming van de mogelijkheden die onze deskundige, de heer Boer, hierin ziet. Wanneer het hui dige plan grote veranderingen zal onder gaan is het wellicht nuttig om een nieuwe diskussie-avond te organiseren. Tenslotte concludeer ik, dat de belanghebbende omwonenden zich unaniem afwijzend ten opzichte van het plan hebben opgesteld en niet op deze mening zijn teruggeko men. Dank voor uw belangstelling." Het was elf uur toen de heer Schneiders met een fikse hamerslag de vergadering sloot.

Leusder Krant | 1970 | | pagina 3