Werkgroep van deskundigen onderzoekt kwaliteit van randmeren IJsselmeerpolders Jongeren hielden een geslaagde ..Aktie-Vlooi Individuele voor lager huursubsidie betaalden Pater L. afscheid v. d. Velden nam als pasteen* ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN L.T.V, „lockhorst gaat nieuwe banen feestelijk openen ALLEEN VOOR BEWONERS VAN GESUBSIDIEERDE WONINGEN, GEBOUWD NA 1959 BEKENDMAKING Burgerlijke Stand LEUSDER COURANT Donderdag 30 juli 1970 Uitgave N.V Barneveldse Drukkerij en Uitgeverij, directie H J. Heine en D Rebel Verschijnt eenmaal per week In Achterveld. Hamersveld. Leusbroek en Stoutenburg. Tweede jaargang 14 LEUSDEN Dc veel omstreden mi nister Schut van volkhuisvesting zal de geschiedenis niet ingaan als een groot bewindsman. Dc cijfers wijzen uit, dat onder zijn beleid de woningnood geen stap dichter bij een oplossing is geko men. De zwakheden van zijn bewind worden echter een klein beetje verzacht door de per 1 juli ingevoerde regeling voor aanvullende huursubsidies ten be hoeve van huurders van gesubsidieerde woningen, die in verhoudingen tot hun inkomen ec-n hoge huur betalen. Door individuele huursubsidies wordt 't lager betaalden nu mogelijk gemaakt in de dure nieuwbouw te wonen. Deze maatregel moet beslist worden toege juicht, te meer omdat a eel hoger be taalden het vertikken om him relatief goedkope woning te verlaten en plaats te maken voor lager betaalden. Maar dit wil nog niet zeggen, dat met deze subsidieregeling alléén alle problemen zijn opgelost. De huursubsidieregeling geldt voor huur ders met een belastbaar jaarinkomen be neden 15.000. De huursubsidies worden slechts veerleend aan huurders van ge subsidieerde woningen, die in de laatste tien jaar zijn gebouwd. Het uitgangspunt is dat die huurders meer dan 15 a 17% van hun belastbaar inkomen voor hun woning betalen. De subsidie wordt verleend in de vorm van een bijdrage, die van jaar tot jaar wordt vastgesteld aan de hand van het inkomen en de huur en die kan uiteen lopen van 120 tot 900 per jaar, afhan kelijk van de verhouding inkomen-huur. De bijdrage moet worden aangevraagd bij de gemeente. Op zich moet deze maatregel dus wor den toegejuist, omdat hierdoor vele la ger betaalden in de tamelijk dure, nieuw bouw kunnen wonen, waar huren wor den gevraagd, die anders een te groot deel van him inkomen in beslag zouden nemen. Maar toch moet men deze regeling zien als een éérste stap op weg naar een veel meer omvattend systeem. Zo wordt thans nog de beperking gemaakt, dat alleen be woners gesubsidieerde woningen voor een dergelijke individuele huursubsidie in aanmerking komen. Bewoners van niet- gesubsidieerde woningen behoeven ner gens op te rekenen. Het lijkt ons billijk dat ook deze groep eventueel voor over heidssteun in aanmerking komt. Voorts vallen onder de subsidieregeling alleen bewoners van huizen, die de laatste tien jaar zijn gebouwd. Inderdaad zijn die woningen over het algemeen het duurst. Maar toch zijn er ook veel mensen met lagere inkomens, die in vóór 1960 ge bouwde woningen wonen en die in ver houding tot hun inkomen ook teveel huur betalen. Ons inziens zouden deze mensen ook geholpen moeten worden. HUURBELASTING Zij die er bezwaar tegen hebben dat deze subsidies allemaal uit de overheids gelden worden gefinancierd, zouden moe ten bedenken dat deze subsidies mede noodzakelijk zijn omdat mensen, die ge zien hun inkomen wèl een hogere huur kunnen betalen, vaak in goekope wonin- betaalden (niet zelden jongere echtparen) terecht in woningen, die feitelijk voor hen (nog) te duur zijn. Wij zouden er beslist voor zijn dat de gelden, die nu van overheidszijde worden aangewend om lager betaalden die in dure nieuwbouw wonen te steunen, zou den worden „verhaald" op de beter be taalden, die niet naar duurdere woningen willen doorstromen. Dat is mogelijk door het invoeren van een huurbelasting. Mi nister Schut heeft enkele jaren geleden ene desbetreffend voorstel in de Kamer verdedigd, maar dat heeft helaas de eind streep niet gehaald. Maar nochtans lijkt het ons een rechtvaardige zaak dat dege nen. die ondanks hun relatief hoog inko men in goedkope huizen blijven zitten, dan maar door middel van een fikse huur belasting gedwongen moeten worden mee te betalen aan de subsidie, die men lager betaalden moet geven om in de dure nieuwbouw te kunnen wonen. 9 VOLDOENDE? Stemt de invoering van een regeling tot aanvullende huursubsidies aan lager betaalden tot (gematigde) tevredenheid, men kan zich wel afvragen of de in de regeling genoemde subsidies (120 tot 900 gulden per jaar) voldoende hoog zijn om het alle lager betaalden mogelijk to maken in een nieuwbouwwoning te wo nen. Voor de laagstbetaalden is deze sub sidie ten enenmale onvoldoende, zij 'zul len ook dan nog een onevenredig groot deel van hun inkomenn aan huur moeten betalen. Of zij zullen eenvoudig ondanks de subsidie niet de gevraagde huurprijs kunnen opbrengen. Waar moeten deze dan wonen, wanneer er in hun woon plaats niet voldoende goedkope wonin gen voorhanden zijn? De regeling bepaalt verder, dat de bij drage geleidelijk wordt verminderd vanaf het tijdstip waarop de betrokkene een hem beter passende woning kan betrek ken. Maar -.vat is precies een „passende woning"? Dat moet het gemeentebestuur uitmaken. Daarover zullen ongetwijfeld konflicten ontstaan. De term „passende woning" is veel te vaag, de gemeente kan er alle kanten mee op. Tenslotte achten wij het onjuist, dat de vakantietoeslag bij het belastbare inko men wordt gerekend. Dc vakantietoeslag is bestemd voor vakantie en alleen daar voor. Maar kennelijk vonden parlement en regering, dat de lager betaalden hun vakantietoeslag maar voor de huur moe ten besteden. Een anachronistisch stand punt in een tijd, dat vakantie niet meer als een gunst, doch als 'n recht wordt be schouwd. AMERSFOORT Een werkgroep van deskundigen, onder leiding van ir K. C. Zijlstra, hoofdingenieur-directeur van het rijksinstituut voor zuivering van afval water, is onlangs begonnen met de coör dinatie van het onderzoek naar de kwali teit van het water in de randmeren langs de IJsselmeerpolders. Op verschillende plaatsen wordt het walcr van deze rand meren in meer of minder ernstige mate verontreinigd door het vervuilde water van riviertjes, beken en andere water lopen en door lozingen van al dan niet gezuiverd afvalwater. De werkgroep beeft tot taak deze verontreinigingsfactoren te bestuderen en maatregelen voor te stel len om de kwaliteit van het oppervlakte water in deze meren te beschermen. Het meest urgent is hierbij een nadere bestudering van de kwaliteit van het wa ter in het Veluwemeer. het Eemmeer en het. Gooimeer. Naderhand zullen de infor maties die deze werkgroep van deskun digen heeft verzameld, uitgebreid met een aanbeveling voor bepaalde maatregelen, ter hand worden gesteld aan een grote, interdepartementale werkgroep die in een gecoördineerde aanpak de voortschrijden de verontreiniging van de randmeren moet bestrijden en voorkomen. De des kundigen die thans deel uitmaken van deze voorbereidende werkgroep zijn af komstig van de diverse rijks- en provin ciale diensten en van het limnologisch in- LEUSDEN-ZU1D Naar aanleiding van het aanvaarden van zijn nieuwe fujtk- tie als direkteur van een jeugdwerk in Rijswijk zal Pater L. v. d. Velden zijn taak als Pastor van de wijkparöchic Leusden niet langer kunnen blijven uitoefenen. Pa ter van de Velden zal worden opgevolgd door Pater G. Asma. Zondag 26 juli heeft Pater v. d Velden afscheid genomen van zijn parochie-ce meenschap. Na een plechtige Euch: s tieviering, die werd opgeluisterd door de solozang met gitaarbegeleiding van José van de Staak,, was er gelegenheid af scheid te nemen van de pastor en tevens kan men kennismaken met zijn opvolger, pater G Asma. Tijdens deze receptie werd door de heer Van Bentum. lid van het kerkbe stuur. namens de gehele parochie-ge meenschap een kado aangeboden. De heer Van Bentum dankte Pater van de Velden gelijktijdig voor het vele werk, dat hij voor zijn gemeenschap verricht heeft. Op verzoek van de scheidende pastor zong José van de Staak nog enkele liede ren. die bij iedereen goed in de smaak vielen. stituut van de Koninklijke Academie van Wetenschappen, (Instituut voor Zoetwa- terbiologie.) De randmeren langs de IJsselmeerpol ders zullen, naar het ministerie van ver keer en waterstaat mededeelt, in toe nemende mate ten dienste staan van de recreatie. Uit het oogpunt van de milieu hygiëne zullen dan ook eisen moeten worden gesteld aan de kwalietit van het water in deze randmeren. Een probleem is echter dat in de reeds gevormde meren iangs de Veluwerand, de Eemvallei en het Gooi op bepaalde plaatsen liet water in bacterioligisch opzicht te wensen over laat. Bovendien is geconstateerd dat in het water van tijd tot een sterke ontwikke ling van algen optreedt. Ook dit ver schijnsel tast de recreatieve waarde van deze randmeren aan. Op korte termijn zal men daarom moeten proberen maat regelen vast te stellen, die deze bacterio logische verontreiniging van de randme ren voorkomt, terwijl tevens de behoefte bestaat om de kosten hiervan te bepalen en de prioriteiten vast te stellen. Overigens werden dit jaar al in de strijd tegen verontreiniging, chlorerings- installaties in bedrijf gesteld, bij de rioolwaterzuiveringsinstallaties van El- burg en Harderwijk. De gehele bijeenkomst had een zeer spontaan verloop, wat voor de heer G. Asma. de nieuwe pastor, zeer zeker een aanmoediging zal zijn bij het aanvaarden gen blijven zitten. Daardoor komen lager van zijn nieuwe taak. LEUSDEN-ZUID Begeleid door niet mis te verstane wind- en regenvlagen; trokken zaterdagmorgen j.l. een groep jongeren van de jeugdsocicteit „Grote Kuip" op twee grote traktoren met aan hangwagens door het centrum van Leus- den-Zuid. De bedoeling hiervan was: zoveel mo gelijk spullen te verzamelenn, die van dienst zouden kunnen zijn bij de inrich ting van de op stapel zijnde sociëteit. On getwijfeld hebben de jongeren bij deze aktic behalve veel sukses geoogst ook veel goodwill gekweekt bij de inwoners van Leusden-Zuid: tenslotte, wie is er niet blij als hij eindelijk van zijn oude troep, dat zoveel ruimte in beslag neemt, af is! Een kleine opsomming van de vangst van de de „Grote Kuip" willen wij u niet onthouden- 3 dubbele kookplaten. 1 t.v.. 2 radio's, 5 schemerlampen (waaronder I 1 Amerikaanse!) 2 kanapé's, 20 hoge stoe len, 10 fauteuils. 1 elektrische kachel, 1 olietank. 1 stoof, 2 kleine tafeltjes, 1 klankbord van 'n piano en hamertjes, 1 solex, 2 fietsen. 1 huisdeur kompleet met bel en glas-in-lood-raampjes, 3 raamkozij' nen, 3 bedden. 1 schilderij, soepboerden. 1 geografische plaat van de provincie Utrecht, theelichtje, een oude pendule (zonder uurwerk), vloerzeil, asbakken, kleden. 1 bureautje. 1 nachtkastje, 1 bad pak, 1 zwarte bh. en onderbroek! en on geveer voor 15,— aan geldelijke giften OUD-PAPIER-AKTIE Dc eerstvolgende aktie, die de jongeren van Lcusden Zuid zullen gaan organise ren is een Oud-Papier-Aktie. Als datum is gekozen: maandag 17 augustuus aanstaan de. De organisatoren verzoeken iedereen vriendelijk vanaf heden oude kranten enz. tc bewaren. Links: De overhandiging van het cadeau door de heer Van Beusekom. Rechts: Pater v. d. Velden in opvolger pater G. Asma. ,..J gesprek met zijn n LEUSDEN Nadat op 19 maart de Leusdensc gemeenteraad besloot haar goedkeuring te hechten aan dc bouw van drie nieuwe tennisbanen, heeft men op het sportveld niet stil gezeten. Met een geweldige energie zijn de zaken aange pakt. Zo snel ging het, dat men op 8 augustus a.s. om 10.30 uur reeds de poor ten kan openen van een prachtig nieuw tenniscomplex. Burgemeester mr F. J. H. Schneiders heeft zich bereid verklaard de feestelijke opening te verrichten. Het is begrijpelijk, dat onze plaatselijke tennisvereniging enorm blij is met deze verdubbeling van het aantal banen. Welke mogelijkheden dit nieuwe veld gaat krijgen zal „Lock horst" laten zi endoor een C- en D-toer- uooi te organiseren op 6 banen. Vanzelfsprekend wensen wij „Lock horst" laten zien door een C- en D-toer- tigc sportcomplex en hopen dat zij zo spoedig mogelijk een klein Okkcrtje tot hun beschikking krijgen. LEUSDEN Geboren: Janet te J. d.v. J. van Harten en T. G. van Oosterom, Burg. de Beaufortweg 27; Thessa M. d.v. P. Lodewijks en J. P. Kruisbrink .Aca cialaan 3. Gertjan M. z.v. G Wessels en F. S. Koning, van Diepenheim Scheltus- laan 2; Clementine G. W. d. v. J C. Roest en G. G. de Ridder, Laspeerseweg 4; Henk z.v. C. Weishaupt en J. Jalvingh, Mei- doomhof 1. Gehuwd: geen. Overleden Margaretha Roest 75 jaar. e.v. J. Traa. 'C GEMEENTE LEUSDEN Hoofdlijnen van de gemeentelijke richt lijnen voor het verlenen van financiële hulp ingevolge de Algemene Bijstandswet, geldende vanaf 28 juni 1970. Basis per week „Ik zei nog zo dat je moest bonzen!" niet tegen het glas a. echtpaar zonder kinderen 92,60 b. echtpaar met 1 kmd „94,35 echtpaar met 2 kinderen „95.95 echtpaar met 3 kinderen 97,55 echtpaar met 4 of meer kin deren 99,65 te verhogen met het per week omgerekende bedrag van de kinderbijslag, waarop krach tens de kinderbijslagwetten aan spraak kan worden gemaakt of zou kunnen worden gemaakt, indien deze wetten van toepas sing zouden zijn. Bij onvolledige gezinnen (ont breken van één der echtgeno ten) worden vermelde bedragen met 13,90 per week vermin derd c. alleenstaande met <eigen huis vesting 64,80 d. alleenstaande zonder eigen huisvesting 64,80 Alle basisbedragen worden ver hoogd met de verschuldigde ziekenfondspremie Die genoemd worden onder a tot en met c bovendien met de woonkosten. In het geval onder d wordt van geval tot geval bezien of toekenning van woonkosten ge rechtvaardigd is. STUDIETOELAGEN Een bedrag van 2,per week per kind per studiejaar, tot een maximum van ƒ8.per week per kind. Doeze toelage dient te worden beëin digd op het moment dat voor het betrok ken kind de dubbele kinderbijslag wordt ontvangen VERMOGEN Als bescheiden vermogens buiten be schouwing te laten: a. bij periodieke en incidentele bijstand (inclusief bij verblijf in bejaardente huizen e.d.): voor een alleenstaande ƒ3.600,en voor een gezin van twee personen ƒ6.000,vermeerderd met 1.200, voor ieder minderjarig in het gezin verzorgd kind; b. bij opname in verpleegtehuizen e.d.: voor ieder 1.000,excl. een bedrag voor begrafeniskosten e.d. ZAKGELD. KLEDING EN SCHOEISEL VOOR EXTERN VERZORGDEN toeslag voor personen, die aan het vrije maatschappelijke verkeer kun nen deelnemen: echtparen 147.50 per maand plus twee halfjaarlijkse uitkeringen van 144,—; alleenstaanden 84,50 per maand plus twee halfjaarlijkse uitke ringen van 102, toeslag voor personen, waarbij in mindere mate sprake is van deelname aan het maatschappelijk verkeer: 48,per maand per persoon (excl. kleding); c. personen, die geheel niet aan het maatschappelijk verkeer kunnen deel nemen: 10 pet van de AOW-uitkering voor alleenstaanden. Met deze normen is voldaan aan een verzoek van de staatssecretaris van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, om de gemeentelijke normen zoveel mo gelijk aan te passen aan de Tijdelijke Rijksgroepsregeling. Mindervaliden en de Rijksgroepsregeling Werkloze Werkne mers. waarbij men is uitgegaan van het wettelijk minimumloon. Bovendien is aandacht geschonken aan het bepaalde in de Tijdelijke Rijksgroepreseling voor be jaarden in bejaardenoorden. Opgemerkt zu nog, dat de gemeentelij ke richtlijnen, welke door het college van b en w. worden vastgesteld en die tot leidraad dienen voor de advisering om trent bijsïandsaanvargen zijn te be schouwen als een administratief hulp middel ter bepaling van de in ieder indi vidueel geval noodzakelijke bijstand. Voor wat betreft de verdere uitwerking van de uitkeringsnormen kan men de no- dige inlichtingen verkrijgen ten gemeente- huize te Hamersveld (tel. 03496—">47 toestel 19).

Leusder Krant | 1970 | | pagina 1