TOUR DE JUNIOR Zware straf voor jongeman op het dievenpad Welvaartsgroei in provincie Utrecht sterker dan elders Het woord is aan u Europarkstad Foto's: Janus Visser JAN JANSEN TOUR d* JUNIOR ACHTERVELD ACHTERVELD De grote internatio nale jeugdtour 1970 in Achterveld is maandag weer van start gegaan. Achter veld is weer een week lang bezeten van wielrennen. De gele borden en vlaggen van de Tour de Junior hingen er. de sup porters waren present en toerlcider Jan Schouten kon tevreden zijn. De eerste etappe, zoals iedere avond een rit van 16.8 km, werd een overwinning voor de Haar lemmer Jo Brink bij de 14- en 15-jarigen. terwijl bij de 12-13-jarïgen Bart van Es uit Dinteloord de gele trui veroverde. Enkele meters na de start raakten de Amersfoorters Gouke van Veenschoten en Jos Jansen bij een valpartij betrok ken. Hoewel de schade nog wel mee viel, kregen de twee rennertjes geen aanslui ting meer bij de kopgroep. Ook Dirk van de Berg uit LeusdenZuid kwam in aan raking met de straatstenen. Met wat schaafwonden aan arm en been moest hij uitvallen, wat echter niet betekent dat hij uitgeschakeld is. want dinsdag reed hij weer opgewekt mee Bij de 12- en 13-jarigen werd veel werk verricht, maar na een spannende strijd wist Bart van Est uit Dinteloord als eer ste over de finish te gaan, gevolgd door de sterke rijder Frits Breeman uit Am sterdam en Jan Nicolai uit Drachten. René Smit uit Amsterdam, cüe aanvanke lijk los van de kopgroep kwam. kreeg geen kans en werd teruggehaald. Bij de 14- en 15-jarigen ging de Belg Luc Wuijts direct naar voren, maar zijn landgenoot Dirk Eeckhout en de Barne velder Kees Berkhof haalden hem met veel moeite terug Eeckhout kreeg hierna zo'n 15 meter voorsprong. Luc Wuijts liet dat niet op zich zitten en zag zelfs kans om een 25 meter voorsprong op Eeckhout op te bouwen. Het was echter de sterk rijdende Hennie Stamsnijder, die hen beiden terughaalde. In de_.buurt van Leusden was het Jorke Wielmga. die de kopgroep achter zich liet. Hij kreeg daar bij later gezelschap van de Duitse renner Joschen Coppenrath. maar beiden bleken niet bestand tegen het geweld achter hen. Op 6 km ging Ronnie Zieleman uit Am sterdam er vandoor. Luc Wuijts wist ver der weglopen van deze renner te voorko men. Theo Coolen uit Geldorp en Wim van Empelen uit Amersfoort kwamen met materiaalpech te zitten. De minitour. dinsdagmorgen verreden tussen 5- tot li-jarigen (renners en ren- sters) kreeg enorm veel bijval. Er ver schenen in totaal 70 wielrenners en ren- sters aan de start. De uitslag: Paul Droog, Leusden-Centrum; Paul Ossendrijver. Evert Blotenburg, Frank Schoonderbeek. Robbie van Ruitenbeek en Bart Keja, al len uit Achterveld. Uitslagen na de eerste dag en de tijd rit: Tijdrit, 12 13-jarigen: 1. Bart van Est, Dinteloord, 2.31; 2. Jan Nicolai. Drachten, op 5 sec.; 3. Gerd Salemink, Duitsland, op 6 sec.; 4. Henri Coethoven. België, op 7 sec.; 5 Rob Oskam, Utrecht, op 9 sec. Ie etappe 12-13-jarigen: 1. Bart van Est 26.35; 2. Louis Ruiter. Amsterdam, 26.36; 3. Wim Bosch, Gorinchem, 26.37. Op de vierde plaats in 26.38 groep van tien man Algemeen klassement 12-13-jarigen: 1. sec.; 3. Henri Goethoven op 10 sec.; 4. Bart van Est, 29.06; 2. Gerd Salemink, op en 5 Wim Bosch en Frits Breeman. op 16 sec. Ie etappe 14-15-jarigen: 1. Jo Brink, Haarlem. 42 13; 2. Tom Bernhardt. Zwa- neburg; 3. Jos Brummelaar, Diepenhiem, 42.15 Het peloton op 42.16. Gele trui 12-jarigen Frits Breeman; 13-jarigen: Bart van Est; 14 jarigen: Tom Bernardt; 15-jarigen: Jo Brink Ploegenklassement1 Bouwbedrijf Os sendrijver. 2. TBS; 3. Heuga, 4. Nieuw- stad; 5. Kokke Sportkleding ACHTERVELD f- j Jan Schouten geflankeerd door dc Toumiisscn Tru.r heetje. Links: Luc Wuyts uit België start liter in de tijdrit. Rechts: Mini coureur l'aultjc O., os wint met ruime viw...pions de mini-tour, a Ia Merckx. Even nakaarten over het koersverloop van de eerste etappe. Me mini-coureurs ln éên grote krans, in het midden de grote winnaar, Paultje Droog 10 jaar uit Leusden-Centrum. ACHTERVELD Op een avond m april vorig jaar pleegden vier uit inrich tingen ontsnapte jongens een inbraak in een winkel in de omgeving van Achter veld. Met een steen gooiden zij een ruit stuk. Zij konden toen flessen sherry, kle dingstukken en een bedrag van ƒ40, buit maken. Tevoren hadden twee hunner al twee auto's gestolen. De zaak tegen één van hen, de 20-jarige Amsterdammer Henk J. B. werd behan deld voor de Utrechtse politierechter, mr C. Laan, die hem bij verstek veroordeelde tot een gevangenisstraf voor de tijd van drie maanden. Uit de dossiers diste de politierechter het volgende verhaal op. Henk B. en zijn makker Cor W .waren destijds pupillen van de Amersfoortse Rijksinrichting voor jongens „Op de Berg". Op 5 april vorig jaar mochten zij met Paasverlof naar huis. Tevoren hadden zij echter besloten om op 8 april niet terug te gaan. Zij maakten de afspraak, dat zij elkaar op de ochtend van die dag zouden ontmoe ten op het station te Enschede; dan zou den ze wel verder zien. Het plan van Henk cüe de Paasdagen doorbracht met zijn ouders te Amsterdam, was om met de brommer van zijn vader op 8 april naar Enschede te rijden. Maar bij nader inzien vond hij dat een te grote afstand om met een bromfiets af te leggen. Toevallig was ook zijn oom op bezoek; die bezat een auto Met de auto van oom reed Henk toen naar Enschede, uiteraard zon der dat vooraf te vragen. Henk en Wim troffen elkaar, zoals was afgesproken, op het station te Enschede. Zij reden toen gezamenlijk in de richting I van Lemelerberg. Toen de benzine op- raakte, stalen zij een andere auto, een j Opel, die niet was afgesloten. Intussen l hadden zij al de afspraak gemaakt om te gaan inbreken in de winkel in de omge ving van Achterveld. Onderweg pikten zij twee lifters op, een zekere Willem en Gijp, die al spoedig zich lieten ontvallen, dat zij uit een in richting waren ontvlucht. De knapen ro ken nogal naar sterke drank, maar er zat nog wel wat in de fles Vermouth, die zij met hun vrienden deelden. Henk en Wim vertelden op hun beurt, dat ook zij ge vlucht waren en dat htm plan was een inbraak te plegen. Daar voelden de lifters ook wel voor. Het viertal reed naar Ach terveld, waar zij de auto neerzetten in de buurt van de winkel; Henk bleef ach ter het stuur zitten om bij onraad snel te kunnen wegrijden. Hij hoorde glasge rinkel en korte tijd later kwamen zijn makkers terug met een paar dozen. Het viertal reed er mee naar Utrecht, waar een einde kwam aan de tocht, want zij werden er ingerekend. Uit het over Henk B. uitgebrachte rap porten bleek, dat milieu en opvoeding voor een groot deel bepalend waren voor zijn latere gedrag en voorts, dat hij „in voortdurende strijd leefde met richïelf". Zijn aanzienlijk strafblad in aanmerking nemend - daar was ook al een terbeschik kingstelling van de regering bij - vroeg de officier van justitie, mr F. G. Wüstenberg. tegen Henk B. een gevangenisstraf voor de tijd van drie maanden. De politie rechter kon zich geheel met die straf maat verenigen en veroordeelde verdachte overeenkomstig de eis. UTRECHT Het gemiddelde inkomen in de provincie Utrecht heeft steeds op een hoger niveau gelegen dan dat in het rijk en bovendien is de welvaartsgroei in deze provincie sterker geweest. Vooral in de Jonge" forensengemeenten (Leusden, Vleuten-De Meern, Eemnes en Vinkeveen- Waverveen) is van een sterke welvaarts groei sprake. Gemeenten die het naar ver houding meer van de landbouw moeten hebben (Zegveld, Kamcrik en Benschop) zijn achtergebleven in de welvaartsstij ging. Dit blijkt uit een onderzoek van het economisch-technologisch instituut voor Utrecht «ETIU) waarvan de resultaten zijn gepubliceerd in het jaarverslag van dit instituut. De bevolking van Utrecht is van 1960 tot 1968 sterk gestegen, namelijk van •iTó.000 tot 770.000. De migratie had in de totale bevolkingsgroei een steeds groter wordend aandeel. In 1960 bedroeg het ves tigingsoverschot nog 826 personen en in 1968 maar liefst 7539. Opvallend is dat bij de binnenlandse migratie het vestigings overschot voor 69 procent uit vrouwen en voor slechts 31 procent uit mannen be stond volgens het ETIU-jaarverslag ligt de oorzaak in het feit, dat vele gastarbeiders rechtstreeks uit het buitenland naar de provincie Utrecht komen en dan uiter aard niet in de statistiek van de binnen landse migratie worden opgenomen. Wan neer zij echter na enige tijd naar een an dere provincie vertrekken, worden zij als uit Utrecht vertrekkende mannen wel in de binnenlandse migratie meegeteld. Het grote vrouwenoverschot bij de binnen landse migratie blijkt dan ook louter van statistische aard te zijn. Volgens de migratiegegevens fungeert Utrecht duidelijk als opvangprovincie voor het westen van het land en in gerin gere mate voor het noorden. Daarentegen vertrekken betrekkelijk weinig Utrech ters naar het oosten en naar het zuiden van het land. De dienstensector is thans belangrijkste bron van werkgelegenheid in de provincie Utrecht. Nam de „tertiaire" sector in 1954 nog „slechts" 47 procent van het aantal arbeidsplaatsen voor zijn rekening, thans bedraagt dit percentage 54. Voor de nij verheid liep het cijfer in dezelfde periode terug van 44 naar 41 procent. Hoewel de relatieve teruggang van de werkgelegen heid in de nijverheid zich in heel Neder land voltrekt, verloopt dit proces in Utrecht sneller. KERKDIENSTEN ZONDAG 26 JULI 1970 LEUSDEN -CENTRUM: N.H.K. 10 u. ds Pol; 19 u.: ds v. d. Brug. R.K kerk: za 7 u zo 7 30. 9 u.: Hoog mis. 11 u..; 17.30 u.:; en 6.30 u.: Lof. LEUSDEN-ZUID: N.H.K 10 u dhr Van Rossum; 18.30 u.: ds De Ruiter uit Beekbergen R.K Kerk Huize don Bosco: 8.30 en 10 u Hoogmis; 11.30 u.: ACHTERVELD R.K. kerk za 19 u.: Avondmis; zo 8 en 10 u.: H Mis en 18 u.: Lof. Als we alles op de toekomst gaan rich ten dan moeten we op de eerste plaats de belangen van het kind in het oog hou den. En dan weet elke moderne opvoeder dat het goed is voor het kind wanneer het met alle kinderen in aanraking komt. Dan weet ook een ieder dat het kina graag speelt en dat het daarvoor in de ge legenheid moet worden gesteld. Naar mijn idee kan Rozendaal 1 een paradijs voor het kind worden, n.l. geen auto's op de weg etc. Ik ben het eigenlijk helemaal eens met dat wat de heer Schneiders heeft gezegd Ook als hij zegt dat het met de inspraak wel goed zit. Inderdaad, namens wie, en door wie zit de heer Mandemaker in de raad? Eerste etappe-winnaar wordt omhelst door AchteiveMse schone. Amsterdam, 17 juli 1970 Geachte redaktie, Naar aanleiding van uw idee over Euro parkstad „stad in een stad"? ben ik het in zoverre met- u eens dat de welzijnsvoorzie ningen in de nieuw te bouwen wijk Rr> zendaal 1 voor een ieder van de gemeente Leusden toegankelijk moet zijn. Ik ben het absoluut niet eens met u ali u bij voorbaat er van uit gaat dat de be woners van die wijk er wel tegen zullen zijn omdat zij de „enigen" zijn die voo; die welzijnsvoorzieningen hebben moeten dokken. U gaat er als het ware van uit, dat er een paar egoisten komen wonen in die wijk. Het moet eigenlijk een vanzelf spreken de zaak zijn dat de kinderen uit een „ar mere" wijk mee kunnen profiteren van het welzijn dat de „rijkere" heeft. AMERSFOORT: G.K Nieuwe Leusderkerk: 9.30 u.: ds Zijlstra 17 u.: geen dienst. Opstandmgskerk. 9.30 u.: ds Haart- sen; 17 u.: ds Gilhuis. Laten de heren politici toch a.u.b. veel aandacht besteden aan de Stichting Groenvoorziening! B. VAN MIDDELAAR. Linnaeusparkweg 39, Amsterdam-O.

Leusder Krant | 1970 | | pagina 6