„Miel iedereen uit de regio kan zo maar een woning in de gemeente Leusden krijgen" Raad Lensden dringt aan op spoedige voorziening van de vakature DISKUSSIE IX RAAD OVER WOMNGVERDELING LEUSDENAREN KRIJGEN VOORRANG I CHU-RAADSLID H. DE WILD NEEMT AFSCHEID VAN DE RAAD VERZOEK AAN COMMISSARIS OM GEHOORD TE WORDEN T (Van de redactie). LEUSDEN/CENTRUM Woensdag, avond kwam de ra;id van Leusden wegens vakantie van burgemeester Schneiders, onder voorzitterschap van loco-burge meester W. A. van Zand brink, bijeen ter afhandeling van ruim twintig voorstellen. De raad ging na een discussie akkoord met het voorstel om woonvergunningen voortaan te koppelen aan de economische binding met de regio Eemland. Het dage lijks bestuur van het samenwerkingsor gaan hacl de daarbij aangesloten gemeen- ten geadviseerd - ieder afzonderlijk, maar met elkaar één lijn trekkend om dc eis van economische gebondenheid aan de regio te stellen, behalve ten aanzien van (premie- en vrije sector-) woningen met een ,,kalc" huur van meer dan J275, per maand en eigen woningen, die daar mee, wat de stichtingskosten betreft ge lijk zijn te achten. De vrijstelling is uitge breid met ..pensions" en „bejaardentehui zen". Ook met dit advies van het regio bestuur ging de raad akkoord, zij het niet zonder tegenstribbelen. In eerste instantie was het de heer Kuijpers (P.v.d.A.) die bezwaren maakte tegen de nieuwe regelen in gevolge de woonruimtewet van 1947. „In verband met de nieuwe gemeen telijke regelen wil ik er wel met na druk op wijzen, dat hot wenselijk is de woningwetwoningen toe te wijzen aan inwoners van Leusden boven inwoners uit de regio." De heer Kuij pers was bovendien bang, dat door de eis van economische gebondenheid aan de regio, de inwoners van ande re gemeenten een woning zouden kunnen krijgen ten koste van Leus- denaren. „Er wordt gesproken, dat in geval van twee gegadigden, het „oudste geval" de voorkeur krijgt. De heer Huurdeman (KVP): „Is er gedacht aan een centrale keuken?... Stel. dat het oudste geval een niet- inwoner van Leusden is, dan zou die de woning kunnen krijgen." Wethou der Van Zandbrink: „Dat is toch echt niet de bedoelingSecretaris Brouwer vulde de voorzitter nog aan: „De voorstellen, die de minister nu doet werden in Leusden al gerui me tijd toegepast. U hoeft zich echt geen zorgen te maken. We houden de opdracht tot een billijke verdeling van de woningen binnen de gemeen te. Niet iedereen buiten de gemeente m de regio kan zo maar een woning in Leusden krijgen DIALOOG De heer Kuijpers vond dit argument niet voldoende. Het werd een boeiende dialoog tussen de P v.d.A.-man en de se cretaris. Deze laatste wist de heer Kuij pers tenslotte toch te overtuigen: het be leid van b. en w. is er in de eerste plaats op gericht de wonnigzoekenden ln Leus den aan een woning te helpen. Daarna komen pas de mensen uit de regio aan de beurt. De heer Kuijpers was op een ander punt toch nog niet helemaal tevreden ge steld: „Stel dat de premie-woningen in Rossenberg boven de ƒ275»komen te liggen. Dan mag u niemand uit de regio weigeren die een dergelijke woning wil betrekken," Secretaris Brouwer: „Die beslissing ligt bij b. en w. en u kent het. beleid van het gemeentebestuur! SOCIALE WONINGBOUW? De heer Van Maanen (AR): „Hoe komt men eigenlijk aan het bedrag van ƒ275,—? Ik begrijp dat het om de be scherming van de minstdraagkrachtigen gaat, maar ik vraag me wel af of wonin gen van tegen de ƒ275,— nog wel tot de sociale woningbouw behoren. Ik betwijfel dat sterk. Als straks de woningen in Ros senberg I gereed zijn, die ongetwijfeld bo ven de ƒ275,— grens zullen komen te lig gen. dan ben ik bang dat die huizen vrij betrokken kunnen worden en zijn wij ze kwijt." Secretaris Brouwer: „Daarom hebben we het bedrag van 275,— ook niet in de verordening zelf vastgelegd. Het is een variabele norm. Mocht straks blijken, dat de kale huurprijzen van de sociale wo ningbouw hoger liggen, dan zal deze norm opnieuw worden bezien." De heer Van Maanen: „Waar we nu mee bezig zijn lijkt niet op sociale wo ningbouw. Voor de minst draagkrachtigen is 275.— veel te hoog." Wethouder Van Zandbrink: „Vergeet u de mogelijkheid van huursubsidies niet!" Ten aanzien van de vorming van een commissie Onderwijs heerste er in de raad volledige instemming. Men was blij dat een dergelijke commissie nu eindelijk van de grond komt. De liee- van Tiel (VVD): „Eerste aanzet ter verzorging van eigen bejaarden. Blij met voorstel... SUBSIDIE De heer Van Maanen (A.R.) keek wat bedenkelijk tegen het voorstel aan om de v.v. Achterveld een subsidie van ƒ20.000, te geven voor de bouw van een kleed- en verblijfsaccommodatie. „Ik heb grote waardering voor de grote activiteiten van de desbetreffende vereniging," aldus de heer Van Maanen, „maar liet voorstel wijkt toch af van dc praktijk uit het ver leden. Dit is nog een erfenis van do ge meente Stoutenburg. Ik vind het vreemd dat op gemeentelijk terrein een accommo datie komt, dat in handen Is van een vereniging. Dat heeft konsekwenties voor de toekomst. Ook in Leusden kan een vereniging dan met een dergelijk verzoek komen om op bet Leusder sportveld te mogen bouwen. Als we daaraan beginnen is het einde zoek. Ik gun Achterveld deze accommodatie best, maar wel met het voorbehoud, dat dit een uitzondering is. In de toekomst kunnen we dit niet meer toestaan." Wethouder Van Zandbrink: „We zijn blij, dat in Achterveld dit eindelijk van de grond komt. Het is in het belang van de sport. Ik wil hier wel nadrukkelijk stellen, dat andere verenigingen geen aan spraak kunnen maken op een dergelijke subsidie." De heer Kuijpers (P.v.d.A was bang. dat de v v Achterveld straks om een aan vullende subsidie komt aankloppen, om dat de bouwkosten veel hoger zijn uitge vallen dan was geraamd. Voorzitter Van Zandbrink: „Nee, dat zie ik niet. Men probeert zelf de zaak rond te krijgen. Mocht dat onverhoopt toch niet lukken, dan ls de enige moge lijkheid het vragen van een garantie, maar dat is ook alles." De heer Kuijpers: „Wordt de acommo- datie ondergebracht in de sportstichting?" Wethouder Van Zandbrink: „Daar wordt momenteel nog over gepraat." Zonder hoofdelijke stemming ging de raad tenslotte akkoord met het voorstel. BEJAARDENWONINGEN Het bestuur van dc stichting Bejaarden zorg heeft zich tot b. en w. gewend met het verzoek aan de stichting een perceel grond te verkopen ten zuiden van de As- schatterweg tegenover het Herv. Centrum. Het ligt in de bedoeling op die plaats 32 bejaardenwoningen te bouwen in twee bouwlagen. B. en w. stelden voor om ge volg te geven aan dit verzoek. Voorzitter Van Zandbrink hierover: „We zijn blij dat we met dit voorstel kunnen komen. De stichting Bejaardenzorg is bijzonder actief geweest. Leusden heeft deze bejaar denwoningen hard nodig." De heer Kuijpers: „Ik heb begrepen, dat de grond voor het bejaardentehuis gereserveerd blijft?" Voorzitter: „Er blijft een stuk grond over. dat voorlopig groenvoorziening wordt." De heer Van Woudenborg (C.H.U.); „Ik ben blij met deze stap. Ik hoop dat veel Leusdenaren hiervan zullen profiteren en dat daardoor weer andere woningen vrij zullen komen." De heer Van Maanen (A.R.): „Dit ls een verheugend voorstel, waar ik volkomen achter sta. Er zijn straks, met de wonin gen van de stichting St Getrudeshof, in totaal 46 bejaardenwoningen beschikbaar. Hebt u er al een idee van wat de behoefte eigenlijk is?" Van Zandbrink: „Er is nog geen enquete gehouden. Dut moet nog gebeuren. Het ligt in de bedoeling dut er nog meer I grond beschikbaar gesteld wordt voor be jaardenwoningen, o.m. in het uitbrei dingsplan Achterveld II. Mocht er straks een overschot aan bejaardenwoningen komen, dan blijft ons nog de mogelijk heid over om onvolledige gezinnen in de- zo woningen tc plaatsen." De heer Huurdeman (K.V.P.): „Is er gedacht aan een centrale keuken? Er zul len straks in deze bejaardenwoningen op een gegeven moment mensen kunnen wo nen, clle, door welke omstandigheden ook, niet meer in staat zullen zijn hun „eigen potje" te koken." Wethouder Van Zandbrink: „Daar is in derdaad aan gedacht. Er hebben reeds besprekingen plaats gevonden om dit te kunnen realiseren." De heer Van Tiel (V.V.D.): „Ik ben blij met dit voorstel. Het is de eerste aanzet van Leusden voor de verzorging van onze eigen bejaarden. Ik hoop dat dit geen eindfase is, maar een begin. Ik vraag me wel af wat prevaleert: onvolledige gezin nen uit de gemeente Leusden of bejaarden uit de regio wanneer de woningen niet door de bejaarden worden benut." Ai*?4 - De heer van Maanen (AR): ...lijkt niet up sociale woningbouw.. De heer Van Zandbrink: „Onvolledi: gezinnen uit de gemeente hebben ds uiteraard voorrang." WONINGBOUWVERENIGING De loco-burgemeester onthulde, dat i nagegaan wordt of St Joseph in Achtc veld met een verzorgingshuis voor bejas den kan worden uitgebreid. Ten aanzit van de woningbouw in het algemeen: et bestuur is bezig met de stichting van et woningbouwvereniging. Op een desbetrt fende vraag, antwoordde de heer V; Zandbrink, dat de gemeente in princii bereid is de thans in haar bezit zijnde \v ningwetwoningen in deze stichting oncl te brengen. BOOM De boom, aangeboden door de Junii kamer van Eemland, is door het gemee tebestuur in dank aanvaard. Het is n< niet bekend waar de boom zal worden plant en wanneer. Hiervoor zullen tc ner tijd nadere mededelingen worden daan. Opmerking van de heer Kuijpe (P.v.d.A.): „Maar dan toch niet in zendaal I, daar is voorlopig groen noeg LE" bui ;rie irsh [era itri De heer H. de Wild: Afscheid van de raad. (Van de redaktie) LEUSDEN-CENTRUM De heer H. de Wild zal op de eerstkomende raadsverga dering van Leusden afscheid nemen van de raad. De heer De Wild die sinds 1945 voor de CHU in de Leusder raad zitting heeft gehad, heeft om persoonlijke rede nen zijn raadslidmaatschap beschikbaar gesteld. De lieer De Wild werd op 15 april 1904 geboren te Putten. Al spoedig na zijn schooltijd vond hij werk in de pluimvee- sector. waarin hij ook nu nog werkt. Sinds 193-1 woont hij in Leusden. Direkt na dc laatste wereldoorlog werd hij tot raadslid van de gemeente Leusden geko zen, de eerste jaren voor de Protestantse Kiesvereniging, daarna tot op de dag van vandaag voor de CIIU. Zijn politieke be langstelling is veelzijdig. In maatschappij en verenigingsleven bekleedde hij de v gende funkties: vanaf 1951 bestuurslid v de School met de Bijbel te Leusden. eerste veertien jaar als voorzitter. V: 1947 tot 1966 was hij lid van dc Kerk raad der Ned. Herv. Kerk tc Leusde waarvan de laatste jaren als voorzitti van het college van diakenen alsmede v dc gezinsverzorging in de gemeente. De heer De Wild zal naar alle waa schljnlijkheid worden opgevolgd door heer A. Meinema, van Hardcnbroek va Lockhorstlaan 4 te Leusden. De heer Mc nema werd geboren op 17 september 191 Hij is werkzaam geweest bij het onde 1 wijs te Groningen, Huizen (NH), en Frie land. Ais hoofd van een lagere school Friesland en van 1956 tot 1963 als hoof van een chr. school te Leusden. Van 196 tot vandaag is hij leraar M.O. aan Technische school te Maarsbcrgen. De heer Meinema vervulde verschillet oe^ is cht iepi zij igd 'P de bestuursfunktlcs in plaatselijke CHl afdelingen in Friesland Zijn politieke bit ressc is algemeen gericht, maar wel In hc bijzonder Interesseert hij zich voor hel onderwijs, waar hij uiteraard het beste thuis is. Hij is penningmeester van de al deling Lcusden voor Veilig Verkeer. Op het moment dat wij dit schrjjvei waren zowel de heer De Wild als de heet Meinema met vakantie, zodat niet bekent is of de heer Meinema de heer De Wilt zal willen opvolgen of niet. Foto.s: 11< De heer A. Meinema. (Van de redactie). LEUSDEN, CENTRUM Woensdag- avond praatte de raadsleden van Leusden een half uur achter gesloten deuren over het persbericht, waarin werd gezegd, dat burgemeester Schneiders benoemd zou zijn in Almelo. De publieke belangstelling was groter dan ooit, maar zij visten, evenals de verslaggevers, achter het net. Na afloop van de besloten vergadering deelde loeo-burgcmeester W. A. van Zand brink mee, dat burgemeester Schneiders met wie telefonisch contact was opge- Dc heer Van Spaendonck (D'66): „.geen staaltje van wijs beleid... nomen - het bericht van zijn vertrek naar Almelo zeer voorbarig had gevonden. Zaterdagmorgen werd de raad van Leus den echter in spoedvergadering bijeenge roepen, omdat dc benoeming van burge meester Schneiders een officiéél feit was geworden. De vorige dag had wethouder mr W. H. Bijlevcld reeds te kennen gege ven. namens het college, liet vertrek van burgemeester Schneiders te betreuren. „Uiteraard betreuren wij het vertrek van de heer Schneiders. Uit de benoeming blijkt echter ook weer eens duidelijk, dat het om een voortreffelijke burgemeester gaat." aldus de wethouder. „Enerzijds is het vertrek van de burgemeester zeer jammer voor de gemeente, aan de andere kant zijn wij het er allemaal, wethouders zowel als de raadsleden, over eens, dat de burgemeester deze benoeming moest aan vaarden. Het ls een geweldige promotic." Dat onderstreepte zowel het college als de raadsleden zaterdagmorgen nog eens tijdens de openbare zitting van de raad. Loco-burgemeester Van Zandbrink: „We betreuren het af scheid, maar we wensen hem geluk met zijn benoeming." Het doel van de bijeenkomst was de behandeling van één voorstel, een verzoek van de raad aan b. en w. de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht te verzoeken om tijdig in een beslo ten vergadering gehoord te worden in de voorziening van de ontstane vacature van het burgemeestersambt in de gemeente Leusden. Deze vorm van inspraak was woensdagavond in de besloten vergadering door de heer Kuijpers (P.v.d.A.) gevraagd en het college sloot zich hierbij gaarne aan. Met dit voorstel, aldus de heer Van Zandbrink, meent het college de ge- dachtengang van de raad to volgen." De heer Kuijpers: „Ik ben blij dat u mijn initiatief heeft overgenomen. Ik ben blij voor de burgemec, :er, maar ten op- zachte van de gemeente ben ik niet blij met deze benoeming. Ik kan beslist geen woord van lof opbrengen voor de minis ter, die een burgemeester benoemt in een groeiende gemeente en hem dan twee jaar later reeds benoemt naar een an dere gemeente. Dit geeft onrust en stag nering. We moeten de minister er met na druk op wijzen, dat de opvolger van de heer Schneiders langer zijn krachten dient te wijden aan de gemeente Leusden dan voor een periode van twee jaar." De heer Van Tiel (V.V.D.): „Het is een bijzondere promotie van de heer Schnei ders. Maar als raad moeten we eerst den ken aan de gemeente zelf. We moeten ln het bijzonder stagnatie voorkomen, De taak van de wethouders wordt door het vertrek van de burgemeester extra ver zwaard. Ik moet aandringen op een zeer spoedige voorzioning in de vacature, zo dat de ontwikkeling van de gemeente Leusden zonder stagnatie kan doorgaan. Ik ga daarom akkoord met het voorstel." De heer Van Dijk (K.V.P.): „Ik bon niet blij, dat onze burgemeester naar Al melo gaat. De heer Schneiders heeft de promotie echter wel verdiend Hij heeft de basis gelegd voor grote plannen en die basis is heel belangrijk. Ik hoop dat we spoedig een even bekwaam opvolger zul len krijgen." De heer A an Spaendonck (D '66): „De raad druipt van het lief zijn, maar ik vind de gang van zaken beslist geen staaltje van wijs beleid. De minister heeft ge meend om met een termijn van veertien dagen de topfiguur uit de gemeente weg te moeten nemen, zodat Leusden maar zien moet hoe zij het rooit. Ik vind de termijn veel te kort. Er had minstens een veel langere periode moeten zitten tussen de datum van benoeming en de datum van vertrek. De minister zal van mijn ge mopper hier wel niet onder de indruk ko men, maar ik vind het echt geen manier van doen. Wc komen in een vacuum te zitten. Het college is in aantal ai zwak bezet. W'e moeten in het voorstel opne men, dat in de kortst mogelijke tijd ln de vacature moet worden voorzien. Het voorstel is te mild gesteld. Er-wordt hard naar ons geslagen, we moeten hard terug slaan. Ik wil hier overigens nog wel op merken, dat dit niet persoonlijk tegen de heer Schneiders is gericht, maar de manier waarop dit alles tot stand is ge komen is volstrekt onjuist." De heer Van Zandbrink: „Ik moet u stellig ontraden dit in het voorstel op te nemen. Volgende week zal uw college per soonlijk contact opnemen met het hoofd van het kabinet met het dringende ver zoek de vacature zo spoedig mogelijk te laten bezetten. De inspraak van de raad in dit soort zaken is nog niet bij de wet bepaald, maar ik hoop, dat de commis saris der Koningin op ons verzoek in zal gaan. Overigens zou ik de heer Van Spaendonck nog willen corrigeren: de ministerraad benoemt een burgemeester, niet de minister." Voorzitter Van Zandbrink ...verzoek hoffelijk inkleden... Van Spaendonck: „Maar het is toch het beleid van de minister van binnenlandse zaken? Als er op één of andere wijze niet in het voorstel wordt opgenomen, dat wij op spoed aandringen, dan moet ik tegen het voorstel stemmen." Wethouder Bijleveld raadde dit de raad ten sterkste af. Hij ging er vanuit, evenals wethouder Van Zandbrink, dat dit beter in een persoonlijk gesprek kan ge beuren, dan via een verzoek van de raad. De heer Van Maanen (A.R.): „Wat we gevreesd hebben is dan toch realiteit ge worden. Nu zijn we in een mineurstem ming, maar toch is het voor de heer Schneiders een geweldige promotie. Ik ben evenals de heer Van Spaendonck van mening, dat de termijn veel te kort is. Er wordt, dacht ik, veel meer rekening gehouden met de belangen van de grote gemeonte. dan met de kleine. Dit is on verantwoord. Er moet zo spoedig moge lijk een nieuwe burgemeester voor Leus den komen." De heer Van Woudenberg (C.H.U.): „Ik vind het jammer dat we te weinig van de stuwende kracht van de heer Schnei ders hebben kunnen profiteren, maar we moeten zo snel mogelijk een nieuwe bur gemeester hebben, dat staat ook voor mij vast." De heer Kuijpers (P.v.d.A.): stelde voor de motie van de heer Van Spaendonck (D '66) aan de raad voor te leggen. Voorzitter: „Dat zou ik niet doen. Zo als ik u al heb gezegd zullen wij persoon lijk het kabinet benaderen. Dat lijkt ons veel beter. Als de commissaris der Ko ningin naar Leusden komt, kunnen wij dit ook naar voren brengen." De heer Kuijpers: „Als dc commissaris der Koningin weigert te komen, dan kun nen we niets naar voren brengen en daar om stel ik voor de motie van de heer Van Spaaendonck in het verzoek op te nemen." Van Zandbrink: „Dat moet ik u ten sterkste ontraden." Kuijpers: „Waarom niet? Wat is er te gen? Ik zie dat niet!" HU stelde voor de volgende aanvulling in het verzoek op te nemen: „Aangezien we van mening zijn dat ten aanzien van de gemeente zo spoe dig mogelijk in de vacature moet worden voorzien." Do heer Van Zandbrink: „Dat zou ik niet willen. Ik zeg graag toe om het mon deling te doen." Wethouder Bijleveld stemt daarmee in: „Als we alle wensen in dit verzoek zetten, dan is een verga dering overbodig." De heer Ossendrijver (K.V.P.): „Haas tige spoed is zelden goed." De heei Van Zandbrink: „Hoe hoffelij ker we ons verzoek inkleden hoe meer De heer Kuijpers (PvdA): ..initiatief overgenomen... kans er is, dat de commissaris er op in gaat." Wethouder BUleveld. „Het is in feite niet zo*n principiëel punt. Laten we er geen halszaak van maken en de mening van de raad hierover vragen." De heer Van Tiel (V.V.D „Er moet zo spoedig mogelijk in de vacature wor den voorzien, dat staat vast, maar het verstandiger dat het college haar invloed aanwendt. We gaan niet deze motie vor der dan de wet toestaat. We moeten niets meer aan het verzoek toevoegen." De heer Van Maanen: (A.R.): „Al ver der dan de wet? Daar ben ik het vol strekt niet mee eens. We mogen toch wel een verzoek indienen?" De heer Van DUk (K.V.P.): „ik vind het niets erg om een kleine aanvulling erbU te zetten over spoed." De heer Van Zandbrink: „Inpiaats van „Verzoekt te worden gehoord in dc voor ziening zetten we: „Spoedige voorziening." Gaat iedereen daarmee ak koord?" Dat was inderdaad het geval, dat met deze simpele oplossing een eind kwam aan een bijna eindeloze discussie

Leusder Krant | 1970 | | pagina 4